Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (13. 1. - 17. 1. 2014)

Plavci ještě letos skočí do koupaliště Ládví. Praha 8 do něj investuje desítky milionů

Radnice osmé městské části chce letos lidem po letech otevřít koupaliště Ládví. To se dočká velké proměny. ta bude městskou část stát 54 milionů korun. Radnice osmé městské části i přes loňské komplikace s výběrovým řízením věří, že opravu stihne do léta. Po podpisu smlouvy bude vše jasnější. Záměr radnice platí. Do koupaliště v Ládví chce radnice osmé městské části investovat zhruba 54 milionů korun. Na proměnu koupaliště má již radnice platné stavební povolení. Práce tak mohou odstartovat okamžitě poté, co bude vybrána vhodná firma, která se o opravdu postará. Stávající koupaliště bude zcela vybouráno a na jeho místě vznikne nové, které bude větší a také hlubší. Nový bazén by měl být 30 metrů dlouhý a 12,5 metrů široký, děti se na místě dočkají brouzdaliště. Na místě vznikne také hřiště pro beach volejbal.

Pražské potrubí stárne, poruch vodovodů přibývá

Minulý rok opravily Pražské vodovody a kanaliazace (PVK) 4717 havárií vodovodu, což je skoro pět procent nárůst v porovnání s rokem 2012. Obnova vodohospodářské infrastruktury se ročně pohybuje mezi 0,5 % až 1 %, vodovodní potrubí stárne, což se odráží i na zvýšené poruchovosti. Nárůst četnosti havárií byl také způsoben zintenzivněním preventivních prohlídek vodovodní sítě. Jenom za rok 2013 prověřila společnost 2774 kilometrů vodovodního potrubí a odhalila 306 skrytých úniků. Pražské vodovody a kanalizace loni odstranily 1885 havárií vodovodních řadů a přípojek (pokles o 18,3 %) a 2832 havárií ostatních zařízení (šoupata, hydranty, uzávěry na přípojce). V tomto případě se počet havárií zvýšil o 28,7 %. Nejčastější příčinou vzniku poruchovosti byla koroze 73 %, pohyby půdy 21 %, a v několika desítkách případů také cizí zavinění, vada materiálu a zamrznutí přípojek nebo uzávěrů. Největší havárie, které PVK v minulém roce zaznamenaly, se týkaly především havárií vodovodních řadů o průměru 800 mm v ulicích Formánkova v Praze 8 a v ulici K Horkám v Praze 10. V obou případech se bez dodávky vody ocitlo 30 tisíc Pražanů.

Praha 8 zvažuje, že zastaví svoje zóny placeného stání

Radnice Prahy 8 zvažuje, že pozastaví vydávání karet, které mají umožnit bezplatné parkování rezidentům v Libni, Karlíně a Kobylisích. Vedení obce k tomu vedlo rozhodnutí metropole, že v létě spustí na území hlavního města pilotní projekt nových zón placeného stání (ZPS). Koncem ledna proběhne jednání s náměstkem primátora Nouzou o podobě pilotu. V momentě, kdy magistrát bude schopen obratem konat, radnice obratem ustoupí. Právě Karlín má být jednou z čtvrtí, kde chce město nový režim odzkoušet. Libeňská radnice připravovala změny v parkování tři roky. Vedla ji k tomu katastrofální situace na tamních silnicích. Motoristé nyní parkují bez mrknutí oka ve dvou řadách, na chodnících, pěších zónách, v zeleni, zkrátka všude, kde se dá. Obec nechtěla čekat na nové řešení města, jež se jevilo v nedohlednu, a tak se do regulace pustila sama. Jenže magistrát před nedávnem oznámil, že má novou koncepci. Došlo k zásadní změně oproti předchozímu systému, že se nemusí soutěžit výběr provozovatele. Město chce, aby systém provozovala TSK, což umožní zóny zavádět ještě letos. Když budou akceptovány připomínky radnice, není důvod, aby teď zaváděla svoji úpravu a v létě celopražskou. Parkovací karty začal úřad vydávat v závěru loňského roku. Zatím si je vyzvedlo asi deset procent oprávněných uchazečů. Nový systém parkování měl začít ve vybraných ulicích Karlína platit od března. Předpokládalo se, že v Libni se rozběhne v dubnu, jako poslední přijdou na řadu Kobylisy.

Rytířský řád křižovníků požaduje vrácení čtyř domů v pražském Karlíně

Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou požaduje vrácení čtyř domů v pražském v Karlíně. Nárok si na ně ale dělá i Praha 8, která je spravuje od 90. let, a chystala se je i privatizovat. O tom, komu domy připadnou, rozhodne soud. Křižovníci požadovali majetek zpět už v 90. letech. U obvodního i městského soudu uspěli, Nejvyšší soud domy přiřkl Praze 8. Nejvyšší soud rozsudek zrušil. On neřekl, že to patří městské části, jak dneska městská část a nájemníci tvrdí, že by soudy někdy řekly, že to patří hlavnímu městu Praha. Ne, soudy řekly, že to patří křižovníkům, ale křižovníci se toho nemůžou domáhat, protože nemají aktivní legitimaci a musí počkat. Vzhledem k tomu, že zákon už teď existuje, měly by se podle něj domy nejdřív převést na stát a pak konečně na Rytířský řád. Ten už podal návrh na předběžné opatření na zákaz nakládání s majetkem. Praha 8 chtěla tyto čtyři domy prodat bytovým družstvům, teď ale musela privatizaci zastavit. Musí počkat, než se vyřeší žaloba o určení vlastnictví, jestli tedy Česká republika, nebo městská část. Naděje, že křižovníci domy vysoudí, je malá. Rytířský řád postavil blok domů v dnešní Vítkově a Pobřežní ulici v 19. století pro své duchovní a také pro chudé lidi. V dubnu 1950 ale objekt násilím zabrali komunisté a převedli ho na Náboženskou matici. Od revoluce se řád o majetek soudí.

Referendum o hazardu chtějí i v Praze 8

Lidé žijící v osmé městské části by mohli rozhodovat o osudu heren v referendu. Místní iniciativy začaly sbírat podpisy, na jejichž základě musí být veřejné hlasování vyhlášeno. Pokud se podaří získat pro záměr dostatečnou podporu, mohlo by se referendum konat na podzim spolu s komunálními volbami. O regulaci hazardu rozhodují orgány hlavního města, městská část může omezení pouze navrhnout.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124