Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (03. 3. - 07. 3. 2014)

Referendum bude. Přijdou ale lidi?

Již 12. dubna budou moci obyvatelé Prahy 8 rozhodnout, zda chtějí ve své městské části zakázat herny. Určili to zastupitelé, když překvapivě odhlasovali, že v uvedený den se uskuteční referendum o hazardu. Ruku pro zvedli všichni. Aby se vlk nažral. Na první pohled se zdá, že zastupitelstvo tak urychleně vyhovělo odpůrcům hazardu. Je ale téměř jisté, že referendum nebude platné a herny nezakáže. Háček je totiž v termínu. Sdružení 8 bez hazardu chtělo referendum uspořádat s komunálními volbami v říjnu, aby byla zajištěna dostatečná účast. Aby bylo platné, je totiž nutné, aby přišlo nejméně 35 procent oprávněných voličů. A to v dubnu téměř jistě nebude. Zatímco komunálních voleb se pravidelně účastní okolo 40 procent voličů, třeba při posledních volbách do Evropského parlamentu, které se letos konají v květnu, byla účast jen 28 procentní. A tak je téměř jisté, že v „náhodně vybrané datum“, jímž je onen 12. duben, 35 procent voličů k urnám určitě nepřijde. Vedení radnice ale oponuje: Pokud si prý lidé herny na území osmé městské části nepřejí, měli by přijít v co nejhojnějším počtu

Radnice se bude s křižovníky soudit o čtyři domy v Karlíně

Obyvatelé čtyř domů v Karlíně se privatizace bytů zřejmě hned tak nedočkají. Radnice Prahy 8 se totiž chystá na soud s Rytířským řádem Křižovníků s červenou hvězdou, který tvrdí, že mu domy patří, a podal proto žalobu na určení vlastnictví. Praha 8 naopak tvrdí, že domy jsou její, a může je tedy prodat současným nájemníkům. Podle právníků MČ je městská část právoplatným vlastníkem. Soud však ještě nenařídil jednání. Problém se týká čtyř domů ve Vítkově a Pobřežní ulici a také v ulici U Nádražní lávky, v nichž je celkem 77 bytů. Církevní řád tvrdí, že o domy přišel v noci na 14. dubna 1950, kdy na základě „rozhodnutí politbyra KSČ došlo k vyklizení klášterů a domů, ale nedošlo k převodu vlastnictví na stát, přesto se stát začal chovat jako vlastník“. S tím však radnice Prahy 8 nesouhlasí. Podle ní je vlastníkem městská část. Spor mezi řádem a radnicí se poprvé rozhořel již v 90. letech 20. století. Podle radnice soud určil v rozsudku, který nabyl právní moci v roce 2000, že je vlastníkem ona. Zastupitelstvo Prahy 8 již na svém únorovém jednání schválilo uzavřít s nájemníky dvou domů smlouvu o smlouvě budoucí. Až ve zbylých domech vytvoří družstvo, je jasné, že je s nimi uzavře také.

Botanická zahrada opět rozdá sousedské permanentky

Také letos budou obyvatelům z širokého okolí Botanické zahrady v Praze 8 poskytnuty bezplatné permanentky, opravňující ke vstupu do venkovní expozice. Permanentky budou vydávány od úterý 1. dubna. Městská část Praha 8 s Botanickou zahradou hl. m. Prahy opět naváží na pokračování akce, kdy jsou obyvatelům z širokého okolí zahrady zdarma rozdány roční permanentky. Po dohodě s Botanickou zahradou budou mít obyvatelé Bohnic, Čimic, Troje a části Kobylis opět možnost bezplatného vstupu do zahrady a průchodu od Bohnic do Troje – stejně, jako v předchozích letech. Permanentky opravňují ke vstupu a průchodu venkovní expozicí, která se v roce 2011 významně změnila – původně několik jednotlivých, oplocených ploch bylo spojeno do jednoho prostoru, čímž došlo k výraznému zatraktivnění a rozšíření expozice zahrady. Tehdejší krok Botanické zahrady však zvedl velkou nevoli a podpisovou akci některých obyvatel i politických stran zejména v domněnce, že se z plochy stanou komerční pozemky, určené k prodeji. Bezplatné permanentky budou vydávány na základě potvrzení trvalého bydliště na pokladně SEVER, a to ve všední dny od 1. dubna až do června včetně. Platnost budou mít do 31. března 2015. Jejich provedení bude v papírové podobě, nebo za vratnou zálohu 100 Kč v plastu s čipem.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124