Jarní návštěva Kuchyňky

Komunitní zahrady a zahrádkářské kolonie podporují zdravý životní styl a biodiverzitu. Navštívili jsme proto na jaře komunitní prostor Kuchyňka. V Osmičce jsme již dříve informovali o prospěšnosti zahrádkářských kolonií pro zdravé životní prostředí a životní styl. Podobný přínos má i komunitní prostor Kuchyňka, který nabízí nejen zábavu, ale i poučení a prožitky spojené s přírodě blízkým hospodařením, a to pro děti i dospělé.

Proto si dovolujeme komunitní zahradu představit a pozvat vás na návštěvu (www. kzkuchynka.cz), která bude zejména pro děti velmi zajímavá. „Již delší dobu podporujeme zahrádkářské a komunitní prostory, které významně přispívají ke kvalitě pražské krajiny a ke kvalitě životního prostředí jako takového. Osobně proto vítám jakékoli další snahy občanů i občanských spolků o rozšiřování těchto prospěšných lokalit a aktivit,“ říká Vít Céza, zastupitel a předseda komise pro životní prostředí.

Pozemek bývalé zahrádkářské kolonie se nachází na trojském svahu u ulice Květinářská severovýchodně od trojských vysokoškolských kolejí. Dlouhá léta byl zanedbaný a nebezpečný. Dnes se z něj díky spolupráci majitelů pozemku, spolku Kuchyňka a společnosti Asociace místních potravinových iniciativ postupně vytváří komunitní a významný sociálně-ekologický prostor, který vychází z principů přírodních zahrad a ekologického zemědělství. Dochází zde k vlastní produkci ovoce, zeleniny, bylin či včelích produktů. Na části pozemku již čtvrtým rokem vyrůstá komunitní zahrada, která svým členům i dalším zájemcům nabízí možnost společného přírodního zahradničení i rekreace.

Je tu mnoho nově vysazených ovocných stromů a keřů, pařník pro předpěstování zeleniny, stanoviště se včelími úly či ohrada pro stádo ovcí. Nechybí herní prvky pro děti včetně velké skluzavky, pískoviště či kameniště. Asociace místních potravinových iniciativ zde žákům mateřských, základních a středních škol zprostředkovává kontakt s přírodou, produkcí potravin či péči o zvířata. Nechybí příměstské letní tábory či vzdělávací semináře na témata přírodního zahradničení a šetrné péče o půdu. Od loňského roku se zde pravidelně jednou týdně schází mateřský klub a v dubnu tohoto roku zde byl zahájen provoz Zahradní školky Kuchyňka, určené předškolním dětem, opět s důrazem na výchovu v přírodě. „Důležitým prvkem pro zachování a rozvoj zahrádkářských kolonií a komunitních zahrad je jejich co největší otevřenost veřejnosti, o což se v komunitním prostoru Kuchyňka opravdu snaží,“ uzavírá Vít Céza.

Zdroj: www.mesicnikosmicka.cz

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124