Převzaté z médií

08. 09. 2018

Veletrh poskytovatelů sociálních služeb

Pečujete již delší dobu o blízkou osobu a cítíte se vyčerpaní? Máte problémy s pamětí? Trápí vás děti? Nebo chcete mít jen přehled o sociálních službách, které jsou na MČ Praha 8 pro vás k dispozici? Přijďte na Veletrh poskytovatelů sociálních služeb.

Mimo jiné si zde můžete vyzkoušet speciální „alkobrýle“ a „drogobrýle“, které simulují vliv alkoholu a různých psychotropních látek na zrakové a prostorové vnímání, nebo instruktáž správného samovyšetřování prsu na modelu.

Akce se koná pod …

pokračování

14. 08. 2018

Zrekonstruovaná ulice Zenklova bude příjemným místem pro život a podnikání

Téměř rok trvající rekonstrukce ulice Zenklova v pražské Libni se chýlí ke konci. Během této doby nebyly obnoveny jen povrchy a tramvajová trať, ale zejména podzemní sítě. Od 1. září 2018 bude spuštěn tramvajový provoz a po dokončovacích pracích bude od 1. listopadu 2018 ulice zcela průjezdná. Rekonstrukce Zenklovy nebyla jen technickým zásahem, ale rozhodným krokem k tomu, aby se ulice stala příjemným místem pro život i podnikání.

„Náročná, a především nezbytná rekonstrukce hlavní libeňské dopravní …

pokračování

03. 08. 2018

Žáci ZŠ Burešova získali bezpečný přístřešek pro odkládání kol a koloběžek

Městská část Praha 8 na základě prosby rodičů žáků ZŠ Burešova zrealizovala projekt přístřešku pro kola a koloběžky.

Ačkoliv velká část dětí při cestě do školy využívá jakožto dopravní prostředek koloběžku, škola ještě donedávna nedisponovala vhodným prostorem, kde by bylo možné koloběžky bezpečně odložit. Žáci tedy byli nuceni zanechávat koloběžky na podlaze v šatnách, což představovalo riziko pro bezpečný pohyb dětí ve škole.

„V novém přístřešku, který bude fungovat na čipy, si nově mohou žáci koloběžku či …

pokračování

26. 07. 2018

Ďáblice mají novou bezmotorovou komunikaci

In-line bruslaři, koloběžkáři, cyklisté a skateboardisté získali v Ďáblicích více prostoru. Praha 8 dokončila vybudování nové bezmotorové komunikace Ďáblická – Žernosecká, která navázala na současnou síť cyklostezek. Stavbou se zvýšil také komfort chodců novým přechodem přes ulici Žernoseckou.

„Vedení městské části Prahy 8 se dlouhodobě věnuje rozvoji bezmotorové dopravy v naší městské části, aby byly výrazně zlepšeny podmínky pro tento ekologický druh dopravy,“ komentuje novou bezmotorovou komunikaci starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Tato nová bezmotorová komunikace obepíná …

pokračování

25. 06. 2018

Starosta Petrus poděkoval policistům a hasičům za jejich službu veřejnosti

Starosta MČ Praha 8 již po třetí poděkoval v úterý 19. června 2018 příslušníkům Policie České republiky, Městské policie hl. m. Prahy a Hasičského záchranného sboru ČR za jejich příkladnou a obětavou službu veřejnosti.

„Bylo by naivní si přát, abychom nepotřebovali policisty či hasiče. Jsem hrdý na to, že v naší městské části jsou lidé, kteří příkladně vykonávají svou službu a dennodenně nasazují své zdraví a někdy životy ve prospěch nás všech. Za to jim patří …

pokračování

20. 06. 2018

Magistrát brzdí ochranu sídliště Ďáblice, za kterou bojuje Praha 8

Praha 8 se obává průtahů při tvorbě územní studie s regulačními prvky pro sídliště Ďáblice. Ta má být argumentem proti výstavbě výškových budov, která této lokalitě hrozí.

„Územní studie pomůže definovat, jak rozměrná zástavba je v daném území přípustná. Chtěli jsme vlastní, kvalitní dokument. Místo toho budeme řadu měsíců čekat na vyjádření IPRu, kterému zahušťování sídlišť na řadě míst nevadí,” říká Roman Petrus, starosta Prahy 8.

Územní studie s regulačními prvky může být zásadním argumentem pro zachování …

pokračování

24. 05. 2018

Rada Prahy 8 dala zelenou návrhu studie Rohan City

Rada MČ Praha 8 projednala ve středu 23. května 2018 návrh studie Rohan City. Návrhu dala stejně jako Zastupitelstvo zelenou.

„Jsem šťastný, že jsme konečně dokončili všechny nutné kroky k tomu, aby se území Rohanského ostrova stalo plnohodnotnou částí Prahy 8 i celého města. Za významný úspěch vnímán především dohodu s developerem, který přijal naše požadavky a do návrhu je zapracoval,“ říká starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Spolupráce mezi městskou částí Praha 8 a developerem Sekyra …

pokračování

20. 04. 2018

Praha 8 má další dva kontejnery k bezpečné likvidaci injekčního materiálu

Dne 12. dubna 2018 instalovala MČ Praha 8 na Palmovku a Bulovku další dva sběrné kontejnery označené logem FIXPOINT, které slouží k odhozu a bezpečné likvidaci injekčního materiálu. Instalace proběhla za účasti starosty MČ Praha 8 Romana Petruse, ředitele OŘ MP Praha 8 Luďka Vaníčka a ředitele Progressive o.p.s. Vojtěcha Janouškovce.

První kontejner byl instalován v roce 2016 v lokalitě Těšnov. Cílem instalace kontejnerů je minimalizovat výskyt pohozených stříkaček a přispět tak k čistšímu a bezpečnějšímu …

pokračování

19. 10. 2017

Děti na Praze 8 jsou interaktivní formou seznámeni s pravidly silničního provozu

Městská část Praha 8 se snaží zvýšit bezpečnost dětí v silničním provozu. Připravila proto školení Bezpečně do školy i ze školy a V jedné stopě, které poprvé proběhlo za účasti starosty Prahy 8 Romana Petruse ve středu 18. října 2017 v ZŠ Petra Strozziho.

„Smyslem těchto školení je zvýšit informovanost dětí o pravidlech silničního provozu a snížit tím riziko dopravních nehod s jejich účastí. Obě dvě probíhají zajímavou interaktivní formou, aby si z nich děti skutečně …

pokračování

18. 10. 2017

V parku Dlážděnka začala výsadba stromů

V úterý 17. října 2017 se v parku Dlážděnka uskutečnilo příjemné sousedské odpoledne, v rámci kterého došlo k představení budoucí podoby parku, k výsadbě prvních stromů a k návštěvě veřejnosti dosud nepřístupných míst, kde bude v příštím roce instalována jedinečná vyhlídka na Prahu. Akce se zúčastnil starosta Roman Petrus, v jehož gesci se revitalizace připravuje, dále zastupitel a předseda komise pro životní prostředí Vít Céza, architekti zpracovávající projekt, zástupci spolku Park Dlážděnka a další občané …

pokračování

17. 10. 2017

Zvýšení bezpečnosti přechodu u základních škol Žernosecká a Burešova

Minulý týden byla dokončena instalace bezpečnostní protismykové úpravy povrchu vozovky před přechodem pro chodce v ulici Žernosecká. V jeho blízkosti se nacházejí ZŠ Žernosecká a ZŠ Burešova a často ho tak využívají žáci těchto škol. Městská část Praha 8 proto nechala zvýšit bezpečnost daného přechodu, aby snížila nebezpečí srážky automobilu s chodci, které ve zvýšené míře hrozí právě na přechodech v blízkosti škol. Děti totiž často nevěnují potřebnou pozornost silničnímu provozu, protože dobíhají do školy …

pokračování

13. 10. 2017

Setkali se účastníci Křížovkářské ligy z Prahy 3 a Prahy 8

Ve středu 12. října 2017 se uskutečnilo v kavárně v prostorách Národního památníku na Vítkově za účasti starosty MČ Prahy 8 Romana Petruse a zástupců starostky MČ Prahy 3 Davida Gregora a Ivana Holečka už druhé setkání účastníků Křížovkářské ligy pro seniory z Prahy 3 a Prahy 8.

Naši starší spoluobčané z těchto dvou městských částí tak měli možnost spolu soutěžit v luštění křížovek v týmové i individuální kategorii. Pro účastníky této společenské akce byl …

pokračování

12. 10. 2017

Parkoviště na Karlínském náměstí bude nově sloužit především místním občanům

Vedení městské části Prahy 8 schválilo realizaci převodu parkoviště na Karlínském náměstí do placeného režimu, aby zajistilo, že na něm budou parkovat především místní obyvatelé. Budou ho totiž nově moci bezplatně využívat jen držitelé platného parkovacího oprávnění pro zóny placeného stání na Praze 8 a řidiči, kteří mají toto oprávnění jen pro oblast 8.1. Karlín.

Práce na převodu parkoviště na Karlínském náměstí do placeného režimu by měly být hotové do konce letošního roku. „Usilovně pracujeme …

pokračování

10. 10. 2017

Starosta Roman Petrus diskutoval s občany na téma budoucnosti Proseckých skal

V pondělí 9. října 2017 se na Libeňském zámku uskutečnila diskuze občanů se starostou Prahy 8 Romanem Petrusem na téma budoucnosti významné lokality Prosecké skály. Jednání byl přítomen i zastupitel a předseda komise pro životní prostředí Vít Céza a zástupce zpracovatele ideové studie Milan Nováček.

Lokalita Prosecké skály je významná a rozsáhlá plocha zeleně, v jejíž východní části se nachází samotná přírodní památka Prosecké skály. Lokalita je v současném stavu zanedbaná a její potenciál …

pokračování

09. 10. 2017

Inovativní projekt Hodinový vnuk pokračuje i na podzim, senioři ho oceňují

Minulý týden opět začal probíhat unikátní inovativní projekt Hodinový vnuk. V jeho rámci navštěvují studenti vybraných středních škol pravidelně dvakrát týdně seniory žijící v domech s pečovatelskou službou a snaží se jim zpříjemnit jejich pobyt v těchto zařízeních. Hrají s nimi tak různé společenské hry či poslouchají jejich bohaté životní zážitky.

„Inovativní projekt Hodinový vnuk spuštěný na jaře letošního roku se nám mimořádně osvědčil, protože vzbudil velice pozitivní ohlasy od seniorů. Velké poděkování si za to …

pokračování

06. 10. 2017

Nová bezmotorová komunikace obepne sídliště Ďáblice

Bezmotorová komunikace na Rohanském ostrově projde rozsáhlou rekonstrukcíIn-line bruslaři, koloběžkáři, cyklisté a skateboardisté budou mít brzy o mnoho více prostoru. Vedení Prahy 8 rozhodlo o vybudování nové bezmotorové komunikace Ďáblická–Žernosecká, která naváže na současnou síť cyklostezek. Trasa přitom nijak neomezí automobily. Postavená by měla být do konce letošního roku.

Tato nová bezmotorová komunikace bude obepínat sídliště Ďáblice a využívat by se měla převážně pro rekreační účely. Bude přímo navazovat na cyklotrasu A 283, která vede …

pokračování

06. 10. 2017

Mrakodrapům na sídlišti Ďáblice zabráníme

V naší městské části vyrostlo v poslední době především v Karlíně několik zajímavých staveb. Ty určitě pomohly k dynamickému rozvoji této čtvrti. Naopak na sídlištích Bohnice a Ďáblice se snaží developeři prosadit výstavbu několika stavebních projektů, s nimiž Praha 8 dlouhodobě nesouhlasí, protože by výrazně zhoršily kvalitu života místních obyvatel.

Nejnovější příklad se týká sídliště Ďáblice, kde se snaží společnost CPI Reality postavit výškové bytové domy. Tento záměr jednoznačně odmítlo nejen celé zastupitelstvo Prahy 8, …

pokračování

04. 10. 2017

Proběhlo veřejné projednávání budoucí podoby centrální veřejné plochy v Čimicích

Několik desítek občanů se 3. října 2017 zúčastnilo veřejného projednávání plánované komplexní revitalizace centrální veřejné plochy v Čimicích v Kulturním domě Krakov. Diskuze s občany proběhla za účasti starosty MČ Praha 8 Romana Petruse, zastupitele Víta Cézy a zástupce společnosti Atelier 90, který zpracovává ideovou a realizační studii obsahující návrhy na revitalizaci venkovních prostor centrální veřejné plochy v Čimicích.

Občané byli seznámeni s dosavadními návrhy studie, které v rámci bohaté diskuze připomínkovali, a přispěli tak k …

pokračování

02. 10. 2017

Tři významné osobnosti Prahy 8 se staly jejími čestnými občany

Herec a autor pan Jan Skopeček, trenér házené pan Ján Mahor a loutkovodič slavné figurky Hurvínka pan Bohuslav Šulc převzali ve středu 27. září 2017 v Libeňském zámku z rukou starosty Romana Petruse a radní pro kulturu Jany Solomonové čestná občanství Prahy 8.

„Je mi ctí udělit čestné občanství třem osobnostem českého umění a sportu. Pánové Skopeček, Mahor a Šulc svým celoživotním dílem přispěli k rozvoji a propagaci nejen Prahy 8,“ promluvil k čestným občanům, …

pokračování

02. 10. 2017

Reakce na zákaz vjezdu do ulice K Bohnicím

Městská část Troja se rozhodla bojovat proti radnici Prahy 8. Na serpentinu ulice K Bohnicím směrem k ZOO osadila značku zákaz vjezdu ve všední dny v ranních hodinách. Je to útok na obyvatele Bohnic a jasně formulovaný vzkaz: bohničáci, přes Troju nikam jezdit nebudete.

Praha 8 s tímto záměrem nesouhlasí. Obyvatelům Bohnic to zkomplikuje cesty do centra Prahy a ještě víc to zatíží ulici K Holešovičkám. Dnes ráno to bylo jasně vidět. Policie odkláněla dopravu a …

pokračování

29. 09. 2017

Veřejné projednávání plánované revitalizace centrální veřejné plochy v Čimicích

Městská část Praha 8 vás zve na veřejné projednávání plánované komplexní revitalizace centrální veřejné plochy v Čimicích. Setkání proběhne v úterý 3. října 2017 od 17.30 do 19.30 KD Krakov (Těšínská 600/4, 181 00 Praha 8). Akce se koná pod záštitou pana starosty MČ Praha 8 Romana Petruse.

V únoru 2017 byl spuštěn dotazník, jehož cílem bylo pomoci s přípravou revitalizace důležité centrální veřejné plochy v Čimicích, která se nachází severně od Čimického rybníka a obepíná …

pokračování

26. 09. 2017

Projektu výstavby rozhledny v Troji by již mělo být brzy definitivně zabráněno

Rada hl. m. Prahy schválila 26. září 2017 odkup pozemku parc. č. 1304/1 u ulice K Pazderkám z rukou investora do vlastnictví hl. m. Prahy. Odkupem dojde k zabránění výstavby tolik kritizovaného a kontroverzního centra s velkou rozhlednou. Občané a radnice vedená starostou Romanem Petrusem si tak budou moci konečně oddychnout.

Projekt tzv. Ekocentra s parkovištěm a 34 metrů vysokou rozhlednou v místě stávajícího veřejně přístupného dubového lesa na pozemku parc. č. 1304/1 v k. …

pokračování

26. 09. 2017

Taťka fest už potřetí nabídl společnou zábavu tatínků s jejich dětmi

V neděli 24. září 2017 proběhl v Beachklubu Ládví už třetí ročník populárního Taťka festu, který se konal pod záštitou starosty městské části Prahy 8 Romana Petruse. Ten opět nabídl spoustu zábavy pro děti a jejich rodiče.

Nejmladší návštěvníky akce určitě potěšila možnost vyzkoušet si stříkání hadicí na terč u stánku hasičů. Velmi navštěvovaný byl i popelářský vůz Pražských služeb. Na akci nechyběla ani podrobná prezentace práce městské policie a vystoupení loutkového souboru Jiskra. …

pokračování

25. 09. 2017

Organizace pomáhající nejpotřebnějším se představily občanům Prahy 8

V pondělí 18. září 2017 proběhl pod záštitou starosty Prahy 8 Romana Petruse před tzv. bílým domem Den sociálních služeb a veletrh zdraví. Své zastoupení a prezentaci na něm mělo skoro třicet organizací, které poskytují sociální služby na území městské části Prahy 8.

„Den sociálních služeb je velice přínosná akce, protože umožňuje laické veřejnosti získat informace o organizacích, které se snaží pomáhat nejpotřebnějším. Současně s ním navíc proběhl veletrh zdraví, v jehož rámci bylo …

pokračování

20. 09. 2017

Starosta Prahy 8 po roce ocenil výjimečné policisty a hasiče

V úterý 19. září 2017 byli v obřadní síni Libeňského zámku za účasti starosty MČ Prahy 8 Romana Petruse slavnostně ocenění příslušníci Policie České republiky, Městské policie hl. m. Prahy a Hasičského záchranného sboru ČR. Městská část Praha 8 jim tak poděkovala za jejich příkladný výkon služby na svém území.

Na začátku tohoto slavnostního setkání starosta Roman Petrus zdůraznil, že si velice váží úspěšné spolupráce městské části Prahy 8 s policisty, strážníky a hasiči, která pomáhá …

pokračování

19. 09. 2017

Mrakodrapy na Ládví: Praha 8 žádá o svěření pozemků, chce být účastníkem řízení

Mrakodrapy na Ládví: Praha 8 žádá o svěření pozemků, chce být účastníkem řízení Developerská firma CPI Reality pokračuje ve svém záměru postavit mezi ulicemi Střelničná/Tan­valdská vysokopodlažní budovy. Městská část Praha 8 s těmito návrhy zásadně nesouhlasí a hodlá neadekvátní výstavbě bránit.

Městská část Praha 8 požádala Magistrát hl. m. Prahy o svěření pozemků, které s plánovanou výstavbou mezi ulicemi Střelničná a Tanvaldská sousedí. V tuto chvíli jsou v majetku města, a pokud budou svěřeny městské části, …

pokračování

18. 09. 2017

Praha 8 se výrazně přiblížila k získání unikátního hřbitova bláznů

Bohnický hřbitov je známý svou jedinečnou a mystickou atmosférou, která je unikátní i na poměry České republiky. Hřbitov vznikl pro potřeby Psychiatrické nemocnice Bohnice, a proto se mu přezdívá hřbitov bláznů. Dlouhodobě je však ve velmi špatném stavu. K jeho zlepšení přispěli někteří občané vedení místním patriotem Jiřím Vítkem, který se o hřbitov dlouhodobě stará. Další nezbytná zlepšení hřbitova však již nebyla v silách samotných občanů. Byla proto nezbytná institucionální podpora.

Městská část …

pokračování

14. 09. 2017

Nový Sociální automobil pro péči o seniory a zdravotně postižené na Praze 8

V úterý 12. září 2017 proběhlo na nádvoří Libeňského zámku za účasti starosty městské části Prahy 8 Romana Petruse slavnostní předání „Sociálního automobilu“ Obvodnímu ústavu sociálně-zdravotnických služeb. Ten ho bude především využívat na rozvoz obědů pro seniory a zdravotně postižené.

„Podařilo se zajistit, že velkou většinu nákladů na získání nové osobní dodávky zaplatily soukromé firmy, které za to získaly reklamu na tomto voze. Ušetřené peníze tak můžeme použít na další rozvoj péče o naše starší spoluobčany,“ …

pokračování

11. 09. 2017

Den sociálních služeb a veletrh zdraví

Starosta MČ Praha 8 Roman Petrus vás srdečně zve na Den sociálních služeb a veletrh zdraví, který se koná 18. září 2017 od 11.00 do 18.00 hod. na parkovišti před budovou ÚMČ Praha 8 (U Meteoru 6).

Na akci, kterou zahájí pan starosta Petrus v 11.00 hod. budete mít možnost zjistit informace o organizacích poskytující sociální služby a zakoupit výrobky neziskových organizací. Kavárna Centrum Martin o.p.s. nabídne návštěvníkům malé občerstvení.

Každý z nás občas ztrácí půdu pod …

pokračování

08. 09. 2017

Nové kabinky zajistí větší soukromí a sníží riziko zneužití soukromých údajů

Na přepážkách oddělení evidence obyvatel a osobních dokladů ÚMČ Prahy 8 v tzv. bílém domě byly koncem prázdnin instalovány nové kabinky. Lidé vyřizující si občanský průkaz či oznamující změnu trvalého bydliště díky tomu mají větší pocit soukromí. Došlo také ke snížení rizika, že někdo zneužije osobní údaje žadatelů. Při osazování novými kabinkami bylo též myšleno na hendikepované spoluobčany – jedna z kabinek je osazena dveřmi, které umožní průjezd invalidního vozíku.

„Dobře si uvědomujeme, že bílý dům …

pokračování

05. 09. 2017

V ZŠ Ústavní jsem přivítal nové prvňačky

V ZŠ Ústavní proběhlo v pondělí 4. září 2017 slavnostní zahájení školního roku. Toho jsem měl možnost se za zřizovatele školy městkou část Praha 8 účastnit. Přivítal jsem tak spolu s vedením školy nové prvňačky a popřál jim úspěšný začátek jejich školních let. Rovněž jsem navštívil jednu ze tříd nových prvňáčků a mohl jsem tak vidět jejich první krůčky ve škole.

pokračování

01. 09. 2017

Rekonstruovaná tramvajová trať v ulici Klapkova byla slavnostně otevřena

Za účasti náměstka primátorky Petra Dolínka, starosty Prahy 8 Romana Petruse a generálního ředitele Dopravního podniku Martina Gillara byla ve čtvrtek 31. srpna 2017 slavnostně otevřena nově zrekonstruovaná tramvajová trať v ulici Klapkova. Na úsek Vozovna Kobylisy–Březiněveská se tramvaje vrátily po pouhých dvou měsících od zahájení rekonstrukce, od 2. září 2017 budou jezdit v plném provozu.

„Tramvajové tratě na Praze 8 byly dříve bohužel ve velmi špatném stavu. Úspěšně jsme proto žádali Dopravní …

pokračování

31. 08. 2017

Praha 8 hostila špičkový plážový volejbal

V posledním srpnovém víkendu proběhl v Beachklubu Ládví finálový turnaj mistrovství České republiky klubů v plážovém volejbalu ČEZ Final Four. Mezi jeho partnery byla i městská část Praha 8. Tato akce pořádaná Českou asociací beachvolejbalových klubů měla špičkové obsazení. Turnaje se totiž například zúčastnila dvojce Ondřej Perušič – David Schweiner, která zvítězila v anketě Volejbalista roku 2017 Českého volejbalového svazu v kategorii nejlepší beachvolejbalový pár. Nechyběli na něm ani aktuální mistři republiky Jindřich Weiss a …

pokračování

23. 08. 2017

Informace o plánovaných výlukách pitné vody

Pražské vodovody a kanalizace, a.s. uskuteční několik odstávek pitné vody z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. Odstávky se budou týkat:

Čimice

23. srpna 2017 od 8.00 hod. do 13.00 hod.

Výluka vody se bude týkat odběrných míst v ulici č.p./č.o.: Křivenická 1016/1, 421, 422, 423, 424, 425, 426, 427, 428 + parc. č. 1016/21; z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Libeň, Střížkov

24. srpna 2017 od 08.00 hod. do …

pokračování

22. 08. 2017

Rekonstrukce ulice Pod Čimickým hájem

V době od 15. září do 20. prosince 2017 proběhne úplná uzavírka ulice Pod Čimickým hájem v Praze 8 z důvodu kompletní rekonstrukce této ulice. Rekonstrukce spočívá v odstranění stávajících konstrukcí vozovky (do hloubky cca 70 cm) a chodníků, provedení nových uličních vpustí včetně jejich přípojek a napojení na stávající kanalizační řad v hloubce cca 450 cm. Následně budou provedeny nové kompletní konstrukce vozovky a chodníků.

Pro veřejnou dopravu bude vyznačena objízdná trasa ulicemi Čimická, K …

pokračování

16. 08. 2017

Včely pro Prahu 8

V loňském roce získalo Gymnázium U Libeňského zámku mikrogrant na svůj projekt Včely pro Prahu 8. Téměř po roce příprav a plánování se první včelstvo nastěhovalo do úlu v Thomayerových sadech. Slavnostní otevření úlu uskutečnili 28. června společně předseda komise pro životní prostředí Vít Céza a ředitel školy František Kosina. Včelám se na novém stanovišti líbí, nicméně pro jistotu je tu ještě záložní úl na pozemku školy. Včely se na Prahu 8 nenastěhovaly, aby produkovaly …

pokračování

15. 08. 2017

Zúčastnil jsem se slavnostního vyhlášení šachového festivalu Open Letní Praha

V pátek 11. srpna 2017 jsem měl možnost se účastnit v hotelu Olympik slavnostního zakončení mezinárodního šachového festivalu, který proběhl pod mojí záštitou. Této sportovní akce se zúčastnilo více než dvě stovky hráčů ze 40 zemí. Turnaj byl otevřen i neregistrovaným hráčům, kteří tak měli možnost poměřit své síly s velmistry této královské hry.

pokračování

15. 08. 2017

Zkulturňování podchodů pokračuje i v létě. Nyní u Grabovy vily

Městská část Praha 8 zvelebuje dříve nevzhledné a ponuré veřejné plochy i během letních prázdnin. V současné době je tak uměleckým dílem od mladého umělce zkulturňován podchod pod komunikací Povltavská a železniční tratí u Grabovy vily. Ten byl dříve bohužel velmi počmáraný od sprejerů a celkově působil dosti ponuře a depresivně. To také přispívalo k tomu, že podchod byl velmi špinavý a znečištěný. Bude proto zkulturněn pozitivně laděnými barevnými graffiti, které například zobrazují různé motivy …

pokračování

08. 08. 2017

Srpnové rozšíření zón placeného stání v Kobylisích a Ládví

Na základě žádosti městské části Prahy 8 dojde k rozšíření zón placeného stání v oblasti 8.3 Kobylisy a Ládví. To by mělo začít platit od soboty 26. srpna 2017. Zóny budou rozšířeny v úseku nad Žernoseckou ulicí směrem k Ďáblickému háji až k hranici MČ Prahy 8 a v oblasti pod touto ulicí přibližně ohraničenou ulicemi Horňátecká a Čumpelíkova. Mapy zobrazující, v jakých přesně místech budou zóny nově zavedeny lze nalézt v přízemí tzv. Bílého …

pokračování

03. 08. 2017

Zapojil jsem se do kontaktní kampaně pro volby do Poslanecké sněmovny

Ve středu 2. srpna 2017 jsem se účastnil u stanice metra Háje úvodní fáze kontaktní kampaně pro pomalu se blížící volby do Poslanecké sněmovny. Nabízeli jsme s kolegy kolemjdoucím čerstvý pomerančový džus, aby se alespoň trochu osvěžili v parném letním odpoledni. Pokud měli zájem, pak jsme s nimi diskutovali, proč by bylo dobré ve volbách do Poslanecké sněmovny podpořit sociální demokracii.:[* předvolební_ak­ce_u_stanice_me­tra_háje043.jpg …

pokračování

31. 07. 2017

Podporuji snahu o opravu čestného pohřebiště na Kobyliském hřbitově

Na Kobyliském hřbitově se nalézá čestné pohřebiště odbojářů padlých v průběhu Pražského povstání v roce 1945. Jeho současný stav však bohužel neodpovídá pietnímu významu tohoto místa. Český svaz bojovníků za svobodu proto upozorňuje na potřebu jeho rekonstrukce. Toto úsilí jsem s velkým nadšením podpořil a ve čtvrtek 27. července proběhlo na Kobyliském hřbitově moje setkání s ředitelem Správy pražských hřbitovů Karlem Koblihou.

Ten mi přislíbil, že toto významné pietní místo by mělo být rekonstruováno. Opraví …

pokračování

31. 07. 2017

Městská policie nebo kamarádi na ulici?

Dopis ředitele městské policie na Praze 1 Bc. Miroslava Stejskala jeho podřízeným se stal během prázdnin velkým tématem českých médií. Prakticky všichni občané na sociálních sítích odsoudili tento dopis. Upřímně řečeno styl a tón dopisu i některé v něm použité formulace k tomu přímo vybízely. Zároveň mi však možná titíž občané dennodenně píší, že městská policie nepostihuje nešvary v jejich okolí a že strážníci nejsou na místech, kde se porušují zákony.

pokračování

27. 07. 2017

Veřejný úklid na Praze 8

O veřejný úklid na Praze 8 se stará nejen MČ Praha 8, ale z velké části také hl. m. Praha, která má ve své správě většinu pražských komunikací. Pomocí Technické správy komunikací hl. m. Praha zajišťuje čištění, úklid, opravy, odklízení sněhu apod. ze silnic a chodníků. Bohužel z dlouhodobého hlediska se tento úklid často ukazuje jako nedostatečný, a proto městská část často nad rámec povinného úklidu svých komunikací zasahovala ještě i v lokalitách, o které …

pokračování

25. 07. 2017

MHMP zahájil řízení o odstranění rampy z Voctářovy ulice na Libeňský most

Odbor dopravních agend Magistrátu hl. m. Prahy zahájil řízení o povolení odstranění nájezdové rampy z Voctářovy ulice na Libeňský most. Vlastníkem komunikace je společnost Crestyl, která ji získala směnou s hl. m. Prahou v roce 2006. V souladu s platným územním rozhodnutím měla být rampa odstraněna v rámci rekonstrukce Libeňského mostu. Samotná rekonstrukce mostu je přerušena od ledna 2016 zahájeným řízením na Ministerstvu kultury o prohlášení Libeňského mostu za kulturní památku. Rampa však není součástí …

pokračování

20. 07. 2017

Premiér Bohuslav Sobotka navštívil MČ Praha 8

V úterý 18. července 2017 přijel na oficiální návštěvu městské části Prahy 8 předsedy vlády naší republiky Bohuslav Sobotka. Uvítal jsem ho v sídle vedení naší městské části na Libeňském zámku. Představili jsme mu s kolegy ve stručnosti hlavní projekty, které naše městská část připravuje. Odpoledne jsme spolu navštívili nedávno zprovozněný Dum sociálních služeb, který byl slavnostně otevřen v minulém roce v ulici S. K. Neumanna 2475, Praha 8 – Libeň." .(Přivítání …

pokračování

17. 07. 2017

Jak je to s cestovními doklady pro děti?

Rodinné dovolené spojené s cestováním do zahraničí znamenají i vyřizování cestovních dokladů. Co vše je potřeba zařídit při cestování s dětmi? Věděli jste například, že i děti mohou do členských států Evropské unie a dalších vybraných evropských zemí cestovat na vlastní občanský průkaz?

Cestovní pas i občanský průkaz jsou pro děti levnější

Pro cestování s dětmi do zahraničí již od roku 2012 platí, že i dítě musí mít vlastní cestovní doklad, jelikož ve zmíněném roce došlo …

pokračování

14. 07. 2017

MČ Praha 8 bojuje proti stavbě Troja Horizons

Stavení úřad pro Prahu 8 vydal 29. června 2017 územní rozhodnutí pro developerský projekt Troja Horizons. Vedení městské části Prahy 8 a místní občané však dlouhodobě nesouhlasí s realizací této plánované stavby, protože by to vedlo k zahuštění zástavby na Sídlišti Bohnice a k úbytku zelených ploch. Obyvatelé okolních domů se navíc obávají, že by jim tato stavba mohla zastínit jejich výhled z oken. Naše městská část proto podá odvolání proti tomuto rozhodnutí k Odboru …

pokračování

12. 07. 2017

Otevření nového místa pro registrace parkovacích oprávnění na Ládví

Od 11. července 2017 je otevřeno registrační místo na Ládví. Na tomto registračním místě je platba možná pouze platební kartou. K prodloužení POP je i nadále nutné doložit trvající právní vztah k vozidlu. Ceny za parkovací oprávnění zůstávají stejné jako minulý rok. Předpokládaný provoz registračního místa na Ládví je do 15. října 2017.

Provozní doba registračního místa Ládví:

Pondělí 08.00–12.00 hod. 13.00–16.30 hod.

Úterý 08.00–12.00 hod. 13.00–16.30 hod.

Středa 08.00–12.00 hod. 13.00–16.30 …

pokračování

11. 07. 2017

Křížovkářskou ligu seniorů hrálo na 300 lidí

Jarní část Křížovkářské ligy seniorů Prahy 8 skončila úspěchem. Zájem lidí o pravidelné luštění se stále zvyšuje. Před třemi roky začínala liga ve třech registračních místech. Aktuálně jich je už osm. „Začínali jsme v DPS Bulovka, DPS Křižíkova a DPS Burešova. Pak se přidaly Domovy pro seniory Kobylisy, Nová slunečnice a Ďáblice. No a letos už s námi po dobu deseti týdnů luštili i lidé z Gerontologického centra a Centra Rosa. Je moc dobře, že …

pokračování

04. 07. 2017

Probíhá zvelebení podchodu u zastávky Třebenická

Městská část Praha 8 úspěšně pokračuje ve zkulturňování dříve nevzhledných veřejných ploch. V současně době probíhá vymalování podchodu pod komunikací Vysočanská nedaleko autobusové zastávky Třebenická nevšední malbou od mladého umělce. Ta by měla symbolizovat neustálý shon v dnešních sídlištích. Malba se také snaží oživit tento trochu zapadlý betonový podchod, proto jsou použity výrazné z dálky viditelné motivy, které se hodí k tomuto podchodu, který trochu připomíná vstup do technického zázemí průmyslových objektů.

Finanční náklady na …

pokračování

03. 07. 2017

Bude posílena autobusová linka č. 236 do ZOO, a to již od 10.07.2017

Na základě požadavku MČ a po dohodě s Dopravním podnikem se podařilo vyjednat zavedení vložených krátkých spojů v úseku Zoologická zahrada – Krakov – Sídliště Bohnice v období víkendu cca od 13.00 hod. do 20.00 hod. Tuto úpravu rovněž umožnilo předchozí zřízení zastávky Botanická zahrada Troja, kde lze nový autobusový záliv využít na vyčkávání a míjení protijedoucího autobusu. Podařilo se zkrátit interval ze zastávky Sídliště Bohnice ve směru Zoologická zahrada z dnešních 30 minut na …

pokračování

03. 07. 2017

I větší rodina může bydlet pohromadě

Městská část Praha 8 má k dispozici tzv. krizové byty, které poskytuje bezplatně svým občanům pro krátkodobé ubytování v případě krizových situací, mezi které patří například povodeň či požár. Oddělení bezpečnosti a krizového řízení může využít pro tyto účely pět bytů kategorie 1+0 se základním vybavením v bytovém domě Taussigova 1172/1, Praha 8 – Kobylisy. Nově budou dva z těchto bytů vyměněny za byt kategorie 3+1. Budou se tak moci pohromadě ubytovat příslušníci větší rodiny, …

pokračování

30. 06. 2017

Prohlášení Romana Petruse a architekta Ondřeje Tučka k vyjádření společnosti CPI

Zásadně nesouhlasíme s názorem CPI, že při jednáních, která předcházela veřejnému projednávání jsme projevili jakýkoliv souhlas s projektem výškových staveb. Naopak jsme opakovaně říkali na jednáních, že velikost budov je značně naddimenzována. Opakovaně jsme připomínali, a to ve formě usnesení Rady MČ, že městská část má zásadně negativní pohled na zahušťování sídlišť. V tomto jsme byli ve stálém rozporu především s architektem společnosti panem Mrázkem, který nám naopak představoval i projekt zastavění celé Střelničné ulici …

pokračování

30. 06. 2017

Svůj dub má i výsadkář Josef Valčík

Ve městech, obcích, ale i ve volné krajině můžeme potkat pozoruhodné stromy, které si zasluhují pozornost, úctu a ochranu. Mnohé z nich připomínají důležité historické události či skutečnosti a jejich prostřednictvím spojují generace obyvatel. Tyto dřeviny je vhodné ochraňovat a dobře zakomponovat do parků a dalších veřejných ploch, kde se zároveň mohou stát nepostradatelnou dominantou. Zařazení stromu do databáze významných stromů je přínosné, a proto se občané mohou zapojit do hledání a doporučení takovýchto stromů. …

pokračování

29. 06. 2017

Právní poradna pokračuje

I nadále je možné využít bezplatný právní poradenský servis. Jednou týdně mohou občané Prahy 8 konzultovat své dotazy v Libeňském zámku. Poradenská činnost je poskytována v oblasti bydlení, expertních stanovisek a konzultací k legislativě v oblasti družstevního i vlastnického bydlení a služeb spojených s touto problematikou, dále pak v oblasti Občanského zákoníku a Zákona o obchodních korporacích. „Bezplatná právní poradna pro občany zcela splnila svůj účel a mezi občany je velmi populární. Proto jsme se …

pokračování

27. 06. 2017

MČ Praha 8 poděkovala účastníkům festivalu Antifetfest

V úterý 20. června 2017 proběhlo v DPS Bulovka za účasti starosty Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) slavnostní poděkování studentům z naší městské části a jejich pedagogům, kteří se účastnili filmové soutěže Antifetfest aneb Jde to i jinak! Tento filmový festival je určený pro žáky a studenty pražských základních a středních škol. Tematicky je zaměřený problematiku rizikového chování, které nejvíce ohrožuje dnešní mládež. Filmy se často věnují problematice šikany, poruchy příjmu potravy a závislostem na …

pokračování

23. 06. 2017

Senioři z Prahy 8 mají své Hodinové vnuky

V Praze 8 je nová aktivita, kterou se zatím žádná jiná část hlavního města pochlubit nemůže. Za seniory, žijícími v domech s pečovatelskou službou, docházejí dvakrát týdně studenti středních škol, aby jim zpříjemnili odpoledne povídáním, zpěvem, společenskými hrami nebo společnou procházkou. Naplňují tak záměr originálního projektu Hodinový vnuk, při kterém se studenti stávají na hodinu denně vnukem či vnučkou staršího člověka, kterého ještě nedávno vůbec neznali.

