Novoroční projev prezidenta Václava Klause

Pár slov k prezidentskému projevu

Řada z vás jej slyšela a řada z vás si během posledních dnů mohla přečíst především negativní reakci (z řad opozice) a velmi „konstruktivní“ reakce především z řad Občanské demokratické strany a z KDU-ČSL. Pojďme se ale na prezidentský projev podívat trochu z jiné stránky.

Jestli mě něco politika opravdu naučila tak se v každé situaci alespoň pokusit vžít se do role oponenta a zkusit se na věc podívat z jeho pohledu. Je to velmi důležité, když se dokážete vžít do pohledu svého oponenta, dokážete se i připravit na svou kritiku. Nad čím tak asi prezident Klaus přemýšlel při sestavování svého již pátého novoročního projevu. To je přeci jasné na další blížící se volby, které jej zajímají na únorové prezidentské. Pak byl projev z jeho pohledu excelentní a bezpochyby bravurní. Ne tak již bohužel z pohledu občanů.

Co totiž Václav Klaus potřeboval? Především nikoho nenaštvat a nikoho si proti sobě nepopudit. Za další zmírnit, pokud možno na minimum svoje osobní názory, které jsou mírně řečeno nekompatibilní z většinovou populací. Za třetí zahrát si alespoň jednou na nadstranického a státnického prezidenta. Za čtvrté připomenout svůj podíl na rozvoji České republiky a to velmi jemně, aby to bylo relativně nezpochybnitelné. Za páté nevyjadřovat se prakticky jakýmkoliv způsobem k reálné politice posledních měsíců a už vůbec se nezmiňovat o tom co bude v těch měsících dalších.

Když se vžijeme do těchto kritérií, pak se mu projev opravdu výrazně povedl. Přesto, ale mě jako občana neuspokojil. Díky tomuto bojácnému projevu se u mě trochu shodil a už to není ten silný Klaus, který si dokáže jít tvrdě za svým. A to je asi dobře. Samozřejmě on by si to vynahradil hned jakmile by byl zvolen.

Pokud jde o projev zarazilo mě, že Václav Klaus se skoro více jak polovinou svého projevu zabýval historií s tou naší slavnou osmičkou. Samozřejmě je to znak prodlužování jinak celkem bezobsažného projevu, jen ale doufám, že prezident poté co loni v sobě objevil experta na globální oteplování, případně životní prostředí letos v sobě neobjeví experta na historii. Mohlo by se nám totiž stát, že budeme slýchat řadu jeho asi opět ne příliš kompatibilních názorů s většinou národa.

Mnoho lidí na projevu nejvíce překvapila silná slova o současné životní úrovni v České Republice, kdy přímo zaznělo, že lidé se v současné době mají nejlépe v dějinách země. Já se těmto slovům tolik nepodivuji, protože je to skutečně tak a nikdy v historii neměla naše země natolik slušnou, nikoliv výbornou životní úroveň. A taky si na rozdíl od našeho předsedy Paroubka, si nemyslím, že je to zásluhou pouze dvou vlád sociální demokracie. Všechno je však jen dočasu. Uvidíme co právě s životní úrovní většiny lidí a především s úrovní sociálních skupin, které prezident Klaus jmenoval tedy s rodinami s dětmi, zdravotně postiženými, lidmi bez domova a sociálně vyloučených a romskou populací udělá chystaná reforma veřejných financí o které se stále dozvídáme, že přestože už teď působí hrůzostrašně, je jen první částí a bude za ní následovat reforma výraznější.p>

Osobně doufám, že příští rok již bude novoroční projev říkat jiný prezident, prezident více nadstranický po celou doby vlády, nejen před volbami, prezident, který se nebude bát říkat co všechno není dobré a co by v příštím období mělo být jinak.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124