Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (24. 3. - 28. 3. 2014)

Zelené plochy

Radnice Prahy 8 chce uchránit zelené plochy před developery. Zamítla proto další záměry na změny zelených ploch a na plochy určené k zástavbě. Mezi nejkřiklavější případy patří pozemek při ulici K Pazderkám. Přitom les, který se zde rozkládá, je prakticky nedílnou součástí sousední botanické zahrady a jako takový slouží tisícovkám obyvatel bohnického sídliště k pravidelným procházkám. Radnice Prahy 8 odmítla i změny na pozemku pod Havránkou, kde je ovocný sad.

Neshody v parkovacích zónách

Vypadá to, že mezi libeňskou radnicí a magistrátem komunikace pořádně vázne. A to i přes to, že jsou ve vedení lidé z jedné politické strany. Parkovací karty Prahy 8, na které řidiči v listopadu stáli fronty, jsou již minulostí. Praha 8 vyhodila peníze oknem, protože karty, které vydala pro svoji vlastní zónu, se pro celou pražskou zónu použít nedají. Úředníci tady vydali více než 7 tisíc těchto karet, které měly rezidentům umožnit bezplatné parkování. Magistrát ale udělal to, že v dubnu 2013 zastavil přípravu parkovacích zón. Na to my Osmička reagovala tím, že začala připravovat vlastní systém. Teď je ale zase všechno jinak. Magistrát nečekaně oživil projekt rozšíření parkovacích zón nejen do Prahy 8, ale taky 5, 6 a 4. Zónám se teď bude říkat Květinkové. Mají být vstřícnější nejen k rezidentům, ale i přespolním řidičům. Ať už budou označené jakkoliv, hlavní věcí pro město je, že budou vydělávat desítky milionů ročně. Plán, který v současné chvíli Praha má, je je 1. 9. Zahájit provoz v pilotních oblastech. To znamená Praha 8, Praha 6, Praha 5, Praha 4. Nový systém parkování by měl být plně funkční od ledna 2015.

Pravidla? Herny na ně kašlou

Kontroly desítek podniků ukázaly, že s novou protihazardní vyhláškou magistrát narazil. Když kontrola stála před dvěma hernami v Zenklově ulici nedaleko Palmovky, před první z nich blikal poutač ukazující výši jackpotu a v případě té druhé bylo zase přes výlohu vidět do místnosti, kde se nachází pět hracích automatů. A to navzdory tomu, že nová protihazardní vyhláška toto vše zakazuje. Kontroly zkrátka ukázaly, že s takřka čtyři měsíce platnými normami si provozovatelé podobných zařízení hlavu moc nelámou.

Proměna parku

Radnice Prahy 8 letos vyčlenila na obnovu parku Pod Plynojemem čtyři milionu korun. Zanedbaná travnatá plocha by se tak mohla zcela proměnit. První úklid má park už za sebou. Dále se plánuje osazení i prvků pro děti, úpravu cest, zkrátka po Libeň zde vznikne velmi příjemná, oddychová zóna. Úpravy za čtyři miliony korun se v Praze 8 chystají také na prostranství před kulturním domem v Bohnicích.

Praha rozdělila radnicím z hazardu dalších 35 milionů korun

Vedení Prahy rozdělilo městským částem dalších 35 milionů korun z hazardu. Rozhodlo o tom zastupitelstvo hlavního města. Peníze město získalo na poplatcích z hazardních her za třetí čtvrtletí 2013. Celkem již hlavní město rozdělilo jednotlivým radnicím za loňský rok 300 milionů korun. Praha získané peníze rozděluje podle schváleného klíče. Městské části by měly dostávat polovinu z vybrané částky, za celý rok ale v součtu maximálně 300 milionů korun. Vedení hlavního města proto městským částem za hazard z naposledy vybraných poplatků pouze necelých 35 milionů korun, i když Praha za toto období získala více, a to 159 milionů korun. Část peněz půjde na dětská sportovní mužstva a na sport obecně, další jsou určené na kulturní, školní nebo sociální dotace. Přesná částka určená pro jednotlivé městské části se vypočítává podle množství automatů na jejich území a počtu dnů, kdy byly provozovány. Nejvíce tak dostávají Praha 8, 4, 5 a 10. Možná právě tento příliv peněz do rozpočtu městské části je důvo¨dem, proč se Osmička brání nulové toleranci k hazardu.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124