Městská policie nebo kamarádi na ulici?

Dopis ředitele městské policie na Praze 1 Bc. Miroslava Stejskala jeho podřízeným se stal během prázdnin velkým tématem českých médií. Prakticky všichni občané na sociálních sítích odsoudili tento dopis. Upřímně řečeno styl a tón dopisu i některé v něm použité formulace k tomu přímo vybízely. Zároveň mi však možná titíž občané dennodenně píší, že městská policie nepostihuje nešvary v jejich okolí a že strážníci nejsou na místech, kde se porušují zákony.

Tato poslední kauza není bohužel jediné selhání městské policie v posledních letech. Ta se totiž v Praze dělí na dvě části. Jednu představuje ředitel této organizace Ing. Eduard Šuster. Jeho politikou je hlavně nikoho nenaštvat a pokud možno nic nedělat. Tento přístup by se dal vyjádřit heslem, hlavně ať městská policie nedělá nic, co by mohlo naštvat občany. Že se tím ničí původní smysl policie? To je panu řediteli jedno. Že kvůli tomu musí strážníci občas zavřít oči před věcmi, které mají postihovat? Tím se pan ředitel netrápí.

Je tu však i druhá část městské policie, která chce, aby tato organizace plnila smysl svého založení. Věřím, že do této části patří i pan Miroslav Stejskal. Upřímně řečeno jsem se s ním nikdy nesetkal, ale dokážu si představit, že mu při tomto stylu řízení ze strany jeho nadřízeného prostě ujely nervy. Zveřejněný dopis svým podřízeným však neměl psát a napsal ho navíc nevhodnou formou. Je však náročné udržet nervy, když máte šéfa, který nechápe smysl policie.

Řešení je podle mého jednoduché. Je nezbytně nutné se začít bavit o smyslu městské policie. Zvážit je potřeba okamžité odvolání jejího ředitele Šustra, který už léta škodí této organizaci. Je nutné, aby městská policie začala plnit své úkoly. Strážníci mají být vidět a pomáhat občanům, ale když je to zapotřebí, pak musí plnit i funkci represivní.

Roman Petrus

starosta MČ Prahy 8

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124