Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (10. 3. - 14. 3. 2014)

Zjednodušení přístupu na úřad

Praha 8 chce občanům zjednodušit přístup na úřad. Zavede proto elektronické objednávání a rozšíří wi-fi síť zdarma. Systém si klade za cíl ušetřit lidem čas. V současné chvíli je připravováno on-line objednávání občanů na úřad, na různé agendy, jako jsou například vydávání občanských průkazů a pasů. Novinkou by měla být také on-line komunikace pro neslyšící občany, kteří budou moci využít videokonferenční hovory s tlumočníkem. Od června bude Wi-fi dostupná na farmářských trzích v Karlíně, později v okolí kulturního domu Krakov a v Čimicích. Projekt rozšíření dostupnosti internetových služeb je navržen tak, aby v dalších letech umožnil přidávání funkcí.

Lidé opět vyráží za svými farmáři. Začínají oblíbené trhy

Nabídka je zatím skromnější než v sezoně, ale i tak s blížícím se jarem lákají farmáři k nákupu na trzích. Ty letos nabídnou i několik novinek. Na Karlínské náměstí po zimní pauze vrátí Karlínské farmářské trhy. Nabídka bude samozřejmě limitovaná ročním obdobím. I tak zde ale bude spousta skvělých věcí od oblíbených prodejců. Trhy budou tradičně pokračovat v týdenních intervalech, každou sobotu.

V zámecké kapli se činí restaurátoři

Místo varhan, které doprovázely snoubence k oltáři, se kaplí Neposkvrněného početí Panny Marie na Libeňském zámku nese ťukání restaurátorských kladívek. Odborníci dávají do kupy poškozené historické malby a omítky. Mravenčí práci předcházel obsáhlý restaurátorský průzkum, který vypověděl, v jakém stavu se tato památka nachází. Kaple je v horní části ve slušném stavu. Ale spodní části stěn byly zasažené vlhkostí a zasolené. Soli postupně rozkládaly omítkovou vrstvu a přecházely do malby. Stav byl akutní. Za to, že zbylá část vypadá, jako by odtud autor odešel nedávno, vděčíme umu dřívějších mistrů. Znali výborně technologii a pracovali tak, aby jejich dílo vydrželo. Autorem výzdoby je jezuitský mnich Ignác Viktorín Raab, jeden z nejvýznačnějších pozdně barokních malířů u nás. V kapli, první římskokatolické modlitebně na území Libně, se činil ke konci roku 1770. Na financování se tehdy podílel i vídeňský císařský dvůr. Panovnice Marie Terezie se synem Josefem II. tady pobývala v letech 1773–1774. Výjev nad kněžištěm vypovídá o neposkvrněném početí Panny Marie, freska v jiné části stropu zachycuje jednu z lítých bitev krále Davida. Spodní pás se v minulosti několikrát opravoval, ne vždy odborně. Vlivem vlhkosti a zasolení omítka postupně odpadávala, místy až na zdivo. Prostory by se v celé své kráse měly zaskvět do konce září. Práce si vyžádají necelé dva milióny korun. Svatební obřady se v omezeném počtu vrátí od června. Svatebčané budou mít, i přes určitá omezení, možnost vidět kapli v odhaleném stavu.

Konec jedné slavné továrny

Pražská akciová strojírna všeobecně známá pod zkráceným lidovým názvem Rustonka patřila mezi nejstarší a nejvýznamnější fabriky v hlavním městě vůbec. Továrna původně na kotle a parní stroje bratří Thomasových byla založena v roce 1832. Přepravu těžkých kusů zajišťoval přilehlý vodní kanál ramene Vltavy, na kterém ještě blíže ku Praze ležel Karlínský přístav, tehdejší okno do světa. V roce 1850 fabriku získal významný britský podnikatel Joseph John Ruston, jehož příjmení pak dalo firmě její trvalý název. Proslavila se též výrobou parníků a mostních konstrukcí. Rustonovy továrny byly v Evropě i na dalších světadílech. V karlínské Rustonce se stavěly parníky pro Pražskou paroplavební společnost, německé provozovatele lodní dopravy, ale vyráběly se i díly pro zaoceánské lodě. Z Karlína dokonce pochází první český parník s názvem Bohemia, který pro anglického podnikatele Johna Andrewse postavil právě jeho krajan Ruston. Sedmatřicet metrů dlouhý parník, jenž uvezl 140 pasažérů, vplul do vod Vltavy poprvé před 173 lety. Ruston působil v Karlíně až do roku 1865, kdy svůj podíl prodal a odstěhoval se do Vídně. Tam také 2. března 1895 zemřel. Koncem 19. století se v továrně začaly vyrábět i různé nýtované ocelové konstrukce, zejména pak ocelové mosty. Ale například odtud vzešla střešní konstrukce pražského Rudolfina či některé objekty na pražském Výstavišti. Od roku 1913 se bývalá Rustonka stala Ústředními dílnami elektrických drah hlavního města Prahy. Dělníci opravovali tramvaje, autobusy či trolejbusy. A opět se zrodilo jedno prvenství. Právě odtud vyjel roku 1933 první autobus s naftovým motorem v Evropě. Tehdejší autobusová doprava začala být proti tramvajím velmi ztrátová, proto byl namontován do autobusu právě v Rustonce motor Arco Bosch. Ač se výroba postupem času utlumovala, kolejové konstrukce fabrika vyráběla prakticky až do roku 2007, kdy došlo k demolici téměř celého areálu. Zůstala jen ta kotelna s komínem. Osamělá na „vymeteném“ pozemku mezi hlavními ulicemi. I ta však tlak nové doby neustála. Zbořena byla poslední únorový víkend roku 2014.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124