Hvězdárna v Ďáblicích

Hvězdárna v Ďáblicích je pozoruhodná stavba na území Prahy 8. Přestože byla postavena obětavou prací astronomického kroužku, byla vždy brána za naprosto profesionální instituci ve své oblasti.

Celkový pohled
Z vrcholu Ládví

Myšlenky vznikají různě. Dne 29. května 1952 v Ďáblicích probíhá přednáška o vesmíru, na které se objeví kolem 200 lidí. Spontánně vzniká hvězdářský kroužek, kterému ale chybí to podstatné, tedy místo, kde pozorovat vesmír. Nakonec se koružek rozhodl a začal stavět Lidovou hvězdárnu na vrchu Ládví. Jako materiál pro stavbu byly použity panely, které zbyly po nedávné stavbě panelového domu v Ďáblicích. Čtyřicet panelů pořídil astronomický kroužek za 40,– Kčs.

V roce 1956 je stavba dokončena a v budově můžeme nalézt pozorovatelnu s kopulí o průměru 5,27 metrů, přednáškovou síň, temnou komoru a knihovnu. Nadšení je oceněno natolik, že největší tehdejší dalekohled v našich zemích zamíří místo do Petřínské rozhledny právě do nově vybudované hvězdárny v Ďáblicích. Oficiální zahájení provozu hvězdárny je datováno na 3. 11. 1956. O výstavbu a provoz hvězdárny se nejvíce zasloužili Zdeněk Corn, Jaroslav Tůma a dr. Hubert Slouka, člen astronomické společnosti.

Stavba první části
Přístavba druhé části

O dva roky později je hvězdárna přestavěna. Rozšíření se týká sklepu, dílny další temné komory a především druhé pozorovatelny s pětimetrovou kopulí. V roce 1968 byla Lidová hvězdárna v Ďáblicích předána hvězdárně Praha – Petřín, aby se zlepšilo vybavení hvězdárny a její využití. V roce 1979 pak byly obě hvězdárny sloučeny s planetáriem ve Stromovce v jeden podnik. Dne 29. 2. 2000 darovali fotbalisté u příležitosti fotbalového utkání Slávie s italským týmem Udine, pražskému magistrátu siderické hodiny, které jsou dnes v Ďáblické hvězdárně. Ciferník těchto hodin je opatřen reprodukcí podpisu básníka Rainera Mariii Rilkeho.

Dalekohled – východní kopule
Dalekohled – západní kopule

Hvězdárna stojí na buližníkovém vrchu, což byl problém především při budování sklepu. Na vrcholové skále, v nadmořské výšce 325 metrů, je možné využít dalekohled. I bez něj se při dobrém počasí dá dohlédnout až na Ještěd vzdálený 75 kilometrů a bezpečně na Říp vzdálený 30 kilometrů.

Všechny nezimní fotky jsem si vypůjčil z webové prezentace Hvězdárny na www.planetarium.cz/DABLICEOBS/

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124