Hodinovými vnuky a vnučkami se stali studenti tří škol z …

pokračování

23. 06. 2017

Proběhlo losování cen Křížovkářské ligy pro seniory

V úterý 20. června 2017 jsem měl možnost v DPS Bulovka vylosovat a předat ceny účastníkům Křížovkářské ligy pro seniory. Tato soutěž mi dělá opravdu velkou radost, protože neustále roste počet zařízení pro naše starší spoluobčany, které se do ní zapojily.

Určitě jí proto budeme i nadále organizovat a pokusíme se tuto soutěž udělat pro seniory ještě o něco zajímavější a přitažlivější.

pokračování

23. 06. 2017

Byla zahájena volební kampaň ČSSD Praha pro volby do Poslanecké sněmovny

Symbolicky jsme ve čtvrtek 22. června 2017 s kolegy zahájili v Café AdAstra volební kampaň ČSSD v Praze pro volby do Poslanecké sněmovny. Věřím, že nám podaří zvrátit zatím pro naši stranu velmi nepříznivě vypadající výzkumy veřejného mínění a dokážeme si získat důvěru našich pražských spoluobčanů.

pokračování

22. 06. 2017

Uskutečnilo se setkání účastníků Křížovkářské ligy z Prahy 8 a Prahy 3

Ve čtvrtek 15. června 2017 proběhlo v kavárně v prostorách Národního památníku na Vítkově za účasti starosty MČ Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD), zastupitele MČ Prahy 8 Víta Cézy (ČSSD) a místostarostů MČ Prahy 3 Davida Gregora a Ivana Holečka setkání účastníků Křížovkářské ligy pro seniory z Prahy 3 a Prahy 8. V rámci tohoto společenského setkání proběhla soutěž v luštění křížovek mezi našimi staršími spoluobčany z těchto dvou městských částí v týmové i v …

pokračování

20. 06. 2017

Nová aplikace usnadní a zrychlí podávání podnětů ke stavu veřejného prostoru

Městská část Praha 8 usiluje o to, aby mohli její občané jednoduše nahlásit své stížnosti ke stavu veřejného prostoru a ty byly rychle vyřízeny. Proto bude v září letošního roku spuštěna nová jednotná mobilní a internetová aplikace Dej tip. Její výhodou oproti většině podobných na území hl. m. Prahy už fungujících aplikací je, že dokáže podněty a stížnosti zaslané jejími uživateli poslat přímo úředníkovi, který má danou problematiku na starost. Pokud řešení zaslaného podnětu není …

pokračování

16. 06. 2017

Každoročně si připomínáme hrdinství odbojářů

Městská část Praha 8 má velice pestrou historii a na jejím území se událo několik významných historických událostí. Bohatou minulost má za sebou například Libeňský zámek, kde v současné době sídlí vedení radnice naší městské části. Byl v něm totiž uzavřen tzv. Libeňský mír mezi císařem Rudolfem II. a jeho ambiciózním mladším bratrem Matyášem, který přivedl do Čech vojska rakouské, moravské a uherské šlechty. Stavové z těchto zemí požadovali, aby se Rudolf vzdal kvůli své …

pokračování

16. 06. 2017

Úspěšně pokračují aktivity vedoucí k zabránění výstavby rozhledny v Troji

Radnice městské části podporuje své občany v boji proti hned několika negativním stavbám v severozápadní části Prahy 8. Jedním z takových velmi negativních investorských záměrů je plánovaná výstavba Ekocentra s parkovištěm a 34 metrů vysokou rozhlednou v místě stávajícího veřejně přístupného dubového lesa na pozemku parc. č. 1304/1 v k. ú. Troja.

Proti tomuto záměru se v polovině minulého roku velmi razantně vyslovila široká veřejnost s podporou městské části Praha 8, jež podnítila Magistrát hl. m. …

pokračování

13. 06. 2017

Již nyní si můžete prodloužit vaše parkovací oprávnění pro ZPS

Dovolujeme si upozornit naše občany, že už nyní si mohou v přízemí tzv. Bílého domu (U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň) prodloužit své parkovací oprávnění pro zóny placeného stání na území Prahy 8. Vyhnete se tím případnému nepříjemnému čekání ve frontách, které může hrozit po skončení letních prázdnin, kdy lze očekávat zvýšení počtu zájemců o prodloužení parkovacího oprávnění. K prodloužení POP je i nadále nutné doložit trvající právní vztah k vozidlu. Ceny za parkovací …

pokračování

09. 06. 2017

Debatoval jsem se seniory v DPS Bulovka

Ve středu 7. června 2017 jsem měl možnost v DPS Bulovka debatovat s našimi staršími spoluobčany. Snažil jsem se odpovědět na co nejvíce jejich dotazů. Určitě plánujeme podobné akce pořádat i v budoucnu, protože senioři si určitě zaslouží, abychom věnovali pozornost jejich problémům a přáním.

pokračování

06. 06. 2017

Na akci Lázně be in Karlín se diskutovalo o současných trendech ve vzdělávání

V pátek 2. června 2017 proběhla pod záštitou starosty Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) v Karlínské obchodní akademii a VOŠE konference Lázně be in Karlín. Její letošní ročník se věnoval především současným trendům ve vzdělávání. Organizátoři konference se jí snažili uspořádat tak, aby se její návštěvníci do ní aktivně zapojili a mohli tak spoluvytvářet její obsah. Akce byla pojata v uvolněném lázeňském duchu. Účastnili se jí osobnosti z podnikatelského i veřejného života například náměstek ministryně …

pokračování

01. 06. 2017

Jarní návštěva Kuchyňky

Komunitní zahrady a zahrádkářské kolonie podporují zdravý životní styl a biodiverzitu. Navštívili jsme proto na jaře komunitní prostor Kuchyňka. V Osmičce jsme již dříve informovali o prospěšnosti zahrádkářských kolonií pro zdravé životní prostředí a životní styl. Podobný přínos má i komunitní prostor Kuchyňka, který nabízí nejen zábavu, ale i poučení a prožitky spojené s přírodě blízkým hospodařením, a to pro děti i dospělé.

Proto si dovolujeme komunitní zahradu představit a pozvat vás na návštěvu (www. …

pokračování

31. 05. 2017

Setkání s lidmi podílejícími se na projektu Move up to be healthy and happy

V úterý 30. května 2017 jsem měl na Libeňském zámku možnost se setkat s lidmi, kteří se podílejí na mezinárodním projektu Move up to be healthy and happy. Tento projekt se snaží zabránit tomu, aby u dětí docházelo k šíření obezity a dalších chorob spojených se špatnou výživou a nezdravým životním stylem. Usiluje proto o to, aby co nejvíce děti mělo možnost aktivně sportovat.

Ideu tohoto projektu určitě plně podporuju, …

pokračování

29. 05. 2017

Ekologické akce pro veřejnost

Byla úspěšně zahájena další sezóna komunitní zahrady při 46. ZO ČZS, která nabízí občanům malá pěstební políčka.

Děti a jejich rodiče jsou zváni na každoročně pořádaný Dětský den, který se letos koná 3. 6. od 14:00 hod. na hřišti 46. ZO ČZS, kde se uskuteční zábavné odpoledne plné soutěží a zajímavého programu nejen pro děti. Ve spolupráci s 46. ZO ČZS je na zahrádkách o prázdninách pořádána týdenní akce pro děti nazvaná Prázdniny na ostrově. …

pokračování

25. 05. 2017

Výstava soutěžních příspěvků ze soutěže Revitalizace parku Dlážděnka

V pondělí 22. května 2017 jsem měl možnost se v Kulturním domě Ládví účastnit slavnostního zahájení výstavy soutěžních příspěvků z architektonicko-krajinářské soutěže „Revitalizace parku Dlážděnka“. Návrhy vypadají velice slibně a věřím, že se je podaří úspěšně realizovat. Pokud Vás zajímá budoucí podoba parku Dlážděnka a máte trochu volného času, pak se určitě zajděte na výstavu podívat.

pokračování

23. 05. 2017

Připravujeme rozšíření počtu parkovacích míst

V některých oblastech Prahy 8 je bohužel dlouhodobě nedostatek parkovacích míst. Městská část Praha 8 si proto nechala vypracovat Analýzu možnosti úpravy komunikační zeleně na parkovací stání a studii Zhodnocení stávající situace a poptávky po parkování v obytných lokalitách.

V obou dvou dokumentech jsou konkrétní návrhy na zvýšení počtu parkovacích míst v naší městské části. „Návrhy vzešlé ze studií v současné době pečlivě vyhodnocujeme a nejlepší z nich budeme po projednání s místními obyvateli určitě …

pokračování

23. 05. 2017

Čimickou centrální plochu čeká změna

Za účelem přípravy revitalizace důležité centrální veřejné plochy v Čimicích byl pod záštitou starosty MČ Praha 8 Romana Petruse realizován dotazník pro občany, který byl vyhodnocen a celkové vyhodnocení bude možné nalézt od 1. 6. 2017 na webových stránkách v sekci Aktuality z městské části.

Dotazník posloužil jako podklad pro výběrové řízení zpracovatele studie, která bude mít za cíl navrhnout budoucí podobu veřejné plochy, navržená podoba bude ještě projednána s občany a celkové výsledky již budou …

pokračování

19. 05. 2017

Nejvíce navštívenou budovou v rámci festivalu Open House Praha byla Invalidovna

Nejnavštěvovanější budovou v rámci letošního ročníku festivalu Open House Praha byla Invalidovna, kterou si přišlo prohlédnout více než tři tisíce lidí. Velkému zájmu se těšil i Libeňský plynojem, který navštívilo přes dva tisíce lidí. Je skvělé, že máme v naší městské části zajímavé stavby, které se těší velkému zájmu veřejnosti.

pokračování

16. 05. 2017

Pozvánka na vernisáž a výstavu soutěžních příspěvků Revitalizace parku Dlážděnka

Srdečně zveme občany na vernisáž a následnou výstavu soutěžních příspěvků „Revitalizace parku Dlážděnka“. Dle soutěžních podmínek konzultovaných se zástupci České komory architektů bude ve dnech 22. až 29. května ve foyer Kulturního domu Ládví uspořádána výstava všech soutěžních příspěvků soutěže „Revitalizace parku Dlážděnka“ včetně vítězného návrhu, který bude dotvořen do podoby reálného projektu.

Občané zde najdou celkem 16 …

pokračování

11. 05. 2017

Podchod u tramvajové zastávky Štěpničná zkrášlí umělecké dílo od mladého umělce

V současné době je dokončováno vymalovaní podchodu u tramvajové zastávky Štěpničná malbou od mladého umělce. Toto umělecké dílo zobrazuje podobnost mezi přírodní džunglí a tzv. sídlištní džunglí. Městská část Praha 8 jim nechala zkrášlit toto dříve dosti nevzhledné místo, které bylo často počmárané od sprejerů. Malba bude proto natřena speciálním nátěrem, aby z ní bylo jednodušší odstranit graffiti. Náklady na zhotovení tohoto uměleckého díla by měly činit 90 000 Kč. „Velmi se nám osvědčilo zkrášlení …

pokračování

11. 05. 2017

Snažíme se nastartovat rozvoj naší městské části

Sociální demokracie na Praze 8 je jen jednou ze čtyřech koaličních stran. Přesto se však se svými stranickými kolegy snažíme připravit a především realizovat, co nejvíce konkrétních projektů, které pomohou k rozvoji naší městské části. V podstatě okamžitě po našem nástupu do vedení radnice jsme s koaličními kolegy učinili kroky k tomu, aby naši občané měli, co nejednoduší přístup k informacím o naší činnosti. Je nám ovšem jasné, že dnešní moderní a sebevědomý občan si …

pokračování

09. 05. 2017

Pietní akt na Kobyliské střelnici k uctění památky popravených nacistickým režim

V sobotu 6. května 2017 jsem se na účastnil tradičního pietního aktu na Kobyliské střelnici k uctění památky lidí popravených během nacistické okupace naší země. Hrůzy nacismu je určitě neustále potřeba připomínat, aby se na ně nezapomnělo a nehrozilo tak jejich opakování. 

pokračování

09. 05. 2017

Pietní akt k uctění památky padlých během Pražského povstání

V pátek 5. května 2017 jsem se u Mostu Barikádníků zúčastnil uctění památky padlých během Pražského povstání. Bylo mi velkou ctí, že jsem na této akci mohl potkat i přímé účastníky těchto bojů proti nacistickému Německu. Jejich hrdinství a odvahu je určitě potřeba neustále připomínat. 

pokračování

09. 05. 2017

Čarodějnice se pálily i na Praze 8

Volnočasové akce připomínající pálení čarodějnic májí v naší městské části dlouhodobou tradici a konaly se i v letošním roce. V pátek 28. dubna 2017 proběhlo v Beachklubu Ládví Plážové pálení čarodějnic. „Této akci bohužel nepřálo počasí, ale jejím organizátorům se jí i tak podařilo úspěšně zorganizovat. Určitě si za to zaslouží velké poděkování,“ uvedl starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD), pod jehož záštitou Plážové pálení čarodějnic proběhlo, a i se ho osobně zúčastnil."[* square/plážové_pá­lení_čarodějnic_-_28__dubna_2017_-4.jpg .( …

pokračování

04. 05. 2017

Nový portál usnadňuje podání žádosti o zábor pozemní komunikace

Městská část Praha 8 zprovoznila portál, který zjednodušuje podávání žádostí o povolení zvláštního užívání (záboru) pozemní komunikace. Na internetové adrese zabory.praha8.cz tak mohou lidé s elektronickým podpisem podat žádost o zábor pozemní komunikace. Tu je možné odeslat prostřednictvím přehledného průvodce, který usnadňuje její podání. „Dlouhodobě se snažíme našim občanům zjednodušit podávání jejich úředních žádostí. Byl proto zprovozněn tento portál, kde jsou navíc i zobrazeny všechny schválené zábory a délka jejich trvání. Na území městské části …

pokračování

04. 05. 2017

Návrh na vydání negativního stanoviska ke stavbě rychlého občerstvení

RMČ Prahy 8 bude předložen návrh na vydání negativního stanoviska ke stavbě rychlého občerstvení uprostřed rušné komunikace.

V létě minulého roku vydal Stavební úřad pro Prahu 8 územní rozhodnutí pro stavbu rychlého občerstvení ve Střelničné ulici na Střížkově. Toto rozhodnutí bylo vydáno na základě žádosti o uzemní rozhodnutí, která byla podána v říjnu roku 2014. Stavební záměr splňoval všechny zákonné podmínky pro to to, aby mohl stavební úřad vydat uzemní rozhodnutí. Bylo totiž například Odborem dopravních …

pokračování

02. 05. 2017

Konalo se slavnostní vyhlášení výsledků literární soutěže Čapkoviny

V pátek 28. dubna 2017 jsem měl možnost navštívit slavnostní vyhlášení výsledků literární soutěže Čapkoviny, kterou pořádala SŠ Náhorní. V této soutěži měli žáci druhého stupně základních škol, gymnázií a středních škol možnost zaslat svojí vlastní povídku nebo cestovatelský fejeton na téma cesta do neznáma. Zaslané texty následně vyhodnotila odborná porota.

Vyhlašování výsledků této soutěže se vždy snažím účastnit, protože se mi při něm vybaví mnoho krásných vzpomínek z dob mého studia na ŠŠ …

pokračování

02. 05. 2017

Naši starší spoluobčané měli možnost prohlédnout si Libeňský zámek

Ve čtvrtek 27. dubna 2017 jsem měl v práci velice milou návštěvu, protože na prohlídku Libeňského zámku přišlo několik desítek seniorů. Mohl jsem s nimi několik desítek minut diskutovat, když jsem se snažil odpovědět na všechny jejich dotazy.

pokračování

02. 05. 2017

V ZŠ Žernosecká proběhl nábor děti na badminton

Ve středu 26. dubna 2017 jsem měl možnost se přijít podívat na nábor děti na badminton, který v ZŠ Žernosecká uspořádal Sokol Meteor Praha – Radotín. Děti se na začátku náboru mohly podívat na exhibiční zápas juniorských reprezentantů naší republiky, aby viděly, jak vypadá tento sport ve špičkovém provedení. Bylo skvělé vidět, že i v dnešní době se najde mnoho dětí, které před sezením u televize či u počítače dávají přednost aktivnímu pohybu.

pokračování

21. 04. 2017

Začala výsadba nových stromů v Karlíně

Ve čtvrtek 20. dubna 2017 byla za účasti náměstka primátorky hl. m. Prahy Petra Dolínka (ČSSD), starosty městské části Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) a předseda komise pro životní prostředí MČ Prahy 8 Víta Cézy (ČSSD) v Šaldově ulici slavnostně zahájena výsadba nových stromů v Karlíně. Vysazeno bych jich mělo být v letošním roce několik desítek. Nápad na výsadbu nových stromů v Karlíně vzešel od místních spolků, které navrhly, aby při příležitosti výročí 200 let …

pokračování

18. 04. 2017

Proběhl dobrovolný úklid Rohanského ostrova

V úterý 11. dubna 2017 spolek Komunita Rohan uspořádal dobrovolný úklid Rohanského ostrova. Ten proběhl za podpory městské části Prahy 8, která zajistila potřebné pomůcky například ochranné rukavice či pytle na odpad. Akce se účastnilo několik desítek dobrovolníků a výsledkem bylo odvezení šesti plných nákladních kontejnerů nebezpečného odpadu. Činnost probíhala především na té části Rohanského ostrova, kterou má ve svěřené péči naše městská část.„Rohanský ostrov je bohužel dlouhodobě zanedbaný, i když se jedná o území …

pokračování

13. 04. 2017

Centrum RoSa uspořádalo Velikonoční trh

V úterý 11. dubna 2017 jsem měl možnost se účastnit Velikonočního trhu, který se konal pod mojí záštitou v Centru RoSa. Výhodou této akce bylo, že se konala v plně bezbariérových prostorách, proto se jí mohli účastnit i maminky s kočárky a lidé s pohybovými obtížemi.

Bylo na ní možné zakoupit velké množství věcí spojených s velikonočními svátky. Pravděpodobně nejdůležitější je však to, že na akci byla možnost zakoupit výrobky z chráněných dílen. Její …

pokračování

13. 04. 2017

Můj pohled na debatu ohledně přívozu a lávky mezi Holešovicemi a Karlínem

V poslední době se rozvířila velmi silná debata mezi vedením MČ Prahy 7 a MČ Prahy 8 ohledně schodů k přívozu v Karlíně. Ty vybudovali radní Prahy 7 svépomocí, a to bez jakékoliv konzultace s naší městkou částí. Co je ale zásadní také bez souhlasu majitele pozemku a bez stavebního povolení. Schody jsou tedy nelegální stavbou. Problém nastal, když jsem si dovolil na to upozornit. Radní Prahy 7 se ohánějí tvrzením, že to dělají pro …

pokračování

11. 04. 2017

Byla slavnostně zahájena výstava nového komiksu Komisař Simon zasahuje

V pondělí 3. dubna 2017 byla v Obchodním centru Krakov (Lodžská 850/6, Praha 8) slavnostně zahájena výstava nového vzdělávacího komiksu „Komisař Simon zasahuje“. Akce proběhla za účasti starosty městské části Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) a předsedy komise pro bezpečnost MČ Prahy 8 Zdeňka Nagovského (KSČM), který je spolu s policistou Janem Holubem a ilustrátorem Romanem Kliským autorem tohoto komiksu. Všechny jeho příběhy si je možné na výstavě prohlédnout na plátnech ve formátu A2."[* square/slavnos­tní_zahájení_výs­tavy_nového_ko­miksu_„komisař_si­mon_zasahuje“_-_2.jpg …

pokračování

10. 04. 2017

Chceme urovnat soudní spory ohledně Centra Palmovka

Naší městkou část velmi trápí nedostavěný projekt administrativně-obchodního komplexu a nového sídla radnice u metra Palmovka. V roce 2010 těsně před komunálními volbami jej protlačilo zastupitelstvem většinou jednoho hlasu tehdejší vedení Prahy 8. Tato stavba musela být v roce 2015 zastavena, protože audit nám ukázal, že není jasné, zda jejím vlastníkem je Centrum Palmovka a.s. nebo zda jím je hlavní město Praha, a jestli uzavřené smlouvy jsou vůbec platné.

Pokračování ve výstavbě by tak bylo …

pokračování

06. 04. 2017

Začíná třetí ročník Křížovkářské ligy seniorů

Senioři z naší městské části se opět mohou těšit na oblíbenou Křížovkářskou ligu. Ta nabízí účastníkům po dobu deseti týdnů každý týden novou křížovku a i mnoho cen. Soutěž je určená pro zájemce starší 60 let a její jarní část začne 6. dubna 2017 a potrvá do 8. června 2017. Pro účast v ní se stačí zdarma zaregistrovat a pak si každý čtvrtek přijít na určené místo pro novou křížovku.

„Křížovkářská liga se získala velkou …

pokračování

06. 04. 2017

O Velikonocích bude možné bezplatně parkovat ve fialových a oranžových zónách

Na základě požadavku naší městské části bude během Velkého pátku (14. dubna 2017) a Velikonočního pondělí (17. dubna 2017) na území MČ Prahy 8 tarif ve fialových (smíšených) a oranžových (návštěvnických) zónách placeného stání snížen na 0 Kč/hod. Bude tak možné během velikonočních svátků bezplatně parkovat ve fialových a oranžových zónách na Praze 8.

V tarifu modrých (rezidentních) zón placeného stání na území MČ Prahy 8 však v tomto období nedojde k žádné změně.

Zdroj: …

pokračování

31. 03. 2017

Hodinoví vnuci navštěvují seniory

V Domě s pečovatelskou službou Bulovka začala pilotní fáze projektu, který jinde v Praze nenajdete. Za jeho klienty totiž začali docházet takzvaní Hodinoví vnuci, kterými jsou studenti Střední odborné školy sociální a Středního odborného učiliště kadeřnického. Předčítáním, povídáním, společenskými hrami a dalšími společnými aktivitami zpříjemňují seniorům pobyt. Studenti se tak na jednu hodinu týdně stávají pomyslnými vnuky a vnučkami starších lidí, které ještě donedávna vůbec neznali.

„Hodinový vnuk je ojedinělý a inovativní projekt zaměřený …

pokračování

22. 03. 2017

Jak se zbavit autovraku, který dlouhodobě stojí ve vašem okolí?

Naši městkou část bohužel trápí poměrně častý výskyt autovraků. Pokud občané zjistí, že na komunikaci stojí vozidlo vypadající jako vrak, pak je pro ně nejjednodušší to ohlásit městské policii na telefonní linku 222 025 557. Stráž­nici po příjezdu na místo vozidlo zdokumentují a pošlou o něm oznámení s fotodokumentací na Správu služeb hlavního města Prahy. Její technik vydá závazné stanovisko, zda vozidlo splňuje zákonnou definici vraku. Pokud ho za něj uzná, oznámí to odboru dopravy …

pokračování

22. 03. 2017

Proběhla každoroční jarní oprava mločích tůní

Ve čtvrtek 16. března 2017 proběhla od 16.30 hodin již tradiční akce „Pomozme mlokovi přežít v Praze“, kterou pořádal spolek Vědomý dotek. Během úklidu, kterého se zúčastnilo 25 osob (členové spolku a dobrovolníci), bylo vyčištěno okolí Podhorského potoka od odpadků a upraveno celkem 106 tůní, které budou v jarním období sloužit k reprodukci krásného ocasatého obojživelníka mloka skvrnitého (Salamandra salamandra), jenž má na Podhorském potoce svou vůbec největší pražskou populaci čítající několik set jedinců.

Během …

pokračování

20. 03. 2017

Strážníci se dozvěděli, jak jednat s lidmi pod vlivem drog

V úterý 14. března 2017 byli v nově zrekonstruované klubovně Obvodního ústavu sociálně zdravotnických služeb strážníci městské policie z Obvodního ředitelství Prahy 8 školeni, jak komunikovat s lidmi pod vlivem drog.

Kurz byl financován z prostředků městské části Prahy 8 a vedl ho lektor obecně prospěšné společnosti Progressive, která se dlouhodobě snaží uživatele drog začlenit zpátky do společnosti. Cílem školení bylo upozornit strážníky na možná nebezpečí a úskalí při komunikaci s člověkem pod vlivem návykových látek. …

pokračování

20. 03. 2017

Nejhezčí Čimísek je ze ZŠ Na Slovance

V pondělí 13. března 2017 byly v Grabově vile předávány ceny za nejhezčího Čimíska. Od listopadu 2016 malovali žáci prvních stupňů základních škol Prahy 8 obrázky s motivem dubového skřítka Čimíska, patrona Čimického háje. Byla totiž zahájena výtvarná soutěž „Namaluj Čimíska“, kterou organizoval spolek Vědomý dotek za pomoci ÚMČ Prahy 8, pod záštitou starosty pana Romana Petruse.

Soutěže se zúčastnilo celkem 6 základních škol Prahy 8 – ZŠ Petra Strozziho, ZŠ Libčická, ZŠ Na Slovance, ZŠ …

pokračování

16. 03. 2017

Nový komiks zlepší výuku dětí v oblasti bezpečnosti

Městská část Praha 8 vytvořila nový vzdělávací komiks „Komisař Simon zasahuje“, který je určený žákům druhého stupně základních škol. Ti jsou v něm informováni o bezpečnostních rizicích a hrozbách, které se vyskytují v současné společnosti. Učitelé budou moci komiks využít při výuce, jelikož bude během druhého školního pololetí bezplatně distribuován do základních škol na Praze 8. „Skutečnost je taková, že v současné době nemají učitelé žádné aktuální materiály k bezpečnostní problematice, které by se daly …

pokračování

09. 03. 2017

Zelené plochy by měly být v každé větší čtvrti

V naší městské části se nachází mnoho zajímavých zelených ploch, které stojí za návštěvu. Problémem však je, že jsou nerovnoměrně rozloženy. Snažíme se tak v rámci našich možností zajistit, aby ve všech hlavních čtvrtích byly významné plochy zeleně, které by naši občané rádi navštěvovali. Této problematice se intenzivně věnuje předseda komise pro životní prostředí Vít Céza.

Připravujeme proto celkovou revitalizaci parku Dlážděnka, který se nachází v severní části Libně. Snažili jsme se maximálně zapojit místní …

pokračování

09. 03. 2017

Místní občané a Praha 8 nesouhlasí se zahušťováním zástavby na sídlišti Písečná

Obyvatelé sídliště Písečná dlouhodobě nesouhlasí s připravovanými stavebními projekty v této lokalitě, protože by díky nim došlo k výraznému zahuštění zástavby a zmenšil by se zde rozsah zeleně. Ve své argumentaci proti další zástavbě v této oblasti argumentují také tím, že se sídliště nachází na méně stabilním pískovém podlaží, díky kterému by nová výstavba potenciálně ohrozila statiku stávajících domů.

MČ Praha 8 proto uspořádala v pondělí 20. února 2017 v Libeňském zámku setkání s obyvateli …

pokračování

03. 03. 2017

V části ulice Trojská bude zakázán průjezd tranzitní dopravy

V pátek 10. března 2017 vstoupí v platnost zákaz vjezdu tranzitní dopravy do ulice Trojská od jejího křížení s komunikací Nad Hercovkou ve směru dolů do centra Prahy. Průjezd tímto úsekem ulice Trojská bude umožněn jen vozidlům MHD, integrovaného záchranného systému a dopravní obsluhy a i se v něm sníží maximální rychlost na 30 km/h. Tato dopravní opatření byla přijata kvůli tomu, že komunikace je nadměrně zatížená individuální tranzitní dopravou. „Místní občané nás upozorňovali, že …

pokračování

02. 03. 2017

Úspěšná akce Sbližování generací je prodloužena o dva měsíce

Střední odborné učiliště kadeřnické a městská část Praha 8 se rozhodly prodloužit projekt „Sbližování generací“ až do 28. dubna 2017. Projekt totiž vzbudil velký zájem starších občanů Prahy 8, kteří žádali o jeho prodloužení. Původně měla tato akce skončit 28. února 2017.

Její podmínky zůstávají zachovány. Je tak i nadále umožněno lidem, kterým je minimálně 55 let a mají trvalé bydliště na území MČ Prahy 8, využít kadeřnických služeb žáků prvního ročníku Středního odborného učiliště …

pokračování

02. 03. 2017

Připravované rekonstrukce tramvajových tratí na Praze 8

V letošním roce by měl Dopravní podnik hl. m. Prahy uskutečnit v naší městské části několik oprav tramvajových tratí. Nejdříve by mělo proběhnout několik menších rekonstrukcí kolejových konstrukcí v blízkosti stanice metra Palmovka. Na konci března a v první polovině dubna proběhne rekonstrukce v ulici Sokolovská v úseku U Balabenky – křižovatka Balabenka. V průběhu oprav bude přerušen provoz tramvajové dopravy, která bude nahrazena náhradní autobusovou dopravou.

Od poloviny dubna do konce května budou rovněž …

pokračování

23. 02. 2017

Toužíte po svatbě na zámku?

Libeňský zámek je jedním z nejvyhledáva­nějších pražských míst pro uspořádání svatebního obřadu. Pokud si přejete uzavřít sňatek v jeho krásné obřadní místnosti nebo v komorní zámecké kapli, stačí se obrátit každé pondělí a středu od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00 na oddělení matriky v prvním patře tzv. Bílého domu.

„Naše matrikářky provedou snoubence nezbytnou administrativou a poskytnou jim cenné rady pro tento významný životní okamžik. Mohou si s nimi domluvit rezervaci svatebního …

pokračování

22. 02. 2017

Nové orientační tabule usnadní chodcům pohyb po Praze 8

Městská část Praha 8 instaluje v březnu letošního roku nové orientační tabule k významným místům a objektům, které se nachází na jejím území nebo v jeho bezprostřední blízkosti. Současné značení je totiž nedostatečné a nedokáže chodce přehledně navigovat. Bude proto instalováno skoro 300 kusů nových orientačních tabulí, které by měly být umístěny na více než 40 místech a navádět budou chodce na téměř 60 lokalit a objektů. Nové značení je navrženo tak, aby zabíralo co …

pokračování

20. 02. 2017

Karlínský masopust

Zveme vás na 14. ročník Karlínského masopustu.

Kdy: sobota 25. února 2017 od 13 hodin. Kde: průvod z Kaizlových sadů, Invalidovna, Praha 8; program na Karlínském náměstí, Praha 8

Program Karlínského masopustu 2017:

Kaizlovy sady 13.00 hod. Amanitas – artistická exhibice

13.10 hod. Chasa – lidové tance

13.25 hod. Long Vehicle Circus – vystoupení na chůdách

Karlínské náměstí

14.00 hod. Ponožky pana Semtamťuka – kapela pro děti

14.50 hod. Coiscem – irské tance

15.00 hod. Long Vehicle Circus – vystoupení na chůdách

15.40 hod. Pohřební kapela …

pokračování

15. 02. 2017

Proběhlo losování hlavní ceny Křížovkářské ligy

V pondělí 13. února 2017 v Libeňském zámku vylosoval starosta městské části Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD) výherkyni hlavní ceny podzimní části Křížovkářské ligy, kterou se stala paní Hana Konečná z Klubu seniorů Taussigova. Ta tak vyhrála dárkový poukaz na relaxační pobyt ve Slatinných lázních Toušeň ve dnech 23. až 26. března 2017. Ještě před losováním hlavní výhry probíhalo v závěru minulého roku předávání menších cen.

Odměna však nebyla přichystána jen pro vylosované výherce, …

pokračování

15. 02. 2017

Anketa hlasujte pro nejhezčího Čimíska

Žáci prvních stupňů z šesti základních škol na Praze 8 vytvořili v rámci výtvarné soutěže „Namaluj Čimíska“ 85 výtvarných děl. Z tohoto množství bylo v prvním kole hlasováním vybráno šest výtvarných prací, které budou v termínu od 13. do 28. února 2017 vystaveny v tzv. Bílém domě (U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň) a veřejnost z nich může pomocí svých hlasů vybrat toho nejhezčího skřítka Čimíska, tedy to nejhezčí dílo.

Veřejnost má možnost hlasovat jak …

pokračování

10. 02. 2017

Vaše nepotřebné věci mohou pomoci potřebným

V minulém roce úspěšně pokračovala spolupráce mezi městskou částí Praha 8 a ekologicko-charitativním projektem Potex, který shromažďuje a následně zpracovává použitý textil. Ten je postavený na oranžových kontejnerech, do kterých lze vhodit použité oblečení, boty a doplňky k oblečení. „Na území naší městské části je umístěn velký počet kontejnerů tohoto projektu. Díky tomu mohou naši občané věnovat své nepotřebné oblečení na dobrou věc. Určitě chceme i nadále pokračovat v této úspěšné spolupráci,“ uvedl starosta Prahy …

pokračování

09. 02. 2017

Myslíme na mládež ze sociálně znevýhodněného prostředí

Pražské městské části mají v sociální oblasti velmi omezené možnosti, jak pomoci svým občanům, kteří se nacházejí ve složité životní situaci. Snažíme se jich však aktivně využívat, když jednou z našich hlavních priorit v této oblasti je pomoc dětem a mládeži ze sociálně znevýhodněného prostředí. Usilujeme o to, aby mohli aktivně a smysluplně trávit svůj volný čas, protože to je velmi důležité pro rozvoj jejich osobnosti a potencionálu.

Funguje proto pod naší městskou částí …

pokračování

06. 02. 2017

I dítě musí mít platný cestovní doklad

Přestože překročení státní hranice v rámci Schengenského prostoru mnohdy ani nezaznamenáme, stále platí pro každého povinnost mít při cestování do zahraniční platný cestovní doklad. Tímto dokladem je především cestovní pas. Občanský průkaz může být jako cestovní doklad použit v případě cest do členských států Evropské unie, dále též do Norska, Švýcarska, Islandu či Srbska a některých dalších států. Cestovní pas i občanský průkaz platí jako cestovní doklad jen pro jeho držitele, pokud rodič cestuje společně …

pokračování

03. 02. 2017

Začíná příprava revitalizace centrální veřejné plochy v Čimicích

Na řadě míst Prahy 8 probíhají či jsou dokončovány přípravy projektových dokumentací k revitalizacím veřejných prostranství. Jejich realizace budou probíhat ve druhé polovině letošního roku a zejména v příštím roce. Novou lokalitou, která byla vybrána pro komplexní revitalizaci, je centrální veřejná plocha v Čimicích, která se nachází severně od Čimického rybníka a obepíná nákupní středisko Draháň.

Nejprve proběhne prvotní šetření a definování základních priorit revitalizace, následně budou data sumarizována a představena na veřejném …

pokračování

03. 02. 2017

Rekonstrukcí projde tramvajová trať i inženýrské sítě

V letošním roce by měla být zahájena rekonstrukce Klapkovy ulice v úseku od Březiněveské ulice až k tramvajové smyčce na konečné stanici Vozovna Kobylisy. Dopravní podnik hlavního města Prahy totiž bude opravovat tramvajovou trať, čehož bude využito k rekonstrukci většiny inženýrských sítí.

