Ode mne - Hlavní město Praha

20. 06. 2018

Magistrát brzdí ochranu sídliště Ďáblice, za kterou bojuje Praha 8

Praha 8 se obává průtahů při tvorbě územní studie s regulačními prvky pro sídliště Ďáblice. Ta má být argumentem proti výstavbě výškových budov, která této lokalitě hrozí.

„Územní studie pomůže definovat, jak rozměrná zástavba je v daném území přípustná. Chtěli jsme vlastní, kvalitní dokument. Místo toho budeme řadu měsíců čekat na vyjádření IPRu, kterému zahušťování sídlišť na řadě míst nevadí,” říká Roman Petrus, starosta Prahy 8.

Územní studie s regulačními prvky může být zásadním argumentem pro zachování …

pokračování

31. 07. 2017

Městská policie nebo kamarádi na ulici?

Dopis ředitele městské policie na Praze 1 Bc. Miroslava Stejskala jeho podřízeným se stal během prázdnin velkým tématem českých médií. Prakticky všichni občané na sociálních sítích odsoudili tento dopis. Upřímně řečeno styl a tón dopisu i některé v něm použité formulace k tomu přímo vybízely. Zároveň mi však možná titíž občané dennodenně píší, že městská policie nepostihuje nešvary v jejich okolí a že strážníci nejsou na místech, kde se porušují zákony.

pokračování

24. 10. 2016

Odmítáme tvorbu nových sociálně vyloučených lokalit

Městská část Praha 8 má bohužel nedostatek bytů, které by bylo možné využít pro účely sociálního bydlení. Je to způsobeno tím, že v minulých dvou volebních obdobích tehdejší pravicové vedení radnice prodalo kolem 11 000 bytů. Tím se jejich počet v našem vlastnictví snížil z 12 000 bytů jen na přibližně tisíc. Velikost našeho bytového fondu se tak stala naprosto nedostatečnou vzhledem k tomu, že máme více než sto tisíc obyvatel.

Většina ostatních …

pokračování

18. 12. 2015

Občané mají právo ovlivňovat rozhodnutí radnic

Občané mají bezesporu právo kontrolovat rozhodnutí svých zástupců v místních samosprávách. Často však toto své právo mohou jen obtížně využít, protože je pro ně složité se dostat k informacím. Na Praze 8 se tak snažíme podnikat konkrétní kroky, které zajistí, aby občané měli co nejjednodušší přístup k informacím o činnosti svých zástupců v zastupitelstvu. Nově tak zveřejňujeme na internetu zápisy z výborů a komisí. Zavedli jsme také hlasování pomocí elektronického zařízení, které umožňuje vidět, jak …

pokračování

24. 07. 2013

Transformace bytového fondu

Sociální demokracie bude proto apelovat na Radu hlavního města Prahy, aby bytovou privatizaci urychleně nastartovala. V opačném případě by se totiž lidé, kteří na prodej bytů již léta čekají, nemuseli dočkat ani v tomto volebním období. Z tohoto důvodu jsem ihned po svém zvolení předsedou zastupitelského výboru pro zdravotnictví, sociální a bytovou politiku svolal na srpen zasedání, na kterém bychom se měli tíživou situací intenzivně zabývat.

Shrňme si celý příběh (ne)transformace bytového fondu.

V komunálních volbách před téměř třemi lety představili pražští sociální demokraté projekt transformace bytového fondu v hlavním městě. Po …

pokračování

09. 02. 2013

Bytový fond Hl. m. Prahy – postoj ČSSD

  1. V komunálních volbách v roce 2010 přišla ČSSD s projektem transformace bytového fondu

Hl. m. Prahy. Následně při sestavení koalice, byl náš volební program v tomto bodě, plně zapojen do koaliční smlouvy. Radní Petr Dolínek a předseda výboru Roman Petrus následně přišli s materiálem, který řeší transformaci bytového fondu. Jednalo se o prodej bytového fondu a následné pořízení nového bytového fondu, který bude určen pro rozvoj bytové politiky hl. m. Prahy. Díky zániku koalice, již materiál nebyl projednán v …

pokračování

18. 07. 2012

Praha schovává třetinové zvýšení nájmů za netransparentní slevy

TitulekRada hlavního města Prahy na dnešním jednání vytáhla z rukávu další ze svých „překvapení“, tentokrát pro nájemníky městských bytů. Schválila totiž návrh jednostranného zvýšení nájemného u bytů v domech v podílovém spoluvlastnictví hl. m. Prahy. Toto výrazné zvýšení nájemného se dotkne zhruba 50 procent městských bytů.

Návrh počítá s tím, že maximální možné nájemné se ze současného rozmezí 72,75 až 110,44 Kč za metr čtvereční zvedne až na 89,57 až 147,91 …

pokračování

01. 06. 2012

Transformace nebo privatizace?

Na Zastupitelstvo hl. m. Prahy se po šesti měsících dostal materiál, který připravil bývalý radní Dolínek s bývalým předsedou bytového výboru Petrusem, ohledně transformace bytového fondu. Na první pohled vypadal materiál podobně, a tak by asi nebyl problém tento tisk podpořit, i když ho již předkládá nová koalice. Tento první pohled by však byl zrádný. Materiál byl totiž přepracován tak, že jeho celkové vyznění je úplně jiné.

