Bylo by dobré rozšířit seznam prodávaných bytů občanům o další vlnu?

Tento článeček vyšel pod jménem kolegy Rödiga v Osmičce. Bohužel došlo k záměně a tento článek jsem nspal já, zatímco předchozí napsal kolega Rödig a vyšel pod mým jménem.

Na tuto otázku je možné se zeptat i jinak. Je dobré, aby rodina s průměrným příjmem, která se stará o svůj budoucí rozpočet, se jednorázově vzdala části příjmů několika svých členů, aniž by v budoucnu bylo možné vzít toto rozhodnutí zpátky? Je dobrý krátkodobý a jednorázový příliv peněz za cenu toho, že v budoucnu bude mít rodina velké problémy, jak zajistit svůj běžný chod?

Přirovnání se zdá vágní, ale pokusím se to vysvětlit. Praha 8 před prodejem bytů, tedy tzv. privatizací měla rozpočet kolem 600 miliónů korun. Příjmy z pronájmu bytů a nebytových prostor byly kolem 250 miliónů. Zdůrazňuji, že při výši nájmů v bytech kolem 40,– Kč za metr čtvereční. Tedy rozpočet byl z více jak třetiny hrazen z nájmů, které navíc nebyly nijak sociálně problematické.

Pak přichází ODS. Rozhoduje se prodat co nejvíce bytů. Zjišťuje ale, že bude mít problémy s rozpočtem. Není nic snazšího. Těm ostatním, jejichž byty do privatizace zařazeny nebudou, prostě zvedneme nájmy! Proti vůli ČSSD a za podpory Strany zelených se nájem šplhá ze 40,– Kč na 81,– Kč. V novinách se objevují zprávy o 100,– Kč a více. Navíc se na některých zakládajících schůzích družstev objevuje nestoudná lež o tom, že za to může ČSSD. Chci upozornit, že zvednutí nájmu doporučuje bytová komise, kde má ODS většinu. Zvyšování nájmů pak jako jediný možný orgán schvaluje Rada Městské části, kde jsou zastoupeni pouze členové ODS. Každopádně nájem roste, vzniká panika a lidé chtějí byty koupit.

Z pochopitelných důvodů se začínají ozývat i ti, kteří se nedostali do prvních tří vln tzv. privatizace. Proč někdo jiný může koupit byt za velmi výhodných podmínek, a my musíme jen platit zvýšený nájem? Chápu i tuto reakci vyvolanou bohužel právě politikou ODS popsanou výše. A reakce ODS? Jednoduše prodáme další byty. Důsledek? Těm ostatním, co jim byty neprodáme, zase zvedneme nájem!

Zdá se vám to hrozné? Zdá se vám zvláštní, že společnost na Praze 8 se dělí na několik skupin, kdy některé výhody mají a řada dalších výhody nemá? Nám se to hrozné zdá! Nezdá se vám divné, že radnice se zbavuje způsobu, jak dlouhodobě získávat finanční prostředky, které nejsou určeny jen pro radnici, ale pro všechny obyvatele Městské části? Bavíme se tu o 107 000 oby­vatelích. Byty si bude kupovat za velmi výhodné ceny přibližně 10 000 obyvatel. Chci upozornit všechny ostatní obyvatele, že jsou tím velmi narušena jejich práva.

Pan starosta na řadě jednání říká, že radnice není realitka, ale je tu na vydávání občanek. Jsem přesvědčen, že pokud se bude vedení radnice takto chovat dále, tak za pár let skutečně bude radnice vydávat občanky a bohužel už nebude dělat vůbec nic jiného. Možná, že to je účelem některých stran. ČSSD ale chce, aby všechny funkce radnice byly zachovány i do budoucna.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124