Můj pohled na debatu ohledně přívozu a lávky mezi Holešovicemi a Karlínem

V poslední době se rozvířila velmi silná debata mezi vedením MČ Prahy 7 a MČ Prahy 8 ohledně schodů k přívozu v Karlíně. Ty vybudovali radní Prahy 7 svépomocí, a to bez jakékoliv konzultace s naší městkou částí. Co je ale zásadní také bez souhlasu majitele pozemku a bez stavebního povolení. Schody jsou tedy nelegální stavbou. Problém nastal, když jsem si dovolil na to upozornit. Radní Prahy 7 se ohánějí tvrzením, že to dělají pro občany a že my jsme dva roky nic nedělali. To však není pravda a radní Prahy 7 to moc dobře vědí. Takže si pojďme říci, jak celá kauza vlastně vznikla.

Ihned po volbách v prosinci 2014 nás oslovila Praha 7 s tím, že chce udělat mezi Karlínem a Holešovicemi přívoz. My jsme s tím příliš nesouhlasili. Přišli jsme totiž s tím, že by bylo dobré vybudovat lávku, která by spojila oba břehy celoročně a mohla by být využívána přeci jen více než přívoz. Navíc jsme se obávali, že po povolení přívozu se debata k lávce bude stále více a více odsouvat. To se přesně stalo. Praha 7 bohužel k lávce přistoupila velmi vlažně a prosazovala dále přívoz, protože to jejich vedení mělo ve volebním programu. Proto jsem ani nijak nepodporovali přívoz jako takový. Po jeho zbudování jsme se začali zajímat o prostor mezi přívozem a zbytkem Karlína. Podnikli jsme několik jednání na Magistrátu hl. m. Prahy, a to nejen my, ale i řada opozičních politiků. Nakonec jsme velmi zoufalí z toho, že se neposouvá lávka, představili i naši verzi lávky mezi Karlínem a Štvanicí. Tuto ideovou studii, kterou bylo jen potřeba mírně opravit, jsme však nemohli realizovat. Najednou se totiž Praha 7 rozhodla, že nechce pontonový most, který předtím setrvale prosazovala a že lávku postavit nesmíme, protože musí být společná. Bohužel IPR se přidal k tomuto názoru.

Následně pan místostarosta Radomír Nepil představil studii Schody a přívoz Karlín. Šlo by o kvalitní vyřešení celého prostoru v souladu se stavebním povolením a se souhlasem majitele. IPR a TSK jí bohužel už skoro rok od jejího vzniku stále ještě nerealizovaly.

Ve výsledku je tedy nutné říci, že není pravda, že bychom se nesnažili, aby se zlepšilo spojení mezi Holešovicemi a Karlínem. Naopak to vypadá, že se někdo moc snažil udržet co nejdelší dobu přívoz v chodu, a to i přesto, že jiné varianty jsou výrazně lepší. Řada lidí se mě ptá, jestli někdy bude realizována lávka. Říkám s naprostou jistotou, že pokud budou na IPRu a na Praze 7 sedět lidé, kteří podporují přívoz, tak budou pracovat na tom, aby byla co nejpozději.

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124