Slovo starosty

Vážení spoluobčané,

asi všechny z vás pálí, že se budují stavby, kancelářské, bytové, i tam, kde jste přesvědčeni, že to nejde, nebo kde by být neměly. Dokonce se staví i tam, kde se to příčí selské logice. Už jste asi slyšeli o tzv. Metropolitním plánu a Pražských stavebních předpisech.

Metropolitní plán nahradil tzv. Územní plán. Zatímco se na Územní plán dívalo jako na jeden funkční celek, tak u Metropolitního plánu se zdůrazňují tzv. lokality. V případě Prahy 8 třeba Palmovka nebo Ládví. Zdánlivě se to zdá logické, ale na druhou stranu pak dochází k tomu, že se krásně „vyřeší“ jedna lokalita, ale často bez provázaností na ty okolní. Například víte, že po Palmovce by měly znovu jezdit auta a autobusy, a ptáte se kde? My také!

Tzv. Stavební předpisy byly sice nedávno zrušeny, ale jsou znovu na stole a bohužel prakticky totožné. A co je na nich tedy špatně? Například uvolňují pravidla pro odstupy od okolních budov. Tedy ve zkratce to, aby vám sousedi nekoukali z tří metrů do oken. Tolerují odlišné výškové hladiny – tedy pravidla omezující to, že vedle vašeho paneláku o 5 patrech nikdo nepostaví panelák s 25 patry. Předpisy dále rozvolňují podmínku budování parkovacích míst. Podle tohoto návrhu si někdo postaví dům pro 20 bytů a adekvátní parkování povinně řešit nemusí. Zdá se vám, že je to logický nesmysl a že něco takového nemůže nikdo preferovat? Ale ano, může! Radnice Prahy 8 společně s dalšími radnicemi proti tomu intenzivně vystupuje a snaží se věci napravit.

Přeji pokud možno klidné léto.

Roman Petrus starosta MČ Praha 8

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124