Na jaře by tak Pražská vodohospodářská společnost měla zahájit rekonstrukci vodovodů a kanalizací. Z technologických důvodů musí její hlavní část proběhnout ještě před opravou tramvajové tratě, která je zatím plánována na léto tohoto …

pokračování

30. 01. 2017

MČ Praha 8 představila revitalizace centrálních náměstí sídlišť Bohnice a Ďáblic

Praha 8 má bohužel ve své severní části zanedbaná centra svých jednotlivých čtvrtí. Tato situace je markantní především v případě centrálních náměstí Sídliště Bohnice u Krakova a Sídliště Ďáblice u stanice metra Ládví. Tato veřejná prostranství byla vybudována již před několika desítkami let a v současné době ani zdaleka nevyužívají svůj potencionál. Městská část Praha 8 proto již od roku 2015 připravuje komplexní revitalizaci obou těchto ploch. Vzhledem k jejich významu se snažila o maximální …

pokračování

26. 01. 2017

Na Praze 8 se konal šachový festival Open Praha

V kongresovém centru hotelu Olympik proběhl ve dnech 13. ledna až 20. ledna 2017 pod záštitou starosty městské části Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) již 16. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Praha. Této tradiční šachové akce se účastnilo skoro 300 hráčů z 35 zemí. Ze zahraničí přijelo nejvíce šachistů z Ruska, Polska, Německa a Norska. Turnaje se zúčastnili i hráči z mimoevropských zemí například z USA, Venezuely, Singapuru, Filipín, Indie, Alžírska a Uzbekistánu. „Výhodou tohoto …

pokračování

23. 01. 2017

Proběhlo Setkání poskytovatelů sociálních služeb pro děti a mládež

V úterý 17. ledna 2017 se v prostorách Základní školy Glowackého za účasti starosty městské části Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) konalo pravidelné Setkání poskytovatelů sociálních služeb pro děti a mládež na území naší městské části. Účastnili se ho například zástupci organizace Člověk v tísni, Salesiánského střediska mládeže, Osmičky pro rodinu, Domu otevřených možností a pracovníci některých základních škol nacházejících se na Praze 8. Na tomto jednání si lidé pracující v sociální oblasti sdělili, které …

pokračování

13. 01. 2017

Galavečer tanečního sportu

V sobotu 7. ledna 2017 proběhl ve Foru Karlín Galavečer tanečního sportu. Ten zorganizoval Český svaz tanečního sportu (ČSTS) a proběhl pod záštitou starosty městské části Praha 8 Romana Petruse (ČSSD). Na této akci byli slavnostně dekorováni medailisté Taneční ligy 2016 a bylo možné i shlédnout jejich taneční umění.

V rámci galavečera byly také vyhlášeny výsledky cen Vycházející hvězdy a Hvězdy roku, které uspořádal ČSTS. Páry nominované na tyto ceny předvedli divákům ukázky ze svých …

pokračování

13. 01. 2017

Centrální náměstí na sídlištích zkrásní

Letošní rok je pro naši městskou část velice důležitý, protože bychom rádi zahájili revitalizace centrálních náměstí Sídliště Bohnice a Sídliště Ďáblice. Těmto dvěma investičním akcím přikládáme mimořádný význam, protože ovlivní na mnoho let podobu těchto lokalit a v případě úspěšné realizace mohou pomoci k jejich významnému rozvoji. Usilovali jsme proto, aby místní obyvatelé mohli ovlivnit podobu těchto revitalizací.

Nejdříve proto studenti vypracovali prvotní návrhy. Občané pak měli možnost se k nim vyjádřit a jejich …

pokračování

11. 01. 2017

Děti soutěžily v minivolejbale

V sobotu 7. ledna 2017 se v Základní škole Na Šutce pod záštitou starosty městské části Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) konala tradiční sportovní akce pro děti Novoroční kometa, kterou uspořádala SK Kometa Praha ve spolupráci s Českým volejbalovým svazem. Hlavní část jejího programu tvořil Nominační turnaj na krajská kola v barevném minivolejbale ve žluté, oranžové a červené kategorii.

Ten zjednodušuje pravidla volejbalu, aby si tuto sportovní disciplínu mohly zahrát i děti. Turnaj …

pokračování

11. 01. 2017

Zúčastněte se dotazníkového šetření ohledně budoucí podoby Rohanského ostrova!

Vážení spoluobčané, od pondělí 9. ledna do pátku 27. ledna se můžete zapojit do dotazníkového šetření diplomantky Terezy Raškové, která se bude zabývat názory občanů na budoucnost celé plochy.

Odkaz na dotazník: https://goo.gl/…FbsSMKn9nol2

Prostor Rohanského ostrova představuje obrovské rozvojové území s velkým potenciálem. V současné době je lokalita využita jen zčásti a ani zdaleka neplní všechny potřeby, které by občanům mohla poskytnout. Vzhledem ke stávajícímu stavu a složitým majetkoprávním vztahům …

pokračování

06. 01. 2017

Cyklopřejezd na Elsnicově náměstí je bezpečnější

Technická správa komunikací hlavního města Prahy instalovala na cyklopřejezdu z Elsnicova náměstí na ulici U Českých loděnic výstražná světla. Řidiči jsou tak na přechod upozorněni bílými světly a pro cyklisty a další uživatele bezmotorové komunikace je zvýrazněn žlutým světlem na začátku přechodu, které začne blikat, pokud přes něj projíždí automobil.

Tento přechod byl dříve problematický, protože se nachází v nepřehledné zatáčce. „Prosazovali jsme u Technické správy komunikací hlavního města Prahy zvýšení bezpečnosti na tomto …

pokračování

06. 01. 2017

Děti zpívaly koledy na zámku

Děti z mateřské školy Sokolovská zazpívaly v úterý 13. prosince několik koled v obřadní síni Libeňského zámku. Pozdravit je přišel Roman Petrus, starosta MČ Praha 8, který od nich převzal vlastnoručně vyrobené dárky a zároveň jim sám předal drobné pozornosti.

Zdroj: www.mesicnikosmicka.cz

pokračování

02. 01. 2017

Starší občané Prahy 8 budou moci ušetřit za kadeřnické služby

Střední odborné učiliště kadeřnické ve spolupráci s městskou částí Praha 8 připravilo projekt „Sbližování generací“. Ten umožní lidem, kterým je minimálně 55 let a mají trvalé bydliště na území MČ Prahy 8, využít v období od 3. ledna 2017 do 28. února 2017 služeb žáků prvního ročníku této školy pouze za cenu spotřebovaného materiálu. Zcela zdarma tak budou služby, u kterých není potřeba použít žádný kadeřnický materiál. Mezi ně patří například holení, střihání na sucho, …

pokračování

02. 01. 2017

Sport pro všechny, ne jen vrcholově

Naše městská část dlouhodobě podporuje sportovní vyžití svých obyvatel. Snažíme se především pomáhat v rozvoji sportovních aktivit, které jsou určeny pro širokou veřejnost. Nechceme totiž, aby se sportu měla možnost věnovat jen úzká skupina vrcholových sportovců.

Usilujeme také o to, aby si v dnešní přetechnizované době vypěstovalo kladný vztah ke sportu co nejvíce dětí. V letošním roce jsme proto v dotačním (grantovém) řízení devíti miliony podpořili dlouhodobě organizované sportovní aktivity pro děti a mládež. …

pokračování

20. 12. 2016

V parku před Grabovou vilou nově svítí úspornější LED žárovky

Městská část Praha 8 v průběhu letošního roku postupně vyměnila na sloupech osvětlení v parku před Grabovou vilou klasické žárovky za nové LED žárovky. Ty mají výrazně nižší spotřebu elektrické energie a delší životnost. Navíc jsou šetrnější k životnímu prostředí. Rovněž dochází méně často k jejich předčasnému zničení, protože nově instalovaným LED žárovkám vadí změny teplot a vlhkost méně než původním klasickým žárovkám. To umožňuje, aby na jednotlivých sloupech osvětlení svítily všechny tři žárovky, které …

pokračování

20. 12. 2016

Park Dlážděnka: ve spolupráci s občany byla dokončena příprava veřejné soutěže

Během listopadu byla dokončena podrobná příprava zadání architektonicko-krajinářské soutěže, jejímž prostřednictvím bude vybrán projektový partner, který zpracuje projekt celkové revitalizace stávajícího parku Dlážděnka nacházejícího se u finančního úřadu.

Zástupci radnice kladli důraz na to, aby byla příprava zadání podrobně konzultována a zpracovávána ve spolupráci s občany. Příprava vyvrcholila veřejným projednáváním dne 1. listopadu 2016. Zastupitel a předseda komise pro životní prostředí Vít Céza (ČSSD) k tomu dodává: „Přípravu revitalizace parku Dlážděnka jsme se od počátku …

pokračování

20. 12. 2016

Bezmotorová komunikace na Rohanském ostrově bude bezpečnější

Městská část Praha 8 připravuje rekonstrukci bezmotorové komunikace na Rohanském ostrově. Tou prochází páteřní cyklotrasa A2, která spojuje sever Prahy s jižní částí naší metropole a je i napojená na cyklostezky ve Středočeském kraji. Je proto velmi využívaná. Kvalita povrchu komunikace na Rohanském ostrově tomu bohužel neodpovídá, když je zde štěrkový povrch. Ve velmi špatném stavu je podjezd pod Libeňským mostem, kde uživatelům komunikace jízdu ztěžují nerovnosti a kamínky. „Stávající štěrkový povrch bude nahrazen novým …

pokračování

20. 12. 2016

Bezplatné parkování o svátcích

Během Vánoc, Velikonoc a státních svátků bude možné bezplatně parkovat ve fialových a oranžových zónách. Na základě požadavku naší městské části bude během vánočního období a přelomu roku (od 21. 12. do 2. 1.), velikonočních svátků (Velký pátek a Velikonoční pondělí) a státních svátků (1. 5., 8. 5., 5. 7., 6. 7., 28. 9., 28. 10. a 17. 11.) na území MČ Praha 8 tarif ve fialových (smíšených) a oranžových (návštěvnických) zónách placeného stání snížen …

pokračování

15. 12. 2016

Slavnostní vyhodnocení podzimní části Křížovkářské ligy

V pondělí 12. prosince 2016 proběhlo v DPS Bulovka za účasti starosty městské části Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) slavnostní vyhodnocení podzimní části Křížovkářské ligy, která měla více než 300 účastníků. Zahájena byla v říjnu letošního roku a soutěže se bezplatně mohli zúčastnit všichni zájemci starší 60 let s bydlištěm na Praze 8.

Účastníci obdrželi každý týden novou křížovku. „Křížovkářská liga nepřináší našim starším spoluobčanům jen zajímavou zábavu, ale má svůj velký přinos i …

pokračování

15. 12. 2016

Mobilní aplikace Parkování ZTP Praha nově zahrnuje i oblast Karlína

Městská část Praha 8 spolupracovala s Technickou správou komunikací hl. m. Prahy na tom, aby aplikace pro mobilní telefony Parkování ZTP Praha byla rozšířena o parkovací místa pro držitele průkazu ZTP v oblasti Karlína, které nejsou vyhrazené pro parkování konkrétního vozidla. V této mobilní aplikaci jsou tak nově zahrnutá parkovací místa v ulicích Karlínské náměstí, Křižíkova, Kubova, Pernerova, Pobřežní, Rohanské nábřeží, Sokolovská, Šaldova, Thámova a Vítkova. Smyslem této aplikace Technické správy komunikací hl. m. Prahy …

pokračování

14. 12. 2016

Tradiční Mikulášský podvečer v Bohnicích

V pondělí 5. prosince 2016 proběhl pod záštitou starosty městské části Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) u autobusové zastávky Sídliště Bohnice tradiční Mikulášský podvečer, který byl pořádán pionýrskou skupinou Záře. Panovala na něm pohodová předvánoční atmosféra a byl přichystán bohatý program nejenom pro děti. Hlavní atrakcí programu byl příchod Mikuláše, anděla a čerta Její účastníci měli také možnost si poslechnout různá hudební vystoupení.

V chladném prosincovém podvečeru nechyběl ani stánek s občerstvením a …

pokračování

09. 12. 2016

ÚMČ Praha 8 je mezi živnostníky velmi oblíbený

Živnostenské úřady nemají již několik let určenou místní působnost, proto mohou podnikatelé využít služeb jakéhokoliv živnostenského úřadu. Živnostenský úřad, který je součástí odboru živnostenského a správních činností Úřadu městské části Praha 8, je tak využíván i podnikateli, kteří nemají sídlo v naší městské části. Podněty od nich tvořily v minulém roce více než 50 procent všech obdržených podnětů, které byly řešeny zdejším živnostenským úřadem. V letošním roce (do 31. 10.) to je již 60 procent. …

pokračování

09. 12. 2016

Vodáci se projeli po rozbouřené Rokytce

V sobotu 22. října 2016 proběhla akce Grande Rokytka, kterou uspořádala půjčovna lodí Dronte. Po dobu jejího konání se poklidný vodní tok Rokytka změnil v divokou bouřlivou řeku. Tato proměna byla umožněna tím, že správce vodního toku Lesy hl. m. Prahy zvýšil průtok Rokytky z Kyjského rybníka. „Naše městská část dlouhodobě věnuje velkou pozornost protipovodňovým opatřením. Budou nás tak určitě zajímat výsledky měření času postupové vlny, které proběhlo současně s touto akcí,“ uvedl starosta Prahy …

pokračování

02. 12. 2016

Byl slavnostně otevřen nový Dům sociálních služeb

Ve středu 30. listopadu 2016 proběhlo za účasti starosty MČ Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) slavnostní otevření nového Domu sociálních služeb (DSS), který se nalézá v ulici S. K. Neumanna 2475, Praha 8 – Libeň. Zájemci z řad veřejnosti měli v jeho průběhu možnost si prohlédnout prostory tohoto nově vybudovaného zařízení. Slavnostní pásku přestřihli starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD) a ředitel Obvodního ústavu sociálně-zdravotnických služeb (OÚSS) Michal Souček. Tato příspěvková organizace naší městské části …

pokračování

02. 12. 2016

Revitalizace parku Dlážděnka – architektonicko-krajinářská soutěž

Záměrem vedení MČ Prahy 8 je revitalizovat parkovou plochu Dlážděnka tak, aby lépe odpovídala současným potřebám a požadavkům zejména obyvatel nejbližšího okolí. Zároveň by se měla stát zajímavým a vyhledávaným místem klidu a odpočinku i v širším kontextu Prahy 8 – její poloha na exponované terénní hraně ji k tomu přímo předurčuje.

V souvislosti s přípravou soutěže proběhla řada jednání s okolními obyvateli a institucemi, dále sběr dat a informací od obyvatel přilehlých domů …

pokračování

29. 11. 2016

Proběhl druhý ročník Olympiády třetího věku

Ve středu 23. listopadu 2016 se uskutečnil v prostorách Beachklubu Ládví (Chabařovická 4, Praha 8) pod záštitou starosty městské části Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) druhý ročník Olympiády třetího věku. Akci uspořádal Beachklub Ládví ve spolupráci s Domovem pro seniory Kobylisy za podpory městské části Prahy 8. Mezi účastníky akce byli kromě zástupců pořádajícího DS Kobylisy i senioři z DS Háje, DS Chodov, DS Kréta – Terezín a DS Heřmanův Městec. Každý domov seniorů sestavil …

pokračování

24. 11. 2016

MČ Praha 8 podniká kroky nutné k rozšíření zón v oblasti Kobylis a Ládví

Městská část Praha 8 se snaží reagovat na připomínky a podněty občanů k zónám placeného stání, které byly na území naší městské části zřízeny 1. října 2016. Často je požadováno jejich rozšíření v některých stávajících hraničních částech zón v oblasti Kobylis a Ládví. Mezi ně patří například oblast nad Žernoseckou ulicí směrem k Ďáblickému háji, kde začali parkovat své automobily lidé žijící v oblastech, kde byly zřízeny zóny placeného stání, kteří si však nevyřídili registraci …

pokračování

18. 11. 2016

Přípravy dalšího zlepšení stavu zeleně v Praze 8 jsou v plném proudu

Na otázky odpovídá zastupitel a předseda komise pro životni prostředí Vít Céza (ČSSD).

Jak byste charakterizoval stav zeleně v Praze 8?

Bohužel ještě pořad jako nevyrovnaný. Stále se totiž potýkáme se stínem minulosti, kdy byly předchozími koalicemi preferovány určité oblasti, kterým byla věnovaná zvýšena pozornost, ale nebyla systematicky řešena zeleň v celé Praze 8, natož pak nějaká propojenost této zeleně mezi sebou. Osobně se od počátku volebního období snažím i se svými kolegy pracovat na tom, …

pokračování

11. 11. 2016

Nový Dům sociálních služeb na Praze 8

Slavnostní otevření nového Domu sociálních služeb (S. K. Neumanna 2475, Praha 8 – Libeň) bylo z organizačních důvodů přesunuto na středu 30. listopadu 2016 od 17.00 hodin. Neproběhne tak v původně plánovaném termínu dne 21. listopadu 2016. Velice se omlouváme za případné komplikace vzniklé přesunem termínu.

Za účasti starosty MČ Praha 8 Romana Petruse (ČSSD) se dne 30. listopadu od 17.00 hodin uskuteční slavnostní otevření nového Domu sociálních služeb (DSS), který se nachází …

pokračování

08. 11. 2016

Budou výrazně zlepšeny podmínky pro bezmotorovou dopravu na Praze 8

Městská část Praha 8 plánuje vybudovat v úseku Ďáblická – Žernosecká novou bezmotorovou komunikaci. V úseku od U Českých loděnic až po Most Barikádníků zase bude rekonstruována stávající bezmotorová komunikace. V současné době se u obou tras pracuje na projektech. Samotná realizace by měla být hotová v létě příštího roku. Bezmotorová komunikace v úseku od U Českých loděnic až po Most Barikádníků je velmi využívána cyklisty. Tvoří jí totiž cyklotrasy A2 …

pokračování

08. 11. 2016

Výzva vyvolala velký zájem veřejnosti

Reakce na výzvu k zapojení do diskuse o podobě tří zanedbaných ploch zeleně v Praze 8 předčila očekávání. Během necelého měsíce dorazilo na sekretariáty radní pro životní prostředí Anny Kroutil a předsedy Komise pro životní prostředí Víta Cézy téměř 250 podnětů a připomínek. Všechna tato vyjádření byla prodiskutována, vyhodnocena a nakonec z nich byly vybrány konkrétní návrhy řešení všech tří lokalit.

Plochy k revitalizaci se nachází v blízkosti velké dopravní tepny Zenklovy ulice. Na všech třech …

pokračování

07. 11. 2016

Přechod u Vychovatelny

Na základě podnětů od svých občanů se městská část Praha 8 dlouhodobě snaží prosadit, aby byl zajištěn bezbariérový přístup na tramvajovou zastávku Vychovatelna. Opakovaně se proto obrátila na Magistrát hl. m. Prahy se žádostí o financování úprav nutných pro zajištění bezbariérovosti této zastávky. Komise Rady hl. m. Prahy pro Prahu bezbariérovou a otevřenou však žádost nedoporučila schválit kvůli nedostatku finančních prostředků.

Ve svém zdůvodnění komise uvedla, že v současné době je cílem hl. m. Prahy, …

pokračování

02. 11. 2016

DPP opravil pomník u Libeňského mostu

Dopravní podnik hl. m. Prahy opravil pomník připomínající dosažení 100 km tramvajových tratí, které byly rekonstruovány s využitím velkoplošných panelů s blokovou kolejnicí. Jeho základní deska má symbolizovat část velkoplošného panelu a je v ní umístěna bloková kolejnice B1. Tu překrývá pamětní deska kruhové tvaru. Na desce je napsáno „100 km rekonstrukce tramvajových tratí velkoplošnými panely s blokovou kolejnicí, Listopad 1984, Dopravní podnik hlavního města Prahy“.

Pomník je umístěn na libeňském předmostí Libeňského …

pokračování

02. 11. 2016

Veřejné projednávání o podobě vrchu Vítkov

Ve čtvrtek 27. října 2016 uspořádal Magistrát hl. m. Prahy veřejné projednání konceptu aktualizované architektonické studie parku na vrchu Vítkov. Akce se konala v budově Corso Court (Křižíkova 682/34a) a zúčastnil se jí i starosta městské části Praha 8 Roman Petrus (ČSSD). Určena byla především pro obyvatele Karlína, kteří měli možnost sdělit své podněty a připomínky k připravované studii budoucí podoby Vítkova. Autoři studie uvedli, že nemají v plánu dělat zbytečně velké zásahy do současné …

pokračování

31. 10. 2016

Možnost zakázat pobyt za držení drog brzy skončí

V mezích, které úřadu městské části vytyčuje mimo jiné i zákon o přestupcích, se snažíme bojovat s pouliční drogovou problematikou. Všeobecně není příliš známo, že držení malého množství drog, přestože není trestným činem, je přestupkem na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi. A za ten je možno vedle pokuty do patnácti tisíc korun udělit i sankci zákazu pobytu.

Úřad městské části v minulosti již desetkrát přistoupil k udělení této v přestupkovém zákoně nejtvrdší …

pokračování

31. 10. 2016

Stížnosti na hluk z leteckého provozu

Městská část Praha 8 se na základě podnětu od svých občanů obrátila na Letiště Praha Ruzyně s dotazem, zda v současné době nepřelétá nad Bohnicemi zvýšený počet letadel z tohoto letiště. To ve své odpovědi uvedlo, že oblast Bohnic je zasažena leteckým provozem z hlavní dráhy letiště (RWY 06/24). Na ní je realizována většina vzletů a přistání na Letišti Praha. Uvedena do provozu byla v roce 1967.

Největší letecký provoz je v …

pokračování

24. 10. 2016

Odmítáme tvorbu nových sociálně vyloučených lokalit

Městská část Praha 8 má bohužel nedostatek bytů, které by bylo možné využít pro účely sociálního bydlení. Je to způsobeno tím, že v minulých dvou volebních obdobích tehdejší pravicové vedení radnice prodalo kolem 11 000 bytů. Tím se jejich počet v našem vlastnictví snížil z 12 000 bytů jen na přibližně tisíc. Velikost našeho bytového fondu se tak stala naprosto nedostatečnou vzhledem k tomu, že máme více než sto tisíc obyvatel.

Většina ostatních …

pokračování

24. 10. 2016

Jak si vyřídit trvalý pobyt na Praze 8?

V posledních několika měsících poměrně výrazně vzrostl počet zájemců o přihlášení trvalého pobytu do MČ Praha 8. Jistě je jedním z důvodů zavedení zón placeného stání. Lidé, kteří si chtějí přihlásit trvalý pobyt na Prahu 8, mohou vše potřebné vyřídit v oddělení evidence obyvatel a osobních dokladů, které sídlí v přízemí tzv. Bílého domu (U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň). „V současné době máme v průměru za den 60 až 70 žadatelů o přihlášení …

pokračování

24. 10. 2016

Rozšíření zón placeného stání

Na území MČ Prahy 8 byly 1. října 2016 zavedeny zóny placeného stání. Městská část Praha 8 proto pečlivě monitoruje situaci po jejich zavedení. Důraz je kladen na hraniční oblasti zón, které jsou podle zkušeností z ostatních městských částí nejvíce problematické.

Jednou z nich je oblast nad Žernoseckou ulicí směrem k Ďáblickému háji. Místní občané upozorňují, že zde po zavedení zón placeného stání narostlo množství parkujících vozidel a požadují jejich …

pokračování

18. 10. 2016

Zkouška uzávěru Rokytky a Libeňských přístavů

Od středy 19. října do pátku 21. října 2016 proběhne velká provozní zkouška uzávěru vodního toku Rokytka a Libeňských přístavů. Provede ji správce tohoto vodního díla Povodí Vltavy – závod Dolní Vltava za součinnosti MČ Praha 8. Dílo je schopno spolu s čerpací stanicí, mobilním hrazením, zemními valy a pevnými zídkami ochraňovat proti povodni lokalitu od Libeňského mostu až ke vjezdu do Libeňských přístavů. Takto velká zkouška protipovodňových opatření spojená s čerpáním probíhá jednou ročně. …

pokračování

18. 10. 2016

Nejmenší míček láká do Ďáblic

V pondělí 5. září 2016 bylo za účasti starosty MČ Prahy 8 Romana Petruse, zastupitele MČ Prahy 8 Víta Cézy a starosty MČ Praha Ďáblice Miloše Růžičky otevřeno Centrum stolního tenisu Ďáblice (Kokořínská 204/28, Praha). V Centru byla vybudována nová dřevěná podlaha, která nahradila dřívější betonovou, která rok umožňovala alespoň provizorní provoz. „Nově zrekonstruované prostory pro stolní tenis nabízí možnost zajímavého sportovního vyžití pro rekreační hráče, kteří se tomuto sportu nechtějí věnovat dlouhodobě a intenzivně. …

pokračování

14. 10. 2016

Troja Horizons: Stížnost investora na podjatost zaměstnanců MČ Prahy 8 zamítnuta

Městská část Praha 8 dlouhodobě nesouhlasí s výstavbou stavebního projektu „Bytovým dům Troja Horizons“ v blízkosti křižovatky ulic K Pazderkám a Lodžská. Tato plánovaná novostavba by totiž zahustila zdejší zástavbu a navíc by měla vyrůst na místě současných zelených ploch. Zastupitelstvo MČ Praha 8 k ní vydalo negativní stanovisko již v roce 2009. Současné vedení radnice potvrdilo nesouhlas s touto výstavbou rozhodnutími RMČ Praha 8 ze dnů 22. 04. 2015 a 14. 09. 2016.

Investor …

pokračování

14. 10. 2016

Nová budova Meridian International School byla slavnostně otevřena

V úterý 6. září 2016 byla za účasti starosty městské části Praha 8 Romana Petruse slavnostně otevřena nová budova Meridian International School v ulici Chabařovická nedaleko od stanice metra Ládví. Bude sloužit pro výuku přibližně 100 žáků. Škola vybudovala nové prostory ke stávajícím v blízké Frýdlantské ulici, aby mohla rozšířit svojí kapacitu. V nově rekonstruované budově byly vybudovány třídy pro žáky, zázemí pro učitele, chemická laboratoř, jazyková a počítačová učebna, jídelna a velká hala, která …

pokračování

14. 10. 2016

Nově instalovaný kontejner Fixpoint se osvědčil

V parku Těšnov nedaleko od stanice metra Florenc byl v úterý 9. srpna 2016 pracovníky organizace Progressive instalován kontejner Fixpoint. Uživatelé drog tím získali možnost do něj vhodit použité injekční stříkačky. Nový kontejner se zatím osvědčil, protože za prvních šest týdnů od jeho instalace v něm a v jeho bezprostředním okolí bylo nalezeno 45 injekčních stříkaček. Důležité je, že stříkačky jsou v kontejneru nacházeny pravidelně, což znamená, že někteří uživatelé drog se ho naučili využívat …

pokračování

10. 10. 2016

Mladý umělec zkrášlí i podchod u tramvajové zastávky Štěpničná

Městská část Praha 8 přibližně před rokem nechala známou místní mladou umělkyni Josefínu Jonášovou vymalovat tehdy nevzhledný podchod u metra Ládví uměleckým dílem s názvem Pandemie. Jeho realizace proběhla na základě iniciativy starosty MČ Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD), který reagoval na dlouholetou nespokojenost místních občanů se stavem podchodu. Jeho vymalování bylo financováno městskou částí Praha 8 z prostředků původně určených na komunikaci starosty. Na základě úspěchu této kultivace veřejného prostoru se MČ rozhodla podobným …

pokračování

10. 10. 2016

Memorandum o protipovodňových opatřeních

Starosta MČ Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD) se sešel s radní hl. m. Prahy Janou Plamínkovou (STAN) a diskutovali spolu o protipovodňových a dalších opatřeních na vodním toku Rokytka. Jednání navazovalo na schválené memorandum místních samospráv, jejichž územím Rokytka protéká. Toto memorandum iniciované starostou Prahy 8 Romanem Petrusem (ČSSD) bylo schváleno 22. června 2016 a týká se právě vzájemné spolupráce ohledně protipovodňových opatření na tomto vodním toku.

Radní Jana Plamínková (STAN), která má …

pokračování

10. 10. 2016

Na Karlínském náměstí nevznikne parkoviště P+R

Městská část Praha 8 neplánuje na Karlínském náměstí zřídit parkoviště P+R, jak uvedl ve vysílání Českého rozhlasu radní pro dopravu Karel Šašek (ČSSD). „Chtěl bych se všem našim občanům i posluchačům rozhlasu omluvit za uvedení nesprávné informace. Parkoviště na Karlínském náměstí je v současné době veřejným parkovištěm sloužící všem řidičům. Poté co byly zavedeny zóny placeného stání, zde plánujeme zřídit režim pouze pro rezidenty s platným parkovacím oprávněním. Chceme totiž nabídnout našim obyvatelům moderní parkovací …

pokračování

10. 10. 2016

Bezplatný právní poradenský servis

I nadále je možné využít bezplatný právní poradenský servis. Jednou týdně mohou občané Prahy 8 konzultovat své dotazy na Libeňském zámku. Poradenská činnost je poskytována v oblasti bydlení, expertních stanovisek a konzultací k legislativě v oblasti družstevního i vlastnického bydlení a služeb spojených s touto problematikou, dále pak v oblasti Občanského zákoníku a Zákona o obchodních korporacích.

„Bezplatná právní poradna pro občany zcela splnila svůj účel a mezi občany je velmi populární. Proto jsme …

pokračování

06. 10. 2016

Od 15. října dojde ke změnám v linkách MHD

V sobotu 15. října 2016 by měly vstoupit v platnost změny v autobusové dopravě v Praze, které připravil Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID). Původně měly začít platit již od 1. července, když nakonec došlo ještě k jejich určitým úpravám. ROPID se při jejich tvorbě snažil navýšit dopravní kapacitu v oblastech, kde došlo v posledních letech k velké výstavbě nových obytných komplexů. Plánované změny se dotknou i naší městské části.

Prodloužena bude ze …

pokračování

30. 09. 2016

MČ Praha 8 ocenila vybrané policisty a hasiče

V úterý 27. září 2016 proběhlo v obřadní síni Libeňského zámku za účasti starosty MČ Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) a předsedy Komise pro bezpečnost Zdeňka Nagovského (KSČM) slavnostní ocenění příslušníků Policie České republiky, Městské policie hl. m. Prahy a Hasičského záchranného sboru ČR. Ti byli oceněni za svůj příkladný výkon služby na území Prahy 8. V úvodu slavnostního setkáni jim starosta Roman Petrus (ČSSD) jménem městské části Prahy 8 poděkoval za jejich mimořádně …

pokračování

30. 09. 2016

Den sociálních služeb na Praze 8

V úterý 27. září 2016 proběhl u KD Ládví pod záštitou starosty MČ Praha 8 Romana Petruse (ČSSD) Den sociálních služeb. Mělo na něm své zastoupení a prezentaci skoro třicet organizací, které poskytují sociální služby a z velké většiny působí na území Prahy 8.

Návštěvníci mohli například vidět představení schodolezu, které připravil Svaz tělesně postižených v České republice. Na akci rovněž proběhl minikurz znakového jazyka organizovaný Centrem pro neslyšící a nedoslýchavé. Součástí byl i …

pokračování

26. 09. 2016

Klub Vrtule má nové zázemí pro své terénní pracovníky

Ve čtvrtek 22. září 2016 proběhlo na sportovním hřišti v ulici Katovická za účasti starosty Prahy 8 Romana Petruse (ČSSD) slavnostní otevření maringotky, která bude sloužit jako nové zázemí pro terénní pracovníky nízkoprahového klubu Vrtule. Městská část Praha 8 z velké části financovala její pořízení „Tento nízkoprahový klub se snaží zlepšit kvalitu života dětí a mládeže v nepříznivé životní situaci. Nově získaná maringotka vytváří jeho terénním pracovníkům prostor pro individuální práci s mladými lidmi. Nepřispěli …

pokračování

26. 09. 2016

MČ Praha 8 se zajímá o špatný technický stav vily Milada

Městská část Praha 8 dostala od svých občanů podněty ohledně špatného stavu vily Milada, která se nachází v katastrálním území Libně v blízkosti vysokoškolské koleje 17. listopadu. Dotázala se proto na něj a jeho případné řešení vlastníka nemovitosti Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy, když za něj odpověděl náměstek pro řízení sekce majetkové Ivo Krýsa.

Ten ve své odpovědi popsal složitou historii tohoto objektu. Uvedl, že až do roku 2000 probíhal restituční …

pokračování

26. 09. 2016

Přebytečné oblečení může pomoci potřebným

Městská část Praha 8 spolupracuje s ekologicko-charitativním projektem Potex, kterému se od 1. ledna 2016 do 31. srpna 2016 podařilo odklonit 1278 tun textilu z odpadového toku ve prospěch opětovného použití a recyklace. Bylo také pro spolupracující charity vytříděno 2500 kg ošacení. Projekt je založený na oranžových kontejnerech, do kterých je možné 24 hodin denně po celý rok vhodit oblečení, textil, obuv a doplňky k oblečení. Na území MČ Praha 8 se jich nachází necelých …

pokračování

20. 09. 2016

Nové dopravní značení v Karlíně vychází vstříc požadavkům občanů

Ve čtvrtek 15. září 2016 bylo na úřední desce MČ Praha 8 zveřejněno opatření obecné povahy, které stanovuje nové dopravní značení v oblasti Karlína. To je nutné vyznačit, aby bylo možné v této lokalitě zřídit zóny placeného stání.

Městská část Praha 8 se při tvorbě změn ve vodorovném a svislém dopravním značení v oblasti Karlína snažila v maximální možné míře vycházet z potřeb a přání svých občanů. Byl proto přepracován …

pokračování

20. 09. 2016

Proběhl dobrovolný úklid Čimického háje

V sobotu 17. září 2016 se konal za účasti předsedy Komise pro životní prostředí Víta Cézy (ČSSD) již tradiční dobrovolný úklid Čimického háje, který pořádal spolek Vědomý dotek ve spolupráci s Lesy hl. m. Prahy a za podpory Magistrátu hl. m. Prahy a městské části Praha 8. Jeho cílem je přispět k čistotě v této významné a zároveň oblíbené lesní lokalitě. Úklid probíhá dvakrát ročně v březnu a v září. Tuto sobotu byla menší účast …

pokračování

20. 09. 2016

Zlepšováním duševního zdraví ve společnosti

V úterý 13. září 2016 proběhl den otevřených dveří v Centru duševního zdraví pro Prahu 8. Kromě bohatého doprovodného programu proběhla diskuze čelních představitelů centra se zájemci z řad občanů ohledně komplexního fungování centra a všemožných otázek spojených s duševním zdravím. Zastupitel Vít Céza (ČSSD), který v uvedené diskuzi zastoupil starostu městské části Romana Petruse (ČSSD) k uvedenému sděluje: „Velmi mne překvapil odhadovaný počet lidí, kteří mají různé duševní problémy a přitom je neléčí. Jde …

pokračování

15. 09. 2016

Pozor na novou praktiku podomních prodejců

V poslední době bylo několikrát zaznamenáno, že někteří podnikatelé obcházejí domy na Praze 8 a nabízejí, že pomocí výměny zámku zlepší zabezpečení vstupních dveří do bytu. Požadují za tuto službu 7000 až 9000 Kč, i když stejně kvalitní zabezpečení jako jimi nabízené lze zakoupit u klasických prodejců za 700 až 1000 Kč. Navíc po uzavření smlouvy je složité od ní odstoupit nebo reklamovat zakoupené zboží, protože podomní prodejci často po zaplacení poskytnuté služby odmítají jakkoliv …

pokračování

15. 09. 2016

Radnice připravuje revitalizace vybraných ploch malého rozsahu

V uplynulých měsících obdržely sekretariáty radní pro životní prostředí Anny Kroutil a předsedy komise pro životní prostředí Víta Cézy řadu podnětů občanů Prahy 8, kteří doporučovali vedení městské části zaměřit se kromě velkých úprav veřejných ploch také na malé viditelné plochy. Ty jsou kolikrát relativně zanedbané a nevyužité a jejichž revitalizace by přispěla k zušlechtění širšího okolí dané veřejné plochy, zlepšení životního prostředí a estetického vnímání celé lokality. „S podněty občanů jsme se plně ztotožnili, …

pokračování

14. 09. 2016

Byla úspěšně zahájena veřejná sbírka na výstavbu naučné stezky v Čimickém háji

V sobotu 10. září 2016 v areálu dopravního hřiště u ZŠ Glowackého (Glowackého 555/6, Praha 8) proběhla benefiční akce Pro Čimický háj, kterou pořádal za podpory naší městské části spolek Vědomý dotek. Zahájila veřejnou sbírku na výstavbu naučné stezky v Čimickém háji. V rámci akce byla za přítomnosti starosty Městské části Praha 8 Romana Petruse (ČSSD) a předsedy Komise pro životní prostředí Víta Cézy (ČSSD) pokřtěna kniha Pohádky z Čimického háje. V ní lze nalézt …

pokračování

09. 09. 2016

MČ Praha 8 se snaží zabránit výstavbě stavebního projektu Bytový dům Mazurská

Městská část Praha 8 nesouhlasí s realizací stavebního projektu s názvem „Bytový dům Mazurská v Praze 8“. Tato plánovaná stavba o 1 podzemním a 8 nadzemních podlažích by totiž zahustila zástavbu v dané lokalitě a snížila tak rozsah zdejšího veřejného prostranství. „Velkou hodnotou Sídliště Bohnice je, že bylo navrženo a vystavěno s velkým počtem veřejných a zelených ploch. Ty nechápeme jako volné plochy k zastavění, ale jako jedinečnou přednost této čtvrti, kterou je potřeba chránit …

pokračování

09. 09. 2016

Taťka fest se těšil velkému zájmu dětí i jejich rodičů

V sobotu 3. září proběhnul v Beachklubu Ládví za krásného pozdně letního počasí druhý ročník zábavného odpoledne pro děti Taťka fest, který se konal pod záštitou starosty Prahy 8 Romana Petruse. Akce vzbudila velký zájem dětí a jejich rodičů. Bylo pro ně přichystáno velké množství atrakcí, které byly rozprostřeny po celém areálu Beachklubu Ládví. Velkému zájmu dětí se těšil hasičský vůz, kde byla možnost vyzkoušet si stříkání vody z hadice na terč. Oblíbený byl …

pokračování

09. 09. 2016

Bude slavnostně zahájena veřejná sbírka na stavbu naučné stezky v Čimickém háji

V sobotu 10. září 2016 se v areálu dopravního hřiště u ZŠ Glowackého (Glowackého 555/6, Praha 8) koná benefiční akce Pro Čimický háj, kterou pořádá za podpory MČ Praha 8 spolek Vědomý dotek. Akcí odstartuje veřejná sbírka na výstavbu naučné stezky v Čimickém háji. „Je velmi potěšující, že se naši občané podílejí na zlepšování stavu životního prostředí ve svém okolí. Naše městská část se jim v tom bude snažit maximálně pomáhat,“ uvedl předseda Komise pro …

pokračování

06. 09. 2016

Nový školní rok byl slavnostně zahájen

V základních školách Prahy 8 proběhlo ve čtvrtek 1. září 2016 slavnostní zahájení školního roku. Toho se účastnili za zřizovatele školy městskou část Praha 8 starosta Roman Petrus, místostarostka Alena Borhyová, místostarosta Petr Vilgus, dále také někteří zastupitelé městské části. Ti spolu s vedením školy přivítali nové prvňačky a popřáli jim úspěšný vstup do jejich školních let.

