Kobyliská střelnice připomíná hrůzy války

V naší městské části je řada zajímavých kulturních památek, které bezesporu stojí za návštěvu. Je zde také množství významných církevních památek. Jsou to například secesní kostel Sv. Vojtěcha v Libni, kostel Stětí Sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech z 12. století, farní kostel Sv. Petra a Pavla v Bohnicích, Židovská synagoga na Palmovce a kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí v Karlíně. Náměstí prošlo v minulém roce revitalizací. Snažili jsme se, aby při ní byla zachována původní podoba z 19. století.

V Praze 8 je také několik historicky významných míst spojených s klíčovými událostmi protektorátu. Nachází se zde zatáčka z dnešní Zenklovy ulice (tehdejší Kirchmayerovy třídy) do ulice V Holešovičkách, kde byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Nedaleko od ní leží Kobyliská střelnice. Ta byla nacisty během okupace využívána jako popraviště, kde zemřelo množství československých vlastenců. V 70. letech minulého století byla přeměněna na Památník protifašistického odboje a prohlášena za Národní kulturní památku.

Snažíme se věnovat Kobyliské střelnici maximální péči a pozornost, protože je důležitým připomenutím hrůz druhé světové války. Dokončili jsme proto druhou fázi její revitalizace, na niž se nám podařilo získat dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj. V rámci této fáze rekonstrukce byla opravena přístupová cesta a instalováno nové osvětlení a oplocení. Letos jsou v plánu ještě dílčí opravy, v jejichž rámci například dojde k zahradnické výsadbě. Slavnostní otevření pro veřejnost je naplánováno na 25. dubna a měl by se ho zúčastnit i ministr obrany Martin Stropnický. Nelze také zapomenout na to, že každý rok se v Kobyliské střelnici koná 6. května pietní akt k uctění památky obětí druhé světové války.

O všechny výše zmíněné, ale i o další významné kulturní památky se v rámci našich možností snažíme pečovat. Usilujeme i o jejich propagaci mezi veřejností, a proto se snažíme spolupracovat s filmaři. Například když byl v naší městské části natáčen film Anthropoid, který popisuje atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Komentář vyšel v rubrice Starostové píší noviny na internetových stránkách Lidových novin (http://www.lidovky.cz/…/nazory.aspx?…)

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124