Černé představy, na které jsem již v několika …

pokračování

16. 03. 2012

Nová koalice na Magistrátu aneb ztráta paměti TOP 09

Jak tak svět světem stojí, je řada věcí, které se vyvíjí, mění a proměňuje, ale řada věcí je neměnných. Kromě klasického hesla, že jediné co je v životě jisté, jsou smrt a daně, bych si dovolil přidat ještě jednu klasickou poučku o tom, že politici nejrychleji zapomínají to, co sami tvrdili. Pokud nevěříte, pojďme si zavzpomínat na tvrzení zástupců TOP 09 před vznikem nové koalice a následně po ní.

  1. Volba předsedy kontrolního výboru. Prakticky …

pokračování

16. 02. 2012

Bytová politika Hl.m. Prahy tři měsíce po sociálních demokratech

Nová koalice na Hlavním městě Praze nenavázala v oblasti bydlení příliš šťastně na předchozí roční práci sociálně demokratických politiků. Petr Dolínek v pozici radního pro bytovou politiku a Roman Petrus v pozici uvolněného předsedy Výboru pro bydlení skutečně za rok dokázali připravit materiály, které více jak z půlky splňovaly tehdejší programové prohlášení koaliční rady. Co se děje v posledních třech měsících s bytovou politikou na hlavním městě?

  1. Vše se zastavilo. Obyvatelé bytů určených k prodejům jsou …

pokračování

26. 01. 2012

Koalice se bojí diskuse o svém programovém prohlášení

ČSSD je pobouřena zablokováním veřejné diskuse o Programovém prohlášení Rady hlavního města Prahy pravicovou koalicí. Pan primátor tak opět ukázal, že otevřenost jeho politiky je jenom planým slibem.

Na úvod zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy sociální demokraté vznesli legitimní požadavek, aby byla na program dnešního jednání zařazena diskuse k Programovému prohlášení Rady hlavního města Prahy. Tento dokument totiž nebyl dosud předložen zastupitelům k připomínkování. Koalice TOP 09 a ODS však jakoukoliv debatu o …

pokračování

16. 11. 2011

Dokončení bazénu ŠUTKA?

Výběrové řízení na zhotovení celé stavby bylo dne 24.11.2009 vypsáno na celý komplex „Plaveckého areálu Šutka“. Předmětem výběrového řízení byla dostavba objektu rozestavěného plaveckého areálu včetně odstranění zásypů v suterénu, kde je umístěna technologická část pro provoz, očištění a ošetření ocelové nosné konstrukce a doplňkových částí ocelových konstrukcí., tzn. otryskání konstrukcí a obnovení ochranného nátěru, bouracích prací, které nebylo možné provést před zahájením stavby, dále to byla dostavba aquacentra včetně inženýrských sítí, areálových komunikací, areálového …

pokračování

16. 08. 2011

Prosecká radiála

Tato dopravní stavba se týká mnoha obyvatel nejen Prahy 8. Její zprovoznění přinese zlepšení dopravy v naší městské části. Pojďme si nyní stavbu rekapitulovat, připomeňme si důvody vedoucí k její realizaci a nalezněme odpověď na otázku, jak to vypadá s termínem dokončení této stavby.

Radiála začíná na MÚK Pelc-Tyrolka u mostu Barikádníků. Městskou zástavbou vede jako ulice V Holešovičkách až k mimoúrovňové křižovatce s ulicí Zenkova. Odtud pokračuje jako ulice Liberecká stoupáním mezi Kobylisy a Střížkovem …

pokračování

19. 05. 2011

Spor o botanickou spěje k řešení - tisková zpráva

Tisková zpráva Romana Petruse ze dne 19. 5. 2011

Vedení Prahy 8 odmítá přijmout odpovědnost za Botanickou zahradu v Tróji. Ta v minulých měsících oplotila dosud dostupný les a chystá vstup zpoplatnit. Na druhé straně stojí občané, kteří využívali les k rekreaci, a teď se na ně chystá bič v podobě vstupného.

Do nekonečného jednání se vložil zastupitel osmé městské části i městského zastupitelstva Roman Petrus, který přišel s konkrétním řešením. „Nechápu, proč starosta Prahy 8 nechce …

pokračování

29. 04. 2011

Botanická zahrada - Tisková zpráva KVV ČSSD Praha

Botanická zahrada nesmí omezovat prostor určený k rekreaci občanů Prahy 8

PRAHA (29. dubna 2011) – Česká strana sociálně demokratická zásadně nesouhlasí s uzavřením vyhlídkové stráně v pražské Troji, ke kterému přistoupila v dubnu tohoto roku Botanická zahrada pod vedením ředitele Oldřicha Vacka. I proto sociálně demokratičtí zastupitelé městské části Praha 8 aktivně podpoří sobotní protestní akci s názvem „Pochod proti plotu“.

Zástupci ČSSD již dva roky upozorňují na nepřijatelnou politiku oplocování Botanické zahrady, v současné době …

pokračování

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124