V ZŠ Burešova se slavnostního zahájení účastnili za zřizovatele školy městskou část Praha 8 starosta Roman Petrus a …

pokračování

06. 09. 2016

Uvítal jsem účastníky sjezdu MSD v naší městské části

V pátek 2. září 2016 jsem měl možnost vystoupit na volebním sjezdu Mladých sociálních demokratů (MSD), který se konal 2. až 3. září v Kulturním domě Ládví. MSD je mládežnickou organizací sociálně demokratické politické orientace, proto velice úzce spolupracuje s ČSSD. Vstoupit do něj mohou mladí lidé starší patnácti a mladší třiceti pěti let. Byl jsem mnoho let jeho aktivním členem.

Měl jsem proto velkou radost, že pro konání sjezdu MSD byla vybraná Praha …

pokračování

31. 08. 2016

Taťka fest nabídne spoustu zajímavého programu

V sobotu 3. září 2016 se v Beachklubu Ládví (Chabařovická 4, Praha 8) uskuteční druhý ročník zábavného odpoledne pro děti Taťka fest. Akce se koná pod záštitou starosty Prahy 8 Romana Petruse. Děti se mohou těšit na popelářský vůz Pražských služeb, městskou policii, hasičský vůz, vycvičené pejsky, loutkové divadlo Jiskra a obří trampolínu. Navíc jim bude rozdáno 500 nanuků a špekáčků, které si budou moci opéct na venkovním ohništi.

Taťka fest však nenabízí zábavu jen …

pokračování

30. 08. 2016

Náhradní stravování v ZŠ Libčická, ZŠ Dolákova a ZŠ Mazurská

Od začátku prázdnin probíhají v základních školách městské části rozsáhlé rekonstrukce a opravy. V ZŠ Libčická, ZŠ Dolákova a ZŠ Mazurská však nebude možné dokončit rekonstrukce školních kuchyní a jídelen k začátku školního roku, proto budou muset žáci těchto škol využít krátkodobě náhradní stravování. Termíny se pro každou školu liší.

Důvodem zpoždění projektu v ZŠ Libčická je nečekaně špatný stav dlažby v prostorech kuchyně. Dlažba měla být původně pouze odstraněna …

pokračování

24. 08. 2016

Zhoršená kvalita vody v Rokytce

V několika posledních týdnech bylo možné vizuálně pozorovat zhoršenou kvalitu vody v Říčanském potoce a na Rokytce. Situace se ale v posledních dnech ještě více zhoršila a to do takové míry, že je v korytě Říčanského potoka a Rokytky možné pozorovat zřetelně zelenou vodu. Nejhorší situace je na Podleském rybníce na Říčanském potoce a na Kyjském rybníce na Rokytce a na navazujících úsecích vodních toků.

Sytě zelené zabarvení vody je způsobeno sinicemi a řasami. Hlavní …

pokračování

22. 08. 2016

Připomínky k návrhu změn v dopravním značení v Karlině

Na úřední desce Městské části Praha 8 byl dne 16. srpna uveřejněn návrh nového dopravního značení v oblasti Karlína, které je nutné vyznačit kvůli zavedení zón placeného stání na Praze 8. Úřední desku v listinné podobě je možné najít před vchodem do tzv. Bílého domu (U Meteoru 6, Praha 8) a v elektronické podobě je umístěna na internetových stránkách MČ Praha 8 (www.praha8.cz/deska). Návrh obsahuje zapracované připomínky občanů k předchozímu plánu na vyznačení nového dopravního …

pokračování

19. 08. 2016

Ovce a kozy spásají i Prahu 8

Během letních prázdnin můžete na řadě míst v Praze potkat stádo koz a ovcí. Koncem července se stádo pohybovalo v přírodní památce Trojská, odkud bylo přesunuto k Ďáblické hvězdárně. Pastva představuje tradiční způsob obhospodařování řady cenných stepních území, které představují útočiště pro mnoho zajímavých a významných druhů rostlin a živočichů.

Text a foto: Vít Céza

Zdroj: www.mesicnikosmicka.cz

pokračování

19. 08. 2016

Přestávka registračního místa pro zóny placeného stání

Pobočka pro registraci parkovacích oprávnění pro nově vznikající zóny placeného stání na Praze 8 v Kulturním domě Ládví má ve své pracovní dny od pondělí do pátku hodinovou polední pauzu od 12.00 do 13.00. V tuto dobu není možná registrace parkovacích oprávnění pro zóny.

Ostatní dvě pobočky v Bílém domě (U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň) a v Karlíně na adrese Karlínské náměstí 22/14 nemají během poledne přerušený svůj provoz a je tedy …

pokračování

11. 08. 2016

Kontejner na použité injekční stříkačky

Pracovníci organizace Progressive o.p.s. dne 9. srpna instalovali za účasti starosty Prahy 8 Romana Petruse a zástupců Úřadu městské části Praha 8 v parku Těšnov nedaleko od stanice metra Florenc kontejner Fixpoint. Uživatelé drog do něj mohou vhodit použité injekční stříkačky. Kontejner bude v letních měsících vybírán jednou za 2 dny a v zimních jednou za 3 dny. Pracovníci programu Fixpoint rekrutující se z řad uživatelů drog nebudou jen vybírat kontejner, ale budou i vyhledávat …

pokračování

05. 08. 2016

Proměna ve vstupní bránu do rekreační trasy

Městská část Praha 8 pokročila v přípravě komplexní revitalizace náměstí a sousední travnaté plochy u OC a KD Krakov. Byl totiž vybrán vítěz veřejné zakázky na zpracování projektové dokumentace pro revitalizaci parku a náměstí Krakov. Tím se stal ateliér Rusina Frei ve spolupráci se zahradními architekty Partero.

Jejich vítězný návrh chce proměnit centrální náměstní Sídliště Bohnice v jeden volně plynoucí a parkově upravený veřejný prostor, který bude jakousi vstupní branou do rekreační trasy, která povede …

pokračování

04. 08. 2016

Pomoci by měly zóny placeného stání

Osmou městskou část dlouhodobě trápí nedostatek parkovacích míst pro naše občany. Potvrdil to i výzkum provedený agenturou IBRS loni v prosinci. Do výzkumu bylo zapojeno 400 respondentů. Důležitým zjištěním bylo, že s aktuálním stavem parkování bylo spokojeno jen 33 procent dotazovaných a naopak nespokojeno bylo 45 procent. Významné je také, že naši občané podporují zřízení zón placeného stání, protože s jejich zavedením souhlasilo 46 procent respondentů, zatímco proti bylo 34 procent.

Za hlavní argumenty …

pokračování

29. 07. 2016

Budou otevřeny další dvě pobočky pro registraci parkovacích oprávnění na Praze 8

V pondělí 1. srpna budou otevřeny v Kulturním domě Ládví a v Karlíně na adrese Karlínské náměstí 22/14 dvě nové pobočky pro registraci parkovacích oprávnění pro nově vznikající zóny placeného stání na Praze 8. Přidají se tak k již otevřené pobočce v přízemí tzv. Bílého domu (U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň). „Podařilo se nám zřídit registračního místo pro zóny placeného stání v každé oblasti, kde vzniknou. Naši občané proto nebudou muset ztrácet svůj …

pokračování

26. 07. 2016

Křížovkářská liga zná výherce

Slavnostním vylosováním výherců skončila jarní část Křížovkářské ligy 2016. Do soutěže pro obyvatele Prahy 8 starší 60 let se zapojilo na 250 luštitelů. Zejména šlo o klienty domů s pečovatelskou službou. Luštitelům z DPS Bulovka předal 21. června ceny starosta Prahy 8 Roman Petrus. Na podzimní část soutěže s dalšími deseti křížovkami se zájemci mohou těšit letos v září.

Zdroj: www.mesicnikosmicka.cz

pokračování

25. 07. 2016

Občané se mohou zúčastnit dotazníkového šetření k revitalizaci parku Dlážděnka

Podobně jako měli občané možnost se zapojit do příprav revitalizací Sídliště Bohnice a Sídliště Ďáblice, mají tuto možnost i v rámci příprav revitalizace parku Dlážděnka. Do 10. srpna se občané mohou zúčastnit dotazníkového šetření týkajícího se připravované rekonstrukce tohoto parku. Výsledky dotazníku budou součástí přípravy diplomové práce studentky Zahradní tvorby Zemědělské univerzity v Praze L. Kožíškové a zároveň budou sloužit jako podklad pro zpracování zadání výběrového řízení pro projektovou dokumentaci revitalizace parku Dlážděnka. Odkaz na …

pokračování

25. 07. 2016

Děti z mateřských škol se učily o ptactvu Čimického háje

Koncem května letošního roku pokračovaly ekologické aktivity týkající se významné přírodní lokality Čimický háj, o který se za podpory městské části Praha 8 stará spolek Vědomý dotek. Pravidelné aktivity občanů a dobrovolníků tak výrazně posilují klasickou práci organizace Lesů hl. m. Prahy, které se o tuto lesní lokalitu starají. Spolek Vědomý dotek navíc ve dnech 25. a 26. května 2016 uspořádal přednášku o ptactvu pro děti z mateřských škol v Praze 8 pod názvem „Ptactvo …

pokračování

22. 07. 2016

Občané Prahy 8 pomohli rodině postižené požárem

Požár v bytovém domě ve Vratislavské ulici v lednu tohoto roku tvrdě zasáhl do života jedné rodiny. Městská část bezprostředně po této události poskytla rodině nezbytnou materiální pomoc, do které se zapojili i občané formou materiální sbírky nezbytného vybavení pro obnovu domácnosti, ale též i hraček, oblečení apod. Zároveň byla městskou částí též vyhlášena finanční sbírka, jejíž výnos 54 559,76 Kč byl již předán postižené rodině.

Městská část vedle poskytnutí materiální pomoci přispěla do sbírky …

pokračování

15. 07. 2016

Má někdo neoprávněné trvalé bydliště ve vaší nemovitosti?

Nájemníci mají možnost přihlásit si trvalý pobyt v nemovitosti, když k tomu mají zákonný důvod, kterým je například souhlas vlastníka nebo řádně uzavřená nájemní smlouva. Ta opravňuje k nahlášení trvalého pobytu i bez souhlasu majitele nemovitosti. Ten je však informován o změně počtu přihlášených v jeho nemovitosti. Může také požádat Úřad městské části Praha 8 o sdělení osob, které mají přihlášený trvalý pobyt v jím vlastněných nemovitostech. Pokud by zjistil, že ho má někdo neoprávněně, …

pokračování

15. 07. 2016

Svatebčané na parkoviště

Od začátku července až do 5. srpna nebude možné odbočit ze Zenklovy ulice do ulice U Libeňského zámku. Pražská vodohospodářská společnost bude v této době totiž pracovat na obnově vodovodních řadů v ulici U Libeňského zámku v oblasti stykové křižovatky s ulicí Zenklova. Návštěvníci Libeňského zámku proto nebudou moci zaparkovat svůj automobil v jeho bezprostřední blízkosti, což vytváří komplikace především pro svatebčany.

Městská část Praha 8 proto zajistila, že ve čtvrtek a v …

pokračování

14. 07. 2016

Byla zahájena registrace parkovacích oprávnění na Praze 8

Dne 11. července byla po vyhodnocení neveřejného zkušebního provozu zahájena v přízemí tzv. Bílého domu (U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň) registrace parkovacích oprávnění pro nově vznikající zóny placeného stání na Praze 8. „Neveřejný zkušební provoz nám ukázal, že jsou funkční všechny systémy potřebné pro průběh registrace parkovacích oprávnění. Mohli jsme proto zahájit ostrý provoz registrace parkovacích oprávnění pro naše občany,“ uvedl radní pro dopravu Karel Šašek.

Otevírací doba byla prozatím stanovena: …

pokračování

11. 07. 2016

Libeňský most je třeba rychle opravit, jde o bezpečnost

Pokud mám jmenovat jednu chátrající významnou stavbu v naší městské části, pak musím jednoznačně zmínit Libeňský most, který spojuje Libeň s Holešovicemi. Jeho autory jsou slavný architekt Pavel Janák a konstruktér František Mencl. Most byl pro veřejnost otevřen v roce 1928. Neprošel od svého vybudování žádnou zásadní rekonstrukcí a navíc byl v roce 2002 poškozen během povodní.

Již za primátora Pavla Béma se začala připravovat jeho rekonstrukce, na niž bylo v roce 2009 získáno …

pokračování

08. 07. 2016

První etapa do 5. srpna 2016, druhá v roce 2018

V současné době Pražská vodohospodářská společnost (PVS) uskutečňuje stavební akci „Obnova vodovodních řadů Zenklova“. Je proto do 5. srpna částečně uzavřena Zenklova ulice v úseku Stejskalova – Náměstí Dr. Václava Holého a úplně uzavřena ulice Náměstí Dr. Václava Holého v úseku Zenklova – Na Rokytce. PVS plánuje v této lokalitě provést i přípravné práce pro rekonstrukci kanalizace, když po dobu jejich průběhu by byl obousměrný provoz tramvají veden jednokolejně po koleji směrem do centra Prahy. …

pokračování

07. 07. 2016

Tenký klient zefektivní pracovní agendu

Oddělení ICT služeb ÚMČ Praha 8 zajistilo pro vedoucí odborů ÚMČ Praha 8 a radní městské části tzv. tenkého klienta. Ten jim zabezpečuje plnohodnotný vzdálený přístup do interních systémů, díky čemuž mohou plně vykonávat svoji pracovní agendu přes jakékoliv zabezpečené internetové připojení. Mohou tak například odkudkoliv přebírat a vyřizovat úřední písemnosti zaslané prostřednictvím spisové služby E-Spis.

Smyslem této nové služby pro vedoucí pracovníky a radní městské časti je zajistit, aby mohli plně vykonávat svoji …

pokračování

30. 06. 2016

Požadujeme zákaz provozu vozítek segway i v oblasti Karlína

Rada hlavního města Prahy se rozhodla připravit návrh nařízení, které by v centru Prahy zakázalo provoz vozítek segway. Městská část Praha 8 požaduje, aby se zákaz jejich provozu vztahoval i na oblast Karlína, která není zahrnuta v návrhu Rady HMP. „Karlín je součást širšího centra Prahy. Vzhledem k tomu by se do něj mohla přesunout část provozu vozítek segway, když by nebyl zahrnut mezi oblasti, kde má být jejich provoz zakázán,“ uvedl radní pro …

pokračování

23. 06. 2016

Memorandum o spolupráci ohledně protipovodňových opatření na Rokytce

Představitelé místních samospráv 22.června v Říčanech slavnostně podepsali memorandum o vzájemné spolupráci ohledně protipovodňových opatření na vodním toku Rokytka. Cílem memoranda je vytvořit společnou iniciativu, v rámci které budou představitelé samospráv nacházejících se na vodním toku Rokytka dlouhodobě úzce spolupracovat na společném řešení protipovodňové ochrany po celé délce tohoto vodního toku. Uvědomují si totiž, že vzhledem k rostoucímu počtu povodní v poslední době hrozí jejich opakování i v budoucích letech. //„Na Praze 8 máme stále …

pokračování

23. 06. 2016

Změny v tramvajových spojích se dotknou i Prahy 8

Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID) připravil změny v tramvajových linkách MHD, které mají začít platit od 28. srpna. Dojde k výraznému posilnění tramvajové dopravy, když její objem by měl vzrůst o 4, 5 procenta. Očekává se totiž, že po zavedení zón placeného stání vzroste především v centrální oblasti Prahy počet cestujících MHD. Zavedeny mají být tři nové linky tramvajové dopravy. Změněna má být trasa 8 linkám ze současných 21 a 1 lince se má …

pokračování

21. 06. 2016

Dotace MČ Praha 8 půjdou především na podporu mládežnického sportu

Městská část Praha 8 dlouhodobě uděluje dotace (granty) na podporu sportu, sociální oblasti, kultury a volnočasových aktivit děti a mládeže. Největší část finančních prostředků – 9 milionů – by měla jít na podporu dlouhodobě organizovaných sportovních aktivit pro děti a mládež. Z těchto prostředků je pro TJ Sokol Kobylisy navržena dotace ve výši 741 000 Kč na provoz a modernizaci sportovišť a náčiní. Softballový klub Joudrs Praha by měl získat 726 000 Kč na sportovní …

pokračování

21. 06. 2016

Praha 8 přispěje na opravu chodníků

Městská část Praha 8 se dlouhodobě snaží zlepšit stav chodníků na Praze 8. V letošním roce proto věnuje 7 milionů korun na tzv. „chodníkový program“. Jeho prostřednictvím MČ Praha 8 realizuje opravu vybraných chodníků, když opravy by měly být dokončeny do konce letošního roku. Chodníky zařazené do oprav byly vybrány na základě požadavků TSK hl. m. Prahy, Odboru dopravy ÚMČ Praha 8 a podnětů od občanů. //„Nejsme sice majitel ani správcem těchto chodníků, ale jsou …

pokračování

20. 06. 2016

Praha 8 nesouhlasí s projektem Naučné a poznávací aktivity Troja

Městská část Praha 8 nesouhlasí s realizací projektu s názvem „Naučné a poznávací aktivity Troja“. V jeho rámci by mělo dojít k výstavbě devítipatrového „ekologického“ centra s rozhlednou, budovy „klubovny“ s restaurací a neveřejného parkoviště pro návštěvníky areálu s 29 parkovacími místy. Negativní stanovisko k projektu zaujala Rada MČ Praha 8 a také Komise pro územní rozvoj a památkovou péči. Jeho realizací by totiž došlo k výraznému snížení volných zelených ploch v lokalitě, kterou místní …

pokračování

20. 06. 2016

Začaly přípravné práce na novém dopravním značení

V pondělí 13. června byly zahájeny přípravné práce na vyznačení nového dopravního značení, které musí být instalováno kvůli zavedení zón placeného stání. Pracuje se na přípravě vodorovného a svislého dopravního značení. Zahájila se také instalace parkovacích automatů. Jejich prostřednictvím bude možné zaplatit za parkování ve fialové (smíšené parkování) a v oranžové zóně (parkování pro návštěvníky). Realizátorem prací je společnost ELTODO.

//„Přípravné práce pro zavedení nového dopravního značení jsme zahájili už nyní. Chceme mít totiž jistotu, že …

pokračování

13. 06. 2016

Probíhá rekonstrukce východního průčelí Libeňského zámku

Určitě jste si všimli lešení u Libeňského zámku. Od 3. května totiž probíhá rekonstrukce východního průčelí, restaurování polychromovaného znaku Starého města pražského a dochovaného fragmentu kamenného sgrafita. Rekonstrukce by měla trvat přibližně dva měsíce, její přesná délka bude záviset na počasí. Průčelí zámku bude totiž natřeno speciální barvou určenou pro tento typ oprav. Dle jejich produktových listů se s ní však může pracovat jen při teplotách mezi 10 až 25 stupni Celsia. Práce též nemohou …

pokračování

07. 06. 2016

Úřad nabízí zkušenost

Studenti středních a vyšších odborných škol oslovují ÚMČ Praha 8 s žádostí o výkon své studijní praxe. Ten se jim v rámci svých možností snaží vždy vyhovět. Pokud to kapacita úřadu umožňuje, pak je se studenty dohodnuta délka a termín praxe a odbor, kde bude vykonávána. Studenti za praxi na ÚMČ Praha 8 neplatí žádné poplatky, ale ani za ni nedostávají finanční odměnu.

Praxe je nastavena tak, aby studenti poznali co nejvíce činností příslušného odboru. …

pokračování

07. 06. 2016

Změny tras i zastávek v Praze 8

Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID) připravil změny v autobusové dopravě na Praze 8, které měly začít platit od 1. července 2016. Podle nejnovějším informací však vstoupí v platnost až na podzim tohoto roku. O změnách budeme včas informovat.

Důležitou změnou je, že linka 136 by nově ze stanice Prosek neměla pokračovat do zastávky Vozovna Kobylisy, ale bude vedena přes Letňany do zastávky Sídliště Čakovice. ROPID změnil trasu této důležité autobusové linky kvůli jejímu nízkému využití …

pokračování

30. 05. 2016

Uctění památky obětí heydrichiády

V pátek 27. května položili starosta Roman Petrus a místostarostka Alena Borhyová věnec a kytici k Památníku Operace Anthropoid. Tato akce připomněla a uctila památku všech obětí heydrichiády, tedy všech rodin i jednotlivců, kteří byli zavražděni nacistickými okupanty za poskytnutí pomoci československým parašutistům, kteří v kobyliské zatáčce pod Bulovkou provedli před 74 lety atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Během nacistické odvety za tento čin bylo povražděno na 5 000 osob.

Na křižovatce …

pokračování

23. 05. 2016

Zóny by na Praze 8 měly být zavedeny ve druhé polovině září

Na Praze 8 mají být 15. září zavedeny zóny placeného stání. Výdej parkovacích oprávnění bude zahájen 1. července. Zóny budou rozděleny do tří parkovacích oblastí. Bude možné si zakoupit parkovací oprávnění jen pro jednu z těchto oblastí, které vyjde levněji než oprávnění pro všechny zóny na Praze 8. První oblast se nachází v katastrálním území Karlína a končí v oblasti Invalidovny. Přibližně od ní začíná druhá oblast nacházející se na katastrálním území Libně, do této …

pokračování

23. 05. 2016

Rekonstrukce vodovodních řadů přinese dopravní omezení

Pražská vodohospodářská společnost bude realizovat stavební akci „Obnova vodovodních řadů Zenklova“. Její realizace si vyžádá několik dopravních omezení. Bude proto od 23. května 2016 do 5. srpna 2016 částečně uzavřena Zenklova ulice v úseku Stejskalova – Náměstí Dr. Václava Holého a úplně uzavřena ulice Náměstí Dr. Václava Holého v úseku Zenklova – Na Rokytce. V této době také budou probíhat stavební práce v ulici Elsnicovo náměstí. Objízdná trasa bude vedena a vyznačená po trase: Zenklova, …

pokračování

18. 05. 2016

Praha 8 požaduje urychlené zahloubení ulice V Holešovičkách

Na některých komunikacích na území Prahy 8 došlo po otevření tunelového komplexu Blanka k nárůstu intenzity dopravy, když doprava narostla především v ulicích V Holešovičkách a Trojská. Městská část Praha 8 se proto intenzivně snaží prosadit, aby se těmto dopravně silně zatíženým lokalitám ulevilo. V rámci této snahy prosazuje, aby Magistrát hl. m. Prahy v co nejkratším termínu realizoval plánovanou stavbu „Holešovičky – zakopání“, která zajistí zahloubení ulice V Holešovičkách. MČ Praha 8 také usiluje, …

pokračování

12. 05. 2016

Byl obnoven provoz tramvají v úseku Urxova – Palmovka

Od včerejších ranních hodin byl zkušebně obnoven provoz tramvajové dopravy v úseku Urxova – Palmovka, který byl přerušen od 5. března 2016 kvůli rekonstrukci tramvajové tratě v Sokolovské ulici. Výluka měla původně trvat do 21. května, ale díky rychlejšímu postupu prací se Dopravnímu podniku hl. m. Prahy podařilo jí zkrátit o deset dní.

//„V rámci rekonstrukce Sokolovské ulice se naší městské části podařilo prosadit, že úsek mezi Kaizlovy sady – Za Invalidovnou zůstane neprůjezdný pro …

pokračování

10. 05. 2016

Stovky lidí uctily na Kobyliské střelnici památku obětí okupace

V pátek 6. května 2016 se od 16 hodin uskutečnil slavnostní pietní akt na Kobyliské střelnici. V místě, které nacističtí okupanti využívali od 30. května 1942 až do konce války k vraždění českých vlastenců, mezi nimiž byli např. generál Alois Eliáš, spisovatel Vladislav Vančura nebo pravoslavný biskup Gorazd. Během letních měsíců roku 1942 zde bylo zastřeleno v rámci II. heydrichiády 540 lidí, jako odveta nacistických okupantů za atentát na Reinharda Heydricha, který provedli čeští a …

pokračování

06. 05. 2016

Azylový dům v Prosecké ulici nevznikne kvůli nestabilnímu podloží vozovky

Bývalé vedení Městské části Praha 8 se rozhodlo i přes nesouhlas tehdejší opozice proměnit zchátralý bytový dům v Prosecké ulici v Libni na azylový dům pro lidi bez domova. Podepsalo již na tuto rekonstrukci smlouvu se zhotovitelem. V Prosecké ulici je však nestabilní podloží vozovky, která se v minulosti dokonce propadla. Technická správa komunikací hl. m. Prahy tak není schopná dát jasné stanovisko, zda a kdy budou moci tuto komunikaci využívat stavební technika a stroje, …

pokračování

01. 05. 2016

Nová elektronická aplikace šetří čas občanů Prahy 8

Na Praze 8 jsme zprovoznili novou webovou aplikaci Portál občana. Ta umožňuje elektronické podání vybraných dokumentů. Aplikace občanům šetří čas v elektronické komunikaci s naší městskou částí. Její uživatelé si v ní mohou vybrat ve stromové struktuře životní situaci, které je zajímavá a prostřednictvím odkazu na internetové stránky naší městské části zjistit více informací o jejím řešení. Následně pak lze vyplnit příslušný elektronický formulář. V případě, že uživatel zapomene vyplnit povinné pole formuláře, tak je …

pokračování

28. 04. 2016

Máme svůj Chodníkový program

Naše městská část se dlouhodobě snaží intenzivně pečovat o bezpečnost chodců, tato problematika spadá do kompetence mého kolegy radního pro dopravu Karla Šaška. Realizujeme proto Chodníkový program, v jehož rámci Praha 8 přispívá Technické správě komunikací hlavního města Prahy na opravu chodníků, které jsou ve špatném technickém stavu. Nejsme sice jejich majitelem ani správcem, ale uvědomujeme si, že jejich opravy je nutné provést. Některé z nich totiž byly v kritickém stavu a především v zimních …

pokračování

27. 04. 2016

Po otevření Blanky vzrostla doprava v Praze 8 především v ulici V Holešovičkách

V září minulého roku byl otevřen tunelový komplex Blanka. Technická správa komunikací hl. m. Prahy monitoruje vliv zprovoznění této významné dopravní stavby na intenzitu dopravy ve vybraných důležitých komunikacích. Měření ukázala, že v Praze 8 po otevření tunelového komplexu došlo k nárůstu intenzity dopravy především v ulici V Holešovičkách, když například v prosinci 2014 projelo touto ulicí 67 tisíc vozidel a v prosinci 2015 jejich počet vzrostl až na 83.000.

K nárůstu automobilové …

pokračování

25. 04. 2016

Přehled budoucích zajímavých projektů MČ Praha 8

Městská část Praha 8 je v novém volebním období výrazněji komunikativnější ve vztahu k občanům městské části, a ve spolupráci s nimi i s akademickou obcí se snaží připravit revitalizace dlouhodobě zanedbaných a přitom významných míst v Praze 8. Níže vám představíme některé zajímavé projekty.

Revitalizace travnaté plochy a centrálního náměstí sídliště Bohnice

Cílem revitalizace je kompletní modernizace centrálního prostoru sídliště u OC a KD Krakov, jeho celkové sjednocení, náhrada stávajícího …

pokračování

22. 04. 2016

Kobyliská střelnice připomíná hrůzy války

V naší městské části je řada zajímavých kulturních památek, které bezesporu stojí za návštěvu. Je zde také množství významných církevních památek. Jsou to například secesní kostel Sv. Vojtěcha v Libni, kostel Stětí Sv. Jana Křtitele v Dolních Chabrech z 12. století, farní kostel Sv. Petra a Pavla v Bohnicích, Židovská synagoga na Palmovce a kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí v Karlíně. Náměstí prošlo v minulém roce revitalizací. Snažili jsme se, aby při …

pokračování

15. 04. 2016

MČ Praha 8 chce co nejvíce uspíšit rekonstrukci ulice Trojská

Technická správa komunikací připravuje na rok 2017 rekonstrukci ulice Trojská. V rámci ní by měla proběhnout celková rekonstrukce chodníků a vozovek vyjma tramvajového tělesa, které již prošlo rekonstrukcí. Městská část Praha 8 usiluje o to, aby rekonstrukce byla realizována v nejbližším možném termínu. Ulice Trojská je totiž ve špatném technickém stavu. Jedná se navíc o významnou a přetíženou komunikaci, kde po otevření tunelu Blanka došlo především během ranní špičky k nárůstu počtu vozidel projíždějící touto …

pokračování

15. 04. 2016

Nový přístroj by měl zlepšit úklid v Praze 8

Společnost IPODEC – Čisté město zakoupila novou kompaktní ruční jednotku pro cílenou likvidaci plevele. Nově zakoupený přístroj WAVE Mid 22/8 by se měl využívat v projektu Čistá osmička, který probíhá od dubna do října. V rámci tohoto projektu probíhá nadstandardní čištění, které je placeno MČ Praha 8 nad rámec standardního úklidu, který provádí Technická správa komunikací hl. m. Prahy.

Nový přístroj likviduje plevel horkou vodou, který po jejím použití odumře. Měl by zajistit, že …

pokračování

06. 04. 2016

Be In Karlín – konference o sociálním podnikání, veřejném prostoru a vzdělávání

Jak rozvíjet svou čtvrť, město, člověka nebo skupinu lidí? Jak se radovat z života, jak pracovat a odpovědně podnikat? Takové i další otázky zazněly na první konferenci společenské odpovědnosti Be In Karlín, kterou 1. a 2. dubna 2016 uspořádala Karlínská obchodní akademie a Vyšší odborná škola ekonomická nejenom pro své žáky, ale i pro veřejnost – laickou i odbornou. Akce se konala za podpory městské části a pod záštitou starosty Prahy 8 pana Romana Petruse.

„Vést …

pokračování

06. 04. 2016

Čekají nás pozitivní změny v Drahaňském údolí

Komise pro životní prostředí RMČ Praha 8 již delší dobu komunikuje se zástupci hl. m. Prahy a s příspěvkovou organizací Lesy hl. m. Prahy ohledně vodních toků v Praze 8. Naposledy se tak stalo 29. února při místním šetření v dolní části Drahaňského údolí, v rámci kterého byly řešeny některé podněty občanů týkající se lepší schůdnosti území a některých dlouhou dobu deponovaných předmětů. Během šetření i následné diskuze bylo projednáno hned několik opatření, která zlepší …

pokračování

01. 04. 2016

Rezervační systém umožňuje vyhnout se frontám na úřadě.

Městská část Praha 8 zprovoznila v polovině minulého roku nový rezervační systém pro agendu související s občanskými průkazy a cestovními pasy. Jeho prostřednictvím si lze zamluvit schůzku na úřadě. Rezervační systém se nachází na internetových stránkách MČ Praha 8, kde si lze vybrat datum a konkrétní hodinu návštěvy úřadu. Uživatelům je pak přidělen PIN kód, který při příchodu do tzv. Bílého domu zadají do terminálu vyvolávacího systému. Pokud se dostaví v intervalu patnáct minut před …

pokračování

31. 03. 2016

Praha 8 podpořila mezinárodní šachový turnaj

Městská část Praha 8 podpořila mezinárodní šachový turnaj OPEN Praha 2016, který se konal od 8. 1. do 15. 1. v karlínském hotelu Olympik. Turnaj proběhl pod záštitou starosty Prahy 8 Romana Petruse. Ve dvou hlavních kategoriích se tohoto turnaje zúčastnilo 268 hráčů z 34 států. Do turnaje se zapojilo i 7 mezinárodních velmistrů a 16 mezinárodních mistrů a mistryň.

V elitní kategorii zvítězila turecká velmistryně Yekaterina Atalik. Nejlepším českým …

pokračování

31. 03. 2016

Praha 8 se snaží zlepšit stav zanedbaných území.

Vedení naší městské části se začíná zaměřovat na řešení dlouhodobě zanedbaných a problematických území. Jedno z takových území představoval dlouhý západní výběžek Libeňského poloostrova, na kterém v průběhu let vznikla celá řada podivných staveb a různých deponií. Vedle příslušných šetření ze strany státní správy proběhlo taktéž jednání starosty Prahy 8 Romana Petruse s majitelem pozemků České přístavy, a. s., o potřebě kvalitativního zlepšení této části poloostrova, uvedení lokality do souladu s územním plánem a o …

pokračování

31. 03. 2016

O obřady v Libeňském zámku je stále velký zájem

Libeňský zámek patří mezi nejvyhledávanější místa pro uzavření sňatku v Praze. Oblíbený je například kvůli přilehlému parku a krásné výzdobě obřadní síně a zámecké kaple. V posledních deseti letech zde tak bylo uzavřeno více než 5 000 svateb a v minulém roce jich bylo uzavřeno 400. Mezi nejoblíbenější zdejší termíny pro uzavírání svateb patří letní měsíce a také pátky třináctého a první duben.

Termín si mohou zájemci o svatbu v Libeňském zámku rezervovat …

pokračování

01. 02. 2016

Nové bezpečnostní prvky u ZŠ a MŠ

Odbor dopravy městské části Praha 8 ve spolupráci s Technickou správou komunikaci hl. m. Prahy nainstaloval nové bezpečnostní prvky, které byly umístěny v blízkosti základních a mateřských škol, aby tak došlo ke zvýšení bezpečnosti u těchto frekventovaných míst. Provedena byla úprava nástupního a výstupního prostoru u ZŠ Žernosecká pro rodiče vozící své děti do školy automobilem. U ZŠ Libčická a MŠ Krynická zase došlo k vybudování nových přístupových chodníků a úpravě bezpečnostních zábradlí. …

pokračování

10. 01. 2016

Na investice můžeme použít jen malou část rozpočtu

Při sestavování rozpočtu máme výrazně omezenější možnosti než klasické obce. Rozpočet městské části je totiž součástí rozpočtu hlavního města Prahy. Městské části nejsou kromě daně z nemovitostí příjemcem daňových výnosů, protože tím je hl. m. Praha. Náš rozpočet lehce přesahuje jednu miliardu. To není mnoho vzhledem k tomu, že Praha 8 má více než sto tisíc obyvatel. Naše příjmy jsou tvořeny dotacemi od státu a hl. m. Prahy. To nám nevytváří příliš velký prostor pro …

pokračování

18. 12. 2015

Občané mají právo ovlivňovat rozhodnutí radnic

Občané mají bezesporu právo kontrolovat rozhodnutí svých zástupců v místních samosprávách. Často však toto své právo mohou jen obtížně využít, protože je pro ně složité se dostat k informacím. Na Praze 8 se tak snažíme podnikat konkrétní kroky, které zajistí, aby občané měli co nejjednodušší přístup k informacím o činnosti svých zástupců v zastupitelstvu. Nově tak zveřejňujeme na internetu zápisy z výborů a komisí. Zavedli jsme také hlasování pomocí elektronického zařízení, které umožňuje vidět, jak …

pokračování

19. 10. 2015

Veletrh zdraví a sociálních služeb

Radnice osmé městské části připravila na pondělí 19. října VIII. ročník zdravotně-sociálního dne nově nazvaného Veletrh zdraví a sociálních služeb. Akce se uskuteční od 10 do 15 hodin v prostorách Úřadu městské části Praha 8 v tzv. „bílém domě“. Na návštěvníky čekají prezentace více než 40 organizací poskytujících sociální a zdravotní služby, naučné přednášky, ukázkové akce a další doprovodný program.

Veletrh zdraví a sociálních služeb je vyvrcholením osvětové kampaně „Osmička pro zdraví“, která probíhala od …

pokračování

09. 10. 2015

Listopadové Karlínské farmářské trhy

První Karlínské farmářské trhy tohoto roku se uskuteční v první polovině listopadu, záhy po skončení velké revitalizace Karlínského náměstí. To bylo pro veřejnost několik měsíců uzavřeno z bezpečnostních důvodů kvůli realizaci stavby. Slavnostní otevření náměstí proběhne 31. 10. 2015.

