Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (17. 2. - 21. 2. 2014)

Praha 8 nechce měnit zeleň na stavební parcely

Rada Prahy 8 nesouhlasí se změnou ploch vedených jako zeleň na pozemky určené k zástavbě, týká se to především ulic Pod Havránkou a Pod Písečnou. Posledním nejkřiklavějším případem je ulice k Pazderkám. Tady investor požadoval přeměnu cca. 14 tisíc metrů čtverečních zeleně na území do budoucna zastavitelné, přitom les, který se zde rozkládá, je prakticky nedílnou součástí sousední botanické zahrady a jako takový slouží tisícovkám obyvatel bohnického sídliště.

Křižovníci s 20 členy získají půdu za stamilióny, soudí se o činžáky

Státní pozemkový úřad se chystá na první obrovské předání nemovitostí církevnímu subjektu. Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou by měl do měsíce v pražských Ďáblicích získat 166 hektarů lukrativních pozemků včetně areálu bývalého statku. Řád, který má v současnosti 20 členů, čeká na restituci dalších stovek hektarů pozemků okolo Prahy i různě po republice. Zároveň se ale soudí se státem o další pozemky v Ďáblicích a také s Prahou 8 o tři činžovní domy. V Ďáblicích by měl řád v první vlně získat většinou zemědělské pozemky, řád je chce zatím pronajímat farmářům. V případě, že by se rozhodl pozemky prodat na stavební parcely, vydělal by miliardy korun, protože podle cenové mapy se metr čtvereční v Ďáblicích prodává minimálně za pět tisíc korun. O výzvě k vydání historického majetku řádu křižovníků v Ďáblicích probíhá správní řízení a první rozhodnutí se předpokládá zhruba do měsíce. Řád křižovníků je jediný původní český katolický řád. V minulosti mu patřily po české republice tisíce hektarů zemědělské půdy a lesů. Hospodařil na několika statcích a vlastnil několik činžovních domů. Jenom kolem Prahy mu patřilo k 25. únoru 1948 v Ďáblicích 290 hektarů zemědělské půdy. V Ďáblicích to ale nemusí být poslední pozemky, které řád získá, protože se již delší dobu soudí o devět hektarů stavebních parcel, které v roce 1998 neoprávněně vydal Pozemkový fond fyzickým osobám. Ty pozemky prodaly firmě Ďáblické rezidence, s. r. o., která chce na pozemcích postavit velký bytový komplex. Pokud soud určí, že pozemky byly vydány protizákonně, protože od roku 1991 platí tzv. blokační paragraf, který fondu zakázal nakládat s bývalým církevním majetkem, bude je moci SPÚ křižovníkům vydat. V zákonu je paragraf, který církevním subjektům umožňuje soudit se o majetek, který byl vydán navzdory blokaci. Nejde o jediný spor, který křižovníci vedou. Bojují i o tři činžovní domy v Karlíně. Po roce 1948 byl bývalý majetek řádu převeden do Náboženské matice, která ale majetek pouze spravovala a nezákonně jej převedla na Prahu. U soudu se řádu podařilo získat předběžné opatření, čímž zastavil i připravovanou privatizaci bytů.

Les u trojské botanické zahrady nezmizí

Na pozemku u ulice K Pazderkám, který leží v těsné blízkosti severního vstupu do trojské botanické zahrady, se stavět nebude. Rada Prahy 8 nesouhlasila se záměrem změnit plochy vedené jako zeleň na lokality určené k zástavbě. Poslední nesouhlasná stanoviska se týkají například pozemků v ulici Pod Havránkou, kde je zájem přeměnit více než pět tisíc metrů čtverečních ovocného sadu, nebo pozemků pod ulicí Pod Písečnou, kde se podobný záměr týká více než dvou tisíc metrů. Asi nejkřiklavější z posledních dnů je případ ulice K Pazderkám, kde je nyní les o ploše více než 14 tisíc metrů čtverečních.

Radnice dostanou peníze z hazardu

Vedení Prahy rozdělí městským částem dalších 35 milionů korun z hazardu. Rozhodla o tom rada hlavního města. Peníze město získalo na poplatcích z hazardních her za třetí čtvrtletí 2013. Celkem již hlavní město rozdělilo jednotlivým radnicím za loňský rok 300 milionů korun. Praha získané peníze rozděluje podle schváleného klíče. Městské části by měly dostávat polovinu z vybrané částky, za celý rok ale v součtu maximálně 300 milionů korun. Vedení hlavního města proto městským částem za hazard za červenec až září pošle pouze necelých 35 milionů korun, i když Praha za toto období vybrala více, a to 159 milionů korun. Přesná částka určená pro jednotlivé městské části se vypočítává podle množství automatů na jejich území a počtu dnů, kdy byly provozovány. Nejvíce dostávají Praha 8, 4, 5 a 10.

Praha 8 schválila vyrovnaný rozpočet na rok 2014

Praha 8 schválila vyrovnaný rozpočet na rok 2014. Městská část počítá s příjmy i výdaji ve výši 1,7 miliardy korun. Oproti loňskému roku je rozpočet vyšší téměř o 370 milionů. Výnosy zvýšila privatizace bytového fondů a převody investičních akcí z loňského roku. V celkovém objemu miliarda 700 milionů, kterou má Praha 8 nerozpočtovánu, pro letošní rok převádí vlastně půl miliardy z loňska, to znamená, jsou to převážně akce, které se nepodařilo dokončit v loňském roce. Praha 8 chce letos nejvíc peněz investovat do revitalizace karlínského náměstí, opravy dolní části Thomayerových sadů a rozšíření některých mateřských a základních škol.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124