Bytová politika Hl.m. Prahy tři měsíce po sociálních demokratech

Nová koalice na Hlavním městě Praze nenavázala v oblasti bydlení příliš šťastně na předchozí roční práci sociálně demokratických politiků. Petr Dolínek v pozici radního pro bytovou politiku a Roman Petrus v pozici uvolněného předsedy Výboru pro bydlení skutečně za rok dokázali připravit materiály, které více jak z půlky splňovaly tehdejší programové prohlášení koaliční rady. Co se děje v posledních třech měsících s bytovou politikou na hlavním městě?

  1. Vše se zastavilo. Obyvatelé bytů určených k prodejům jsou oprávněnězneklid­nění současnou situací, kdy jim představitelé koalice nedokážou dlouhodobě říci, co bude dál.
  2. Byl zrušen Výbor pro bydlení. Tím nová koalice naznačila, že bytová oblast není její prioritou a že je vlastně bytová problematika nezajímá. To se podtrhlo třeba i zdlouhavým váháním ohledně haly pro bezdomovce. Je otázkou, zda by lidé umírali, kdyby rada rychleji reagovala.
  3. Pokud jde o transformaci bytového fondu, tak náměstek primátora Kabický sice přislíbil, že tato bude sice pokračovat přesně tak, jak jej připravil bytový výbor, ale….

3a) Za prvé se bude měnit cena bytů. Jak se bude určovat nová cena bytů, pan náměstek neupřesnil. Pouze v médiích a při interpelaci tvrdil, že se jedná o změnu v důsledku změn ceny za nebytové prostory. Sociální demokraté doufají, že zůstane u odhadu cen pomocí soudních znalců.

3b) Nejpodstatnější bod. Ono vlastně už nejde o transformaci bytového fondu. Tedy nejdříve prodeje a pak pořízení nového bydlení. Pan náměstek nám sdělil při interpelaci, že půjde o prodej bytů, ze kterého se získané finanční prostředky přesunou do běžného rozpočtu. Následně se Rada prý ještě poradí, zda bude nějaké z těchto prostředků investovat do bytové oblasti.

  1. Všechny další věty a texty v novém programovém prohlášení jsou, stejně jako u ostatních oblastí, bezobsažné a nic neříkající, ala zaplňme papír, protože je to potřeba.

Co z toho vyplývá? Sociální demokracie by se měla velmi vážně začít zabývat tím, zda takovýto obyčejný prodej bytů podpoří. Za sebe se musím přiznat, že budu v klubu navrhovat postavit se výrazně proti tomuto záměru, který znamená ztrátu zásadního majetku a pozdější ztrátu získaných financí v pravicových projektech.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124