Zdroj: www.praha8.cz

pokračování

30. 09. 2015

ÚMČ Praha 8 zprovoznil internetové rezervace návštěv

Úřad městské části Praha 8 v rámci zlepšování kvality služeb pro občany nově zprovoznil na svých webových stránkách možnost rezervací návštěv pro agendy související s občanskými průkazy a cestovními pasy.

Rezervace je možná na úřední dny vždy na konkrétní půlhodinu. Pro zadání rezervace je nutné uvést e-mailovou adresu, na kterou bude doručen unikátní číselný kód. V rezervovaný termín je třeba se dostavit na pracoviště Oddělení evidence obyvatel a osobních dokladů v „bílém domě“, zadat obdržený …

pokračování

25. 09. 2015

V Praze 8 je umístěna pamětní deska Willy Brandta

V Křižíkově ulici číslo 26 je umístěna pamětní deska, kterou zde umísťoval Willy Brandt dne 14 května 1990. Deska upamatovává na to, že v tomto domě pracovala exilové předsednictvo německých sociálních demokratů v letech 1933 – 1938. Willy Brandt navštívil tehdejší Československo a byl přivítán na nejvyšší úrovni, přesto, že to byl vždy levicový politik a především byl již mimo politiku.

Titulek

Willy Brandt se narodil jako Herbert Ernst Karl Frahm (18. …

pokračování

24. 09. 2015

Zástupci Prahy 8 jednali s obyvateli Libně

Zástupci městské části mají zájem komunikovat s občany Prahy 8. Vedle řady veřejných projednávání tentokrát radní přišli na čtvrté sousedské setkání v tzv. Dolíku v Libni, které se konalo v pondělí 21. září. Akce se postupně zúčastnil starosta Roman Petrus (ČSSD), radní Anna Kroutil (ANO) a radní Radomír Nepil (ANO). Všichni politici se zapojili do živé debaty o návrzích úprav veřejných prostranství a zeleně, které připravil organizátor akce, spolek Naše Libeň.

„S obyvateli okolí Dolíku jsme …

pokračování

18. 09. 2015

Osmička pro zdraví – v září proti melanomu

V pondělí 21. září se uskuteční další z osvětových akcí, která je součástí kampaně – Osmička pro zdraví. Tématem tohoto měsíce je kožní melanom. Akce bude probíhat ve zdravotnickém stanu před budovou ÚMČ Praha tzv. „Bílého domu" od 10:00 do 16:00 hodin za účasti předního odborníka na nemoci kůže prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc., MBA a týmu specialistů z Dermatovene­rologické kliniky na Královských Vinohradech.

Návštěvníci si můžou nechat zdarma vyšetřit mateřská znaménka prostřednictvím dermatoskopu. Výsledek vyšetření …

pokračování

18. 09. 2015

Revitalizace veřejného prostoru v okolí Ládví

V sobotu 19. září 2015 se od 15:30 hod. uskuteční v rámci sousedské slavnosti „Zažít město jinak“ vyhlášení studentské urbanisticko-architektonické soutěže, jejímž smyslem bylo nalézt a ocenit nejvhodnější návrhy budoucí revitalizace centrálního prostoru sídliště Ládví. Studentská soutěž byla vyhlášena městskou částí Praha 8 ve spolupráci s Fakultou architektury Českého vysokého učení technického.

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 36 návrhů. Všechny návrhy budou od sobotního vyhlášení až do 20. října tohoto roku ve formě plakátů velikosti A1 …

pokračování

17. 09. 2015

Zažijte Prahu 8 jinak

V sobotu 19. září se Praha 8 připojí již tradičně k projektu Zažít město jinak. Desátý ročník akce se uskuteční na osmi místech po celé MČ a přinese opět netradiční oživení veřejného prostoru. Začátek a konec programu se liší dle jednotlivých stanovišť. Radnice Prahy 8 připravila program před Libeňským zámkem a Sokolovnou.

Program pro Prahu 8 je letos rozšířen o dvě místa oproti loňskému roku. Návštěvníci mohou zajít nejen k Libeňskému zámku, ale také k Negrelliho …

pokračování

14. 09. 2015

Slovo starosty

Vážení čtenáři,

v měsíci srpnu jste se mohli dočíst, že byl spuštěn přívoz mezi Holešovicemi a Karlínem. Tento přívoz pod názvem „Holka“ provozuje Pražská paroplavební společnost pro hlavní město Prahu a svezení je to jistě zajímavé. Z Holešovic se dostanete na ostrov Štvanice a pak dále lodí přímo do Karlína. Přívoz byl spuštěn díky iniciativě Prahy 7 a za přispění Magistrátu hl. města Prahy.

Možná si ještě vzpomenete, že Praha 8 před časem společně s Prahou 7 …

pokračování

03. 09. 2015

Pandy v podchodu metra Ládví

Radnice Prahy 8 převzala do péče nevzhledný podchod do metra v Ládví a kultivuje jej. Na podobné oživení čeká na jejím území celá řada dalších míst veřejného prostoru.

Zcela pochopitelná byla nelibost občanů se stavem špinavého podchodu u stanice metra Ládví. Situaci se městská část rozhodla napravit a po ne zcela jednoduchých jednáních přišla s návrhem, které by mělo ošklivý podchod výrazně oživit.

„Vedl jsem dlouhá jednání a nakonec se nám podařilo docílit toho, že …

pokračování

01. 09. 2015

Prvňáčky osobně přivítali radní městské části

Slavnostní zahájení školního roku proběhlo ve čtyřech základních školách na Praze 8. Dětem popřál pěkný vstup do nového školního roku nejen starosta Roman Petrus (ČSSD), ale také radní Anna Kroutil (ANO), Radomír Nepil (ANO) a Dana Blahunková (SZ).

U vstupu do ZŠ Dolákova v pražských Bohnicích proběhlo slavnostní zahájení za přítomnosti balonků a hudebního doprovodu. Rodiče a žáky základní školy zde přivítala ředitelka Věra Jakešová a starosta městské části Praha 8 Roman Petrus (ČSSD), který posléze …

pokračování

24. 08. 2015

Výstava – „Libeňský plynojem“

Vedle výstavy o Negrelliho viaduktu budou mít návštěvníci v budově úřadu, tzv. bílém domě od 09.09. do 25.10.2015, možnost spatřit výstavu „Libeňský plynojem“, kterou pořádá městská část Praha 8 ve spolupráci s Pražskou plynárenskou a.s.

Jedná se o další významnou průmyslovou památku na území Prahy 8, která ve své době byla technickou novinkou. Svým provedením a umístěním v krajině výrazně přesáhla odborné kruhy a byla inspirací pro řadu fotografů, umělců a spisovatelů.

Na výstavě se mohou …

pokračování

21. 08. 2015

Praha 8 uspořádala tábor pro děti od 5 do 16 let

TitulekVe dnech 25. července až 1. srpna byl v Srbské Kamenici v srdci Českého Švýcarska z iniciativy starosty městské části Praha 8 Romana Petruse uspořádán letní tábor pro děti z Prahy 8 ve věku od 5 do 16 let. „Chtěli jsme dětem z Prahy 8 umožnit zajímavé sportovně vzdělávací vyžití v krásné přírodě. Vložené úsilí podle zpětných reakcí rozhodně stálo za to,“ říká starosta Roman Petrus.

Tábor, o který se starali …

pokračování

18. 08. 2015

Další ocenění webu Prahy 8

MČ Praha 8 byla vybrána jako jedna z mála městských částí, jejichž web bude archivován Národní knihovnou ČR. Po letošní výhře krajského kola Zlatého erbu, soutěže o nejlepší webové stránky měst a obcí, se jedná již o druhé ocenění kvality internetových stránek Prahy 8.

„WebArchiv“ neboli archivace domácího webu je projekt Národní knihovny ČR, který funguje již od roku 2000. Jde o archivování veškerého obsahu některých vybraných stránek. Národní knihovna upřednostňuje domény s koncovkou „.cz“ …

pokračování

06. 08. 2015

Nová podoba náměstí V Bohnicích

Zapojte se do rozhodování o podobě budoucího nového centrálního náměstí a parku u OC a KD Krakov v Bohnicích!

Nové vedení radnice Městské části Praha 8 nadále pokračuje v přípravě revitalizací zásadních veřejných ploch v Praze 8. Cílem je nalézt pro každou z řešených ploch návrh úprav, který bude nejlépe odpovídat jejímu významu v městském organismu, případně i nalezení nových odpovídajících veřejných funkcí. Součástí řešení musí být i odpovídající péče o veřejnou zeleň a parkové plochy.

Jak …

pokračování

05. 08. 2015

Nová zastávka MHD v Karlíně

Městská část Praha 8 vyjednala s ROPIDem a Dopravním podnikem hl. m. Prahy novou zastávku autobusu MHD nedaleko Negrelliho viaduktu. Městská část tak vyšla vstříc dlouhodobému požadavku obyvatel po lepší dostupnosti této lokality. Důvodem je zajištění lepší dopravní obslužnosti Karlína se Žižkovem. Tyto oblasti doposud spojoval pouze Žižkovský tunel.

Nová zastávka bude umístěna v ulici Prvního pluku nedaleko Sokolovské a Pernerovy ulice.

„Oceňuji iniciativu občanů, kteří nám dávají návrhy změn v dopravě, které by uvítali. …

pokračování

03. 08. 2015

Slovo starosty

Vážení spoluobčané,

asi všechny z vás pálí, že se budují stavby, kancelářské, bytové, i tam, kde jste přesvědčeni, že to nejde, nebo kde by být neměly. Dokonce se staví i tam, kde se to příčí selské logice. Už jste asi slyšeli o tzv. Metropolitním plánu a Pražských stavebních předpisech.

Metropolitní plán nahradil tzv. Územní plán. Zatímco se na Územní plán dívalo jako na jeden funkční celek, tak u Metropolitního plánu se zdůrazňují tzv. lokality. V případě …

pokračování

16. 07. 2015

Primátorka Krnáčová navštívila Prahu 8

Primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová postupně navštěvuje všechny pražské městské části. V pondělí 13. července navštívila i městskou část Praha 8.

Schůzky s ní se zúčastnil starosta MČ Praha 8 Roman Petrus spolu se zastupitelem a předsedou Komise pro životní prostředí Vítem Cézou. V úvodu jednání byla diskutována problematika heren, zejména konkrétní obsah připravované nové plošné vyhlášky o regulaci hazardu. Hlavním obsahem jednání pak byly tři prioritní oblasti, a sice problematika vodního toku Rokytka …

pokračování

14. 07. 2015

Cestovní ruch byl na osmičce neprávem podceňován

Když se řekne Praha 8, většině lidí se asi vybaví bohnické sídliště, nebo řada omšelých činžáků na Palmovce. Kulturní památky? To by neznalý člověk musel asi hodně dlouho přemýšlet. Téma cestovního ruchu bylo v Praze 8 bohužel dlouho podceňováno, nová radnice se to však snaží napravit. Třeba i tím, že navázala spolupráci s příspěvkovou organizací státu Czechtourism – Českou centrálou cestovního ruchu.

Přitom je u nás tolik atraktivních míst, na které můžeme turisty nalákat: …

pokračování

08. 07. 2015

Z Karlína do Holešovic po vodě

Hlavní město Praha společně s MČ Praha 7 a organizací ROPID připravuje na letošní léto zkušební provoz nového přívozu přes Vltavu, který propojí Bubenské nábřeží v Holešovicích, východní cíp ostrova Štvanice a nábřeží v Karlíně.

Zkušební provoz přívozu P7 by měl být zahájen v srpnu a potrvá do konce října. Jezdit bude malé plavidlo o kapacitě 12 osob, umožňující přepravu kočárků i jízdních kol.

„Praha 8 uzavřela memorandum s Prahou 7 o propojení Karlína s Holešovicemi lávkou. …

pokračování

24. 06. 2015

Oprava průčelí Libeňského zámku

Ještě tento rok by měla být opravena fasáda východního průčelí Libeňského zámku. V současné době probíhá výběrové řízení na realizátora opravy.

Součástí opravy je rekonstrukce fasády průčelí, restaurování znaku a fragmentu sgrafita. Památkáři připravili návrh technologického postup a škálu využitých barev tak, aby oprava ponechala vzhled zámečku autentický.

„Těší mě, že po letošní ukončené rekonstrukci zámecké kaple a sakristie dojde i na fasádu průčelí včetně znaku města,“ uvedl starosta Roman Petrus.

Znak městské části je …

pokračování

22. 06. 2015

Snaha MČ Praha 8 předejít dopadům povodní

Dne 15. června 2015 proběhla na Praze 8 schůzka starostů obcí a městských částí, kteří tvoří samosprávu v povodí řeky Rokytky a Říčanského potoka, kterou inicioval starosta Prahy 8 Roman Petrus. Je to poprvé, kdy proběhlo společné jednání všech dotčených starostů spolu se správci řeky Rokytky – tedy Povodím Vltavy a dále Lesy hlavního města Prahy.

Z diskuze vyplynuly dva zásadní společné projekty do budoucna. První zaměřený na zlepšení informačního a hlásného systému na řece Rokytka …

pokračování

15. 06. 2015

Praha 8 vyhlašuje studentskou urbanisticko-architektonickou soutěž

Vedení Prahy 8 pokračuje v přípravě revitalizací parků a veřejných ploch, do kterých chce zapojovat občany i odbornou veřejnost. Jednou z takovýchto významných aktivit je dnešní vyhlášení studentské urbanisticko-architektonické soutěže, jejímž cílem je významnou měrou přispět k budoucímu řešení centrálního náměstí sídliště Ďáblice se stanicí metra Ládví a dalšími veřejnými budovami.

Soutěž začíná 15. června 2015 a potrvá až do 7. září 2015. Do té doby musí být odevzdány všechny soutěžní návrhy. Ty se stanou …

pokračování

15. 06. 2015

Na podporu sportu dá MČ Praha 8 organizacím přes 10 milionů

Zastupitelstvo městské části Praha 8 schválilo na svém zasedání z 10. června 2015 poskytnutí dotací a grantů na podporu sportu. Organizacím bude rozděleno více než 10 milionů korun. Poskytnuté finance pochází z výtěžku obdrženého z odvodu z výherních hracích přístrojů.

Díky těmto grantům a dotacím bude možné uspořádat řadu zajímavých akcí pro veřejnost, například cvičení se seniory, běžecké závody, sportovní turnaje a jiné. Z peněz se také budou hradit opravy a nákup nového sportovního vybavení, …

pokračování

05. 06. 2015

Historické slavnosti Libeňského míru

Městská část Praha 8 vás zve v sobotu 13. června 2015 na Historické slavnosti Libeňského míru. Akce se koná mezi 11. a 18. hodinou na nádvoří Libeňského zámku a v prostoru Löwitova mlýnu. Můžete se těšit na vojenský tábor s ukázkami výcviku jednotek z období Třicetileté války (mušketýři, pikenýři, rondašíři). S hudbou z období renesance vystoupí renomovaná kapela BraAgas, která získala cenu Anděl 2009. K vidění budou dobové a žánrové tance v podání skupiny Hortus …

pokračování

28. 05. 2015

Slyšeli jste již o unikátním „Hřbitově bláznů“?

Hřbitov chovanců Zemského ústavu pro choromyslné neboli také „Hřbitov bláznů“ se nachází v severozápadní části Prahy 8 nedaleko Psychiatrické nemocnice Bohnice. Tento hřbitov byl určen k uložení ostatků bezvěrců a bláznů, které tehdejší společnost odmítala pohřbívat na běžných hřbitovech.

Hřbitov je obehnán mohutnými zdmi, které oddělují od okolního světa vnitřní ponurou atmosféru, kterou ještě zdůrazňují porosty břečťanu, starých stromů, fragmenty pomníků a rozpadající se kaple. Jde o zcela jedinečné mystické místo s unikátním vzhledem a …

pokračování

27. 05. 2015

Uctění památky obětí heydrichiády

Ve středu 27. května položili starosta Roman Petrus a místostarostka Alena Borhyová věnec a kytici k Památniku Operace Antropoid. Tato akce připomněla a uctila památku všech obětí heydrichiády. Tedy všech rodin i jednotlivců, kteří byli zavražděni nacistickými okupanty za poskytnutí pomoci československým parašutistům, kteří v kobyliské zatáčce pod Bulovkou provedli před 73 lety atentát na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha. Během nacistické odvety za tento čin bylo povražděno na 5 …

pokračování

11. 05. 2015

Praha 8 podporuje Les vzpomínek a další moderní trendy v oblasti pohřebnictví

V Ďáblickém hřbitově v Praze 8 bude v sobotu 23. května otevřen unikátní přírodní hřbitov Les vzpomínek. Půjde o vůbec první český přírodní hřbitov, který byl inspirován projekty v západní Evropě. Nachází se na místě původního nevyužívaného lesoparku v centrální části hřbitova. Vlastní pohřbívání bude probíhat pod stromy a na místě se nebudou nacházet žádné náhrobky. Místo nich zde budou stromy s dřevěnými cedulkami se jmény zemřelých. Vlastní obřady posledního rozloučení se tak mohou odehrávat …

pokračování

11. 05. 2015

Rada MČ Praha 8 chce zakázat podomní prodej

Rada městské části na svém zasedání ze dne 6. května 2015 schválila návrh změny tržního řádu. Krom nových prodejních míst požádala Magistrát hl. m. Prahy o celoroční zákaz provozování podomního prodeje na celém území hl. m. Prahy.

Toto je velmi zásadní krok směrem k řešení důležité problematiky. Podomní prodej už radnice v nedávné době začala aktivně řešit kampaní „Stop šmejdům“.

Podomní prodej může být nejen obtěžující, ale mnohým (často starým a nemohoucím) lidem velice znepříjemnil …

pokračování

06. 05. 2015

Uctění památky padlých

Dne 5. května 2015 u Mostu Barikádníků probíhalo uctění památky padlých Pražského povstání, kterého se za MČ Praha 8 zúčastnil starosta Roman Petrus a zastupitel Vít Céza, předseda Komise pro životní prostředí. Pietního aktu v Žernosecké ulici se za Prahu 8 zúčastnil uctění památky padlých polských vojáků místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus.

Následujícího dne, 6. května, probíhalo uctění památky 546 popravených na Kobyliské střelnici a připomenutí si 73. výročí vyhlášení II. stanného práva (heydrichiády). Z …

pokračování

30. 04. 2015

Zásadní nesouhlas Rady MČ s výstavbou Troja Horizons trvá

Rada MČ opět nepodpořila výstavbu bytového domu Troja Horizons v místě nezastavěných ploch v Troji na nároží ulic K Pazderkám a Lodžská. Vedení radnice se vyjadřovalo nesouhlasně již v minulosti a dále na svém stanovisku trvá. Svůj nesouhlas s výstavbou v minulosti odhlasovalo i Zastupitelstvo MČ Praha 8.

Městská část nestojí o další zahušťování zástavbou a trvá na využití předmětných ploch jako zeleň. Navíc se jedná se o území se souvislou ochranou zeleně. Pokud by …

pokračování

20. 04. 2015

Revitalizace Karlínského náměstí z fondů EU

Na základě projektu „Revitalizace Karlínského náměstí“, na který byla poskytnuta podpora z Evropského fondu pro regionální rozvoj, konkrétně z Operačního programu Praha Konkurenceschopnost (OPPK) až do výše 45 595 430 Kč, se v současné době revitalizuje park na Karlínském náměstí.

V březnu 2015 bylo úspěšně provedeno nezbytné kácení. Dendrologický průzkum totiž odhalil špatný stav některých dřevin. Řadu stromů nebylo možné stabilizovat ani jejich zdravotní stav zlepšit, proto musely být z bezpečnostních důvodů pokáceny. Všechny pokácené dřeviny …

pokračování

26. 01. 2015

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

pokračování

26. 01. 2015

Praha.eu

Praha.eu

pokračování

26. 01. 2015

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

pokračování

18. 01. 2015

Druhý týden starosty Prahy 8

Tento týden jsem měl štěstí, že jsem mohl potkat řadu zajímavých lidí a dozvědět se mnoho nového.

Spolu s panem radním Karlem Šaškem jsme popřáli panu Jaromíru Šídovi k jeho 90 letům. Setkání bylo o to příjemnější, že dědeček pana Šídy byl kdysi politikem jak na našem obvodu tak i v Radě hl. m. Prahy a bylo o čem si povídat. Probrali jsme i dokončené a otevřené náměstí Dr. Holého a vyslechli jsme si …

pokračování

09. 01. 2015

První týden v novém roce

V tomto týdnu trochu všichni doháníme to co jsme nestihli díky vánočním svátkům. Dovolím si menší výběr:

Bohnické občany by mohlo zajímat, že proběhla další a již konečná schůzka zabývající se Nafukovací halou, která bude v areálu ZŠ Dolákova a bude ji mít v pronájmu klub Joudrs, ale bude k dispozici i pro občany. Škoda jen, že dodavatel zatím nestihl stavbu dokončit.

Proběhla také valná hromada společnosti Ipodec, která se podílí na úklidu naší …

pokračování

06. 01. 2015

Návštěvní dny starosty MČ Praha 8

Dovoluji si oznámit, že každé pondělí mám oficiální návštěvní den. Pokud kdokoliv potřebuje vyřídit záležitosti týkající se Prahy 8 a z nějakého důvodu mu nevyhovuje obrátit se na profesionální úředníky Prahy 8 bude vítán. Prosím je potřeba se objednat na telefonním čísle: 222 805 124. Nebo je možné mě kontaktovat na emailu roman.petrus@praha8.cz

pokračování

10. 09. 2014

Zapojte se s námi do rozhodování o Praze 8

Máte nápady, co by se v Praze 8 mělo změnit? Vadí Vám, že komunální politické strany nemají Vaše představy ve svých programech? Chcete se podílet na tom, jak se bude měnit místo, kde žijete? To je skvělé, protože právě to přináší náš nový projekt, který Vám nyní nabízíme. Žijeme tu s Vámi a stojíme o to, abyste spolu s námi rozvíjeli Prahu 8.

Projekt „Vaše projekty pro Prahu 8“ umístěný na webových stránkách www.komunalky.cz …

pokračování

08. 09. 2014

Pozvánka na výstavu Dvacet let ČSSD Praha 8

Zveme vás na výstavu Dvacet let ČSSD Praha 8 v našem informačním středisku ČSSD.

Adresa je Zenklova 27 a začínáme v pondělí 1. září 2014 Výstava potrvá celé září a první týden v říjnu.

pokračování

08. 09. 2014

Přijměte naše srdečné pozvání do diskuzních kaváren ČSSD Prahy 8

Přijměte naše srdečné pozvání do diskuzních kaváren ČSSD Prahy 8

Kavárna u metra Ládví

Bude otevřena ve dnech 29. září (pondělí), 1. – 6. října (středa až pondělí) a 8. – 9. října 2014 (středa, čtvrtek), vždy od 8 do 19 hodin. V kavárně si budete moci se šálkem kávy popovídat s našimi kandidáty do Zastupitelstva městské části Praha 8.

Potkat se zde ale budete moci i s některými lídry z dalších pražských obvodů, dohodnuta je také návštěva …

pokračování

07. 09. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (01. 9. - 05. 9. 2014)

V Prosecké ulici vznikne azylový dům

Na azylový dům a nízkoprahové centrum se promění zchátralá dvoupatrová budova v Prosecké ulici v Libni. Dělníci se do rekonstrukce objektu, kde se donedávna houfovala různá individua, vrhnou během několika týdnů. Práce by měly trvat pět měsíců. Začátek rekonstrukce zkomplikovala propadlá vozovka, za kterou může oprava kanalizace. Nabídnuty budou dvě sociální služby pro lidi bez přístřeší nebo ty, kteří jsou takovou situací ohroženi. Nízkoprahové centrum pojme 20–30 osob denně, lidé …

pokračování

02. 09. 2014

Rozhovor s Romanem Petrusem, kandidátem na starostu Prahy 8

Začněme trochu netradičně. Proč vlastně ČSSD?

Roman Petrus

Do sociální demokracie jsem vstupoval v osmnácti letech, ale rozhodnut jsem byl již dříve. Levicová politika je mi bližší svou představou o tom, že člověk není jen osamocený tvor, který se snaží za každou cenu přežít. Naopak jde o společenskou osobu, kterou společnost formuje, ale která může stejnou společnost i formovat. A jediná strana, která tuto politiku v České republice vyznává, je ČSSD.

**Pokud jste v …

pokračování

01. 09. 2014

Pozvánka na pravidelný klub deskových her

Zveme vás jménem našeho občanského sdružení na klub deskových her. Pokud si chcete vyzkoušet moderní strategické hry typu: Osadníci z Katanu, Dominion, Alhambra, Ticket to ride, Agricola a další můžete navštívit náš klub.

KDY: V září se scházíme dne 18. 9. od 17.00.

KDE: Informační centrum ČSSD P – 8, Zenklova 27/576, u Palmovky.

Nemusíte se hlásit, jen se přijďte pobavit.

pokračování

31. 08. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (25. 8. - 29. 8. 2014)

Prahu 8 pohlídá víc kamer

V ulicích Prahy 8 přibydou kamery, které budou monitorovat veřejná místa. Na nových stanovištích se objeví do konce roku. Jde o 25 otočných stanovišť a 33 pevných kamer. Kamery se zaměří na problematická místa, na která často upozorňují sami občané. Technika bude nově sledovat lokalitu Štětínská – Bydhošťská, Zelenohorská, Katovická a Lindavská v Bohnicích. Nikdy nebude k dispozici tolik policistů a strážníků, kteří by kamerový systém nahradili, a zvlášť ne v …

pokračování

24. 08. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (18. 8. - 22. 8. 2014)

Libeňský most má být konečně opraven. Poprvé od roku 1928

======== Šestaosmdesát let prověřoval čas na Libeňském mostě kvalitu práce někdejších stavbařů. Od roku 1928 se této dopravní komunikace ruka dělníka ani nedotkla, objekt už silně chátrá, ale brzy tomu má být konec. Rekonstrukce či výstavba nového Libeňského mostu bude znamenat významné zkvalitnění MHD, a to především proto, že přinese zvýšení rychlosti projíždějících tramvají a nový tramvajový svršek bude znamenat vyšší komfort cestování. Magistrát totiž v minulých …

pokračování

17. 08. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (11. 8. - 15. 8. 2014)

Praha žaluje Divadlo pod Palmovkou

Praha podá podnět k prošetření hospodaření Divadla pod Palmovkou. Podle výsledku auditu z konce loňského roku byl zkreslován hospodářský výsledek, a tím byl porušen zákon o účetnictví. Magistrátní odbor kontrolních činností proto vypracoval návrh trestního oznámení. Znění schválili radní a město jej pošle na Obvodní státní zastupitelství v Praze 8. Kontrolou bylo zjištěno, že tím, že v účetních knihách, zápisech a jiných dokladech byly uvedeny nepravdivé a hrubě zkreslené údaje, došlo …

pokračování

10. 08. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (04. 8. - 08. 8. 2014)

Znalecké posudky v kauze Opencard jsou pro Hudečka a Svobodu zdrcující

Hlavní zbraní státní zástupkyně Dagmar Máchové v kauze Opencard, v níž má stanout před soudem patnáct lidí, včetně nynějšího primátora Prahy Tomáše Hudečka (TOP 09) a jeho předchůdce Bohuslava Svobody (ODS), budou znalecké posudky. A ty jsou zdrcující. Jednoznačně totiž konstatují předraženost zakázky hlavního města z roku 2012 přidělené firmě Haguess i to, že minimálně na část požadovaných služeb bylo možné vyhlásit otevřené výběrové řízení …

pokračování

03. 08. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (28. 7. - 01. 8. 2014)

Parkovací zóny

Už koncem září se v Praze rozšíří parkovací zóny. Původně pro ně Magistrát vytipoval tři nové městské části, Prahu 5, 6 a 8. Teď je ale všechno jinak. Prahu 8 z pilotního projektu vyškrtl kvůli sporu o parkovací hranici. Tu magistrátní úředníci navrhli uprostřed Karlína. Od Thámovy ulice do centra by řidiči platili, směrem k Invalidovně parkovali zadarmo, což by podle starousedlíků představovalo kolaps dopravy. Obyvatelé Karlína spolu s radnicí osmičky okamžitě vyzvali magistrát, …

pokračování

06. 07. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (30. 6. - 04. 7. 2014)

Praha 8 pokračuje v projektu Centra péče pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami

Osmá městská část bude až do konce letošního roku pokračovat v projektu Centra péče pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Školy, které se do toho projektu přihlásily, můžou využívat služeb psychologů, logopeda, speciálního pedagoga a odborníka na integraci dětí cizinců. Těchto služeb využívají Základní školy Slovanka, Hovorčovická, Palmovka, Mazurská, U Školské zahrady a Dolákova. Projekt, jehož náklady dosahují 4 milionů korun, je hrazený …

pokračování

01. 07. 2014

Startuje Senior slevenka, je pro lidi od 55 let

Senioři z Prahy 8 se mohou od 1. července zapojit do projektu Senior slevenka. Projekt je určen lidem od 55 let a držitelům průkazu ZTP/P. Osmá městská část je první pražskou částí, která se do celorepublikového systému zapojuje.

Další část článku najdete na: http://prazsky.denik.cz/…0140702.html

pokračování

29. 06. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (23. 6. - 27. 6. 2014)

Praha chce otevřít modré zóny: parkovat v nich budou smět i přespolní řidiči

Zaparkovat v modré zóně pro rezidenty, i když na daném místě nebydlíte? Až dosud to nebylo možné. Praha ale chystá průlomovou změnu. V zónách budou moci nově zaparkovat i přespolní řidiči. Podmínkou bude platba parkovného přes chytrý mobil, parkování bude omezeno na dvě hodiny. Magistrát s tím počítá v rámci nového systému zón placeného stání. V telefonu budou mít lidé nahranou aplikaci, jejímž …

pokračování

23. 06. 2014

Obyvatelé Prahy 8 budou v říjnu podruhé hlasovat o zrušení heren

Obyvatele Prahy 8 čeká druhé referendum o zrušení heren na území městské části. Má se konat v termínu podzimních komunálních voleb na začátku října. Vyhlášení referenda ve středu schválili zastupitelé Prahy 8.

Další část článku najdete na: http://prazsky.denik.cz/…0140618.html

pokračování

22. 06. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (16. 6. - 20. 6. 2014)

Renovují park Pod Plynojemem

Radnice chystá na příští rok kompletní revitalizaci parku Pod Plynojemem na Palmovce. Zanedbaný pozemek MČ získala na začátku letošního roku od magistrátu. Už teď je na místě rušno. To, na čem se nyní pracuje, jsou pouze základní, udržovací, respektive napravovací kroky. Park byl v příšerném stavu, nicméně stále jsou v něm místa, která nejsou bezpečná. Mezi ne příliš bezpečné úseky patří asfaltové pěší cesty, které městská část nechá do konce července opravit.

Nové …

pokračování

16. 06. 2014

Karlínské filmové léto

Zveme vás na 12. ročník Karlínského filmového léta.

Kdy: od 18 června do 4. července 2014, začátky představení od 20 hodin Kde: Letní kino Regina, Hybešova 10, Praha 8 – Karlín

Program:

18. června – Ostře sledované vlaky (zdarma)

19. června – Perličky na dně (zdarma)

20. června – Skřivánci na niti (zdarma)

21. června – Slavnosti sněženek (zdarma)

22. června – Riddick

25. června – Mafiánovi

26. června – Rivalové

27. června – Příběh kmotra

28. června – Angelika

29. června – Vejška

2. července – …

pokračování

13. 06. 2014

Schválena kandidátka ČSSD do Zastupitelstva hl. m. Prahy

Česká strana sociálně demokratická v Praze schválila svou akndidátku do ZHMP. Praha 8 zde obsadila volitelné deváté místo kde najdete předsedu ČSSD v PRaze 8 pana Karla Šaška.

Tak již jen volby a můžeme jít na to.

kandidátní_lis­tina.pdf

pokračování

12. 06. 2014

Navštivte karlínský přístav. Dříve tu zastavovaly vlaky, teď tu bude kultura

Zítra se v pražském Karlíně poprvé představí nový prostor pro volný čas a kulturu Přístav 18600. V místě bývalého nádraží Karlín-Přístav vznikne postupně živý park pro trávení volného času a kulturní akce. Vystoupením u příležitosti oslav 20 let od založení divadla Archa prostor pokřtí legendární japonský tanečník Min Tanaka.

Zbytek článku na: http://www.metro.cz/…o-extra.aspx?…

pokračování

11. 06. 2014

Stát opět zkouší prodat kasárny v Karlíně, chce za ně aspoň 620 milionů

Ministerstvo obrany opět prodává bývalé kasárny v pražském Karlíně, chce za ně nejméně 620,2 milionu korun. Nabídnutá cena bude rozhodujícím kritériem soutěže, oznámil dnes úřad v tiskové zprávě. Karlínský areál se už jednou ministerstvo snažilo prodat. První soutěž, v níž vyhrála firma manželky finančníka Pavla Tykače Ivana, ale ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v únoru zastavil. Měl totiž podezření na majetkové propojení vítězné společnosti s dalším účastníkem výběrového řízení.

Zbytek článku na: http://www.metro.cz/…se-deje.aspx?…

pokračování

07. 06. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (02. 6. - 06. 6. 2014)

Pražské služby vyjdou na miliardu

Plán primátorova náměstka Jiřího Vávry (TOP 09), jak na dlouhou dobu v Praze vyřešit otázku svozu a likvidace odpadu, lze realizovat. Zastupitelé hlavního města po dlouhé diskusi souhlasili, aby se koupily akcie menšinových vlastníků Pražských služeb (PS), především Northward Holding Limited (NWL). Odhad mluvil o částce blížící se miliardě korun. Praha jako stoprocentní vlastník PS by mohla zadávat zakázku na odpad přímo a nemusela vypisovat výběrové řízení, u něhož by riskovala …

pokračování

02. 06. 2014

Jak by měli být občané zapojeni do plánování budoucnosti Prahy 8?"

Méně je někdy více

Jak se dá na tak malém prostoru vyjádřit všechna specifika spolupráce občanů Městské části s úředníky? Nelze totiž říci, že jde o spolupráci občanů s politiky, protože i ti jsou občané jako všichni jiní. Bohužel si to někdy neuvědomují jak občané, tak především někteří politici. Otázka, ale asi opravdu mířila na politiky. ČSSD na Praze 8 je hodně otevřená strana, která komunikuje s občany ve svém informačním centru v Libni a též …

pokračování

31. 05. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (26. 5. - 30. 5. 2014)

Minimální zájem o volby

Nudící se volební komise, prázdné chodby, minimální zájem o volby. To je stále se opakující obrázek z českých volebních místností. Stejně jako na většině míst v Česku i v Karlině v bývalé reprezentativní škole Rakouska – Uherska byla volební účast velmi nízká, k urnám přišlo jen cca. 17 % voličů. Nezájem tu byl vidět na první pohled. Chodby totiž téměř zely prázdnotou a tomu, že by si voliči nechali hlasování na poslední …

pokračování

24. 05. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (19. 5. - 23. 5. 2014)

Radnice poradí, jak pečovat o lidi s Alzheimerovou­ nemocí

Radnice Prahy 8 chystá ojedinělý projekt. Nazýváse Alzheimer P8 a byla spuštěn na Den zdraví a sociálních služeb.Veřejnosti byl představen a jeho cílem je zlepšit povědomí veřejnosti o této chorobě. Program si klade za cíl ukázat obyvatelům města možnosti, jak s nemocnými komunikovat, jak se o ně starat, jak jim v běžné situaci pomoci. Alzheimerova choroba je zjednodušeně zrychlené stárnutí mozku. Dosud proti ní neexistuje účinný lék. …

pokračování

20. 05. 2014

Pozvánka na výstavu Jana Švadlenky - sochy

Zveme vás na výstavu Jana Švadlenky – sochy v našem informačním středisku ČSSD.

Adresa je Zenklova 27 a začínáme v úterý 27. května 2014 od 18.30 vernisáží. Výstava potrvá celý červen.

Titulek

pokračování

17. 05. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (12. 5. - 16. 5. 2014)

Pěší cesty jako nové

Radnice Prahy 8 připravuje opravy pěších cest při ulici Hnězdenská a Glowackého. Opravy zahrnou zhruba dva tisíce metry čtverečních a provedeny by měly být do konce letošních prázdnin.

