Stará se Městská část Prahy 8 dobře o děti - Dětské kluby

Téma týkající se dětí jsem získal díky dvěma malým dětem, které se nám se ženou narodily v posledních třech letech. Jak se tedy Městská část stará o život maminek s menšími dětmi, tedy řekněme s dětmi předškolního věku?

O dětských hřištích jsme si něco málo řekli již před několika měsíci, tak teď se podívejme na další vymoženost, a tou jsou dětské kluby. Ty jsou na Praze 8 dva, a to „Osmík“ v KD Krakov a „Karlík“ v Karlíně. Nejprve zjišťuji první informace a následně se ptám manželky, proč tam se starším synem nechodí. Její pokrčení ramen, že tam už byla a chodí nyní jinam, stejně jako její kamarádky s dětmi, mě nenaplňuje optimismem. Výsledkem však je, že se rozhodnu vzít syna a zajdu do obou klubů sám. Ale ouha – první překážkou je, že otevřeno je jen dopoledne od 8.00 do 12.00. Pro pracující tatínky celkem problém. No nic, vezmu si dovolenou.

„Osmík“ v KD Ládví je vlastně jeden a půl klasického panelákového dětského pokoje. Všude spousta hraček a syn byl nadšený. Po zaplacení poplatku (jak jinak, taky že ano), si jdeme hrát. Ze začátku je to příjemné, až na trochu větší špínu na zemi, než snesu. Pak ale začíná přicházet více a více maminek a začíná být těsno. Když se v malém prostoru natěsná devět dětí a maminek, vzdávám to a radši jdeme ven.

„Karlík“ je po této stránce lepší a je tam i o něco více čisto. Velký prostor je lépe využit a devět – deset dětí s rodiči zde není ani vidět. Zrovna v den mé „kontroly“ jsem narazil i na kurz vedený paní místostarostkou. Přiznám se, že jsem se díky své vrozené nešikovnosti nepřidal, ale všichni ostatní rodiče si svíčky vyrobili. “Karlík“ má tedy jen jednu velkou nevýhodu, a tou je parkování.

Ženě jsem po kontrolách řekl, že minimálně „Karlík“ je možné navštěvovat bez problému, načež jsem byl se synem poslán do podobného zařízení, které je pravda v soukromých rukou. Jednalo se o rodinné centrum Paleček na Flóře. Velká vymoženost je pracovní doba od 9.00 do 19.00, takže si tatínkové nemusí brát dovolenou. Pokud jde o hračky a základní vybavení, jsou na tom dětské kluby podobně, byť v Palečku mají všeho nějak více a lépe vyřešeno. Například přebalovací pulty mají i pro větší děti. Čistota a velikost této „herničky“ je však o několik tříd výše než u dětských klubů na Praze 8. Je však pravda, že místo třiceti korun zaplatím korun padesát. Dále hlídacím tatínkům doporučuji i Obchodní centrum v Letňanech – zde jsou dvě herničky a stačí jen hledat. Velkou výhodou je provoz i o víkendu.

Takže jaké je shrnutí? Prošel jsem se synem asi deset podobných zařízení v Praze. Dětské kluby na Praze 8, a to především „Karlík“, patří k těm lepším. Do průměru je sráží nešťastná pracovní doba a bohužel i špína. Doporučil bych všem, kteří tento jinak výborný projekt vymysleli, zaměřit se na tyto dva problémy. A všem hlídacím tatínkům přeji do dalšího roku mnoho zdaru.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124