Nová koalice na Magistrátu aneb ztráta paměti TOP 09

Jak tak svět světem stojí, je řada věcí, které se vyvíjí, mění a proměňuje, ale řada věcí je neměnných. Kromě klasického hesla, že jediné co je v životě jisté, jsou smrt a daně, bych si dovolil přidat ještě jednu klasickou poučku o tom, že politici nejrychleji zapomínají to, co sami tvrdili. Pokud nevěříte, pojďme si zavzpomínat na tvrzení zástupců TOP 09 před vznikem nové koalice a následně po ní.

  1. Volba předsedy kontrolního výboru. Prakticky nikdy nikdo v politice nezpochybňoval, že místo předsedy tohoto výboru je nutné přepustit opozici a zároveň má mít opozice v tomto výboru většinu. Bohužel i za účasti ČSSD bývalá koalice zvolila zástupce opozice až na několikátý pokus. Zástupci TOP 09 hlasitě volali po okamžité nápravě, dokonce za ně bojovali, jistě dohodnutí zástupci z řad občanů. Jaká je realita po vzniku nové koalice? Předseda opět není volen, a to na řadu pokusů. Kromě toho i ve výboru nemá opozice většinu, což je opravdu nestandardní proces. Topce to evidentně nevadí.
  2. Výbory. V minulé koalici bylo pravidlem, že většina materiálů prošla výbory a pokud byly schváleny na výborech, tak šly do rady a zastupitelstva. Pokud se tak z nějakých důvodů nestalo, tak zástupci TOP 09 spustili povyk a odmítli o těchto materiálech hlasovat. Řeklo by se, to se nyní nemůže stát. Vždyť koalice má ve výborech po šesti lidech a opozice má dohromady jen tři zástupce. Ale chyba lávky. Pravicoví politici totiž na výbory kašlou a nechodí tam. Vzhledem k tomu, že každé usnesení musí ve výborech získat pět hlasů, stává se jim tedy, že jejich navrhnutá usnesení prostě neprojdou. Místo toho, aby zástupci TOP09 drželi dál své, že v tu chvíli takový materiál nemůže do rady ani zastupitelstva, dnes hlásají, že na to mají plné právo. Zajímavý názorový posun!
  3. Zastoupení opozičních politiků v kontrolních orgánech městských společností. To bylo křiku během prvního půlroku, že opozice je málo zastoupena v jednotlivých orgánech společností. To bylo rozčilování. A výsledek dnes? Opozice se pomalu ale jistě vytrácí ze všech těchto kontrolních orgánů a v některých již není vůbec.
  4. Volitelnost obviněných zastupitelů. Zástupci Top09 před pádem koalice opakovaně oslovovali Karla Březinu: „Vážený pane obviněný náměstku“. Dokonce se odmítali zúčastnit schůzí zastupitelstva, když je měl dotyčný řídit. A situace dnes? Obviněného zastupitele Jana Kalouska bez problému zvolili za uvolněného předsedu výboru pro evropské fondy a informatiku.

Je prostě fakt, že všichni procházíme „názorovými posuny“, „výraznými změnami ve směřování“ a k „novému pohledu na věci“. Ale snad bychom si alespoň někdy neměli lhát do očí. Když o něčem něco zásadně říkám, že to bude takto, pak je opravdu hloupé úplně obrátit. A to v řadě případů, z nichž jsem zmínil jen pár.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124