Nejistá sezóna

Název jednoho známého filmu od Svěráka a Smoljaka mi trochu připomíná současnou situaci české politiky. Padla nám vláda, rozmáhá se krize, probíhá Evropské předsednictví, uskutečnila se návštěva prezidenta USA. Všichni vrcholní politici jsou jak na trní a nikdo neví dne ani hodiny, co bude. A do toho všeho na hradě sedí Václav Klaus, který číhá na svou příležitost.

O tom všem by mohla být napsána řada článků. Článků, jejichž vyznění by už zítra, pozítří, nebo taky za hodinu již nemuselo platit. Tak se zkusme podívat spíše na otázky, jejichž vyznění by se měnit nemělo. Nejprve je nutné shrnout, co převratného se dělo v posledních letech.

ODS čekala osm dlouhých let na to, až se dostane k moci. Ve chvíli, kdy se tak stalo, začalo roční martýrium při sestavování vlády. Napoprvé se to Mirku Topolánkovi nepovedlo a jeho vláda nedostala důvěru. Poprvé v dějinách českých zemí. Lépe řečeno, od vzniku republiky v roce 1918 nedostala vláda důvěru. Už to vypovídá o tom, že to byla jen hra na rychlé vystřídání sociálnědemokra­tických ministrů. Ovšem Mirek Topolánek vstoupil do dějin české politiky ještě jednou, a to když jeho vláda nedostala důvěru a padla. I to se stalo v české historii poprvé. Dosud vždy probíhaly demise přímo.

Jeho vláda (samozřejmě ta druhá) byla velmi krátká. Začala 9. 1. 2007 a skončila vyjádřením nedůvěry v Poslanecké sněmovně dne 24. 3. 2009. Tedy dva roky a dva a půl měsíce místo klasických čtyř let. Přesto dokázal Mirek Topolánek a jeho lidé naštvat tolik lidí, že ODS opravdu drtivě prohrála volby a zároveň se jí nepodařilo prosadit nic zásadního.

Otázkou dne pak především pro novináře je, jestli bylo vhodné odvolávat vládu v době předsednictví EU. Mé přesvědčení je, že ano a že předsednictví je dnes extrémně přeceňováno. Navíc české předsednictví již v době Topolánkovy vlády nebylo nijak zvlášť úspěšné. Nebo snad lze za úspěch vydávat to, že jsme jedinou zemí, vyjma Irska, kde ještě stále neproběhlo schválení Lisabonské smlouvy?

Odvolání vlády bylo nutností pro občany této země i pro další směřování tohoto státu. Je potřeba, aby novými volbami byly rozdány nové karty a aby vznikla nová, silná vláda, která bude schopná vypořádat se s krizí. Na závěr je otázka, tak říkajíc kacířská: Pád vlády je dobrý pro stát a pro občany. Je ale dobrý i pro sociální demokracii?

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124