Každoročně si připomínáme hrdinství odbojářů

Městská část Praha 8 má velice pestrou historii a na jejím území se událo několik významných historických událostí. Bohatou minulost má za sebou například Libeňský zámek, kde v současné době sídlí vedení radnice naší městské části. Byl v něm totiž uzavřen tzv. Libeňský mír mezi císařem Rudolfem II. a jeho ambiciózním mladším bratrem Matyášem, který přivedl do Čech vojska rakouské, moravské a uherské šlechty. Stavové z těchto zemí požadovali, aby se Rudolf vzdal kvůli své nemoci trůnu ve prospěch Matyáše. Bylo nakonec dohodnuto, že Rudolf dál povládne v Čechách, Slezsku a Lužici a Matyáš bude panovníkem v Rakousku, Uhrách a na Moravě.

Nejvíce významných historických událostí v Praze 8 je však spojeno se statečným odbojem našich občanů proti nacistické okupaci Československa. Ještě před jejím začátkem po nástupu nacistů k moci v Německu pracovalo na našem území v Křižíkově ulici exilové vedení sociální demokracie, když umístění pamětní desky připomínající tuto skutečnost proběhlo v roce 1990 za účasti bývalého německého kancléře Willyho Brandta.

Určitě každý z nás ví o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který se uskutečnil na Praze 8 v zatáčce z dnešní Zenklovy ulice (tehdejší Kirchmayerovy třídy) do ulice V Holešovičkách. Nedaleko od tohoto místa se nachází Kobyliská střelnice. Ta byla nacisty za protektorátu přeměna na popraviště, kde bylo popraveno i mnoho významných osobností našeho veřejného života, například generál Alois Eliáš a spisovatel Vladislav Vančura. V 70. letech minulého století se Kobyliská střelnice proměnila na Památník protifašistického odboje. Minulý rok jsme dokončili její rozsáhlou rekonstrukci. Zapomenout nelze ani na to, že na Mostě Barikádníků probíhaly během Pražského povstání silné boje, v jejichž průběhu bohužel zahynulo mnoho účastníků.

Hrdinství odbojářů je každoročně na naší městské části připomínáno na několika pietních aktech, které se konají například na Kobyliské střelnici a u Mostu Barikádníků. Je mi vždy velkou ctí se jich účastnit.

Komentář vyšel v rubrice Starostové píší noviny na internetových stránkách Lidových novin (http://www.lidovky.cz/…/nazory.aspx?…)

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124