Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (6. 1. - 10. 1. 2014)

Drop In využívá od podzimu nové sídlo v Praze 8.

Po téměř roce skončily pro Centrum metadonové substituce Drop In útrapy s hledáním adekvátního prostoru. Pacienti, kteří se léčí z drogové závislosti, mohou od konce minulého roku docházet do pavilonu číslo 19 Městské polikliniky v Praze 8. Hned v prvních dnech si do něj našla cestu většina pacientů. Nové působiště metadonového centra Drop In kladně hodnotí i stávající pacienti. I přesto, že je pro některé daleko, jsou rádi, že centrum nebylo zrušeno a na léčbu pravidelně dochází. Metadonovému centru Drop Inu hrozilo v rámci jeho ročního působení v nízkoprahovém středisku v ulici Karolíny Světlé zavření, a tak i ztráta stovky pacientů. Navíc rozdílnost v zaměření nízkoprahového střediska a metadonového centra způsobila i odliv určitého procenta pacientů. Obecně prospěšná společnost Drop In je závislá na vícezdrojovém financování. Kromě projektů Rady vlády pro drogovou problematiku a Ministerstva zdravotnictví, podporují fungování Drop Inu soukromí sponzoři, Magistrát hlavního města Prahy a jednotlivé městské části. V době působení metadonového centra v nízkoprahovém středisku v ulici Karolíny Světlé pozastavila Městská část Praha 1 příspěvek pro Drop In. Ten činil zhruba 250 tisíc korun ročně. Pozastavila ho s tím, že pokud z Prahy 1 s metadonem odejde. Když se odstěhovali, skutečně příspěvek, jak slíbili, obnovili. Během prvních dvou měsíců fungování nového sídla Centra metadonové substituce se nevyskytly žádné připomínky a pacienti se rychle adaptovali na novou lokalitu.

Pejskaři chtějí více ploch pro své mazlíčky, ostatní zas méně hromádek v ulicích

Volně pobíhající pes po městě? Ani náhodou, stěžují si lidé. Volně pobíhající psi patří na vyhrazený prostor. Nikdy se nikdo za svého psa nemůže stoprocentně zaručit, že například nevběhne do silnice, nenapadne člověka či jiného psa. Řada pejskařů si však stěžuje, že míst, která jsou po Praze vyhrazena pouze psů, je nedostatek. To se však do budoucna alespoň v některých městských částech změní. Letos chce například rozšířit množství takových míst radnice osmé městské části. Radnice plánuje rozšíření portfolia hojně navštěvovaných psích luk o psí louku v ulici Hanouškova. Jedním z dalších problémů, který budí emoce mezi lidmi, jsou neuklizené psí hromádky na chodnících a na trávnících v parku. Veškerá zeleň a chodníky kolem domů jsou plné psích výkalů. Jiné zkušenosti však mají například obyvatelé Ďáblic.

Přemění park u libeňského plynojemu

Léta zanedbaný park u libeňského plynojemu, kam se doteď odvážili jen ti nejstatečnější, se dočká revitalizace. Praha 8 ho po urgencích získala od magistrátu do své správy. Neudržovanou zeleň zahradníci v prosinci prořezali a úklidové čety posbíraly nepořádek. Na zemi se povalovalo nejrůznější harampádí včetně nebezpečných injekčních stříkaček, na skrytějších místech si bezdomovci vybudovali svoje kutlochy. Přeměna by měla nastat v roce 2015. Pozemky o ploše 9.580 m2 leží mezi libeňským plynojemem a Sokolovskou ulicí. Dosud byly ostudou Prahy 8. To se změní. Dolní Libeň se konečně dočká parku. Na rok 2014 se připravuje zpracování projektové dokumentace a nejpozději v roce 2015 revitalizace.

Pilotní projekt nových parkovacích zón začne na konci léta

Praha v rámci nového systému parkovacích zón rozdělí oblasti na menší a lidé si budou moci koupit karty buď pro celou městskou část, nebo levnější karty jen do okolí svého bydliště. Některé modré zóny se změní na smíšené, kam mohou zaparkovat i přespolní řidiči. Na kontrole neukázněných řidičů se budou podílet i městské části a do systému parkování mají být zahrnuta i soukromá parkoviště. Nový systém v pilotní verzi má začít fungovat ve vybraných městských částech od srpna či září 2014, plně začne fungovat od 1. ledna 2015. Jednou z novinek má být omezení modrých zón a jejich přeměna na takzvané smíšené zóny. To umožní firmám a podnikatelům tu zaparkovat – v současné chvíli totiž v modrých zónách mohou zastavit pouze rezidenti či ostatní držitelé parkovacích karet, rovněž to umožní lidem navštěvovat své blízké v oblastech s modrými zónami. Modré zóny se na smíšené změní tam, kde nejsou naplněny rezidenty, taková místa vytipují radnice.

Palác Svět. Opravu provází problémy

Budova paláce Svět, kterou proslavil spisovatel Bohumil Hrabal, čeká už dlouho na svou opravu. Do té se sice italský majitel Antonio Crispino po řadě upomínek pustil, práce ale neprobíhají tak, jak si lidé představovali. Nadšena není ani radnice Prahy 8. „Občas na stavbě někoho zahlédneme, takže úplně mrtvo tam není. Majitel navíc při opravách pochybil při stavebních postupech a nyní mu hrozí pokuta.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124