Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (03. 2. - 07. 2. 2014)

Praha 8 opraví louku v Thomayerových sadech

Radnice Prahy 8 upraví louku v libeňských Thomayerových sadech. Má sloužit jako oddechová zóna, kde budou moci lidé pořádat například pikniky. Součástí projektu bude i nové pítko a toalety. Práce začnou na jaře, rekonstrukce by měla být hotova do konce letošního roku. Radnice zde chce vytvořit klidné místo pro odpočinek, čemuž pomůže i vložení mlatové promenádní pěšiny do prostoru louky. Ta umožní nerušený pohyb a pobyt mimo hlavní pěší a cyklistický tah. Při obnově chce radnice rozdělit plochu do tří částí, které se budou dělit na dětské hřiště, louku a odpočinkovou část. Instalovány sem budou také lavičky a piknikové stoly. Důraz se klade na ponechání co největší travnaté plochy, která bude oseta speciálním travním semenem. Na dětském hřišti budou nové herní prvky včetně pumpy a dřevěného koryta s vodou, pod nimi bude písková plocha a vybudovány budou také jakési travnaté ostrovy. Pramen u vrby se ponechá a bude i nadále volně protékat loukou. Součástí obnovy louky bude také výsadba listnatých stromů. Kromě Thomayerových sadů chce ještě radnice Prahy 8 rekonstruovat park na náměstí Dr. Václava Holého.

Libeň bude letos vzpomínat na Bohumila Hrabala

Radnice Prahy 8 chystá velké oslavy. Letos v březnu totiž uplyne 100 let od narození významného českého spisovatele Bohumila Hrabala. Vzpomínat se bude celý rok. V březnu uplyne sto let od narození jednoho z nejvýznamnějších českých literátů. Výročí nezůstane bez povšimnutí ani v Praze 8, kde Bohumil Hrabal strávil důležitou část svého života. Místní radnice chystá celoroční oslavy. Přestože slavnostní zahájení proběhne 27. března v Libeňské sokolovně, tedy den před samotným výročím, již v únoru je připravena řada vzpomínkových večerů. V úterý 18. února bude například představen Hrabalův život v Divadle Karla Hackera (Divadlo Jiskra). Podobné akce chystá také Kulturní dům Krakov a Libeňská synagoga. Na úřadu Prahy 8 pak budou po celý rok probíhat speciální výstavy, v květnu se také uskuteční pochod po stopách Bohumila Hrabala.

Privatizaci domů v Praze 8 zastavily církevní restituce.

Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou žádá v rámci církevních restitucí zpátky svůj majetek v pražském Karlíně. Nemovitosti však patří Praze 8, která je loni na jaře nabídla soukromým vlastníkům k odkoupení. Privatizace je teď kvůli nařízení soudu pozastavená a obyvatelé čtyř domů nedaleko Florence nevědí, co s nimi bude dál. Obyvatelé domů tvrdí, že jsou ve sporu o církevní restituce rukojmími. Privatizace se rozběhla před rokem. V domě v Pobřežní ulici o ni byl stoprocentní zájem. O záměru křižovníků tehdy lidé neměli ani ponětí a dopis z května proto předsedu bytového družstva nemile překvapil. První dopis ze dne 23. května, který od křižovníků dostali, až zhruba tři, čtyři měsíce poté, co se rozběhl proces privatizace. Do té doby nájemníci ze strany křižovníků nebyli vůbec nijak kontaktováni, nebyli nijak informováni o tom, že se chystají soudní spory znovu otevřít a znovu vznést nároky na domy. Obyvatelé proto sami privatizaci pozastavili. Městská část s nimi uzavřela smlouvu o smlouvě budoucí a slíbila zachovat podmínky privatizace. Tímhle stavem však vznikají poměrně nepříjemné finanční důsledky skrze to, že v bytech zde nájemníci neustále platí poměrně vysoké nájemné. Na otázku proč křížovníci neinformovali obyvatele domu o svém záměru dřív, odpovídá jejich právní zástupce, že to měli zařídit úředníci městské části a privatizaci vůbec nespouštět.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124