ODS na Praze 8 připravila obyvatelům zase o něco příjemnější rok

Článek o opětovném zvyšování nájemného na Praze 8

Úpravy se týkají nájemného v obecních bytech. Těch je na Praze 8 stále ještě devět a půl tisíce, přestože více než polovina z nich směřuje rychle do privatizace. Každopádně v první větě jsem se spletl. Nejde totiž o úpravy nájemného, ale o bohapusté zdražování. Nová cena nájemného za metr čtvereční byla bytovou komisí a následně radou městské části schválena ve výši 81,– Kč, u snížených kategorií pak 75,– a 66,– Kč.

Důležité však je také znát částky, ze kterých ODS vyšla. Ještě v lednu 2007 byly tyto částky 37,03 Kč 27,79 Kč a 21,60 Kč. ODS na Osmičce tedy bez nějakých větších rozpaků tyto ceny zvedla za 24 měsíců o 44,– Kč, 47,20 a 44,40, tedy o více než o 100 procent. Přesto z úst představitelů ODS uslyšíte jediné: „Je to v pořádku a bylo by potřeba zdražovat dál a úplně uvolnit deregulaci.“ Naštěstí se však blíží volby, takže toto prozatím poslední zdražování, které nabude platnosti v červenci, bude opravdu zdražováním posledním.

Co čeká ČSSD po případných vítězných volbách, je jasné. Vrátit sestavování rozpočtu Městské části do normálu. Přestat utrácet za zbytečnosti a snížit výdaje. Na základě úspor pak začít snižovat nájemné na únosnou mez. Před nedávnem jsem v článku napsal toto: „Bylo zvykem a pravidlem, že nejlevnější bydlení bylo vždy bydlení v domech, které patřily obci, městu či státu. O něco dražší bylo bydlení v družstevních domech a nejdražší logicky u majitelů.“ Díky praxi radnic vedených ODS je v současnosti nejlevnější nájemné v družstevních bytech. Majitelé domů pak s řadou radnic bojují, kdo z nich bude mít dražší bydlení a kdo tak bude moci získat co nejvíce peněz.

ČSSD čeká těžká cesta, která napraví tento nový model a vrátí obecní bydlení tam, kam skutečně patří. Bude to cesta velmi obtížná, ale cesta, která bude ve znamení skutečné pomoci lidem.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124