Výstava – „Libeňský plynojem“

Vedle výstavy o Negrelliho viaduktu budou mít návštěvníci v budově úřadu, tzv. bílém domě od 09.09. do 25.10.2015, možnost spatřit výstavu „Libeňský plynojem“, kterou pořádá městská část Praha 8 ve spolupráci s Pražskou plynárenskou a.s.

Jedná se o další významnou průmyslovou památku na území Prahy 8, která ve své době byla technickou novinkou. Svým provedením a umístěním v krajině výrazně přesáhla odborné kruhy a byla inspirací pro řadu fotografů, umělců a spisovatelů.

Na výstavě se mohou návštěvníci kromě informací o stavbě plynojemu seznámit s širší historií plynárenství va Praze. Výstavy se tematicky zapojují do letošního Evropského roku industriálního a technického dědictví a připomínají průmyslovou historii Karlína a Libně.

Plynojem byl postaven v roce 1932 a důvodem jeho výstavby byl razantně rostoucí průmysl Libně, Karlína, Holešovic aa Vysočan, který již nestačila zásobovat stávající plynárna v Michli. Libeňský plynojem sloužil k vyrovnání rozdílu mezi výrobou a spotřebou svítiplynu během dne a noci aa posílil zásobování průmyslové Libně a Vysočan. Jednalo se o první kulový tlakový plynojem v českých zemích, který vznikl pouhých pět let po postavení plynojemu tohoto typu v Americe.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124