Měli bychom rozdat nové karty na stůl?

Poslanecká sněmovna v tomto volebním období nepřipomíná nic z toho, na co jsme byli od roku 1989 zvyklí. Původně bylo po volbách v červnu 2006 v Poslanecké sněmovně 5 stran – ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Zelení. Po volbách byl poměr sil 100 na 100 a vypadalo to na zajímavý pat.

Vše je ale úplně jiné a bezesporu nové. Díky velmi tvrdé volební kampani Paroubek x Topolánek nám bezesporu zhrubla politika. To co se dnes běžně děje a říká ve Sněmovně, by před pár lety asi nebylo vůbec možné. (zvednutý prostředník, prasata z ODS, premiér – hlupák od pana Ratha atd.) Mně osobně tento styl politiky příliš nesedí, ale zase na druhou stranu chápu, že stále platí: na hrubý pytel hrubá záplata.

Po patovém výsledku voleb přišel projev předsedy Paroubka. Ten z dnešního pohledu nepůsobí nijak problematicky, naopak odhaluje v sobě mnoho pravdy. Bohužel jsme díky němu prohráli komunální volby. To je však dnes už jedno. Důležité je, že od patového volebního výsledku sněmovna postupně přešla do úplně jiné situace a rozrostla se o další „strany“.

Začali to poslanci Melčák a Pohanka, kteří se odtrhli od ČSSD, patrně, aby ji „zachránili“ a podpořili současnou vládu. Já těmto dvěma říkám soukromě strana Miloše Zemana. Oba jsou jím řízeni a dle jejich vystoupení se tím nijak netají. Při prezidentské volbě odešel poslanec Snítilý, který asi měl jiné, patrně osobní, důvody než předchozí pánové, ale nic na tom nemění, že sice občas hlasuje s námi, ale pokud je problém, tak do sněmovny raději vůbec nepřijde. To však díky nízkému kvoru nahrává ODS. No a minulý týden odešel z ČSSD i poslanec Wolf. I ten asi má nejrůznější důvody proč odejít, ale určitě se mu odchod vyplatí. Takže to máme jen za ČSSD tři nové strany. Dohromady již osm stran.

Ale nejen ČSSD má problémy. ODS zlobí také několik poslanců, ale zatím neodcházejí ze strany. Topolánka zlobí tři poslanci – Tlustý, Ranic a Schwippel. Zlobí ho asi hodně, když v médiích řekne o Tlustém, že ho již nepočítá do poslanců ODS. Ono ostatně souhlasit s některými věcmi v této demokratické straně asi není úplně jednoduché. Takže to už máme devátou stranu.

KDU-ČSL má poslance Hovorku, ten je zlobí jen občas, ale tato strana má spíše problém, že je sama vnitřně krásně rozdělená na několik částí. Každopádně buďme milostiví a započtěme jen poslance Hovorku – desátá strana.

Zelení jsou stranou nejsympatičtější, protože jejich problémy se vrší tak rychle, že někdy nejdou ani sledovat. I když mají jen šest poslanců, řekl bych, že už se rozpadli minimálně na dvě části, spíše však na tři. V jedné části jsou Bursík, Jacques a Rabas, v druhé pak poslankyně Zubová a Jakubková a poslanec Liška zatím vyčkává, kdo vyhraje. Celkově přičtěme jednu stranu navíc, takže jedenáctá.

Co říci celkově? Dnes minimálně čtyři předsedové stran nemůžou říct, jak jejich poslanci budou hlasovat. Média to omlouvají tím, že poslanci nemohou hlasovat proti svému svědomí a vědomí. Tento mýtus velmi tvrdě masírují do mysli občanů. Dle mého názoru na toto je Senát, nikoliv Sněmovna. Do Sněmovny všichni kandidovali s ohledem na program strany a díky tomu byli zvoleni. Voliči ČSSD neznali ještě před dvěma lety nějakého Melčáka nebo Wolfa, natož Snítilého. Navíc si myslím, že kdyby tyto současné názory znali, tak by je rozhodně nezvolili. Stejně tak je to však i u ostatních politických stran.

Řešení je jednoznačné, znovu rozdat karty a rozhodnout o nových, rychlých předčasných volbách. Všichni Wolfové, Snítilí, Melčákové a další konečně skončí. Občané budou mít pak zase konečně jistotu, že ve Sněmovně sedí lidé, kterým dali své hlasy a kteří je neukradli.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124