Loutkové divadlo Jiskra

Také si pamatujete na toto divadlo ze svého dětství? Taky si vzpomínáte na loutkové představení ve stejnojmenném divadlu? Tak na to můžete zapomenout. Pravicové vedení radnice na Praze 8 se rozhodlo, že název „Jiskra“ je moc komunistický a moc levicový a změnili jej.

Vše začalo před více jak 90 lety založením loutkového souboru, který vedl Karel Hacker. Tento soubor později přijal jméno Jiskra a začal hrát na dnešním místě své divadlo. Kromě něj zde hráli své představení i další loutková divadla. To vše jen do roku 1989. Po příchodu Mgr. Hejné, která tento kulturní stánek začala řídit je vše jinak. Nejprve se mění programové vyznění objektu. Loutkové divadlo pomalu, ale jistě, začíná ustupovat a dnes je již v menšině. Začíná přibývat více a více i dospělých představeních, samozřejmě hlavně těch správných umělců. Pak přichází v roce 2002 první atak na název divadla. Je po úporných bojích změněn na Jiskra – Divadlo Karla Hackera. A to i přes odpor souboru Jiskra. Ale paní Mgr. Hejná stejně toto rozhodnutí neakceptuje a definitivně z vlastní vůle všude uvádí jen jméno Divadlo Karla Hackera.

V tomto roce začal boj znovu. Po mém upozornění, že jméno divadlo, které bylo schváleno není dodržováno začíná na Praze 8 další boj o ideologické vyčištění názvu. Přes negativní názor kulturní komise Prahy 8, zástupce rodinného klanu Hackerů a samozřejmě i souboru Jiskra pravicová rada název mění a slovo Jiskra vypouští.

Takhle se ničí značka, která funguje a dlouhá léta fungovala. Je myslím jen málo času k tomu, kdy bude z těchto prostor vyštípán i loutkový soubor. Jestli do toho bude dál mluvit vedení radnice a Mgr. Hejná, může to být opravdu brzy.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124