Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (19. 5. - 23. 5. 2014)

Radnice poradí, jak pečovat o lidi s Alzheimerovou­ nemocí

Radnice Prahy 8 chystá ojedinělý projekt. Nazýváse Alzheimer P8 a byla spuštěn na Den zdraví a sociálních služeb.Veřejnosti byl představen a jeho cílem je zlepšit povědomí veřejnosti o této chorobě. Program si klade za cíl ukázat obyvatelům města možnosti, jak s nemocnými komunikovat, jak se o ně starat, jak jim v běžné situaci pomoci. Alzheimerova choroba je zjednodušeně zrychlené stárnutí mozku. Dosud proti ní neexistuje účinný lék. Postihuje hlavně lidi starší 85 let, kterých ale vzhledem k obecnému stárnutí populace u nás bude do budoucna přibývat. Už teď je přitom nemoc podle údajů Mezinárodního sdružení pro Alzheimerovu chorobu jednou z pěti nejčastějších příčin předčasného úmrtí.

Praha 8 se připojí k Noci kostelů

Osmá městská část se letos opět připojila k Noci kostelů, která se uskutečnila v celé republice v pátek 23. května. V Praze 8 se do akce zapojilo šest kostelů a tři kaple. Návštěvníky opět čekaly zajímavé programy, některé z nich pamatují i na děti. Noc kostelů nemá smysl pouze pro věřící, ale i pro nevěřící – vždyť v kostelech se psaly dějiny,odehrávala se zde historie, vděčíme jim za naši kulturu a civilizaci.

Města si pronajímali počítače na volby. Zaplatili jako za nové

Nic, ale také osm tisíc korun. Tolik stál dvoudenní pronájem počítačů k evropským volbám. Obce nešetří, protože jim to proplácí stát. Volby jsou nečekaně lukrativní příležitostí pro firmy, které se zabývají pronájmem počítačové techniky. Stát totiž náklady na volby proplácí – a mnoho obcí si pro sčítání hlasovacích lístků bude pronajímat počítače. Stát na tom pak tratí miliony korun. V některých případech se cena za pronájem blíží tomu, kolik by stálo pořízení nového počítače s tiskárnou – alespoň podle parametrů, které požaduje Český statistický úřad. Řada obcí vše zvládne pomocí vlastních počítačů a po státu za ně nepožaduje proplatit ani korunu. Ne tak v Praze 8. Ta za pronájem zaplatila jeden a čtvrt milionu korun. To je nejvíce v přepočtu na jednu sestavu, skládající se z počítače a tiskárny. Účet za dva dny voleb se vyšplhal na 7 236 korun. Potřebných sestav přitom bylo 111 a celková cena činila 803 tisíc korun. Český statistický úřad přitom požaduje počítač s operačním systémem MS Windows verze 2000, XP, Vista, 7, 8 s volnou diskovou kapacitou 10 MB a USB portem a k tomu tiskárnu pro tisk formátu A4. Obojí se dá pořídit dohromady pod 8 500 korun. Při větším objemu nákupu se navíc dá domluvit i výrazná sleva. Řada měst přitom nepotřebuje na počítače k volbám ani korunu. Praha 1 použila svoje vlastní počítače i tiskárny. A žádný podobný problém evidentně nevidí ani v Praze 6 nebo v Třebíči. Zaměstnanec městského úřadu, který dělá zapisovatele volební komise, si s sebou k volbám vzal svůj počítač a svou tiskárnu. Proč to nejde na Osmičce?

Bohnickým vystavěli komunitní centrum

V Bohnicích otevřeli nové komunitní centrum. Nachází se v historickém statku Vraných. Veřejnosti je nyní volně přístupné.Neslouží už pouze pro soukromé a firemní účely. Magistrát vyslyšel podněty a žádosti radnice a část statku nechal k dispozici. Pro Bohnice je to velký přínos. Podobné centrum totiž v centru této části Prahy citelně chybělo.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124