Senioři a péče o ně a pro ně - článek do Osmičky

Dostal jsem na Praze 8 záludnou otázku, zda je lepší stavět domy pro seniory, anebo podporovat rodiny starající se o seniory doma. Těžko dopovědět, lehce rozhodnut!

Těžko dopovědět, lehce rozhodnut!

Těžká otázka, na kterou se nedá jednoduše odpovědět. V ČSSD nejsme příznivci jednoduchých řešení, kdy je jediná správná pravda a druhá možnost je vždy špatná. Tak se bohužel na radnici Prahy 8 v posledních dvou letech řeší běžně všechny problémy. Obě varianty, zmíněné v otázce, mají své plus a mínus a je potřeba je podporovat obě. Je však jasné, že ne vše zvládne Městská část Praha 8. Řada rodin má ve svých zvyklostech, že se starají o své seniory doma. V případě, že to umožňuje jejich sociální zázemí a zdravotní stav seniora pak je vše v pořádku. Bohužel jsme přesvědčeni, že takovýchto rodin bude čím dál méně, především díky nedostatku sociálního zázemí. Samozřejmě jde jako vždy o peníze. Když nejsou, tak není možné se o seniory starat. Zde se ovšem dostáváme na tenký led, kdy bychom museli dlouze mluvit o soustavném zhoršování sociální situace občanů během posledních šesti let. A řešení je v nedohlednu, očekávání je spíše horší než lepší.

Pak jsou senioři, o které se jejich rodiny nemohou postarat. Někdy zůstane senior sám, někdy jsou děti pracovně mimo republiku. Bohužel jsou i rodiny, kde se děti ke svým rodičům prostě neznají. V tuto chvíli pak musí nastoupit stát, respektive obce. Postarat se o své seniory by měla být zásadní služba obecních politiků. Možnosti jsou různé. Na Praze 8 jsou domy pro seniory zřizované Magistrátem hl. m. Prahy, dále tzv. DPS, tedy Domy s pečovatelkou službou. Musím říct, že obě služby jsou po dvaadvaceti letech práce opravdu velmi profesionální.

To ale neznamená, že by nebylo nutné stavět nové domy pro seniory nebo měnit bytový fond Městské části na fond seniorský. I díky demografickému vývoji, kde se prognózuje výrazné zvýšení seniorů, je potřeba začít reagovat nyní. Neradi bychom viděli, že Městská část dopadne jako v otázce mateřských školek. Tato problematika se politicky začala řešit až ve chvíli, kdy už bylo pozdě, přestože všichni věděli, že tento problém nastane.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124