Opraví průčelí Libeňského zámku

Průčelí Libeňského zámku, ve kterém sídlí radnice Prahy 8, čeká rekonstrukce. Ale pouze v místech, která jsou ve špatném stavu. Restaurátoři opraví i znak Starého Města pražského a sgrafita. Rekonstrukce celého průčelí by vyžadovala velký zásah a vysoké finanční náklady. Radnice pak …

pokračování

16. 05. 2014

Dvacátéprvní jednání Zastupitelstva MČ Prahy 8 - květen

Květnové zastupitelstvo se konalo dne 14. 5. 2014 ve Velkém sále „Bílého domu“ v Libni. Na programu jeho jednání bylo 26 bodů. Schůzi bylo přítomno 37 zastupitelů, a zastupitelstvo tak bylo schopno se usnášet. Schůze zastupitelstva probíhala klidně. Radniční koalice totiž našla dostatečný počet zastupitelů KSČM, kteří její návrhy podpořili a její návrhy byly zastupitelstvem schváleny. Počet zastupitelů, kteří návrhy podporovali, byl 25. Radniční koalice dokonce našla o 2 komunisty více než potřebovala. Jakým způsobem …

pokračování

11. 05. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (28. 4. - 2. 5. 2014)

Radnice Prahy 8 se připojí k celoměstským zónám placeného stání

Radnice Prahy 8 se připojí k celoměstským zónám placeného stání. Platit mají v Karlíně, Kobylisích a v Libni. Na většině území bude smíšení zóna, ve které budou moci parkovat jak rezidenti, tak přes den ve vybraných hodinách ostatní řidiči. První pruhy a příslušné značky se objeví v Karlíně už letos na podzim. Karlín, respektive jeho část, by měla býti instalována již na podzim, do dneška se …

pokračování

28. 04. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (21. 4. - 28. 4. 2014)

Praha 8 vyhlásí tendr na stavbu azylového domu pro bezdomovce

Radnice Prahy 8 vyhlásí výběrové řízení na stavbu azylového domu pro lidi bez domova. Vybraná firma by měla zrekonstruovat dům v Prosecké ulici, který patří radnici. Vzniknou tam azylové byty, denní centrum, ošetřovna nebo prádelna. Magistrát schválil příspěvek na stavbu ve výši osm milionů korun. V domě bude 17 bytů 1+1, které budou mít sociální zařízení a kuchyňku. Bude tu i jedna kancelář se zázemím. Dům …

pokračování

28. 04. 2014

Za sociální demokraty bude na primátora kandidovat šéf Motola Miloslav Ludvík

Krajský výkonný výbor ČSSD Praha na svém úterním zasedání podpořil kandidaturu ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka na primátora hlavního města. V tajném hlasování získal 19 z 20 odevzdaných hlasů. O konečné podobě kandidátní listiny sociální demokracie pro podzimní komunální volby v Praze se rozhodne na krajské konferenci ČSSD 12. června.

Ludvíka v uplynulých týdnech nominovala většina obvodních organizací. "Miloslav Ludvík má velké zkušenosti z komunální politiky. Dlouhá léta také úspěšně řídí největší českou nemocnici v …

pokračování

21. 04. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (14. 4. - 18. 4. 2014)

Referendum na Praze 8 je neplatné kvůli malé účasti voličů

Občané Prahy 8 se v referendu pro nulovou toleranci hazardu, přišlo ale pouze 14 % voličů a kvůli nízké účasti tak hlasování není platné. Herny ze svého území už vykázala Praha 2, 6 a 12 a několik menších městských částí. V proběhlém referendu v Praze 8 se občané drtivě vyslovili proti hazardu (95,74 % zaškrtlo ANO nulové toleranci). Nezúčastnil se však dostatek oprávněných voličů (13,81 %), …

pokračování

13. 04. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (07. 4. - 11. 4. 2014)

Oprava cest

Sídliště v Ďáblicích připomíná staveniště. Už v březnu tady začala oprava pěších cest. Stavební práce tak navázaly na bezpečnostní prořez dřevin. Po odstranění starého asfaltu se na cestách objeví zámková dlažba a vyšší obrubníky. Obyvatelé sídliště se už nebudou muset po dešti brodit kalužemi.

Referenda proti hazardu se blíží.

Herny v Praze možná zmizí. O jejich osudech rozhodnou nejspíš ještě letos obyvatelé některých částí hlavního města v rámci občanských referend. Boj hazardu vyhlásili aktivisté na Praze …

pokračování

05. 04. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (31. 3. - 04. 4. 2014)

Praha 8 vytvoří azylový dům a centrum pro bezdomovce

Radnice Prahy 8 dostane od magistrátu osm milionů korun na zřízení azylového domu a nízkoprahového denního centra pro lidi bez domova. Městská část za peníze upraví bytový dům v Prosecké ulici, kde vzniknou malometrážní byty a kde se lidem ohroženým bezdomovectvím dostane pomoci. Přidělení peněz schválili pražští radní. Projekt ještě musí schválit pražští zastupitelé. Provozovatelem domu bude Arcidiecézní Charita Praha. V domě bude 17 bytů o velikosti …

pokračování

29. 03. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (24. 3. - 28. 3. 2014)

Zelené plochy

Radnice Prahy 8 chce uchránit zelené plochy před developery. Zamítla proto další záměry na změny zelených ploch a na plochy určené k zástavbě. Mezi nejkřiklavější případy patří pozemek při ulici K Pazderkám. Přitom les, který se zde rozkládá, je prakticky nedílnou součástí sousední botanické zahrady a jako takový slouží tisícovkám obyvatel bohnického sídliště k pravidelným procházkám. Radnice Prahy 8 odmítla i změny na pozemku pod Havránkou, kde je ovocný sad.

Neshody v parkovacích zónách

Vypadá to, …

pokračování

27. 03. 2014

Pozvánka na výstavu Jarmily Lisztwanové - obrazy

Zveme vás na výstavu Jarmily Lisztwanové – obrazy v našem informačním středisku ČSSD.

Adresa je Zenklova 27 a začínáme v pondělí 7. dubna 2014 od 18.30 vernisáží. Výstava potrvá celý duben.

Titulek

pokračování

16. 03. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (10. 3. - 14. 3. 2014)

Zjednodušení přístupu na úřad

Praha 8 chce občanům zjednodušit přístup na úřad. Zavede proto elektronické objednávání a rozšíří wi-fi síť zdarma. Systém si klade za cíl ušetřit lidem čas. V současné chvíli je připravováno on-line objednávání občanů na úřad, na různé agendy, jako jsou například vydávání občanských průkazů a pasů. Novinkou by měla být také on-line komunikace pro neslyšící občany, kteří budou moci využít videokonferenční hovory s tlumočníkem. Od června bude Wi-fi dostupná na farmářských trzích …

pokračování

09. 03. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (03. 3. - 07. 3. 2014)

Referendum bude. Přijdou ale lidi?

Již 12. dubna budou moci obyvatelé Prahy 8 rozhodnout, zda chtějí ve své městské části zakázat herny. Určili to zastupitelé, když překvapivě odhlasovali, že v uvedený den se uskuteční referendum o hazardu. Ruku pro zvedli všichni. Aby se vlk nažral. Na první pohled se zdá, že zastupitelstvo tak urychleně vyhovělo odpůrcům hazardu. Je ale téměř jisté, že referendum nebude platné a herny nezakáže. Háček je totiž v termínu. Sdružení 8 bez …

pokračování

02. 03. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (24. 2. - 28. 2. 2014)

Do léta se opraví kaple Libeňského zámku

Radnice Prahy 8 zrekonstruuje zámeckou kapli Neposkvrněného početí Panny Marie a sakristie v Libeňském zámku. Restaurátorka zde již ve spolupráci s Národním památkovým ústavem opravuje poškozené historické malby a omítky. Práce vyjdou na skoro dva miliony korun a hotovy mají být v létě. Svatební obřady v objektu se budou během restaurátorských prací konat od června v omezeném počtu. Restaurátorskými pracemi prozatím neprojdou dřevěné sochy andělů, které kvůli špatnému stavu …

pokračování

27. 02. 2014

Dvacáté jednání Zastupitelstva MČ Prahy 8 - únor

Únorové zastupitelstvo se konalo dne 19. 2. 2014 ve Velkém sále „Bílého domu“ v Libni. Na programu jeho jednání bylo 21 bodů. Schůzi bylo přítomno 40 zastupitelů, a zastupitelstvo tak bylo schopno se usnášet. Ještě před schválením programu jednání schůze se objevil návrh na zařazení bodu o uspořádání referenda k otázce týkající se zákazu provozování videoloterijních terminálů. Návrh na zařazení bodu volba členy Finančního výboru ZMČ za bývalého člena KSČM nebyl Zastupitelstvem schválen. A právě …

pokračování

27. 02. 2014

Jak je to s tím místním referendem o hazardu v Praze 8?

Zastupitelstvo Městské části Praha 8 vyhlásilo místní referendum týkající se hazardu. Konkrétní otázka použitá v referendu je hodně šroubovaná, ale víceméně zní tak, aby se občané vyjádřili, jestli má nebo nemá Rada Městské části učinit všechny právní kroky k tzv. nulové toleranci. Předtím, než budete číst dál, berte prosím na zřetel, že tento text nehodnotí, jestli je nulová tolerance správná nebo ne. Na danou problematiku totiž nemá ČSSD jednotný názor, a to ani v rámci …

pokračování

22. 02. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (17. 2. - 21. 2. 2014)

Praha 8 nechce měnit zeleň na stavební parcely

Rada Prahy 8 nesouhlasí se změnou ploch vedených jako zeleň na pozemky určené k zástavbě, týká se to především ulic Pod Havránkou a Pod Písečnou. Posledním nejkřiklavějším případem je ulice k Pazderkám. Tady investor požadoval přeměnu cca. 14 tisíc metrů čtverečních zeleně na území do budoucna zastavitelné, přitom les, který se zde rozkládá, je prakticky nedílnou součástí sousední botanické zahrady a jako takový slouží tisícovkám obyvatel bohnického sídliště.

Křižovníci …

pokračování

16. 02. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (10. 2. - 14. 2. 2014)

Praha 8 ustupuje magistrátu, ruší projekt parkovacích zón

Praha 8 zastavila výdej bezplatných parkovacích karet pro své obyvatele. Bezplatné parkování na tyto karty mělo přitom fungovat už od března a zájem o ně byl velký. Městská část s tímto projektem přišla namísto zastaveného projektu magistrátu. Ten nyní ale plán rozšíření parkovacích zón nečekaně obnovil. Zdá se, že Praha 8 vyhodila stovky tisíc korun oknem. Zavedení parkovacích zón na svém území dlouhodobě žádala radnice Prahy 8 magistrát, …

pokračování

08. 02. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (03. 2. - 07. 2. 2014)

Praha 8 opraví louku v Thomayerových sadech

Radnice Prahy 8 upraví louku v libeňských Thomayerových sadech. Má sloužit jako oddechová zóna, kde budou moci lidé pořádat například pikniky. Součástí projektu bude i nové pítko a toalety. Práce začnou na jaře, rekonstrukce by měla být hotova do konce letošního roku. Radnice zde chce vytvořit klidné místo pro odpočinek, čemuž pomůže i vložení mlatové promenádní pěšiny do prostoru louky. Ta umožní nerušený pohyb a pobyt mimo hlavní pěší …

pokračování

03. 02. 2014

Souhlasíte se záměrem magistrátu zřídit v Libni aplikační centrum pro narkomany?

ČSSD určitě ne a jako jedni z mála to také obhajujeme.

Na úvod jednoduše. Nesouhlasím. Na rozdíl od všech pisatelů okolo mě, jsem to mohl již jednoznačně vyjádřit hlasování na Zastupitelstvu Hl. m. Prahy, kde celý klub ČSSD hlasoval proti navržené Protidrogové koncepci Hl. m. Prahy.

Příprava na Protidrogové koncepci začala na Magistrátu Hl. m. Prahy za vlády koalice ODS a TOP09 a dokončena a předložena byla v minulém roce nejprve do výboru pro zdravotnictví, …

pokračování

01. 02. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (27. 1. - 31. 1. 2014)

Stavba radnice se odkládá

Výstavba nové radnice Prahy 8, jejíž součástí má být obchodní centrum, se opět odkládá. Zastupitelé Prahy totiž nesouhlasili s tím, aby radnice Prahy 8 vložila do společnosti Centrum Palmovka, která ji má budovat, necelých 16 tisíc metrů pozemků odhadnutých na necelých 50 miliónů korun u stanice metra „B“ Palmovka. Náklady stavby měly přesáhnout miliardu korun. Starosta městské části opět mlžil, že snahou k realizaci projektu bylo vybudovat nový moderní úřad, který bude …

pokračování

25. 01. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (20. 1. - 24. 1. 2014)

Negrelliho viadukt před opravou

Správce železnic chystá kompletní rekonstrukci Negrelliho viaduktu, druhého nejstaršího mostu v Praze. Přečkal bez vážných následků několik povodní. Slavná železniční stavba a technický unikát spojuje Karlín s Holešovicemi více než 80 kamennými oblouky. Viadukt byl realizován krátce po velké povodni ve čtyřicátých letech devatenáctého století. A tím pádem vlastně byl připraven s určitou rezervou na povodeň. Vlaky na Negrelliho viaduktu poprvé zastaví příští rok. Generální oprava je podle správce železnic nutná. Nejvíc …

pokračování

19. 01. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (13. 1. - 17. 1. 2014)

Plavci ještě letos skočí do koupaliště Ládví. Praha 8 do něj investuje desítky milionů

Radnice osmé městské části chce letos lidem po letech otevřít koupaliště Ládví. To se dočká velké proměny. ta bude městskou část stát 54 milionů korun. Radnice osmé městské části i přes loňské komplikace s výběrovým řízením věří, že opravu stihne do léta. Po podpisu smlouvy bude vše jasnější. Záměr radnice platí. Do koupaliště v Ládví chce radnice osmé městské části investovat zhruba …

pokračování

12. 01. 2014

Co se děje, dělo a bude dít na Praze 8 (6. 1. - 10. 1. 2014)

Drop In využívá od podzimu nové sídlo v Praze 8.

Po téměř roce skončily pro Centrum metadonové substituce Drop In útrapy s hledáním adekvátního prostoru. Pacienti, kteří se léčí z drogové závislosti, mohou od konce minulého roku docházet do pavilonu číslo 19 Městské polikliniky v Praze 8. Hned v prvních dnech si do něj našla cestu většina pacientů. Nové působiště metadonového centra Drop In kladně hodnotí i stávající pacienti. I přesto, že je pro některé daleko, …

pokračování

06. 01. 2014

Pozvánka na výstavu Jany Vosecké - Antoine de Saint - Exupéry - Pocta Malému pri

Zveme vás na výstavu Jany Vosecké – Antoine de Saint – Exupéry – Pocta Malému princi v našem informačním středisku ČSSD.

Adresa je Zenklova 27 a začínáme v pondělí 13. ledna 2014 od 18.30 vernisáží. Výstava potrvá do 28. 2. 2014.

výstava_jana_vo­secka.pdf

výstava_jana_vo­secka.pdf

pokračování

07. 12. 2013

Devatenácté jednání Zastupitelstva MČ Prahy 8 - prosinec

Prosincové zastupitelstvo se konalo dne 4. 12. 2013 ve Velkém sále „Bílého domu“ v Libni. Na programu jeho jednání bylo 16 bodů. Schůzi bylo přítomno 42 zastupitelů, a zastupitelstvo bylo schopno se usnášet. Na úvod schůze vystoupil Milan Hejkrlík s dotazem, jak je to s vládnoucí koalicí na Praze 8. Poslední sněmovní volby a související okolnosti totiž s hlasy koalice zamíchaly. Radnice se již poněkolikáté musela pro přijetí bodů opírat i o hlasy zastupitelů KSČM. …

pokračování

07. 11. 2013

Pozvánka na výstavu Jana Skorky - Malované povídky

Zveme vás na výstavu Jana Skorky – Malované povídkyv našem informačním středisku ČSSD.

Adresa je Zenklova 27 a začínáme v pondělí 11. listopadu 2013 od 18.00 vernisáží. Výstava potrvá do 31. 12. 2013.

Titulek

pokračování

01. 11. 2013

Děkuji za vaše hlasy ve volbách

Chtěl bych poděkovat všem 1082 občanům, kteří byli tak laskaví a zakroužkovali mě. Jako jeden z mála jsem dodržoval přísně to, že neděláme osobní kampaň a dělal jsem skoro antikampaň, kdy jsem všem říkal ať volí hlavně stranu. Vzhledem k tomu beru výsledek jako velké plus pro mou další práci. Velmi si toho vážím.

Čssd je v tuto chvíli v jedné z největších krizi ve svých polistopadových dějinách. Prosíme všechny občany a hlavně naše voliče za …

pokračování

30. 10. 2013

Nad byty se musíme společně zamyslet - článek pro Osmičku

Bytová problematika je zásadní pro občany i pro politiky. I proto se pravděpodobně tak často téma bytů objevuje i v tomto fóru. V Praze se prosadil jednoduchý model. Všechno prodat, všeho se zbavit.

K privatizacím vedly dvě jednoduché populistické věty: „Občané se starají o domy lépe než obce“ a „Všechny domy jsou v takovém stavu, že je lepší je prodat“. Inu, když pravicový politik, který je ve straně, která se dvacet let o tyto byty …

pokračování

07. 10. 2013

Pozvánka na předvolební akce

Sejít se s námi můžete na celé Praze 8. Konkrétně budeme i na těchto místech:

VOLEBNÍ MÍTINK FLORENC 7. 10. 15:00–17:00 Vstup do metra Florenc

VOLEBNÍ MÍTINK u Krakova 9. 10. 16:00–18:00 Bohnice, Troja, u KD Krakov

VOLEBNÍ MÍTINK ZENKLOVA 14. 10. 16:00–18:00 Vosmíkových, Elsnicovo nám., tram. zast. Bulovka a Palmovka

VOLEBNÍ MÍTINK KOBYLISY 17. 10. 16:00–18:00 metro KOBYLISY u fontány

VOLEBNÍ MÍTINK ZEKLOVA 21. 10. 16:00–18:00 u tram. zast. Palmovka

Derniéra výstavy soch J. Genzera 21. 10. 18:00 Zenklova 27, …

pokračování

07. 10. 2013

"Mají být do mateřinek přijímány i děti, které nejsou z Prahy 8?"

Pochvalme něco, co funguje.

Téma k mateřským školkám je dobré v tom, že mohu vyvrátit řeči o tom, že opozice jen a jen kritizuje. Jestli totiž na Praze 8 nějaká oblast funguje, tak je to školství. Nevím, jestli je to více zásluha pana místostarosty pro školství Martina Roubíčka, či vedoucího školského odboru Petra Svobody, ale to není podstatné. Důležité je, že alespoň jedna oblast na Praze 8 dobře funguje a je skvělé, že to je zrovna …

pokračování

01. 10. 2013

Pinochetovo dědictví českých pravicových politiků.

Když se chci v poslední době pobavit, kliknu na webové stránky Pravý břeh s podtitulem Revue pro pravicovou politiku. Jedná se o stránku, kde najdete texty pravicových politiků, kteří jsou více „pravicovější“ než jejich běžní kolegové. Dříve jsem se takto bavil u stránek aktivisty pana Šinágla, ale ty už jsou dnes trochu nudné. Stránky Pravého břehu čtu vždy s úsměvem, neboť poznat myšlenky názorového protivníka je vždy dobré, ale není dobré se nad nimi rozčilovat. …

pokračování

20. 09. 2013

Osmnácté jednání Zastupitelstva MČ Prahy 8 - Září

Osmnácté jednání Zastupitelstva MČ Praha 8 se konalo dne 18.9.2013 ve Velkém sále „Bílého domu“ v Libni. Na programu jeho jednání bylo 14 bodů a jednání bylo přítomno 37 zastupitelů. Vzpomínáte si ještě na heslo ODS: „S KOMUNISTY SE NEMLUVÍ“? Tak v Praze 8 toto heslo již neplatí. A vládnoucí koalice ODS a TOP 09 s hlasy KSČM počítá. Jak jinak by mohl zastupitelstvem projít Návrh rozpočtových opatření Městské části Praha 8? K tomuto materiálu …

pokračování

18. 09. 2013

Cestovní ruch v Praze 8, aneb jak se MČ staví k podpoře cestovního ruchu na Praz

Odpověď je jednoduchá. Nijak! A proč? No možná, že pravicovou koalici příliš vyčerpává boj o to, zda je lepší jezdit na kolech třicítkou, nebo zda je lepší jezdit auty či na motorce. Případně zda je lepší mít v nové radnici za 1,5 miliardy hypermarket nebo raději supermarket. Přitom podpora cestovního ruchu je jedním ze základních věcí ku prospěchu obyvatel a pro rozvoj podnikání v konkrétní oblasti. Bohužel je to obtížné a hlavně se u toho …

pokračování

11. 08. 2013

Pozvánka na výstavu Jiří Genzer - Sochy 2013

Zveme vás na výstavu Jiří Genzer – Sochy 2013 v našem informačním středisku ČSSD.

Adresa je Zenklova 27 a začínáme ve čtvrtek 5. září 2013 od 18.00 vernisáží. Výstava potrvá do 31. 10. 2013.

Titulek

pokračování

08. 08. 2013

Deset pravidel správného pravičáka dle zkušeností z facebooku

Musím přiznat, že facebook jsem dlouho podceňoval a dodnes mám s tímto „médiem“ celkem problém. Na druhou stranu jsem se díky němu dokázal dozvědět neuvěřitelnou spoustu věcí o lidech. Především to, že se všichni nakonec odkryjí a to co běžně neříkají nakonec na facebooku prostě napíší. Navíc se všichni nakonec nechají v diskusi vytočit, což se stává často i mě.  A teď k tématu. Po přibližně půlročním zkoumání stranických oponentů z pravice a jejich …

pokračování

24. 07. 2013

Transformace bytového fondu

Sociální demokracie bude proto apelovat na Radu hlavního města Prahy, aby bytovou privatizaci urychleně nastartovala. V opačném případě by se totiž lidé, kteří na prodej bytů již léta čekají, nemuseli dočkat ani v tomto volebním období. Z tohoto důvodu jsem ihned po svém zvolení předsedou zastupitelského výboru pro zdravotnictví, sociální a bytovou politiku svolal na srpen zasedání, na kterém bychom se měli tíživou situací intenzivně zabývat.

Shrňme si celý příběh (ne)transformace bytového fondu.

V komunálních volbách před téměř třemi lety představili pražští sociální demokraté projekt transformace bytového fondu v hlavním městě. Po …

pokračování

03. 07. 2013

Mistrovství Evropy v softbalu žen

„Softbalový areál v Bohnicích budujeme dlouhodobě a hostil již mnoho mezinárodních akcí. Akce takového rozsahu je však premiérou nejen tohoto areálu, ale celé Prahy 8,“ říká starosta Jiří Janků.

Městská část Praha 8 připravila pro své obyvatele řadu možností, při kterých bylo možné získat vstupenky zdarma – např. v červnové Osmičce, na Starobohnickém posvícení, Karlínských farmářských trzích i doprovodných akcích pořádaných k mistrovství.

„Mistrovství Evropy v softbalu žen je svým významem důležité nejen pro Prahu, …

pokračování

03. 07. 2013

Karlínské filmové léto

Program od 27. června do 7. července: 27. června – Sedm psychopatů 28. června – Můj pes Killer 30. června – Královský víkend 4. července – Twilight sága: Rozbřesk 5. července – Království lesních strážců 6. července – Revival 7. července – Scary Movie 5

Zbytek programu je v odkazu:

zdroj: http://praha8.cz/…ve-leto.html

pokračování

29. 06. 2013

Sedmnácté jednání Zastupitelstva MČ Prahy 8 - Červen

Sedmnácté jednání Zastupitelstva MČ Praha 8 se konalo dne 19.6.2012 ve Velkém sále „Bílého domu“ v Libni. Na programu jeho jednání bylo 29 bodů a nezbývalo než doufat, že poslední předprázdninové jednání Zastupitelstva se neprotáhne do nočních hodin. Jako první bod jednání byl Návrh na schválení poskytnutého nepeněžitého daru (majetkového převodu) společnosti Centrum Palmovka, a.s. K tomuto bodu se rozvinula široká diskuse, v rámci které se poukazovsalo na netransparentnost a bezúčelnost převodu. Nicméně návrh byl …

pokračování

24. 05. 2013

Šestnácté jednání Zastupitelstva MČ Prahy 8 - Květen

Květnové zastupitelstvo se konalo dne 15. 5. 2013 ve Velkém sále „Bílého domu“ v Libni. Na programu jeho jednání bylo 31 bodů. Hned na úvod jednání starosta informoval, že na funkci zastupitele rezignovala Eliška Vejchodská ze Strany Zelených (SZ), která byla v pokročilém stádiu těhotenství. Na její místo nastoupil v souladu se zákonem náhadník za SZ. Pan Polecha složil slib zastupitele a jednání zastupitelstva mohlo pokračovat. Ještě před schválením programu vystoupil zastupitel Vilgus (SZ), …

pokračování

30. 04. 2013

Parkování Praha 8 – „Jenom řeči nestačí“

Otázku z dílny KSČM vidíte v titulku. (Jakou šanci mají občané při parkování ve spleti paragrafů) Kdybych měl parafrázovat klasika, tak bych musel napsat, že otázka je doslova takovým parkovacím oříškem. Odpovědí na takto zvláštně položenou otázku by pak bylo, že občané mají ve spleti paragrafů opravdu malou šanci zaparkovat. :) Nyní trochu vážněji.

Otázce parkování se ČSSD jako jediná strana na Praze 8 věnuje nepřetržitě několik let. Opakovaně, jak zde ve fóru, tak na …

pokračování

22. 04. 2013

Pozvánka na výstavu obrazů, kreseb, kaligrafií Apolitico Mystico Runway

Zveme vás na výstavu obrazů, kreseb, kaligrafií Apolitico Mystico Runwayv našem informačním středisku ČSSD.

Adresa je Zenklova 27 a začínáme ve čtvrtek 25. dubna 2013 od 18.00 vesrnisáží. Výstava byla prodloužena do konce července.

Titulek

pokračování

02. 03. 2013

Patnácté jednání Zastupitelstva MČ Prahy 8 - Únor

15. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 8 se konalo dne 27. února 2013 od 14:00 hodin ve velkém sále „bílého domu“ v Libni. Na programu jeho jednání bylo 13 bodů a dalo se tušit, že se jednání zastupitelstva protáhne. Na začátku jednání starosta oznámil, že od poslední schůze zastupitelstva MČ rezignovali na své posty zastupitele 2 osoby. Dále starosta informoval o rezignaci dalšího člena Rady MČ Praha 8. Svůj slib tedy složili náhradníci za odstoupivší zastupitele …

pokračování

02. 03. 2013

Pozvánka na slavnostní vernisáž výstavy Jiřího Wintera Neprakty

Zveme vás na výstavu Jiřího Wintera Neprakty v našem informačním středisku ČSSD.

Adresa je Zenklova 27 a začínáme ve čtvrtek 7. března 2013 od 17.00

Titulek

pokračování

09. 02. 2013

Bytový fond Hl. m. Prahy – postoj ČSSD

  1. V komunálních volbách v roce 2010 přišla ČSSD s projektem transformace bytového fondu

Hl. m. Prahy. Následně při sestavení koalice, byl náš volební program v tomto bodě, plně zapojen do koaliční smlouvy. Radní Petr Dolínek a předseda výboru Roman Petrus následně přišli s materiálem, který řeší transformaci bytového fondu. Jednalo se o prodej bytového fondu a následné pořízení nového bytového fondu, který bude určen pro rozvoj bytové politiky hl. m. Prahy. Díky zániku koalice, již materiál nebyl projednán v …

pokračování

04. 01. 2013

Pozvánka na slavnostní vernisáž výstavy obrazů Lenky Přechové

Zveme vás na výstavu Lenky Přechové v našem informačním středisku ČSSD.

Adresa je Zenklova 27 a začínáme ve čtvrtek 10. ledna 2013 od 17.00

Titulek

pokračování

01. 01. 2013

Zastupitelský den a Poradna pro občany nejen na bytovou problematiku

Zveme Vás na Zastupitelský den a do „Poradny pro občany“, kde se Vám budou věnovat zastupitelé (není třeba se objednávat) a nebo profesionální právník na bytovou problematiku. Termín: 19. 3. 2013, od 17,00, Informační centrum ČSSD P – 8, Zenklova 27/576, u Palmovky.

Na bytovou poradnu je potřeba se obědnat na čísle: +420 246 035 9­66 nebo +420 721 029 8­92 u tajemníka ČSSD pana Jana Vaška.

pokračování

07. 12. 2012

Čtrnácté jednání Zastupitelstva MČ Prahy 8 - Prosinec

Prosincové zastupitelstvo se konalo dne 5.12.2012 ve Velkém sále „Bílého domu“ v Libni. Jednalo se o řádné, v pořadí čtrnácté, jednání Zastupitelstva MČ Praha 8. Předchozí dvě zastupitelstva byla mimořádná a svolala je opozice za účelem získání odpovědi na otázku, jak bude Rada Městské části Praha 8 přistupovat k hledání politické podpory pro předkládané návrhy usnesení a jak bude naplňovat své programové prohlášení. Vzhledem k tomu, že program jednání těchto mimořádných zastupitelstev nebyl schválen, zastupitelstva …

pokračování

07. 12. 2012

V Praze 8 od středy vládne koaliční eintopf - ODS, TOP09, Suverenita a KSČM

Tisková zpráva zastupitelských klubů ČSSD, Strany zelených, SPOZ a nezávislých zastupitelů

Pravicové strany ODS, TOP09 a Suverenita v Praze 8 vstoupily v průběhu středeční schůze zastupitelstva do skryté koalice s komunisty. Opoziční zastupitelé poté opustili jednací sál.

"Dva měsíce po hysterické protikomunistické kampani ODS a TOP09 tyto strany vstoupily do skryté koalice s komunisty. 16 opozičních zastupitelů včetně mě poté opustilo jednací sál, abychom občanům i novinářům zjednodušili počítání. Od této chvíle každé usnesení, pro které …

pokračování

01. 12. 2012

Třinácté (mimořádné) jednání Zastupitelstva MČ Prahy 8 - Listopad

Další mimořádné zastupitelstvo se konalo dne 30.11.2012 ve Velkém sále „Bílého domu“ v Libni. O jeho svolání požádalo 15 zastupitelů, kteří svolali předchozí mimořádné zastupitelstvo a nedostalo se jim odpověď na otázku, jakým způsobem bude Rada Městské části Praha 8 přistupovat k hledání politické podpory pro předkládané návrhy usnesení a jak bude naplňovat své programové prohlášení. Této schůzi zastupitelstva bylo přítomno pouze 29 zastupitelů z 45 celkem. Po starostovu zahájení jednání zastupitelstva vystoupi Roman Petrus, …

pokračování

19. 11. 2012

Dvanácté (mimořádné) jednání Zastupitelstva MČ Prahy 8 - Listopad

Listopadové zastupitelstvo se konalo dne 15.11.2012 ve Velkém sále „Bílého domu“ v Libni. Jednalo se o mimořádné zastupitelstvo, které svolalo 16 zastupitelů, kteří se chtěli dozvědět odpověď na otázku, jak bude Rada Městské části Praha 8 přistupovat k hledání politické podpory pro předkládané návrhy usnesení a jak bude naplňovat své programové prohlášení. V souvislosti s aktuálním děním na radnici se totiž dalo předpokládat, že radniční koalice přišla o většinu hlasů v zastupitelstvu a „vládnoucí“ ODS …

pokračování

12. 11. 2012

Pozvánka na výstavu fotografií Petra Pokorného

Zveme vás na výstavu Petra Pokorného v našem informačním středisku ČSSD.

Najdete zde rozměrné fotografie ze Senátu Pralamentu ČR.

Titulek

pokračování

05. 11. 2012

Senioři a péče o ně a pro ně - článek do Osmičky

Dostal jsem na Praze 8 záludnou otázku, zda je lepší stavět domy pro seniory, anebo podporovat rodiny starající se o seniory doma. Těžko dopovědět, lehce rozhodnut!

Těžko dopovědět, lehce rozhodnut!

Těžká otázka, na kterou se nedá jednoduše odpovědět. V ČSSD nejsme příznivci jednoduchých řešení, kdy je jediná správná pravda a druhá možnost je vždy špatná. Tak se bohužel na radnici Prahy 8 v posledních dvou letech řeší běžně všechny problémy. Obě varianty, zmíněné v otázce, mají své …

pokračování

24. 09. 2012

Diskuse s kandidáty do Senátu

Dne 25. 9. 2012 v Bílém domě se uskuteční diskuse kandidátů do Senátu s občany. Jste všichni srdečně zváni.

Titulek

pokračování

09. 09. 2012

Jedenácté jednání Zastupitelstva MČ Prahy 8 - Září

První poprázdninové zastupitelstvo MČ Praha 8 se konalo dne 5. září 2012 ve Velkém sále „Bílého domu“ v Libni. Na programu jeho jednání bylo 19 bodů, takže se dalo tušit, že jednání nebude z nejkratších. Po schválení pořadu jednání, kdy se na jeho novém znění objevil bod „Revitalizace veřejného prostranství – Karlínské náměstí“, se počet projednávaných bodů zvýšil dokonce na 20.

Na začátku jednání proběhla volba přísedících Obvodního soudu pro Prahu 8. Z původně avizovaných …

pokračování

30. 08. 2012

Úterní diskuse s Potůčkem

Zveme všechny zájemce na diskusní úterky s kandidátem do Senátu Prof. Martinem Potůčkem.

Každé úterý nové téma, které vás zaujme.

Úterý 4. 9. 18:00–19:30 téma: „Konflikt generací – mladí proti starým?“

Úterý 11. 9. 17:00–18:30 téma: „Na vládní reformy doplácejí více ženy“

Setkání je, s jedinou vyjímkou, vždy od 18.00 v Zenklově 27 (naproti Divadlu pod Palmovkou) v informačním středisku ČSSD.

Martin Potůček je kandidát trojkoalice ČSSD, KDU-ČSL a SZ v Praze 8, Letňanech a Čakovicích.

pokračování

30. 08. 2012

Dny evropského dědictví v Praze 8

Karlín Titulek Kostel sv. Cyrila a Metoděje, Karlínské nám. 10.00 – 18.00 hodin

Invalidovna, Sokolovská 136 8.00 – 17.00 hod.

Kobylisy

Kobyliská střelnice, Žernosecká × Bojasova ul. bez průvodce
Libeň

Libeňský zámek, Zenklova 35/1 14.00 – 18.00 hodin prohlídky s průvodcem začínají každou celou hodinu

Grabova vila, Na Košince 1 14.00 – 18.00 hodin prohlídky s průvodcem začínají každou celou hodinu

Kostel sv. Vojtěcha, Zenklova ul. 10.00 – 17.00 hodin

Synagoga na Palmovce, Ludmilina ul. 13.00 – 18.00 hodin

Libeňský plynojem 11.00 – 17.00 hodin prohlídky …

pokračování

18. 07. 2012

Praha schovává třetinové zvýšení nájmů za netransparentní slevy

TitulekRada hlavního města Prahy na dnešním jednání vytáhla z rukávu další ze svých „překvapení“, tentokrát pro nájemníky městských bytů. Schválila totiž návrh jednostranného zvýšení nájemného u bytů v domech v podílovém spoluvlastnictví hl. m. Prahy. Toto výrazné zvýšení nájemného se dotkne zhruba 50 procent městských bytů.

Návrh počítá s tím, že maximální možné nájemné se ze současného rozmezí 72,75 až 110,44 Kč za metr čtvereční zvedne až na 89,57 až 147,91 …

pokračování

30. 06. 2012

Desáté jednání Zastupitelstva MČ Prahy 8 - Červen

Červnové zastupitelstvo se konalo dne 20.6.2012 ve Velkém sále „Bílého domu“ v Libni. Na programu jeho jednání bylo 9 bodů, takže se dalo doufat, že poslední předprázdninové jednání Zastupitelstva se neprotáhne do nočních hodin.

Na začátku jednání byl přijat návrh úpravy Finančního plánu (rozpočtu) zdaňované – hospodářské činnosti Městské části Praha 8 na rok 2012. Dalším bodem bylo projedání návrhu prominutí a odpisu nedobytné pohledávky ve výši 401 565,60 Kč s příslušenstvím za společností COM-TIP …

pokračování

11. 06. 2012

Výstava Někomu život, někomu smrt na Libeňském zámku

Putovní výstava Někomu život, někomu smrt je od 5. června 2012 je v rozšířené verzi zpřístupněna v Praze 8 na Libeňském zámku (Zenklova ul. 35) a v tzv. bílém domě, budově úřadu Městské části Praha 8 (U Meteoru 6).

Na rozdíl od základní verze je zde k vidění o 9 panelů více. Na panelech jsou především informace týkající se odboje na území městské části Praha 8. Návštěvník se zde dozví také například informace o …

pokračování

01. 06. 2012

Transformace nebo privatizace?

Na Zastupitelstvo hl. m. Prahy se po šesti měsících dostal materiál, který připravil bývalý radní Dolínek s bývalým předsedou bytového výboru Petrusem, ohledně transformace bytového fondu. Na první pohled vypadal materiál podobně, a tak by asi nebyl problém tento tisk podpořit, i když ho již předkládá nová koalice. Tento první pohled by však byl zrádný. Materiál byl totiž přepracován tak, že jeho celkové vyznění je úplně jiné.

Černé představy, na které jsem již v několika …

pokračování

29. 05. 2012

Pozvánka na vernisáž v Informačním středisku ČSSD

Zvu vás na vernisáž a výstavu fotografií prof.Martina Potůčka: Děti Země.

Titulek

pokračování

27. 05. 2012

Nový web o výstavě České komiksy

Dovoluji si Vás pozvat na nový jednoduchý web o výstavě na které jsem se kdysi významně podílel. Jedná se o lehce subjektivní výběr českých známých komiksů. Víc se ale můžete dozvědět na stránkách: http://ceskekomiksy.stranky1.cz

Budu rád, pokud vás tato stránka zaujme.

