Hodinoví vnuci navštěvují seniory

V Domě s pečovatelskou službou Bulovka začala pilotní fáze projektu, který jinde v Praze nenajdete. Za jeho klienty totiž začali docházet takzvaní Hodinoví vnuci, kterými jsou studenti Střední odborné školy sociální a Středního odborného učiliště kadeřnického. Předčítáním, povídáním, společenskými hrami a dalšími společnými aktivitami zpříjemňují seniorům pobyt. Studenti se tak na jednu hodinu týdně stávají pomyslnými vnuky a vnučkami starších lidí, které ještě donedávna vůbec neznali.

„Hodinový vnuk je ojedinělý a inovativní projekt zaměřený na aktivizaci seniorů a rozvoj mezigeneračních vztahů. Na konkrétním příkladu ukazuje, jak mohou mladí a starší lidé úspěšně spolupracovat,“ říká starosta Prahy 8 Roman Petrus. „Velký přínos by měl být pro samotné seniory v domě s pečovatelskou službou. Jde mnohdy o osamělé až opuštěné lidi. Pravidelné návštěvy jim zpříjemní pobyt, mohou jim vrátit větší zájem o své okolí. Budou se těšit, že za nimi někdo pravidelně přijde na návštěvu. A na druhé straně studenti můžou získat zkušenosti, které se jim budou hodit nejen v pozdější pracovní kariéře, ale i v celém životě,“ doplňuje starosta Roman Petrus.

Do pilotní fáze projektu, která potrvá do konce dubna, se zapojilo patnáct studentů, kteří do domu s pečovatelskou službou docházejí ve skupinkách. Se seniory se scházejí v klubovně, kde si především povídají a hrají společenské hry. Na řadu by měly přijít také zábavné soutěže a společné vycházky. Záměrem je aktuálně zejména navázání přátelských vztahů a vytipování aktivit, o které je největší zájem. Postupně by na ně měly navázat i další činnosti. Energie a elán mládí by tak měly být prospěšné lidem, kteří to potřebují.

Pokud se úvodní fáze v DPS Bulovka osvědčí, pak se „hodinoví vnuci“ stanou trvalou součástí života tamních seniorů. A možná nejenom jich. Role hodinových vnuků a vnuček si patrně vyzkoušejí i studenti dalších středních škol s tím, že se projekt rozšíří do dalších domů s pečovatelskou službou. MČ Praha 8 by se tak stala nositelem nového, a hlavně potřebného mezigeneračního projektu.

Zdroj: www.mesicnikosmicka.cz

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124