Jak dál s územním rozvojem na Praze 8

Územní rozvoj Městské části je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou by političtí představitelé radnice měli dělat. Bohužel se tak neděje na Praze 8.

Jistě se asi shodneme na tom, že každého nás zajímá jak to kde bude za pár let vypadat, jakým způsobem bude fungovat další výstavba, či doprava na městské části, či jestli a kde bude dost zeleně a parků. Bez znalosti o tom, jak a jakým způsobem se bude Praha 8 vyvíjet za deset – dvacet – třicet let, se přeci nedá rozhodovat o dnešních problémech. Bohužel, a to není jen problém naší městské části, na tvorbu a přípravu územních plánů se dlouhodobě naprosto rezignovalo.

Několik posledních let se radnice nedokáže zmoci na nic jiného než na schvalování projektů jiných organizací, zejména developerů. Případně na zamítání akcí na poslední chvíli, jako je například nešťastný záměr výstavby u Polikliniky v Mazurské. V rámci rétoriky pana starosty Noska, který říká, že radnice tu je na vydávání občanek, se tak prakticky rezignuje na jakýkoliv územní rozvoj a nechává se tomu volný průběh. Proto radnice neovlivnila podobu Rohanského ostrova a zatím všichni jen čekají jak toto území bude vypadat. Radnice se prakticky nemohla nijak vyjádřit k problematice tzv. Libeňských doků a úpravy stavby nad metrem Palmovka. Jediné, co se současnému vedení radnice jakž takž povedlo, je jedna psí louka a tzv. rekultivace vnitrobloků v Ládví, která se po nesouhlasných reakcích občanů změnila, a snad dopadne dobře.

Musím se zmínit o tzv. dopravě v klidu, tedy o parkování. Již několik let neřešený problém v Karlíně, dolní Libni a kolem metra Kobylisy a Ládví se zhoršuje rapidním způsobem. Zajímavé je, že vedení radnice, které tento problém dlouho neřešilo, se začalo touto záležitostí zabývat až ve chvíli, kdy ČSSD rozjela úspěšnou akci PETICE K PARKOVNÉMU NA PRAZE 8. Přibývající podpisy tak donutily vedení radnice jednat. Doufám, že naše aktivita tak bude alespoň k tomu, že to rozhýbá aktivitu těch současných mocných. Zároveň doufám, že se nenechají zlobovat svými kolegy z magistrátu, a systém parkování pro rezidenty bude lidštější než na ostatních městských částech, kde vznikly pouze další poplatky a poplatky pro občany.

V novém územním plánu by se radnice měla zabývat především těmi místy na Praze 8, kde ještě rozhodovat můžeme a nejsou definitivně zkažena zástavbou. Jedná se například o území za Bohnickou léčebnou nebo kolem Čimického lesa, případně kolem Ďáblického hřbitova. Zajímavá jsou však i další místa po celé Praze 8. Dle mého názoru je potřeba si napříč politickým spektrem, říci co a jak je dobré pro naší městskou část do budoucna. Tvorba územního plánu a územního rozvoje není věcí, která se udělá narychlo a ad hoc. Není věcí, která se nechá plynout s tím, že ono se to nějak samo vyřeší. Je potřeba se touto problematikou začít zcela vážně zabývat.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124