Titulek

pokračování

22. 05. 2012

Řešovská

Na téma: Polská města

Ulice v Bohnicích je jako další ulice v této Městské části pojmenována podle polských měst. Tentokrát se jedná o město Řešov nebo také Rzesow, které je možní najít na jihozápadě dnešního Polska. Název byl ulici dán v roce 1976, když ulice vznikla.

pokračování

22. 05. 2012

Hlivická

Na téma: Polská města

Tato ulice v Bohnicích byla pojmenována v roce 1975 po městu v Polsku. Ostatně názvy odvozené od Polské republiky má celá řad ulic a míst v Bohnicích. Město Hlavice se před druhou světovou válkou nacházelo na hranicích s nacistickým Německem. V roce 1939 bylo zároveň dějištěm záminky pro napadení Polska Německem, když zde došlo k zinscenovanému přepadení německé vysílačky. Německá propaganda z tohoto činu obvinila polské jednotky, ale ve skutečnosti akci provedli …

pokračování

21. 05. 2012

K Pazderkám

Na téma: Pomístní názvy

Jedná se o staré pomístní jméno. Přestože ulice vznikla dříve, jméno dostala až v roce 1976. Je to pravděpodbně tím, že při stvabě celého Bohnického sídliště došlo k velkým změnám v délce i půdorysu této i jiných cest. Pazdernou od které je název odvozen, je budova, která sloužila k sušení lnu nebo konopí. Jedná se o hospodářskou uedslost čp. 61 a 62 na místě bývalé vinice.

pokračování

21. 05. 2012

Vítkova

Na téma: Pomístní názvy

Dnešní dlouhá ulice v Karlíně, která nese toto jméno, byla dříve rozdělena na tři různé ulice. Jmenovaly se: Kateřinská (od 1867) – zde se jednalo o místní název, Jakubská (od 1841) – jméno Jakubská vzniklo na památku tehdejšího velmistra křížovnického řádu Jakuba Beera, poslední ulice se jmenovala prakticky – Úřední (od 1860). To platilo do roku 1870. Tehdy došlo k propojení všech tří ulic a ulice byla nazvána Vítkova. Tento název vydržel …

pokračování

21. 05. 2012

Na Dědince

Na téma: Pomístní názvy

Ulice vznikla v roce 1925, kdy dostala své jméno podle vinice a usedlosti Dědinka čp 80. Tato ulice k usedlosti, která byla poměrně vzdálená směřovala. Dnes je prostor mezi ulicí a místem kde stála usedlost zastavěna. V letech 1940 – 1945 byla ulice připojena k ulici Husitská a nesla společný název. V letech 1945 až 1947 pak nesla název Voříkovských. Tento název je podle rodu Voříkovských jehož členové Václav a Jan byli …

pokračování

21. 05. 2012

K mlýnu

Na téma: Pomístní názvy

Tato ulice v Čimicích vznikla v roce 1979 a odkazuje na pomístní název. Ten se původně vztahoval k cestě z Čimic k Drahaňskému mlýnu a právě v roce 1979 byla prodloužena a zpevněna v rámci výstavby. Drahaňský mlýn byl ještě v roce 1915 v provozu a dnes jej můžete shlédnout na cestě k Drahani a na stejnojmenném potoce.

pokračování

21. 05. 2012

Měděnecká

Na téma: Pomístní názvy

Ulice nese tento název od roku 1976. Jméno se odvozuje od obce Měděnec v okolí Chomutova. Ovšem dřívější název zněl Budečská. Tento název musel po připojení Dolních Chaber zaniknout, protože ulice stejného názvu byla již na Vinohradech. Budečská odkazuje k obci Budeč, kde stála první škola v Čechách. Stejně i v Dolních Chabrech v původně Budečské, nyní Měděnecké stála první škola v Chabrech.

pokračování

21. 05. 2012

U kapliček

Na téma: Pomístní názvy

Občas je název ulic opravdu jednoznačný. Tato ulici na Střížkově dostala své jméno v roce 1938, byť ulice je staršího data. Obecní kaple a zvonice byla postavena v roce 1909 u obecné školy kobyliským stavitelem J. Pokorným nákladem střížkovské obce za 1700 zlatých.

pokračování

21. 05. 2012

U Sluncové

Na téma: Pomístní názvy

Jedna z mála ulic v Karlíně, která nese od svého vzniku v roce 1925 stále stejné jméno. Na místech, kde je dnes ulice se dříve nacházela rozlehlá vinice a hospodářská usedlost. Ta patřila kolem roku 1640 jistému měšťanu panu Sluncovi. Usedlost se v pozdějších dobách jmenovala i Reissmanka a Hajnovka.

pokračování

21. 05. 2012

Větrná

Na téma: Pomístní názvy

Ulice v Čimicích se do roku 1962 jmenovala Východní. Její směr je totiž západo-východní. Od roku 1962 se nazývá Větrná. Ulice se nachází na vrchu Drahanského údolí a počasí v ulici odpovídalo názvu.

pokračování

20. 05. 2012

Poděbradova

Na téma: Známé osobnosti

Ulice v Ďáblicích získala své jméno pravděpodobně již ve 20. letech 20. století. Za druhé světové války v letech 1940 – 1945 se jmenovala Stránského. Od roku 1945 opět nese jméno Poděbradova. Jméno odkazuje k Jiřímu z Poděbrad, který žil v letech 1420 – 1471 a byl zvolen králem. Jedná se o jednu z mála skutečných historických voleb českého krále.

pokračování

20. 05. 2012

Petra Bezruče

Na téma: Známé osobnosti

Ulice, která se nachází v Kobylisích, se v letech 1925 až 1955 jmenovala Bezručova. Ulice byla součástí tzv. sídliště Nové ďáblice a nebyla až do roku 1955 součástí Prahy. Po jeho připojení pak dostala nový název Petra Bezruče. Básník Petr Bezruč se vlastním jménem jmenoval Vladimír Vašek. Žil v letech 1867 – 1920. Ve svém díle se zabýval Slezskem a mezi hlavní témata patřil sociální útlak a politické témata.

pokračování

20. 05. 2012

Pod Písečnou

Na téma: Místní názvy a divné názvy :)

Tato ulice v Troji získala jméno v roce 1963 a to přestože její vznik je datován někdy k 40. Letům 20. století. Ulice má místní původ podle polohy nacházející pod ulicí Písečná. Ta vznikla v roce 1938 a odvozuje svůj název od písečného povrchu půdy. Zajímavostí je, že ulice byla v roce 1975 prodloužena o další dva domy.

pokračování

20. 05. 2012

Obslužná

Na téma: Místní názvy a divné názvy :)

Další zajímavý název má ulice v Dolních Chabrech. Vznik názvu ulice v roce 1972 je přes poměrně krátkou dobu poměrně nejasný. Výklady existují dva. Ten zajímavější říká, že v obci na tomto místě stála váha pro nákladní vozidla s obsluhou. Ten méně zajímavý výklad pak říká, že ulice obsluhovala Dolní Chabry, tedy byla hlavní ulicí městské části předtím, než ji nahradila Ústecká ulice.

pokračování

20. 05. 2012

Pod vlastním krovem

Na téma: Místní názvy a divné názvy :)

Zvláštní název ulice v Libni má poměrně jednoduché opodstatnění. Celé okolo stojící sídliště bylo vybudováno soukromým podnikatelem architektem Drvotou. Název ulice pak určuje účel výstavby, tedy zakoupením domu žít pod vlastním krovem. Ulice byla pojmenována v roce 1935.

pokračování

20. 05. 2012

Brigádnická

Na téma: Místní názvy a divné názvy :)

Specifický název ulice v Ďáblicích je platný od roku 1971, kdy ulice byla brigádnickou svépomocí opravena. Její dřívější název byla Harantova. Tento název je odvozen od postavy Jana Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic žijícího v letech 1564 až 1621. Tento cestovatel, spisovatel, hudebník byl popraven za účast na stavovském povstání na Staroměstském náměstí. Původní název je patrně z roku 1922, kdy pro čely doručování pošty byly místní …

pokračování

20. 05. 2012

Palmovka

Na téma: Místní názvy a divné názvy :)

Ulice, která se nenachází přímo nad metrem Palmovka, ale mezi ulicemi Sokolovská a Novákových se od vzniku ulice v roce 1895 do roku 1904 jmenovala Komenského. Samozřejmě podle J. A. Komenského, světoznámého českého pedagoga. V roce 1904 se však název změnil na Palmovka. Tento název se pravděpodobně používal i dřív. Pravděpodobně jako místní název. Na tomto místě se totiž nacházela ve 2. polovině 17. století vesnice, kde se …

pokračování

20. 05. 2012

Střelničná

Na téma: Místní názvy a divné názvy :)

Ulice vznikla v roce 1900. Její současný název však získala až v roce 1938. Celá ulice směřovala k vojenské střelnici. Tato vojenská střelnice byla založena již kolem roku 1900, Neblaze proslavená je z dob 1942 – 1945, kdy na ní proběhla řada poprav. Ulice tvoří přirozenou hranici mezi Libní a Kobylisy.

pokračování

18. 05. 2012

Deváté jednání Zastupitelstva MČ Prahy 8 - Květen

Poslední zastupitelstvo se konalo ve středu dne 9. května ve velkém sále „bílého domu“ v Libni. Starosta Jiří Janků na začátku jednání pro přivítání přítomných informoval zastupitele o skutečnosti, že Ing. Michal Šustr (TOP 09) složil mandát zastupitele. Jeho náhradníkem je Michal Houdek, který byl pozván na jednání zastupitelstva. Michal Houdek složil slib zastupitele do rukou starosty.

Zdeněk Ševčík připomněl všem zastupitelům významnost data 9.5. a navrhl uctít minutou ticha oběti II. Světové války. Návrh …

pokračování

17. 05. 2012

Nezaměstnanost je sociální zlo

Přijďte na veřejnou diskusi v KD Krakov 24. 5. 2012 od 17. 00. Kromě kandidáta do Senátu pana prof. Martina Potůčka bude účasten např. i Zdeněk Škromach.

pozvanka_neza­mestanost_ses­tava1-1.pdf

pokračování

07. 05. 2012

Pietní akce Kobyliská střelnice

Každoročně se účastním pietního aktu na Kobyliské střelnici. Je pro mě ctí vzpomenout si na ty, kteří museli položit život, abychom mohli žít ve štastnějších časech.

Tentokrát jsme se poklonili s prof. Martinem Potůčkem a Lenkou Majerovou.

Titulek

pokračování

07. 05. 2012

Pátkova

Na téma: Známé osobnosti

Tato ulice vznikla v roce 1980 a od té doby nese jméno doktora Karla Pátka (1927 – 1967). Karel Pátek byl fyzik pracující v oboru luminiscence ve fyzikálním ústavu ČSAV.

pokračování

07. 05. 2012

Šaldova

Na téma: Známé osobnosti

V lednu se podíváme na ulice, které nesou jména osob s nějakým vztahem k Praze 8. Ulici pod dnešním jménem Šaldova najdeme v Karlíně již v roce 1877. Tehdy dostala jméno Poděbradova podle českého husitského krále Jiřího z Poděbrad. V letech 1940 až 1945 dostala ulice neutrální název Jihlavská, dle města Jihlav. V letech 1945 až 1947 pak opět nesla hrdé jméno po husitském králi a od roku 1947 nese jméno Šaldova. …

pokračování

07. 05. 2012

Poděbradova

Na téma: Známé osobnosti

Ulice v Ďáblicích získala své jméno pravděpodobně již ve 20. letech 20. století. Za druhé světové války v letech 1940 – 1945 se jmenovala Stránského. Od roku 1945 opět nese jméno Poděbradova. Jméno odkazuje k Jiřímu z Poděbrad, který žil v letech 1420 – 1471 a byl zvolen králem. Jedná se o jednu z mála skutečných historických voleb českého krále.

pokračování

06. 05. 2012

Prácheňská

Na téma: Obce a města v České republice

Ulice v Ďáblicích se od svého vzniku v roce 1922 do roku 1971 jmenovala Cihelná. Tento název se odvozoval od cihelné firmy Batista založené roku 1839. V roce 1971 získala nový název Prácheňská. Prácheňsko je oblast v jižních Čechách, případně se jedná o ves Prácheň v severních Čechách u Kamenického Šenova. V tom se údaje neshodují.

pokračování

06. 05. 2012

Horňátecká

Na téma: Obce a města v České republice

Ulice v Kobylisích nesoucí jméno obce Horňátky nacházející se u města Neratovic v okresu Praha – východ. Ulice byla pojmenována v roce 1975.

pokračování

06. 05. 2012

Beřkovická

Na téma: Obce a města v České republice

Ulice vznikla v rámci realizace sídliště Čimice v roce 1978. Od této doby nese i pojmenování Beřkovická, dle obce Beřkovice ležící v okrese Mělník.

pokračování

06. 05. 2012

Bášťská

Na téma: Obce a města v České republice

Ulice, nacházející se v Kobylisích, nese současný název od roku 1935, kdy ulice vznikla. Obec Bášt se nachází v okrese Praha – východ, kousek za Líbeznicemi.

pokračování

05. 05. 2012

Červenkova

Na téma: Lidé, kteří položili své životy při odbojové činnosti za druhé světové války.

Ulice na Střížkově nese pojmenování od roku 1975. Alois Červenka žil v letech 1899 až 1942. Byl člen KSČ a v době okupace se podílel na ilegální činnosti. V roce 1942 zemřel v Mauthausenu. Zajímavostí je, že při slavnostním pojmenování ulice bylo zaměněno křestní jméno za Oldřicha Červenku.

pokračování

05. 05. 2012

Košťálkova

Na téma: Lidé, kteří položili své životy při odbojové činnosti za druhé světové války.

Ulice pojmenována v roce 1937 po dostavbě sídliště Kobylisy. Josef Košťálek žil v letech 1905 – 1944. Byl povoláním krejčí a za nacistické okupace se stal organizátorem řady partyzánských oddílů na Podbrdsku. V lednu 1944 se před zatčením postřelil a následně den nato zemřel v nemocnici v Berouně.

pokračování

05. 05. 2012

Hanzlíkova

Na téma: Lidé, kteří položili své životy při odbojové činnosti za druhé světové války.

Ulice vznikla v rámci výstavby sídliště Čimice v roce 1979. Jaroslav Hanzlík byl ubit v roce 1942 v Mauthausenu a není známo ani jeho datum narození. Byl to stavební dělník a odbojový pracovník. Pracoval jako funkcionář Průmyslového svazu stavebních dělníků. Na odbojové činnosti se podílel již od roku 1939.

pokračování

05. 05. 2012

Molákova

Na téma: Lidé, kteří položili své životy při odbojové činnosti za druhé světové války.

Ulice, nacházející se v Karlíně u sídliště Invalidovna, byla pojmenována v roce 1962. Josef Molák žil v letech 1893 – 1943 a byl povoláním železničář. Dlouhá léta se aktivně angažoval v KSČ a tzv. Rudých odborech. V době okupace byl členem i III. ilegálního ústředního výboru KSČ a vydával ilegální Rudé právo. Během zatýkání gestapem byl zastřelen.

pokračování

05. 05. 2012

Slancova

Na téma: Lidé, kteří položili své životy při odbojové činnosti za druhé světové války.

Ulice nese název od roku 1973, kdy byla uvedena v provoz. Karel Slanec žil v letech 1903 až 1942. Za okupace byl členem železničářské destrukční skupiny. V roce 1942 byl popraven v Praze. Ulice se nachází v Kobylisích.

pokračování

05. 05. 2012

Bínova

Na téma: Lidé, kteří položili své životy při odbojové činnosti za druhé světové války.

Tato ulice dříve na Střížkově, nyní v Kobylisích vznikla v roce 1975 a od té doby nese jméno Aloise Bíny. Ten žil v letech 1888 až 1943. Byl opatrovníkem Zemského ústavu pro choromyslné v Bohnicích. V ústavu byl činný i politicky a to v KSČ. V roce 1943 byl zatčen a umírá v koncentračním táboře Osvětim.

pokračování

05. 05. 2012

Kyselova

Na téma: Lidé, kteří položili své životy při odbojové činnosti za druhé světové války.

V Kobylisích je mnoho ulic nesoucí jména popravených z Kobyliské střelnice. Ovšem jméno Kyselova, které vzniklo v roce 1973 při zbudování silnice se neváže ke Kobyliské střelnici. Jiří Kysela žil v letech 1920 – 1943. Byl to syn malíře a grafika Františka Kysely. Jako student se zapojil do ilegální činnosti proti okupantům, včetně činnosti v Komunistickém svazu mladé generace. V roce 1942 …

pokračování

05. 05. 2012

Elznicovo náměstí

Na téma: Lidé, kteří položili své životy při odbojové činnosti za druhé světové války.

Při vzniku náměstí bylo v roce 1895 pojmenováno Světovo nábřeží. Tedy skutečně končilo u Vltavy. Jan Svět (1797–1869) byl Libeňský rychtář, jeho syn Ladislav Svět postavil dodnes stojící a léta opuštěný Palác Svět. V roce 1952 byl název změněn na současné Elznicovo náměstí. Karel Elznic (1905 – 1941) byl ve 20. letech funkcionář komunistického svazu mládeže a tehdejších tělovýchovných aktivit. V pomnichovské …

pokračování

03. 05. 2012

V mezihoří

Na téma: Ulice s předložkou

Název ulice, nacházející se v Libni je zaveden v roce 1925. Jedná se pomístní název odvozující se od polohy ulice mezi horou Vítkov a kopcem Palmovka.

pokračování

03. 05. 2012

Pod hrází

Na téma: Ulice s předložkou

Jedná se o pomístní jméno. Oficiálně byl název ulice zaveden v roce 1973. Předtím se někdy používal i název Na hrázi. Název je odvozen od jednoho z rybníků ležících na Chaberském potoce.

pokračování

03. 05. 2012

Na dílcích

Na téma: Ulice s předložkou

Ulice pojmenovaná v roce 1935. Nese zvláštní jméno odvozené od tvaru jednotlivých pozemků, jak zde tak v okolí.

pokračování

03. 05. 2012

K rybníku

Na téma: Ulice s předložkou

Ulice nese toto pojmenování od roku 1962. V letech 1948 až 1942 nesla název Na rozcestí. Tehdy ještě skutečně byla v centru historické části Čimic a z rozcestí vedla cesta k Dolním Chabrům. V roce 1962 dostalo nov jméno dle Čimického rybníka, který měl původně plochu větší než půl hektaru. Dnes je již mezi ulicí a rybníkem další nová výstavba.

pokračování

02. 05. 2012

Pernerova

Na téma: Historické osobnosti

Další ulice s mnoha měnícími se názvy. Ulice pod horou Vítkov v Karlíně vznikla na původní cestě kolem roku 1850. Ovšem původní název Žižkova byl používán již od roku 1839. Jméno podle husitského vůdce bylo dáno logicky dle blízkosti hory Vítkov a jednoho slavného vítězství. V letech 1940 až 1945 nesla ulice méně závadný název Olomoucká. Po válce pak na dva roky do roku 1947 pak opět název Žižkova a od roku …

pokračování

02. 05. 2012

Thámova

Na téma: Historické osobnosti

Thámova ulice v Karlíně má zajímavou historii. Původně šlo totiž o ulice tři. Jejich jména byly Vodní, Nová a Půtova. Název Vodní odkazovala k dnes už neexistujícímu ramenu Vltavy v Karlíně a byla na území dnešní Thámovy mezi Pobřežní a Sokolovskou. Nová ulice byla zkrátka nová a byla v úseku dnešní Thámovy mezi Sokolovskou a Křižíkovou. Půtova ulice pak byla pojmenována podle Jana Půty, majitele usedlosti v 18. století zvaném Půtovka. To …

pokračování

02. 05. 2012

Gabčíkova

Na téma: Historické osobnosti

V prostoru dnešní ulice v Libni se prostírala vinice, která se nazývala Kolínská. Proto po vzniku ulice nesla od roku 1930 ulice název Na Kolínské. V roce 1948 pak dostala nové jméno po Jozef Gabčíkovi (1912 – 1942). Tento parašutista společně s Janem Kubišem a Josefem Valčíkem spáchali dne 27. 5. 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentát byl úspěšný, ale parašutisté byli nakonec zrazeni a dne 18. 6. 1942 padli …

pokračování

02. 05. 2012

Ludmilina

Na téma: Historické osobnosti

Libeňská ulice nese název Ludmilina od roku 1895, kdy ulice vznikla. Ovšem tento název byl v roce 1940 pozměněn na Lidmilina. Tento pozměněný název přežil i poválečné události a až od roku 1960 se opět vrací název původní. Název získala ulice podle babičky sv. Václava a manželky knížete Bořivoje sv. Ludmile. Ta žila přibližně na přelomu 9. a 10. století a původně pocházela z kmene Pšovanů. Jak je známo z legend byla …

pokračování

30. 04. 2012

Zvonařovská

Na téma: Starostové a primátoři Prahy

Tentokrát to nevypadá na vztah názvu k primátorskému stolci, ale při čtení se smysl objeví. Ulice vznikla v roce 1900 a do roku 1940 nesla jméno Jáchyma Ondřeje Šlika. Tento český šlechtic byl popraven za účast na stavovském povstání dne 21. 6. 1621 na Staroměstském náměstí. Za druhé světové války v letech 1940 – 1945 pak ulice nesla jméno Sachsova. Jan Bedřich Sachs byl staroměstským primasem, nebo-li starostou v …

pokračování

30. 04. 2012

Kandertova

Na téma: Starostové a primátoři Prahy

Další libeňská ulice, která vznikla spojením dvou ulic v roce 1904. Jednalo se o ulici Nerudovu po Janu Nerudovi, spisovateli, která původně vedla mezi dnešními křižovatkami s ulicemi Primátorskou a Zenklovou. Druhá ulice se jmenovala Karlova po českém Králi Karlu IV a vedla ve zbylé části dnešní ulice. Ulice již dále název neměnila. Josef Jandery (1838 – 1901) byl český stavitel a náměstek pražského starosty.

pokračování

30. 04. 2012

Srbova

Na téma: Starostové a primátoři Prahy

Ulice vznikla ještě před rokem 1895, ale od tohoto roku do roku 1904 nesla název Pokopova po Prokopu Holým, který vedl husity po smrti Jana Žižky. V letech 1904 až 1940 pak ulice nesla název Boleslavova po českém knížeti Boleslavu I. Za druhé světové války pak byla ulice přejmenována na Dobřenského po Jakubu Janu Dobřenským z Černého Mostu (1623 – 1697), který působil jako lékař a vydavatel kalendářů. V …

pokračování

30. 04. 2012

Klapkova

Na téma: Starostové a primátoři Prahy

Před týdnem jsme si popsali ulici Zenklovu a byla tam řeč i o ulici Klapkova, tak se nyní na ní podívejme. Původní název ulice byl Hlavní třída a to v letech 1904 – 1925. V té době byli Kobylisy samostatné a to do roku 1922. Následuje název Rumburská, protože tato cesta směřovala k staré cestě právě do Rumburku. V letech 1946 až 1992 je pak silnice sloučena s dalšími …

pokračování

30. 04. 2012

Zenklova

Na téma: Starostové a primátoři Prahy

Jedna z nejdelších libeňských ulic, bude mít také nejdelší popis. Ulice totiž vznikala postupně, tak jak postupně probíhal stavební ruch kolem její cesty. Původně šlo o tři silnice.

První část vedla od Palmovky k Horovu náměstí. Ta se jmenovala původně do roku 1895 Hlavní, pak 1895 – 1904 Palackého po českém historikovi a politikovi a od roku 1904 pak Primátorská na připomínku toho, že Praha 8 má k primátorům …

pokračování

30. 04. 2012

Podlipného

Na téma: Starostové a primátoři Prahy

V lednu se podíváme na ulice, které nesou jména osob s nějakým vztahem k Praze 8. Ulice, která dnes nese název Podlipného vznikla v roce 1895 a dostala jméno Na rasáku. Rasákem se označovalo pusté místo, kde ras ubíjel psy. Toto jméno nesla ulice do roku 1900 pak již nese jméno Podlipného, kromě let 1940 – 1945, kdy ulice nese jméno Seidlova dle staroměstského německého primasa z lete 1595 …

pokračování

28. 04. 2012

Peckova

Na téma: Sociálně-demokratičtí politici

Jedná se o velmi starou karlínskou ulici, která se již před rokem 1877 nezývala Školní či Zahradní. Dle literatury se pojem Zahradní vázal ke skutečnosti, že zde byly zahrady se zdrojem zeleniny pro Prahu. V letech 1877 až 1940 nesla ulice jméno Komenského po Jan Amosi Komenském. Následně pak v letech 1940 až 1945 Kroměřížská podle známého města. Po válce krátce pak opět Komenského, ale od roku 1947 do současnosti již jméno …

pokračování

28. 04. 2012

Hybešova

Na téma: Sociálně-demokratičtí politici

Ulice v Karlíně nesla nejprve od svého vzniku v roce 1906 název Strossmayerova. Josip Juraj Strossmayer (1818 – 1905) byl arcibiskup záhřebský a čestný občan pražský. V roce 1933 byla ulice přejmenována na Vitoldova. Vitold (1350 – 1430) byl kníže litevský, který během husitských válek byl největší uchazeč o českou královskou korunu. Pocházel z jagellonské dynastie. A od roku 1952 dodnes se ulice jmenuje Hybešova po Josefu Hybešovi (1850 – 1921). Tento …

pokračování

28. 04. 2012

Františka Kadlece

Na téma: Sociálně-demokratičtí politici

Tato ulic v Libni se od svého vzniku kolem roku 1895 do roku 1900 nazývala Báň. Opět jako již několikrát byla inspirací pro jméno vinice se stejným názvem. Mezi lety 1900 až 1911 se pak ulice jmenovala Na Báních a po té do roku 1951 Na Báni. Od roku 1951 pak nese současné jméno. František Kadlec (1876 – 1942) byl sociálně demokratický funkcionář a také tajemník odborového svazu kovodělníků. V roce 1941 …

pokračování

28. 04. 2012

Světova

Na téma: Sociálně-demokratičtí politici

Ne, ne Jan Svět opravdu nebyl sociální demokrat. Ale k němu se dostaneme. Tato ulice v Libni, přímo naproti sekretariátu ČSSD měla od vzniku ulice v roce 1895 název Kaplířova. Jméno získala po Kašparu Kuplířovi ze Sulevic, který proslul jako jeden z účastníků stavovského povstání a byl popraven v roce 1621 na Staroměstském náměstí. V roce 1947 pak dostala ulice do roku 1955 název Němcova. Antonín Němec (1858 – 1926) již byl …

pokračování

22. 04. 2012

Stranické a politické funkce

Do České strany sociálně demokratické a Mladých sociálních demokratů jsem vstupoval v roce 1997. Od té doby jsem v obou organizacích prošel velkou řadou funkcí. Zatímco v Mladých sociálních demokratech má aktivní činnost končila někdy po roce 2007, tak v ČSSD jsem aktivně činný stále.

ČSSD

předseda místní organizace Kobylisy (1999 – 2004)

člen obvodního výkonného výboru ČSSD Praha 8 (2001 – dosud)

předseda ČSSD Praha 8 (2004 – 2012)

člen krajského výkonného výboru (2001 a …

pokračování

22. 04. 2012

Fotogalerie

Média

Ve staré práci
Oddávání
Autogramiáda knihy
Reklama ve volbách
Titulek
Titulek
Titulek
Titulek
Titulek

Akce

"[* square/img_8387.jpg .(Výstava …

pokračování

22. 04. 2012

Za střelnicí

Na téma: ulice s předložkou

Ulice v Kobylisích se samozřejmě jmenuje podle neblaze proslulé Kobyliské střelnice, která za protektorátu sloužila jako popraviště. Zajímavostí je, že ulice vzniklá v roce 1938 se takto nazývala do roku 1947. Pak byla postavena rovnoběžně další ulice a obě byly pojmenovány stejně, akorát s dovětkem I. a II. Až od roku 1985 byla druhá Za střelnicí II. Bez náhrady zrušena a naše ulice nese dál své původní jméno.

pokračování

22. 04. 2012

Pod Kynclovkou

Na téma: ulice s předložkou

Tato ulice v Kobylisích se od svého vzniku v roce 1947 do roku 1952 nazývala Selesiánská. Samozřejmě po zde působícím řádu salesiánů, kteří zde vlastnili i dům. Ten již od roku 1938 sloužil jako chlapecký domov. Od roku 1952 se ulice jmenuje dodnes stejně.

Kynclova nebo-li Kinzlovka se jmenovala nejprve vinice, která byla v těchto místech, poté usedlost pojmenovaná po této vinici.

pokračování

22. 04. 2012

U Hercovky

Na téma: ulice s předložkou

Tato libeňská ulice nese stejný název již od roku 1925, kdy ulice vznikla. A opět zde máme jméno po vinici a později usedlosti Hercovka. V domě čp. 752 byla zmíněná usedlost.

V roce 1711 patřila Veronice Herzogové. Podle této paní se nakonec zkomolilo jméno až na současné.

pokračování

22. 04. 2012

Ankety

Připravujeme.

pokračování

22. 04. 2012

Na Fabiánce

Na téma: ulice s předložkou

Ulice v Březiněvsi. Fabiánka je pomístní název, který se vztahuje k polím, patrně pojmenovaných po dřívějších majitelích. Název je patrně starší, ale začal být používán jako řada dalších názvů ulic v obci Březiněves až po připojení ku Praze v roce 1974. Na prvních plánech hl. m. Prahy se toto jméno objevilo dokonce až v roce 1985.

pokračování

22. 04. 2012

K ovčínu

Na téma: ulice s předložkou

Ulice patří společně s ulicemi Na rozvodí, Pod hvězdárnou a Učitelskou ke stavebnímu souboru, který byl postaven ve 30. letech 20. st. a byl nazýván Ve vilách. Po připojení Ďáblic ku Praze v roce 1968 dochází k diskusi o pojmenování dosud bezejmenných ulic. V roce 1971 se tedy naše ulice rozděluje na K ovčínu a Učitelskou. V roce 1976 pak byla ulice prodloužena do dnešního stavu. A ulice se jmenuje K …

pokračování

21. 04. 2012

Životopis

Narodil jsem se v Praze v roce 1978. Po ukončení základní povinné školní docházky v ZŠ Burešova v roce 1992 jsem studoval obor knihkupec v ISŠ Náhorní v Praze 8. Toto studium jsem ukončil v roce 1996 maturitní zkouškou.

Mezi zajímavé oblasti mé pracovní kariéry patří práce v mládežnické organizaci, kde jsem začal pracovat v roce 1999. Pracoval jsem jako kancléř organizace Kruh sdružení dětí a mládeže ČR. V této organizaci jsem měl na starosti …

pokračování

14. 04. 2012

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

pokračování

14. 04. 2012

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

pokračování

14. 04. 2012

Ke stažení

Již historické volební materiály z roku 2010

Připravujeme.

Historické volební materiály z roku 2006

Připravujeme.

Základní dokumenty

Připravujeme.

pokračování

14. 04. 2012

Kontaktujte mne

Pokud mne chcete kontaktovat v jakékoliv záležitosti, zde naleznete možnosti jak na to.

Poštovní adresa

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 00 Praha 8

nebo

ČSSD Praha 8
Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

Záležitosti, které je možné vyřídit emailem

roman.petrus@praha8.cz

Když dopis ani email nestačí, zde je mé telefonní číslo

+420 222 805 124

pokračování

13. 04. 2012

Historie České strany sociálně demokratické

1. Východiska (1848 – 1870)

Historie ČSSD Stává se neblahou tradicí, že se směšují pojmy socialismus, komunismus a stalinismus a že boj za sociální a politická práva dělnictva bývá mnohými snad i cíleně ztotožňován s úsilím o nastolení „diktatury proletariátu“. Dělnické hnutí se ovšem v zemích západní a střední Evropy v souvislosti s rozvojem továrního velkoprůmyslu začalo rozvíjet v rámci demokratických národních hnutí. Taktéž i české dělnické hnutí vyrůstalo postupně z obecného národního hnutí, …

pokračování

11. 04. 2012

Hlavička - heslo

Roman Petrus

pokračování

16. 03. 2012

Nová koalice na Magistrátu aneb ztráta paměti TOP 09

Jak tak svět světem stojí, je řada věcí, které se vyvíjí, mění a proměňuje, ale řada věcí je neměnných. Kromě klasického hesla, že jediné co je v životě jisté, jsou smrt a daně, bych si dovolil přidat ještě jednu klasickou poučku o tom, že politici nejrychleji zapomínají to, co sami tvrdili. Pokud nevěříte, pojďme si zavzpomínat na tvrzení zástupců TOP 09 před vznikem nové koalice a následně po ní.

  1. Volba předsedy kontrolního výboru. Prakticky …

pokračování

16. 03. 2012

Mrtvá demokracie, aneb jak dál

Hovořím k vám jako jeden ze zástupců oligarchů, šéfa kohorty spolehlivých straníků, majitel řady pašalíků, boss černých duší a samozřejmě stranický bafuňář připomínající Milouše Jakeše, byť bych si nedovolil tento ctěný titul upírat jeho hlavnímu majiteli, kterému byl v posledním nevyžádaném emailu určen.

Musím říct, že jako dlouholetý straník jsem obdobných výzev a platforem ve straně zažil mnoho. Stejně jako v minulosti, s celou řadou věcí, které v takových výzvách zazněly, i souhlasím. …

pokračování

25. 02. 2012

Osmé jednání ze Zastupitelstva MČ Prahy 8 - Únor

Osmé zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 8 se konalo dne 22. února od 14:00 ve velkém sále „bílého domu“ v Libni. Na programu jeho jednání bylo projednání 10 bodů, nicméně proto, že se projednávaly pro řadu obyvatel Karlína dlouho očekávané materiály týkající se „privatizace“ bytového fodu Prahy 8, velký sál „bílého domu“ byl zcela zaplněn.

Na úvod jednání schůze zastupitelstva starosta seznámil s podanou rezignací zástupce starosty Michala Šustra a navrhl změnu programu jednání schůze zastupitelstva …

pokračování

22. 02. 2012

Poptávka

  • vyžadované položky

pokračování

20. 02. 2012

Roman Petrus

Roman Petrus s rodinou

Srdečně Vás vítám…

Vítám vás na nových stránkách Romana Petruse. Jsem rád, že jste na mé stránky našli cestu a doufám, že zde najdete informace, které hledáte. Snad se vám stránky budou líbit.

Těm z vás, kteří sem zabloudili omylem, bych chtěl říci, že se nacházejí na webových stránkách politika České strany sociálně demokratické.

Při trošce hledání najdete na této stránce informace o mně, o mých názorech …

pokračování

20. 02. 2012

Ukázkový článek

H2 nadpis

Titulek Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book.

Titulek It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the …

pokračování

16. 02. 2012

Prezidentská volba a prezidentská diskuse

Už se to blíží a novinářům začínají žně. Nejdřív média okázale přemluvila většinu obyvatel, že je nutné volit svého prezidenta přímo. Je jedno, že jeho pravomoce jsou malé a nebudou se rozšiřovat, je jedno, že celá ta legrace bude stát spoustu peněz, ale média budou mít co psát. Po létech masivní kampaně za podporu této myšlenky se všichni konečně dočkali a přímá volba prezidenta je na světě. Zajímavé je, že až nyní si ta stejná …

pokračování

16. 02. 2012

Stojí 612 miliónů všech obyvatel Prahy 8 za levný odprodej bytů pro 1 600 rodin?

Odpověď je jasná – Ne! Sledujeme čistý populismus největšího stupně, kdy na úkor většiny obyvatel si pár rodin pořídí velmi levné bydlení prakticky ve středu města. Tento prodej připomíná divokou pravicovou privatizaci ze začátku devadesátých let.

O co se jedná? Pravicová koalice na Městské části se rozhodla za každou cenu prodat zbytek prodejných bytů v Karlíně a Libni. Vzhledem k tomu, že tyto domy byly po povodni opraveny díky pomoci Evropské unie, tedy té …

pokračování

16. 02. 2012

Bytová politika Hl.m. Prahy tři měsíce po sociálních demokratech

Nová koalice na Hlavním městě Praze nenavázala v oblasti bydlení příliš šťastně na předchozí roční práci sociálně demokratických politiků. Petr Dolínek v pozici radního pro bytovou politiku a Roman Petrus v pozici uvolněného předsedy Výboru pro bydlení skutečně za rok dokázali připravit materiály, které více jak z půlky splňovaly tehdejší programové prohlášení koaliční rady. Co se děje v posledních třech měsících s bytovou politikou na hlavním městě?

  1. Vše se zastavilo. Obyvatelé bytů určených k prodejům jsou …

pokračování

26. 01. 2012

Koalice se bojí diskuse o svém programovém prohlášení

ČSSD je pobouřena zablokováním veřejné diskuse o Programovém prohlášení Rady hlavního města Prahy pravicovou koalicí. Pan primátor tak opět ukázal, že otevřenost jeho politiky je jenom planým slibem.

