Prezidentská volba a prezidentská diskuse

Už se to blíží a novinářům začínají žně. Nejdřív média okázale přemluvila většinu obyvatel, že je nutné volit svého prezidenta přímo. Je jedno, že jeho pravomoce jsou malé a nebudou se rozšiřovat, je jedno, že celá ta legrace bude stát spoustu peněz, ale média budou mít co psát. Po létech masivní kampaně za podporu této myšlenky se všichni konečně dočkali a přímá volba prezidenta je na světě. Zajímavé je, že až nyní si ta stejná média uvědomila všechna negativa, co tato možnost přináší a začala vyzdvihovat myšlenku, že celá ta věc s přímou volbou je vlastně na nic. Ale my s tím už musíme žít, tak co dál?

Nejdřív se musíme zamyslet, jak mezi sebou budeme kandidáta vybírat. Před deseti lety, kdy jsme byli v situaci, kdy skoro nešlo prohrát, jsme udělali vnitrostranické referendum a zároveň referendum pro veřejnost. Obě vyhrál kandidát Miloš Zeman. Ten se však rozhodl, že svoji volbu zničí a prokaučuje. Nenastoupil do prvního kola volby a ve druhém kole mu část sociálních demokratů jeho hrátky důkladně spočítala. Že to bude na deset let problém? O to tehdy bohužel nikomu moc nešlo. O dalších pět let později už nebylo žádné re ferendum. Kdo by se také divil, po zkušenostech s prvním, že? Místo toho vedení strany rozhodlo zapojit pravicového ekonoma, bez jakéhokoliv vztahu k ČSSD pana Švejnara. Tyto volby vyhrát moc nešlo, přesto si myslím, že byly ze strany vedení ČSSD dobře zvládnuty.

Takže co teď, když jde o přímou volbu? Je potřeba diskuse, anebo necháme rozhodnutí na vedení? Koho budeme vybírat? Znovu Miloše Zemana, jak si řada sociálních demokratů přeje či Jiřího Dienstbiera, který vyletěl díky novinářům až skoro k titulu George Star-Superstar, nebo zase pravicového ekonoma Jana Švejnara, anebo to bude ten reflexovský Jan Tleskač?

Vedení ČSSD se rozhodlo, že bude vybírat kandidáta samo. Zatím nám nabídlo dva kandidáty s tím, že ve všech krajích proběhne s oběma diskuse a následně zvolí náš nejvyšší politický orgán UVV. Chceme to tak nebo ne?

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124