Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (16. 6. - 20. 6. 2014)

Renovují park Pod Plynojemem

Radnice chystá na příští rok kompletní revitalizaci parku Pod Plynojemem na Palmovce. Zanedbaný pozemek MČ získala na začátku letošního roku od magistrátu. Už teď je na místě rušno. To, na čem se nyní pracuje, jsou pouze základní, udržovací, respektive napravovací kroky. Park byl v příšerném stavu, nicméně stále jsou v něm místa, která nejsou bezpečná. Mezi ne příliš bezpečné úseky patří asfaltové pěší cesty, které městská část nechá do konce července opravit.

Nové chodníky

Ve vnitrobloku mezi ulicemi Kyselovou a hrubého v Kobylicích budou nové chodníky se zámkovou dlažbou. Městská část vybourá asi 1000 čtverečních metrů pěších starých cest. Odveze se suť, nechá se zbudovat podkladní vrstva a položit zámková dlažba a všechny práce budou hotovy do konce prázdnin. Opravy chodníků jsou už hotové ve vnitrobloku mezi ulicemi Chabařovická, Tanvadská a Střekovská.

Praha 8 zateplí pět budov, tři mateřské školky a dvě další zařízení

Praha 8 zateplí pět budov, tři mateřské školky a dvě další zařízení. Peníze částečně poskytne Státní fond životního prostředí. Konkrétně se jedná o snížení energetické náročnosti na budově Mateřské školy Krynická, Mateřské školy Šiškova, Bojasova, na budově Gerontologického centra a také objektu, v němž sídlí občanské sdružení Fokus Praha. Všechny práce na budovách budou zahájeny až v roce 2015. Celkové náklady se vyšplhají na zhruba 45 milionů korun.

Praha 8 otevře v půlce července nově zrekonstruované koupaliště Ládví

Radnice Prahy 8 otevře v půlce července nově zrekonstruované koupaliště Ládví. Oprava bazénu a okolního areálu vyjde radnici na zhruba 40 milionů korun. V rámci rekonstrukce nechala radnice opravit bazény. Původní uspořádání bylo vhodné pouze pro neplavce, nově zde bude velký bazén 30 krát 12,5 metru a brouzdaliště. Podle měření pražských hygieniků je v současné době nejlepší voda v Motole a v betonové nádrži Divoká Šárka. Voda vhodná ke koupání je i v přehradě Hostivař, zhoršená je na koupališti Džbán.

Parkovací zóny v Praze

Zaparkovat v Praze jen tak auto bude opět o něco složitější. V Praze 5, 6 a 8 magistrát spustí pilotní projekt nového systému zón placeného stání. Na některých místech řidiči přes den vůbec nezaparkují, jinde budou muset platit. Praha 8 má výhrady. Zóny pokryjí pouze část Karlína, a to přibližně od výstupu ze stanice metra Florenc po Thámovu ulici. Požaduje zavést regulaci minimálně po ulici U Invalidovny, nikoliv jen po Thámovu. Město Praze 8 vyhoví, ale nejspíš až od začátku příštího roku, kdy se projekt nových parkovacích zón rozjede naplno a postupně se do něj zapojí další městské části. Město chtělo pilotní projekt zón spustit na konci srpna. To už se však nejspíš nestihne. Teprve na další schůzi zastupitelstva totiž zastupitelé rozhodnou o vypsání veřejné soutěže na informační systém a provozovatele. Šance, že by se zvládla příprava spuštění systému a především vydání parkovacích karet během léta, je velmi malá. Na magistrátu se hovoří o konci října.

Praha 8 odstraňuje reklamy, zbourala dva bigboardy na Palmovce

Radnice Prahy 8 chce odstranit hned čtyři obří bigboardy, které stojí v Libni. Dva z nich již rozmontovala a uskladnila. Společnosti Media Channel, která měla od radnice pozemky na bigboardy pronajaty, Praha 8 vypověděla smlouvu. Media Channel s jednáním radnice ale nesouhlasí. Odstoupení od smlouvy napadla u soudu a zvažuje další právní kroky. Podle radnice porušila firma smlouvu tím, že nájem za pozemky začala platit až poté, co bigboardy postavila. Dva bigboardy, které stály na Palmovce, radnice nechala rozmontovat na své náklady. Firma je totiž v dané lhůtě, kterou na odstranění měla, neodvezla. V místě, kde byly, má vyrůst nová budova radnice. Oba nosiče jsou uskladněny, aby se neponičily, náklady na jejich rozmontování bude chtít radnice po firmě zaplatit. Ředitel Media Channel sdělil, že na všechny bigboardy se vztahuje soudem vydané předběžné opatření. Firma odstoupení od smlouvy napadla u soudu a ten vydal předběžné opatření, podle kterého by reklamní stožáry neměly být do rozhodnutí soudu odstraněny. Ale přesto odstraněny byly. Radnice zkrátka rozhodnutí soudu nerespektovala. Co bude se zbylými dvěma bigboardy v ulici V Holešovičkách nedaleko mostu Barikádníků zatím není jasné. Uvidíme, jak se firma zachová, třeba dojde ještě k nějakým jednáním.

Obyvatelé Prahy 8 budou v říjnu podruhé hlasovat o zrušení heren

Obyvatele Prahy 8 čeká druhé referendum o zrušení heren na území městské části. Má se konat v termínu podzimních komunálních voleb na začátku října. Vyhlášení referenda schválili zastupitelé Prahy 8. Pokud se lidé vysloví pro zrušení, konečné rozhodnutí o zavření heren je na magistrátu. Radnice nulovou toleranci může pouze doporučit. O zrušení hazardu v městské části rozhodovali obyvatelé již v dubnu letošního roku. Pro nulovou toleranci se sice vyslovilo 95 procent hlasujících, ale k urnám se dostavilo pouze 13,81 procenta voličů, a výsledek byl tedy neplatný. Podle zákona musí hlasovat nejméně 35 procent voličů, aby bylo referendum platné. Referendum vyhlásí radnice Prahy 8 na základě petice občanů. Ti pod ni sesbírali více než 10.000 podpisů. Lidé budou odpovídat na otázku, zda má radnice učinit veškeré právní kroky vedoucí k zákazu provozování loterií a sázkových her na území obvodu. Náklady na referendum Praha 8 odhaduje zhruba na 1,5 milionu korun. O případném zavření heren rozhoduje pražský magistrát, městská část to může městu pouze doporučit. Opoziční zastupitelé Strany zelených, ANO a ČSSD postup radních kritizovali. Na začátku jednání chtěli do programu jednání zastupitelstva zařadit bod, kterým by Praha 8 vyhlásila nulovou toleranci bez referenda, jako to udělali v pondělí zastupitelé Prahy 7. Návrh ale nebyl přijat.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124