Na úvod zasedání Zastupitelstva hlavního města Prahy sociální demokraté vznesli legitimní požadavek, aby byla na program dnešního jednání zařazena diskuse k Programovému prohlášení Rady hlavního města Prahy. Tento dokument totiž nebyl dosud předložen zastupitelům k připomínkování. Koalice TOP 09 a ODS však jakoukoliv debatu o …

pokračování

16. 01. 2012

Proč prodávat byty? Je to potřeba? A co potom s bytovou politikou v Praze 8?

Řada otázek a samé těžké odpovědi. Začněme od konce. Tvorba bytové politiky městské části je velmi nutná. Vždy mezi námi budou lidé, kteří se ocitli z nejrůznějších důvodů v tíživé životní situaci či startují svůj život. Jejich prostředky nemusí stačit, byť i jen krátkodobě, na pokrytí nákladů slušného či alespoň nějakého bydlení. Těmto spoluobčanům je potřeba pomoci a mít pro ně připravené bytové možnosti.

Je pravda, že současný bytový fond tyto potřeby nemůže úplně uspokojit. …

pokračování

20. 12. 2011

Sedmé jednání Zastupitelstva MČ Prahy 8 - Prosinec

Sedmé jednání Zastupitelstva MČ Praha 8 se konalo od 14:00 dne 7. prosince 2011 ve velkém sále „bílého domu“ v Libni. Na program jeho jednání bylo zařazeno 14 bodů, včetně připomínek a dotazů občanů.

Hned na počátku jednání při schvalování programu se strahla dlouhá diskuse ohledně programu. Zastupitelska pí. Vejchodská za Stranu zelených navrhla zařazení bodu jednání ohledně kauzy Ipodec a Střížkov. Jedná se o plánované rozšíření sběrného dvora a dalších prostor firmy Ipodec u konečné tramvaje v Ďáblicích. Sociální …

pokračování

20. 11. 2011

Patička

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124

pokračování

16. 11. 2011

Dokončení bazénu ŠUTKA?

Výběrové řízení na zhotovení celé stavby bylo dne 24.11.2009 vypsáno na celý komplex „Plaveckého areálu Šutka“. Předmětem výběrového řízení byla dostavba objektu rozestavěného plaveckého areálu včetně odstranění zásypů v suterénu, kde je umístěna technologická část pro provoz, očištění a ošetření ocelové nosné konstrukce a doplňkových částí ocelových konstrukcí., tzn. otryskání konstrukcí a obnovení ochranného nátěru, bouracích prací, které nebylo možné provést před zahájením stavby, dále to byla dostavba aquacentra včetně inženýrských sítí, areálových komunikací, areálového …

pokračování

01. 11. 2011

Co se zahušťováním sídlištní výstavby na úkor zeleně a občanské vybavenosti?

Článek Radima Zátopka, předsedy Klubu zastupitelů ČSSD Praha 8.

Jako zastupitel a člen komise pro územní rozvoj bych se samozřejmě měl postavit proti a říci rezolutní STOP další výstavbě na úkor zeleně a občanské vybavenosti. Rád bych tak učinil, ale situace je mnohdy složitější. Ano, jsem proti necitlivé zástavbě, která je často v rozporu s původním urbanistickým záměrem projektantů a snižuje pohodu bydlení.

Dopředu ale vím, že v mnoha případech této nežádoucí výstavbě nebudeme moci zabránit. Bohužel …

pokračování

19. 10. 2011

Potřebujeme novou radnici nebo jenom utratit peníze?

Článek Milana Hejkrlíka, předsedy naší libeňské organizace.

Stavba nové radnice – nového administrativního centra na Palmovce vyvolává poměrně emotivní reakce. Rada Městské časti Praha 8 se souhlasem zastupitelů za Volbu pro Prahu 8 a části zastupitelů KSČM podporuje mohutnou stavbu za bezmála jeden a půl miliardy, kde vedle zázemí pro úředníky Městské části Praha 8 budou volné kanceláře, supermarket a obchodní prostory, které Městská část plánuje pronajímat.

Návratnost takové investice by dle místostarosty Šustra měla být zhruba …

pokračování

16. 10. 2011

Třikrát voda kolem Prahy 8

Poslední měsíc nám přinesl tři akce, týkající se Vltavy a Prahy 8 či okolí. V srpnu proběhlo cvičení protipovodňového zařízení na Rokytce, následně proběhlo i podobné cvičení „Holešovice 2011“. Zajímavou akcí pak byla instalace a zprovoznění prvního majáku na Vltavě v Libni.

V úterý 23. srpna proběhl kontrolní den protipovodňové ochrany. Protipovodňové dílo na Rokytce a v Libeňských docích chrání obyvatele Karlína a Libně před velkou vodou. Během kontroly se zavírala oboje vzpěrná vrata, přečerpávala voda …

pokračování

01. 10. 2011

Šesté jednání Zastupitelstva MČ Praha 8 - Září

Šesté zasedání Zastupitelstva MČ Praha 8 se konalo dne 21. září 2011 ve velkém sále „bílého domu“ v Libni. Na začátku jednání bylo přítomno 42 zastupitelů z celkového počtu 45, Zastupitelstvo tedy bylo schopné se usnášet.

Na program jednání schůze Zastupitelstva bylo zařazeno projednání 15 bodů. V úvodu jednání zastupitelé uctili minutou ticha památku bývalého zastupitele MČ Praha 8.

Při svém jednání zastupitelstvo schválilo Zprávu o vyúčtování výsledků hospodaření MČ Praha 8 za 1. pololetí 2011 a rozpočtová opatření, která …

pokračování

20. 09. 2011

Je Klaus důvěryhodným prezidentem?

Úsměvný příspěvek našeho člena, bývalého předsedy libeňské organizace, pana Jaromíra Šídy.

Tuto otázku jsem si opět položil, když jsem na internetu sledoval politické zpravodajství z Klausovy státnické cesty po Jižní Americe. Kamera přitom přistihla Klause, jak po podpisu jedné z uvařených smluv ve zdánlivě nestřeženém okamžiku zcizuje hostitelské pero a ukryté v dlani je strká do kapsy. Přitom výraz jeho tváře byl naprosto stejný jako u chlapce, který na trhu krade jablko.

Dodatečné vysvětlení mluvčího Hradu Radima …

pokračování

16. 08. 2011

Prosecká radiála

Tato dopravní stavba se týká mnoha obyvatel nejen Prahy 8. Její zprovoznění přinese zlepšení dopravy v naší městské části. Pojďme si nyní stavbu rekapitulovat, připomeňme si důvody vedoucí k její realizaci a nalezněme odpověď na otázku, jak to vypadá s termínem dokončení této stavby.

Radiála začíná na MÚK Pelc-Tyrolka u mostu Barikádníků. Městskou zástavbou vede jako ulice V Holešovičkách až k mimoúrovňové křižovatce s ulicí Zenkova. Odtud pokračuje jako ulice Liberecká stoupáním mezi Kobylisy a Střížkovem …

pokračování

30. 06. 2011

Páté jednání ze Zastupitelstva MČ Praha 8 - Červen

Páté zasedání Zastupitelstva MČ Praha 8 se konalo dne 22. Června 2011 ve velkém sále „bílého domu“ v Libni. Na začátku jednání bylo přítomno 41 zastupitelů. Dle programu schůze Zastupitelstva se mělo projednávat 9 bodů.

Poslední 2 body, které se týkaly uzavření smlouvy o půjčce mezi Městskou částí Praha 8 a nově vzniklou společností Centum Pamovka, a.s. byly ale předkladatelem staženy. Údajně pro to, že tyto návrhy nebyly doprecizovány. Dle těchto bodů měla Městská část …

pokračování

25. 05. 2011

Čtvrté jednání Zastupitelstva MČ Praha 8 - Květen

Čtvrté jednání Zastupitelstva MČ Praha 8 se konalo od 14:00 dne 4. května 2011 ve velkém sále „bílého domu“ v Libni. Na program jeho jednání bylo zařazeno 18 bodů, včetně připomínek a dotazů občanů. ČSSD navrhla rozšířit program schůze o další bod, který by se věnoval chování botanické zahrady v Troji. Nicméně koalice znovu ukázala že s opozicí nehodlá jednat a tento návrh neschválila.

Prvním bodem jednání tak bylo schválení jednacího řádu zastupitelstva, který byl …

pokračování

19. 05. 2011

Spor o botanickou spěje k řešení - tisková zpráva

Tisková zpráva Romana Petruse ze dne 19. 5. 2011

Vedení Prahy 8 odmítá přijmout odpovědnost za Botanickou zahradu v Tróji. Ta v minulých měsících oplotila dosud dostupný les a chystá vstup zpoplatnit. Na druhé straně stojí občané, kteří využívali les k rekreaci, a teď se na ně chystá bič v podobě vstupného.

Do nekonečného jednání se vložil zastupitel osmé městské části i městského zastupitelstva Roman Petrus, který přišel s konkrétním řešením. „Nechápu, proč starosta Prahy 8 nechce …

pokračování

29. 04. 2011

Botanická zahrada - Tisková zpráva KVV ČSSD Praha

Botanická zahrada nesmí omezovat prostor určený k rekreaci občanů Prahy 8

PRAHA (29. dubna 2011) – Česká strana sociálně demokratická zásadně nesouhlasí s uzavřením vyhlídkové stráně v pražské Troji, ke kterému přistoupila v dubnu tohoto roku Botanická zahrada pod vedením ředitele Oldřicha Vacka. I proto sociálně demokratičtí zastupitelé městské části Praha 8 aktivně podpoří sobotní protestní akci s názvem „Pochod proti plotu“.

Zástupci ČSSD již dva roky upozorňují na nepřijatelnou politiku oplocování Botanické zahrady, v současné době …

pokračování

22. 04. 2011

Nabídka Botanické zahrady „Roční permanentka zdarma“ končí 9. září 2011

Jedinečná nabídka, kterou dala Botanická zahrada v Troji obyvatelům Prahy 8,“ roční permanentky zdarma,“ končí 9. září 2011.

Tyto permanentky budou zájemcům z částí Bohnice, Čimice, Troja a Kobylisy, kteří mají v adrese trvalého bydliště uvedenu některou ze 174 vytipovaných spádových ulic, vydávány do 9. září 2011, a to pouze na pokladně SEVER, denně od 9 do 19 hodin, po předložení občanského průkazu a pochopitelně na základě splnění podmínky s trvalým bydlištěm.

pokračování

27. 03. 2011

Pár historicko-statistických údajů k letošnímu sjezdu ČSSD

Tak pár historicko-statistických údajů k tomu letošnímu sjezdu ČSSD. Jedná se o v pořadí 36. sjezd sociální demokracie, ale není to tak přesné číslo. Tak se na to podívejme. Sociální demokracie byla založena v Praze na Břevnově dne 7. dubna 1878. Je to tedy nejstarší dodnes působící politická strana v českých zemích.

Kromě tohoto úvodního sjezdu následovali v letech 1880 a 1882 další dva ilegální sjezdy. Oba rovněž v Praze. Tehdy to sociální demokrati neměli …

pokračování

25. 02. 2011

Třetí jednání Zastupitelstva MČ Praha 8 - Únor

Minulá schůze Zastupitelstva se uskutečnila dne 23. února. Jako obvykle bylo zastupitelstvo svoláno do velkého jednacího sálu „Bílého domu“ v Libni a začátek jednání byl stanoven na 14:00. Na úvod schůze vystoupil pan starosta Josef Nosek, který vzhledem k tomu že kromě funkce starosty naší městské části zastává i funkci na Magistrátu hlavního města Prahy a chce se soustředit na výkon pouze jedné funkce (bezmála půl roku mu to nevadilo), na funkci starosty rezignoval. Roman …

pokračování

22. 12. 2010

Druhé jednání Zastupitelstva MČ Praha 8 - Prosinec

Zde se dozvíte informace o průběhu posledního Zastupitelstva naší městské části. Dozvíte se, jak se může změnit rétorika politických stran po proběhlých volbách a jak je to s požadavkem transparentnosti, kterou se před volbami oháněly všechny strany.

Druhé jednání Zastupitelstva MČ Praha 8 se konalo 8. prosince a na jeho program bylo zařazena řada důležitých bodů. Po složení slibu zastupitelů, kteří kvůli své nepřítomnosti sib nemohli složit na ustavujícím zasedání zastupitelstva, se projednával materiál Rady …

pokračování

18. 11. 2010

Zprávy z prvního zastupitelstva 16. listopadu 2010

První ustavující Zastupitelstvo Městské části Praha 8 v tomto volebním období se konalo dne 16. listopadu 2010.Po složení slibu členů zastupitelstva, kde se všichni členové v abecedním pořadí zavázali dodržovat zákony České republiky, zastupitelstvo odsouhlasilo, že počet Rady MČ bude 9 a počet uvolněných zastupitelů 12.

Následovala volba starosty MČ Praha 8. Tím byl dle očekávání zvolen Josef Nosek (ODS), a to většinou 28 hlasů. Následovaly volby zástupců starosty a rady MČ. 1. místostarostou byl zvolen …

pokračování

17. 10. 2010

Výstava olejomaleb Vlasty Dětinské

Olejomalba Vlasty Dětinské V informačním středisku ČSSD v Zenklově ulici v Libni je pořádána výstava olejomaleb Vlasty Dětinské. Výstava potrvá až do 17.12.2010. Vstupné je zdarma a všichni návštěvníci jsou srdečně zváni.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it …

pokračování

15. 10. 2010

Loutkové divadlo Jiskra

Také si pamatujete na toto divadlo ze svého dětství? Taky si vzpomínáte na loutkové představení ve stejnojmenném divadlu? Tak na to můžete zapomenout. Pravicové vedení radnice na Praze 8 se rozhodlo, že název „Jiskra“ je moc komunistický a moc levicový a změnili jej.

Vše začalo před více jak 90 lety založením loutkového souboru, který vedl Karel Hacker. Tento soubor později přijal jméno Jiskra a začal hrát na dnešním místě své divadlo. Kromě něj zde hráli své …

pokračování

08. 10. 2010

Jak je to s připravovanou novou radnicí

Nová radnice, aneb téma před komunálními volbami u současných vedení jednotlivých městských částí velmi populární. Je tomu skutečně tak. Kromě ODS na Praze 8 i ODS na Praze 7 chce zahájit nevratné kroky na výstavbu nové radnice ještě o komunálních voleb. Možná se plíží strach z možných výsledků ve volbách. Tak se na to pojďme podívat a pojďme si říci, proč je ČSSD k těmto návrhům velmi skeptická.

Úřad Městské části Praha 8 dnes sídlí v …

pokračování

24. 09. 2010

Problematika sběrného dvora na Praze 8 a změna územního plánu

Zmíněná problematika byla otevřena díky schvalování nového znění územního plánu. Ten se schvaluje přibližně jednou za 10 let na úrovni Magistrátu hlavního města Prahy. Městská část navrhla celou řadu změn a jedním z nich byla i změna územního plánu na pozemcích kolem současného sídla firmy Ipodec z SV (smíšená výstavba) na TIN (technická infrastruktura). Krom toho jste se mohli z různých zdrojů dozvědět celou řadu dalších okolností od skutečnosti o nebezpečných odpadech, vlastníkovi Ázerbájdžánu a …

pokračování

17. 09. 2010

Dopravní politika v Praze 8

Úřad městské části musí vzhledem k rychle se měnícím podmínkám na všechny nově vzniklé eventuality týkající se dopravy včasně reagovat. Přístup úřadu se totiž nedotkne pouze motoristů. Jeho aktivní přístup ocení i chodci, kterých se dotkne zvýšení bezpečnosti.

Přístup úřadu naší městské části dopravní problematice je nutné změnit a zefektivnit, a to hlavně vůči Magistrátu Hlavního města Prahy a Technické správě komunikací. Tyto dvě instituce totiž dopravní politiku v naší městské části ovlivňují nejvíce. Proto je …

pokračování

10. 09. 2010

Kulturní domy na Praze 8

V Praze 8 máme dva velké kulturní domy. Jedná se o kulturní dům v Ládví a kulturní dům Krakov. Oba tyto kulturní domy byly postaveny při výstavbě sídlišť kolem nich a mají tedy mnohé nedostatky z této doby. Přesto byly bohatě využívány. V KD Krakov se dlouhá léta mohli scházet lidé milující country a folk. V KD Ládví cvičily tehdejší i dnešní hvězdy a natáčely se zde písničkové recitály nebo dětské pořady. Je tedy zřejmé, …

pokračování

03. 09. 2010

Plavecký bazén Šutka

Šutka

K realizaci myšlenky postavit v Praze Troji moderní krytý plavecký bazén se přistoupilo ještě v dobách před sametovou revolucí. Byl položen základní kámen stavby, pokračovalo se až do postavení základního skeletu budovy.

Šutka

Pak ale přišla sametová revoluce, změna režimu a s ní se objevily spory o vlastnictví pozemků, na kterých stavba stojí. O jejich navrácení totiž v rámci restitucí podal žádost soukromý vlastník. Přistoupilo se tedy …

pokračování

21. 07. 2010

Dům vozovny koňky v Karlíně

Hlavní budova bývalé vozovny
Parkoviště s druhou budovou

Na rozhraní ulic Sokolovská a Šaldova stojí budova, ve které se nachází prodejna a servis automobilů Mercedes. Tato zdánlivě nenápadná budova je bývalou první vozovnou pražské koňky. Kromě povídání o této budově si tentokrát pojďme popovídat také o první kapitole dopravy na Praze 8.

Než začneme koňkou a rokem 1875, můžeme se přenést ještě …

pokračování

01. 06. 2010

Povolební hodnocení

Je potřeba zhodnotit výsledky voleb

Jménem sociální demokracie, nejen na Praze 8, bych chtěl poděkovat všem občanům, kteří přišli k volbám. Ještě více pak těm, kteří se rozhodli volit naši stranu. Bohužel, volební výsledek naší strany se i přes faktické vítězství rovná velké prohře. Vládu sestaví a moc převezmou pravicové strany. Čeká nás utahování opasků a pravicové reformy. Doufejme, že snad nebudou opět zaměřeny především proti těm dolním deseti miliónům, jak tomu bylo v minulosti.

Předpokládám, že …

pokračování

26. 05. 2010

Menhir v Dolních Chabrech

Menhir v Dolních Chabrech

Praha 8 má jednu velkou vzácnost, a to vlastní menhir. Tato zvláštní památka se nachází uprostřed rodinné zástavby v Dolních Chabrech a na první pohled se skoro dá přehlédnout. Ale to by byla škoda a tak na „náš“ menhir upozorněme, zvláště, když je jediný v Praze.

Menhir v Dolních Chabrech Nejdříve se podívejme na to, co to takový …

pokračování

12. 05. 2010

Předvolební kampaň v praxi

Rozdíl mezi tím, jak běžně média vnímají předvolební kampaně a tím, jak je vnímá většina z řadových členů politických stran, je výrazně jiný. Praxe z našich kampaní a našich setkání s lidmi je přeci jiná než se můžeme dočíst v médiích.

Například minulý týden jsme se mohli dočíst, že studenti jsou proti nám ve školách, někdo po našich představitelích hodil láhev, někdo udeřil pěstí př. Sobotku a spálil nám stánek. Média tedy pěstují informace o tom, …

pokračování

28. 04. 2010

Hvězdárna v Ďáblicích

Hvězdárna v Ďáblicích je pozoruhodná stavba na území Prahy 8. Přestože byla postavena obětavou prací astronomického kroužku, byla vždy brána za naprosto profesionální instituci ve své oblasti.

Celkový pohled
Z vrcholu Ládví

Myšlenky vznikají různě. Dne 29. května 1952 v Ďáblicích probíhá přednáška o vesmíru, na které se objeví kolem 200 lidí. Spontánně vzniká hvězdářský kroužek, kterému ale chybí to podstatné, tedy místo, kde pozorovat …

pokračování

24. 03. 2010

Kostel sv. Václava v Psychiatrické léčebně

Celkový pohled
Pohled zepředu – horní část

Kostel sv. Václava je dominantou starých i nových Bohnic. Přestože je za „zdí“, je stále schopen plnit svůj účel. Ale nebylo tomu tak během celého období, kdy obec Bohnice a dnešní Psychiatrickou léčebnu zdobil.

Projekt stavby byl svěřen architektu Václavu Roštlapilovi (1856 – 1930) a výsledná realizace stavby pak firmě Václava Nekvasila z Karlína. Architekt rozhodl …

pokračování

03. 02. 2010

20 let ČSSD na Praze 8

Křest knížky

25. ledna uplynulo 20 let od obnovení činnosti ČSSD na Praze 8. Při této příležitosti se v Informačním středisku ČSSD v Libni koná výstava popisující právě těchto 20 let a k dispozici je i kniha popisující proběhlé události. Tento článek je od předsedy naší libeňské organizace, Jaromíra Šídy.

Dne 25. ledna 2010 v sekretariátu OVV ČSSD Praha 8 konala se oslava u příležitosti 20. výročí obnovení činnosti České strany …

pokračování

24. 01. 2010

Libeňský plynojem

Pohled zblízka
Pohled zdálky

Nad Palmovkou se v Libni tyčí jasně stříbrná dominanta ve tvaru koule. Je vidět z mnoha úhlů a mnoha míst v Praze 8 a je i velmi obdivovaným objektem nejen pro kolemjdoucí, ale i pro umělce. Tak si o tomto objektu něco řekněme.

Koule

Plynojemy vznikaly, aby se díky nim vyrovnaly rozdíly mezi výrobou a spotřebou plynu. Tedy …

pokračování

17. 01. 2010

ČSSD uklízela v Ďáblicích

Místní buňka sociální demokracie v Ďáblicích je opravdu velmi činorodá. V listopadu a prosinci podnikla opakované čištění ulice za podpory obvodní organizace ČSSD Praha 8. Níže najdete jejich článek a fotografie jejich práce.

Po úklidu
Před úklidem

V říjnu jsme si vycílili uklidit Ďáblickou ulici (chodník) v úseku od útvaru Policie ČR až po autobusovou zastávku Skládka Ďáblice. Úklidu se zúčastnili převážně členové ČSSD Ďáblice, jejich …

pokračování

10. 01. 2010

Stará se Městská část Prahy 8 dobře o děti - Dětské kluby

Téma týkající se dětí jsem získal díky dvěma malým dětem, které se nám se ženou narodily v posledních třech letech. Jak se tedy Městská část stará o život maminek s menšími dětmi, tedy řekněme s dětmi předškolního věku?

O dětských hřištích jsme si něco málo řekli již před několika měsíci, tak teď se podívejme na další vymoženost, a tou jsou dětské kluby. Ty jsou na Praze 8 dva, a to „Osmík“ v KD Krakov a „Karlík“ …

pokračování

25. 10. 2009

Libeňský most

Pohled od Palmovky
Libeňský most

O Libeňském mostu slýcháváme tento rok více než bychom chtěli. Jeho současný stav je velmi špatný a bude potřebovat zásadní rekonstrukci. Jak to vše dopadne není zatím známo, tak se lespoň pojďme podívat na to jak vlastně vznikl.

Přemostění Voctářovky a nájezd na most

Libeň a Holešovice spojovalo již od roku …

pokračování

01. 10. 2009

Sociální demokracie včera, dnes a zítra

Tak už nějakou dobu to vypadá, že je vše v politice jasné a nevypadá to, že se bude něco měnit. Všichni jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli a zažili začátek předvolební kampaně se spoustou plakátů, billboardů a mítinky pro voliče. Pak se vše začalo měnit během několika dnů a týdnů a snad to nyní skončilo. Poslední půlrok se toho vůbec v české politice děje hodně a začíná být lehký zmatek v tom, co, kdo a …

pokračování

25. 09. 2009

Hudební divadlo v Karlíně

Celkový pohled na divadlo
Křižíkova ulice – před divadlem

V Křižíkově ulici čp. 283 stojí novobarokní budova, jejímž zakladatelem byl Eduard Tichý. Otevřena byla 27. srpna 1881 pod názvem Theatré – Varieté. V současnosti je to tedy třetí nejdéle sloužící divadlo v Praze. Eduard Tichý měl však trochu jinou představu o zábavě než my dnes a tak budova spíše sloužila …

pokračování

23. 09. 2009

Bylo by dobré rozšířit seznam prodávaných bytů občanům o další vlnu?

Tento článeček vyšel pod jménem kolegy Rödiga v Osmičce. Bohužel došlo k záměně a tento článek jsem nspal já, zatímco předchozí napsal kolega Rödig a vyšel pod mým jménem.

Na tuto otázku je možné se zeptat i jinak. Je dobré, aby rodina s průměrným příjmem, která se stará o svůj budoucí rozpočet, se jednorázově vzdala části příjmů několika svých členů, aniž by v budoucnu bylo možné vzít toto rozhodnutí zpátky? Je dobrý krátkodobý a jednorázový příliv …

pokračování

02. 09. 2009

Kámen nebo vejce

Něco na aktuální téma

Tak to jsou věci na české politické scéně. Začínají nám po vajíčkách létat možná i kameny a česká „holubičí“ povaha je vše pryč. Na druhou stranu připomeňme si historické útoky na české politiky. Především zastřelení prvorepublikového ministra financí Aloise Rašína. Porevoluční napadení komunistického předsedy Jiřího Svobody. Pozdější napadení Pavla Dostála, Jiřího Dolejše a řady dalších komunálních politiků. Když jsme již u této problematiky, je možno nahlédnout do stenozáznamů Poslanecké sněmovny za první …

pokračování

25. 08. 2009

Libeňská synagoga

Vstupní část
Vchod

Existuje stará legenda o tom, že jméno Libeň vzniká díky kněžně Libuši, která na dnešním území Libně měla svůj hrádek. Z této legendy se dozvídáme i o tom, že kněžna povolala několik židovských rodin usadit se v podhradí. Zároveň prý kněžna dala postavit první synagogu.

Na pravdě však můžeme založit to, že židovské osídlení bylo na území Libně vždy velmi velké. Vrchol tohoto osídlení …

pokračování

31. 07. 2009

Základní škola na Lyčkově náměstí

Celek

Tato budova poutá pozornost již pohledem od Sokolovské ulice a svou dominantní sílu získá ve chvíli kdy pozorovatel přijde na Lyčkovo náměstí do parku před školou. Toto náměstí se častokrát přejmenovávalo. Nejprve se jmenovalo Riegrovo, pak Erbenovo, pak zase Riegrovo a nakonec Lyčkovo.

Pravé křídlo
Levé křídlo

Jména politika Františka Ladislava Riegra a spisovatele Karla Jaromíra Erbena jsou dostatečně známá, ale …

pokračování

25. 06. 2009

Negrelliho viadukt

Viadukt
Viadukt

Tato stavba není stavbou jen na Praze 8, ale zasahuje i na další městské části, přesto je pro Prahu 8 jistou dominantou. Je to druhý nejdelší most přes Vltavu v Praze. Tento most je někdy zatracován pro svou „ohyzdnost“ a především pro dopravní komplikace, které působí. Přesto bychom se o něj měli zajímat, protože ona „ohyzdnost“ je pouze zdánlivá a mnohdy je způsobená pozdější zástavbou …

pokračování

09. 06. 2009

Jak dál s územním rozvojem na Praze 8

Územní rozvoj Městské části je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou by političtí představitelé radnice měli dělat. Bohužel se tak neděje na Praze 8.

Jistě se asi shodneme na tom, že každého nás zajímá jak to kde bude za pár let vypadat, jakým způsobem bude fungovat další výstavba, či doprava na městské části, či jestli a kde bude dost zeleně a parků. Bez znalosti o tom, jak a jakým způsobem se bude Praha 8 vyvíjet za deset …

pokračování

26. 05. 2009

Hotel Olympik

Olympik

Budovy se zajímavými osudy, které se nacházejí na Praze 8, nemusí být vždy nutně několik desítek či stovek let staré. Občas je možné na zajímavý příběh narazit i u budov, které nestojí na Praze 8 ani padesát let. Jednou z těchto budov může být i stavba Hotelu Olympik. Je to stavba velmi charakteristická pro okolí Karlína a části Libně. Notně převyšuje okolí a shlíží na okolní nízkou zástavbu tak trochu …

pokračování

25. 04. 2009

Zámecký pivovar a Löwitův mlýn neboli také Libeňské podzámčí

Pivovar a mlýn zezadu
Pivovar zepředu

Libeňské podzámčí najdeme na začátku cesty od zámku do Thomayerových sadů. Dnes je sestaveno ze dvou nemovitostí. Nejprve po pravé straně je to pozůstatek tvz. Zámeckého pivovaru a vlevo se pak jedná o Löwitův mlýn. Přestože jsou dnes obě nemovitosti provázány a zároveň byly v roce 2009 prodány Městskou částí soukromému majiteli, tak v historii tomu tak …

pokračování

10. 04. 2009

Nejistá sezóna

Název jednoho známého filmu od Svěráka a Smoljaka mi trochu připomíná současnou situaci české politiky. Padla nám vláda, rozmáhá se krize, probíhá Evropské předsednictví, uskutečnila se návštěva prezidenta USA. Všichni vrcholní politici jsou jak na trní a nikdo neví dne ani hodiny, co bude. A do toho všeho na hradě sedí Václav Klaus, který číhá na svou příležitost.

O tom všem by mohla být napsána řada článků. Článků, jejichž vyznění by už zítra, pozítří, nebo taky …

pokračování

27. 03. 2009

Kobyliská střelnice

Kobyliská střelnice

Kobyliská střelnice, kterou si dnes nejčastěji spojujeme s její neblahou historií během 2. světové války, má přeci jen o něco delší historii. Postavena byla již v letech 1889–1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál, který měřil po obvodu až pět kilometrů, jeho délka byla cca. 1100 metrů a byl ohraničen vysokými valy. Vše bylo používáno na cvičné střelby.

Vchod na střelnici

V době první …

pokračování

19. 03. 2009

Parkování na Praze 8

Plakát petice

ČSSD Praha 8 v reakci na úmysly současného vedení Magistrátu přišla se svým návrhem zavedení zón placeného stání na území Prahy 8. Ve srovnání s ODS jí nejde jen o zvýšení příjmů městské pokladny, ale snaží se přispět férovým způsobem ke zkvalitnění života v naší městské části.

Petici s naším návrhem můžete podepsat kdykoliv v sekretrariátu ČSSD v Zenklově ulici 27 – naproti Divadlu Pod Palmovkou. Nebo jsme každý …

pokračování

25. 02. 2009

Statek Vraných

Statek Vraných

Statek Vraných je jedna z mála zachovaných kulturních památek v oblasti Bohnic. Na náměstí ve starých Bohnicích Vás tato budova hned zaujme.

Na náměstí ve starých Bohnicích, kde v posledních letech radnice Městské části Praha 8 začala pravidelněji pořádat různé kulturní akce, můžeme kromě kostela sv. Petra a Pavla najít i statek Vraných. Jeho adresa je čp. 1, Bohnická 36 a je k nepřehlédnutí. Celý dům je zapsán v …

pokračování

11. 02. 2009

Betonový most přes Rokytku

Víte, kde je 1. betonový most v českých zemích?

Celý most
Se zamrzlou Rokytkou

Na Elznicově náměstí, poblíž Paláce Svět se můžete projít po prvním betonovém silničním mostu v Čechách. Jedná se o malý most přes řeku Rokytku, po němž jezdí tramvaje a automobily. Jediná plochá betonová klenba má rozpětí 13,30 metru a vzepětím 2,75 metrů. Zábradlí mostu je betonové, včetně jeho kuželek. Tento most …

pokračování

03. 02. 2009

ODS na Praze 8 připravila obyvatelům zase o něco příjemnější rok

Článek o opětovném zvyšování nájemného na Praze 8

Úpravy se týkají nájemného v obecních bytech. Těch je na Praze 8 stále ještě devět a půl tisíce, přestože více než polovina z nich směřuje rychle do privatizace. Každopádně v první větě jsem se spletl. Nejde totiž o úpravy nájemného, ale o bohapusté zdražování. Nová cena nájemného za metr čtvereční byla bytovou komisí a následně radou městské části schválena ve výši 81,– Kč, u snížených kategorií pak 75,– …

pokračování

26. 01. 2009

Tunel mezi Karlínem a Žižkovem

Technická zajímavost na Praze 8

Vchod do tunelu
Z tunelu do Karlína

Z Karlína se dá na Žižkov projít rychle a bez objíždění celého vrchu Vítkov. Poblíž Karlínského náměstí najdete tunel na Žižkov. Tunel je pro pěší a spojuje Thámovu ulici v Karlíně s Tachovským náměstím na Žižkově. Délka tunelu je 303 metrů, průměrná šířka 4,4 – 4,8 metrů a maximální výška je …

pokračování

16. 01. 2009

Novináři a plyn z Ruska

Přiznám se, že jsem chtěl původně napsat jen obyčejný článeček, kde bych mohl rozvést svůj názor na výměnu vlády, anebo svůj názor situaci kolem plynu, který tak nějak neteče z Ruska přes Ukrajinu. Nakonec jsem se však uvědomil, že bude lepší se pozastavit nad jinou záležitostí a to jsou novináři.

V České republice se ví, že většina novinářů jsou pravicové lidé a i tak píší komentáře. Používat své politické názory v oblasti komentářů je v pořádku, …

pokračování

22. 12. 2008

Jak dál s kulturními domy na Praze 8

Na naší městské části máme dva velké kulturní domy. Jedná se o kulturní domy v Ládví a na sídlišti v Bohnicích u Krakova. Oba tyto kulturní domy byly postaveny při výstavbě sídlišť kolem nich a mají tedy mnohé nedostatky z této doby, především ve stavební oblasti. Přesto byly tyto kulturní domy bohatě využívány. V KD Krakov se dlouhá léta mohli scházet lidé milující country a folk či písničkáře. Na některých starších nosičích hudby také můžeme …

pokračování

11. 12. 2008

Michal Pohanka a poslanecký mandát

Poslanec Michal Pohanka se rozhodl vzdát svého poslaneckého mandátu

Stalo se to o čem se dlouho diskutovalo a spíše se zbožným sněním se i doufalo. První z bývalých členů ČSSD složil mandát. Dnes jsme si z jeho úst mohli vyslechnout, že by bylo dobré, aby pro klidné proběhnutí předsednictví EU měli možnost předsedové ODS a ČSSD se v klidu bavit.

Předně musím říct, že jsem nepochopil důvod proč tedy odchází, ale budiž. Každopádně si připoměňme co je …

pokračování

08. 12. 2008

Roste nájemné v obecních a soukromých domech rozumným tempem?

Změna nájemného v obecních domech, tj. v domech, kde to mohou zastupitelé ovlivňovat, je velmi zásadním bodem tohoto volebního období. V čem bych nesouhlasil, je hned název tohoto tématu. Ono totiž nejde o to, zda nájemné roste rozumně nebo nerozumně. Zde jde o čisté zdražování další jednotky důležitých nákladů obyvatel.

Bylo zvykem a pravidlem, že nejlevnější bydlení bylo vždy bydlení v domech, které patřily obci, městu či státu. O něco dražší bylo bydlení v družstevních domech …

pokračování

25. 06. 2008

Měli bychom rozdat nové karty na stůl?

Poslanecká sněmovna v tomto volebním období nepřipomíná nic z toho, na co jsme byli od roku 1989 zvyklí. Původně bylo po volbách v červnu 2006 v Poslanecké sněmovně 5 stran – ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Zelení. Po volbách byl poměr sil 100 na 100 a vypadalo to na zajímavý pat.

Vše je ale úplně jiné a bezesporu nové. Díky velmi tvrdé volební kampani Paroubek x Topolánek nám bezesporu zhrubla politika. To co se dnes běžně …

pokračování

28. 02. 2008

Vyřešilo by zavedení parkovacích zón současné problémy s parkováním na území Pra

Položme si nejprve základní otázku: Je možné dál tolerovat současný stav v Karlíně, Libni a v okolí metra Ládví a Kobylisy z pohledu parkování? Odpověď: Určitě ne! Současný stav je neudržitelný, a to především ze dvou důvodů. Zaprvé si středočeští motoristé zvykli parkovat v částech města Prahy, kde se jim to hodí – nejčastěji u metra. Tím pádem se ztrácí parkovací plocha pro místní obyvatele. Zadruhé jednotlivé městské části propadly částečně mediální panice a pravděpodobně …

pokračování

02. 01. 2008

Novoroční projev prezidenta Václava Klause

Pár slov k prezidentskému projevu

Řada z vás jej slyšela a řada z vás si během posledních dnů mohla přečíst především negativní reakci (z řad opozice) a velmi „konstruktivní“ reakce především z řad Občanské demokratické strany a z KDU-ČSL. Pojďme se ale na prezidentský projev podívat trochu z jiné stránky.

Jestli mě něco politika opravdu naučila tak se v každé situaci alespoň pokusit vžít se do role oponenta a zkusit se na věc podívat z …

pokračování

Městská část Praha 8

Městská část Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Facebook MČ Praha 8

Praha.eu

Praha.eu

Měsíčník Osmička

Měsíčník Osmička

ČSSD Praha 8

ČSSD Praha 8

Městská část Praha 8

Úřad městské části Praha 8
Zenklova 1/35
180 48 Praha 8

roman.petrus@praha8.cz

+420 222 805 124