Roste nájemné v obecních a soukromých domech rozumným tempem?

Změna nájemného v obecních domech, tj. v domech, kde to mohou zastupitelé ovlivňovat, je velmi zásadním bodem tohoto volebního období. V čem bych nesouhlasil, je hned název tohoto tématu. Ono totiž nejde o to, zda nájemné roste rozumně nebo nerozumně. Zde jde o čisté zdražování další jednotky důležitých nákladů obyvatel.

Bylo zvykem a pravidlem, že nejlevnější bydlení bylo vždy bydlení v domech, které patřily obci, městu či státu. O něco dražší bylo bydlení v družstevních domech a nejdražší logicky u majitelů. Před několika lety byl po velmi úporném mediálním tlaku a tlaku lobbyistů majitelů domů změněn systém týkající se nájemného. Nový systém umožňuje, aby mohla proběhnout takzvaná deregulace, tedy uvolnění cen nájemného. Aby toto neproběhlo příliš skokově, bylo dáno čtyřleté období, kdy každý rok může být částka zvednuta o určité procento. V předchozí větě je nejdůležitější slovo „může“. To totiž znamená a zároveň se předpokládalo, že majitelé domů, začnou zdražovat o maximální možnou mez. Naprosto nikdo však nepředpokládal, že stejným způsobem, tedy zdražit o maximum, budou postupovat i jednotlivé radnice. Stalo se tak něco neskutečného, co nikdo netušil. Díky praxi radnic vedených ODS je v současnosti nejlevnější nájemné v družstevních bytech. Majitelé domů pak s řadou radnic bojují, kdo z nich bude mít dražší bydlení a kdo tak bude moci získat co nejvíce peněz.

Na Praze 8 je bohužel se zdražováním spojen i další fakt, a to prodej bytů v tzv. privatizaci. Bohapusté současné zdražování je úžasným tlakem na občany, aby si rychle, rychle koupili v privatizaci byt, protože ten jinak bude za chvíli moc drahý. Prodělávají a budou na tom prodělávat především ti občané, kteří si byt nemohou zprivatizovat. Ti totiž budou muset svými zvýšenými nájmy zaplatit logický výpadek v rozpočtu, který vznikne prodejem bytů, a tím pádem ztrátou velkých příspěvků z nájmů. Ostatně tento model připustil na mnou položenou otázku na zastupitelstvu v září minulého roku i později odvolaný místostarosta za ODS Michal Kindl.

Za největší problém bych ale viděl především to, že vše se děje bez jakýchkoliv ekonomických výhledů do budoucna a bez přehledu co a jak bude za tři, pět, deset let. Tím pádem se začíná ukazovat, že toto zdražování není nikterak ekonomicky podloženo a vše se začíná rozhodovat jen čistě na ideologické platformě.

Závěrem je nutné říci, že sociální demokracie byla a vždy bude proti jakémukoliv bezdůvodnému zdražování. Naopak pokud v budoucím zastupitelstvu či radě bude zastoupena i ČSSD, tak budeme prosazovat, aby po zpracování ekonomického výhledu, mohla i výše nájemného klesnout na přijatelnou úroveň.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124