Pinochetovo dědictví českých pravicových politiků.

Když se chci v poslední době pobavit, kliknu na webové stránky Pravý břeh s podtitulem Revue pro pravicovou politiku. Jedná se o stránku, kde najdete texty pravicových politiků, kteří jsou více „pravicovější“ než jejich běžní kolegové. Dříve jsem se takto bavil u stránek aktivisty pana Šinágla, ale ty už jsou dnes trochu nudné. Stránky Pravého břehu čtu vždy s úsměvem, neboť poznat myšlenky názorového protivníka je vždy dobré, ale není dobré se nad nimi rozčilovat. Je dobré je brát jako k pousmání a k poučení.

Bohužel mě v poslední době přechází humor a začínám se děsit. A v době výročí Pinochetova puče v Chile mě smích přešel úplně. Dosud se Pravý břeh dal brát jako ostřejší pravicová rétorika. Nyní zhnědla úplně. Pan Dušan Šrámek zde zveřejnil článek pod názvem „Za Pinochetem“. Musím se přiznat, že jeho rétorika je šílená a dovolím si několik citací.

  1. Tisíce zavražděných a umučených, desetitisíce vězněných i „zmizelých“ i statisíce emigrantů jsou skvrnou na jinak legitimním převzetí moci od bankrotářské vlády ohrožující stabilitu nejenom vlastního státu, ale celého subkontinentu.

Pan Šrámek tady naprosto jednoznačně říká, že ozbrojené převzetí vlády je zcela legitimní, pokud je podloženo rétorikou o nefungující ekonomické situaci v zemi. Kromě toho, že pan Šrámek popírá prakticky všechny demokratické procesy, které běžně fungují, tak především vyzdvihuje fungující trh nad jakákoliv práva občanů a to už nemluvím o něčem podobném jako je demokracie a volby. Navíc si neuvědomuje, že kdybychom skutečně měli postupovat podle jeho rétoriky, že vláda s nefungující ekonomikou státu musí padnout i za cenu ozbrojeného puče, tak by padalo hodně vlád a nejen v Evropě. Ostatně se ho ptám, kde byl posledních sedm let, když nás pravicová vláda táhla náš stát ekonomicky ke dnu a zadlužila jej. Například jen vládní dluh vyrostl z 802 miliard na 1667 miliard.

  1. Na příkladu Chile lze tak demonstrovat klasickou poučku Miltona Friedmana: Kde není politická svoboda, může být ekonomická svoboda, kde není ekonomická svoboda, nemůže být ani politická svoboda.

Autor textu je přesvědčen, že zavírání lidí do vězení, popravování, mučení, vysidlování lidí za hranice státu je politická svoboda. Svoboda, kterou lze obhájit i tyto činy ve prospěch fungující ekonomiky.

  1. Nezbývá si než povzdechnout, že podobný vlastenecký generál chyběl Čechům v roce 1948.

Pan Šrámek si nechal nejvíce šokující větu nakonec. Chtěl by nahradit komunisty, kteří spustili teror ve své zemi a pronásledovali své občany za „skvělou“ vládu generála, který spustil teror ve své zemi a pronásledoval své občany. Lépe řečeno je pro pana Šrámka pravicový teror zaměřený proti komunistům absolutně obhajitelný. Takovéto texty už nejsou k pousmání, nejsou k tomu, abychom je hodili za hlavu. Nejsem si ani moc jistý jestli si autor vůbec uvědomuje, jak šílené věty ze sebe vypouští a co vlastně těmi větami sděluje. Tohle je totiž již čistý extrémismus. Je to boj proti demokracii, boj proti všemu co normální politika hlásá. Je potřeba těmto lidem říci ne, takto ne, to už je za hranicí.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124