Stojí 612 miliónů všech obyvatel Prahy 8 za levný odprodej bytů pro 1 600 rodin?

Odpověď je jasná – Ne! Sledujeme čistý populismus největšího stupně, kdy na úkor většiny obyvatel si pár rodin pořídí velmi levné bydlení prakticky ve středu města. Tento prodej připomíná divokou pravicovou privatizaci ze začátku devadesátých let.

O co se jedná? Pravicová koalice na Městské části se rozhodla za každou cenu prodat zbytek prodejných bytů v Karlíně a Libni. Vzhledem k tomu, že tyto domy byly po povodni opraveny díky pomoci Evropské unie, tedy té Evropské unie, která je podle pravicových politiků tak špatná a měli bychom jít okamžitě pryč, tak tyto domy Praha 8 nesměla prodat. Protože ale populismus vládne všemu, byl vymyšlen plán, jak z toho ven. Praha 8 zaplatí jak zbývající dluh, který by platit nemusela, tak i pokutu za předčasný prodej domů. Bylo rozhodnuto, že to zaplatí ze svého rozpočtu. Tedy abychom to všichni pochopili: Místo toho, aby ty peníze šly na silnice, chodníky, bezpečnost, hřiště, zeleň, školy, lepší způsob informování veřejnosti atd., atd., tak se prostě vezme 612 miliónů korun a zaplatí se pokuta.

A ceny prodávaných bytů? Podle rétoriky na zastupitelstvu 15 000– 20 000,– Kč za metr čtvereční. Tedy volně přeloženo, za padesátimetrový byt v Karlíně zaplatí obyvatelé těchto bytů od 750 000,– do 1 000 000,– Kč. Reálné ceny bytů v Karlíně jsou asi trojnásobné. Jen tak mimochodem, v této částce má být, dle pravicové rétoriky, započten i ten výše uvedený dluh 612 miliónů. Vzhledem k tomu, že to činí cca 300 000,– Kč na byt, tak je potřeba výše zmíněné částky ponížit o tuto položku. Z toho vyplývá, že těchto 1 600 privile­govaných rodin díky extrémnímu populismu dostává za hubičku byty, a tratí všichni zbývající obyvatelé Prahy 8, kterým se výrazně snižuje jejich možná životní úroveň.

Zdá se vám to divné? Neuvěřitelné? Sociální demokracii také. Ale na zastupitelstvu, kde se o tom rozhodovalo, byli přítomní bohužel zástupci pouze prodávaných bytů. Taková malá scéna ze seriálu „Muž radnici“. Doufáme, že alespoň touto cestou je možné sdělit občanům Městské části, že tímto prodejem přišli nejen o těch 612 miliónů korun, ale i o další miliardy, kdyby se byty prodávaly za skutečnou cenu. Bohužel.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124