Nad byty se musíme společně zamyslet - článek pro Osmičku

Bytová problematika je zásadní pro občany i pro politiky. I proto se pravděpodobně tak často téma bytů objevuje i v tomto fóru. V Praze se prosadil jednoduchý model. Všechno prodat, všeho se zbavit.

K privatizacím vedly dvě jednoduché populistické věty: „Občané se starají o domy lépe než obce“ a „Všechny domy jsou v takovém stavu, že je lepší je prodat“. Inu, když pravicový politik, který je ve straně, která se dvacet let o tyto byty stará řekne, že obec se neumí o byty starat, je to výpověď především o něm samém. Ve skutečnosti jde totiž o to, že jak která obec a jak který politik se umí starat. Každopádně byty jsou rozprodané a z větší části za velmi malé částky, které neodpovídaly reálné hodnotě bytů. Peníze jsou v řadě případů vesele projídány.

Co je ale daleko větší problém a co by mělo znepokojovat všechny obyvatele je to, že 11 000 bytů, které Praha 8 ještě před sedmi lety měla, generovaly značný zisk a to i při více jak polovičním nájemném než nyní. Lépe řečeno dnes by šlo asi o polovinu rozpočtu na stránce příjmů rozpočtu MČ. Ty nemáme a mít už nikdy nebudeme. Koalice se snaží tuto ztrátu zakrýt výstavbou prý vydělávající radnice společně s obchodním centrem. Ve skutečnosti vám ale většina ekonomů po prostudování smluv řekne, že jde o prodělečnou aktivitu, která zavání velkým finančním problémem MČ do budoucna.

Pokud jde o pořizování nového bytového fondu tak je potřeba jednat o tom, jak využít některé drobné plochy území Městské části, které zbývají. Určitě je potřeba se ozvat proti obsazování ploch uvnitř sídlišť. Nové byty postavené ať již v režii MČ, či společně s jiným partnerem, by jednoznačně měly být striktně použity jen pro čtyři skupiny obyvatel. Seniory, startovací byty pro mladé, sociálně potřebné občany a tzv. preferované profese jako jsou učitelé, zdravotníci, hasiči.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124