Pár historicko-statistických údajů k letošnímu sjezdu ČSSD

Tak pár historicko-statistických údajů k tomu letošnímu sjezdu ČSSD. Jedná se o v pořadí 36. sjezd sociální demokracie, ale není to tak přesné číslo. Tak se na to podívejme. Sociální demokracie byla založena v Praze na Břevnově dne 7. dubna 1878. Je to tedy nejstarší dodnes působící politická strana v českých zemích.

Kromě tohoto úvodního sjezdu následovali v letech 1880 a 1882 další dva ilegální sjezdy. Oba rovněž v Praze. Tehdy to sociální demokrati neměli jednoduché a rozhodně je potřeba si uvědomit, že sjezdy probíhali za účasti několika členů, kteří bohužel v řadě případů skončili ihned ve věznicích.

První řádný – legální, tedy očíslovaný, sjezd ČSSD se uskutečnil 25.-26. prosince 1887 v Brně. Následoval jeden mimořádný, nečíslovaný sjezd, v roce 1891 v Praze a pak již řádné sjezdy. Do vzniku první republiky jich proběhlo jedenáct, ten poslední v předvečer 1. sv. války v prosinci 1913.

Během první republiky byla již sociální demokracie uznávanou stranou a to i po odtržení extrémistického křídla, které se změnilo v KSČ. Od prosince 1918 do prosince 1938 proběhlo osm sjezdů ČSSD. Takže ten první po 2. sv. válce mohl nést číslovku 20 a byl uspořádán v říjnu 1945 v Praze. Bohužel následně sociální demokracie v českých zemích stihla uspořádat již jen jeden sjezd, v listopadu 1947, v Brně a následně po situaci v roce 1948 proběhl nelegální a inscenovaný slučovací sjezd s KSČ. Ten pochopitelně nemá v historii ČSSD své místo.

Následovali dva sjezdy v exilu. V roce 1983 v Curychu a v červnu 1989 v Heidelbergu. Kromě toho proběhla v roce 1973 ještě konference v Gersau-Rotschuo, která, ale není brána jako sjezd.

V březnu 1990, se opět na Břevnově, ale ve větším obsazení než před mnoha lety, konal obnovovací sjezd ČSSD, tentokrát s číslovkou dvacet čtyři. Následovalo dalších jedenáct sjezdů a ten dvanáctý následoval tento rok.

A jaké města si sociální demokraté nejvíce oblíbili, tedy kde se sjezdy nejčastěji konaly? Kromě dvou zahraničních sjezdů se nejčastěji konaly sjezdy v Praze a to hned devatenáckrát. V Brně se budeme scházet pošesté, tedy pět sjezdů. Dvakrát se sociální demokraté sešli v Bohumíně a Českých Budějovicích a po jedné návštěvě vykonali v Prostějově, Plzni, Moravské Ostravě, Hradci Králové a Ostravě.

A když jsme u té statistiky, tak sociální demokraté nemají rádi leden a červenec, kdy se nesešli ani jednou. Naopak milují duben a prosinec, kdy se sešli rovnou sedmkrát. :)

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124